Зміни з липня: чого очікувати українцям

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 липня 2022 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у липні.


Підвищення пенсій


З 1 липня мінімальні та максимальні пенсії підвищать на тлі зростання прожиткового мінімуму. Для пенсіонерів він складе 2 027 гривень.

Таким чином мінімальна пенсія збільшиться з 1 934 гривень до 2 027 гривень, а максимальна — з 19 340 гривень до 20 270 гривень. Також зростуть і пенсійні надбавки, прив’язані до показника прожиткового мінімуму.


Соціальні виплати


Оскільки базою для нарахування соціальних виплат є прожитковий мінімум, його зростання призведе і до зростання грошової державної допомоги.

Нагадаємо, розмір прожиткового мінімуму з 1 липня встановили на рівні:

  • 2 508 гривень — загальний показник на одну особу в розрахунку на місяць;
  • 2 201 гривні — для дітей до 6 років;
  • 2 744 гривень — для дітей від 6 до 18 років;
  • 2 600 гривень — для працездатних осіб;
  • 2 027 гривень — для осіб, які втратили працездатність.

Аліменти


Мінімальні розміри аліментів регулюються Сімейним кодексом України, зокрема встановлюються відповідно до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
З 1 липня розміри аліментів мінімальна рекомендована сума аліментів буде:
  • 2 201 гривні — для дітей до 6 років;
  • 2 744 гривень — для дітей від 6 до 18 років;

Мінімальний гарантований розмір аліментів (50% від прожиткового мінімуму) становитиме:

  • 1 100,50 гривень — для дітей до 6 років;
  • 1 372 гривень — для дітей від 6 до 18 років.

Зазначимо, що рекомендований розмір аліментів може бути призначено у судовому порядку лише в тому разі, якщо платник аліментів має достатній дохід.

Водночас поняття достатній дохід законодавчо не визначено.


Декретні виплати


Розмір допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами становить 100% від середньомісячного доходу жінки за місцем її офіційної роботи.

Жінкам, які не працюють, та жінкам, які не є фізособами-підприємцями, які сплачують ЄСВ, виплати можуть нараховуватися у розмірі не менше ніж 25% прожиткового мінімуму для працездатних осіб — від 650 гривень на місяць із 1 липня.

З 1 липня розмір допомоги для вагітних становитиме:

  • 2 730 гривень — за 126 днів декретної відпустки;

  • 3 033 гривень — за 140 днів декретної відпустки;

  • 3 900 гривень — за 180 днів декретної відпустки.


Виплати одиноким матерям


Розмір допомоги одиноким матерям визначається як різниця між прожитковим мінімумом на дитину відповідного віку та середньомісячного сукупного доходу сім'ї для одного її члена.

Так, з 1 липня виплати становитимуть:

  • на дітей віком до 6 років — до 2 201 гривні;

  • на дітей віком 6-18 років — до 2 744 гривень;

  • на студентів стаціонару 18-23 років — до 2 600 гривень.


Тарифи на комунальні послуги


З липня клієнти «Нафтогазу» платитимуть за газ за фіксованим тарифом у 7,96 гривні за кубометр із ПДВ, але без вартості транспортування.

При цьому новим клієнтам потрібно буде зареєструватися в компанії та отримати особистий номер особового рахунку. Для цього потрібно:

  • перейти в чат-бот GASUA у Viber, Telegram або NaftogazGasSupply у Facebook Messenger;

  • ввести ЕІС-код із 16 символів (латинських літер та цифр), який можна знайти в особистому кабінеті, контакт-центрі вашого облгазу або в рахунку за розподіл чи постачання газу;

  • отримавши особовий рахунок, потрібно зареєструватися в особистому кабінеті на сайті «Нафтогазу».

Також особовий рахунок можна отримати, звернувшись до контакт-центру «Нафтогазу».

Тарифи на воду та електроенергію залишаються без змін.


Подорожчання автострахування


Від 1 липня збільшиться розмір страхових виплат з обов'язкового страхування цивільної відповідальності. Водночас збільшиться і вартість такої страховки, очікується подорожчання на 10-20%.

Як зміниться розмір виплат:

  • зі 130 до 160 тисяч гривень у разі завдавання шкоди майну,
  • з 260 до 320 тисяч гривень у разі завдавання шкоди життю та здоров'ю (в розрахунку на одного потерпілого),
  • зросте і гранична сума за самостійного оформлення повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду його учасниками для страхової компанії (за так званим європротоколом) – з 50 до 80 тисяч гривень. Це означає, що більша кількість постраждалих в аваріях зможуть отримати страхову виплату без виклику Нацполіції. 

Щоб захистити громадян від шахраїв, інформацію про укладені електронні договори «Зелена картка» вноситимуть до єдиної бази даних.


Скасування «нульового розмитнення» для ввезення авто з-за кордону


Зміни набувають чинності з 1 липня.

Так, ухвалений документ передбачає відновлення оподаткування для товарів, що ввозяться платниками єдиного податку першої, другої та третьої групи; а також для підприємств, що не сплачують ввізне мито.

Законопроєкт відновлює оподаткування, яке скасували у березні:

  • для товарів, що ввозяться платниками єдиного податку першої, другої та третьої групи (за даними митної статистики, в середньому щомісячні втрати доходів бюджету становлять близько 3,0 мільярда гривень ПДВ та ввізного мита);
  • для підприємств, що не сплачують ввізне мито (за даними митної статистики, в середньому щомісячні втрати доходів бюджету становлять близько 0,5 мільярда гривень ввізного мита);
  • для транспортних засобів, що ввозяться громадянами (в результаті дії звільнення від оподаткування ввізним митом, акцизним податком та ПДВ до бюджету не надійшло близько 17,8 мільярда гривень).

Водночас закон передбачає скасування пенсійного збору на придбання електромобілів.

  читайте також: Нульове розмитнення: звідки та які авто привозять українці


Штрафи за куріння електронних пристроїв у громадських місцях 


Електронні пристрої для паління прирівняли до звичайних сигарет, тож любителів тютюнових гаджетів штрафуватимуть за їх використання вже з липня. 

Від 1 червня 2022 року заборонено продавати неповнолітнім електронні сигарети та IQOS, а від 11 липня  —  курити електронні сигарети й IQOS в громадських місцях.

За порушення передбачені такі штрафи:

  • за продаж електронних сигарет і тютюновмісних виробів для електронного нагрівання неповнолітнім — 1 020 гривень, за повторне порушення — 10 200 гривень;
  • за куріння електронних сигарет у громадських місцях - 1000 грн, за повторне порушення — 10 000 гривень;
  • за куріння в кафе, барах і ресторанах -3000 грн, якщо порушення вчинене повторно, штраф — 15 000 гривень.

Нові правила отримання водійських прав


Від 24 липня зміняться правила видачі водійських прав.

Щоб отримати водійські права потрібно буде:

  • прослухати теоретичний курс в автошколі й отримати свідоцтво зі строком дії 1 рік;
  • скласти теоретичний екзамен у сервісному центрі МВС;
  • пройти практичну підготовку в автошколі;
  • скласти екзамен в автошколі та отримати свідоцтво з терміном дії 2 роки;
  • скласти практичний екзамен у сервісному центрі МВС й отримати посвідчення водія.

Агенція новин «Фіртка» чинить ворогу інформаційний спротив. Будь ласка, підтримайте редакцію!


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Війна: як пережити смерть рідних

Єдине, що нас «єднає» з ворогом. Чому мова на часі?

Виклики та реалії: ринок праці в Івано-Франківську під час війни

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці


Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1257
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1013
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2019
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3497
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1301
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1288

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1581

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

454

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1100

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1264
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24223
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

473
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2633
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

554
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1465
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

647
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15340
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

453
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

481
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1306 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

589
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

498