Зміни з липня: чого очікувати українцям

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 липня 2022 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у липні.


Підвищення пенсій


З 1 липня мінімальні та максимальні пенсії підвищать на тлі зростання прожиткового мінімуму. Для пенсіонерів він складе 2 027 гривень.

Таким чином мінімальна пенсія збільшиться з 1 934 гривень до 2 027 гривень, а максимальна — з 19 340 гривень до 20 270 гривень. Також зростуть і пенсійні надбавки, прив’язані до показника прожиткового мінімуму.


Соціальні виплати


Оскільки базою для нарахування соціальних виплат є прожитковий мінімум, його зростання призведе і до зростання грошової державної допомоги.

Нагадаємо, розмір прожиткового мінімуму з 1 липня встановили на рівні:

 • 2 508 гривень — загальний показник на одну особу в розрахунку на місяць;
 • 2 201 гривні — для дітей до 6 років;
 • 2 744 гривень — для дітей від 6 до 18 років;
 • 2 600 гривень — для працездатних осіб;
 • 2 027 гривень — для осіб, які втратили працездатність.

Аліменти


Мінімальні розміри аліментів регулюються Сімейним кодексом України, зокрема встановлюються відповідно до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
З 1 липня розміри аліментів мінімальна рекомендована сума аліментів буде:
 • 2 201 гривні — для дітей до 6 років;
 • 2 744 гривень — для дітей від 6 до 18 років;

Мінімальний гарантований розмір аліментів (50% від прожиткового мінімуму) становитиме:

 • 1 100,50 гривень — для дітей до 6 років;
 • 1 372 гривень — для дітей від 6 до 18 років.

Зазначимо, що рекомендований розмір аліментів може бути призначено у судовому порядку лише в тому разі, якщо платник аліментів має достатній дохід.

Водночас поняття достатній дохід законодавчо не визначено.


Декретні виплати


Розмір допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами становить 100% від середньомісячного доходу жінки за місцем її офіційної роботи.

Жінкам, які не працюють, та жінкам, які не є фізособами-підприємцями, які сплачують ЄСВ, виплати можуть нараховуватися у розмірі не менше ніж 25% прожиткового мінімуму для працездатних осіб — від 650 гривень на місяць із 1 липня.

З 1 липня розмір допомоги для вагітних становитиме:

 • 2 730 гривень — за 126 днів декретної відпустки;

 • 3 033 гривень — за 140 днів декретної відпустки;

 • 3 900 гривень — за 180 днів декретної відпустки.


Виплати одиноким матерям


Розмір допомоги одиноким матерям визначається як різниця між прожитковим мінімумом на дитину відповідного віку та середньомісячного сукупного доходу сім'ї для одного її члена.

Так, з 1 липня виплати становитимуть:

 • на дітей віком до 6 років — до 2 201 гривні;

 • на дітей віком 6-18 років — до 2 744 гривень;

 • на студентів стаціонару 18-23 років — до 2 600 гривень.


Тарифи на комунальні послуги


З липня клієнти «Нафтогазу» платитимуть за газ за фіксованим тарифом у 7,96 гривні за кубометр із ПДВ, але без вартості транспортування.

При цьому новим клієнтам потрібно буде зареєструватися в компанії та отримати особистий номер особового рахунку. Для цього потрібно:

 • перейти в чат-бот GASUA у Viber, Telegram або NaftogazGasSupply у Facebook Messenger;

 • ввести ЕІС-код із 16 символів (латинських літер та цифр), який можна знайти в особистому кабінеті, контакт-центрі вашого облгазу або в рахунку за розподіл чи постачання газу;

 • отримавши особовий рахунок, потрібно зареєструватися в особистому кабінеті на сайті «Нафтогазу».

Також особовий рахунок можна отримати, звернувшись до контакт-центру «Нафтогазу».

Тарифи на воду та електроенергію залишаються без змін.


Подорожчання автострахування


Від 1 липня збільшиться розмір страхових виплат з обов'язкового страхування цивільної відповідальності. Водночас збільшиться і вартість такої страховки, очікується подорожчання на 10-20%.

Як зміниться розмір виплат:

 • зі 130 до 160 тисяч гривень у разі завдавання шкоди майну,
 • з 260 до 320 тисяч гривень у разі завдавання шкоди життю та здоров'ю (в розрахунку на одного потерпілого),
 • зросте і гранична сума за самостійного оформлення повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду його учасниками для страхової компанії (за так званим європротоколом) – з 50 до 80 тисяч гривень. Це означає, що більша кількість постраждалих в аваріях зможуть отримати страхову виплату без виклику Нацполіції. 

Щоб захистити громадян від шахраїв, інформацію про укладені електронні договори «Зелена картка» вноситимуть до єдиної бази даних.


Скасування «нульового розмитнення» для ввезення авто з-за кордону


Зміни набувають чинності з 1 липня.

Так, ухвалений документ передбачає відновлення оподаткування для товарів, що ввозяться платниками єдиного податку першої, другої та третьої групи; а також для підприємств, що не сплачують ввізне мито.

Законопроєкт відновлює оподаткування, яке скасували у березні:

 • для товарів, що ввозяться платниками єдиного податку першої, другої та третьої групи (за даними митної статистики, в середньому щомісячні втрати доходів бюджету становлять близько 3,0 мільярда гривень ПДВ та ввізного мита);
 • для підприємств, що не сплачують ввізне мито (за даними митної статистики, в середньому щомісячні втрати доходів бюджету становлять близько 0,5 мільярда гривень ввізного мита);
 • для транспортних засобів, що ввозяться громадянами (в результаті дії звільнення від оподаткування ввізним митом, акцизним податком та ПДВ до бюджету не надійшло близько 17,8 мільярда гривень).

Водночас закон передбачає скасування пенсійного збору на придбання електромобілів.

  читайте також: Нульове розмитнення: звідки та які авто привозять українці


Штрафи за куріння електронних пристроїв у громадських місцях 


Електронні пристрої для паління прирівняли до звичайних сигарет, тож любителів тютюнових гаджетів штрафуватимуть за їх використання вже з липня. 

Від 1 червня 2022 року заборонено продавати неповнолітнім електронні сигарети та IQOS, а від 11 липня  —  курити електронні сигарети й IQOS в громадських місцях.

За порушення передбачені такі штрафи:

 • за продаж електронних сигарет і тютюновмісних виробів для електронного нагрівання неповнолітнім — 1 020 гривень, за повторне порушення — 10 200 гривень;
 • за куріння електронних сигарет у громадських місцях - 1000 грн, за повторне порушення — 10 000 гривень;
 • за куріння в кафе, барах і ресторанах -3000 грн, якщо порушення вчинене повторно, штраф — 15 000 гривень.

Нові правила отримання водійських прав


Від 24 липня зміняться правила видачі водійських прав.

Щоб отримати водійські права потрібно буде:

 • прослухати теоретичний курс в автошколі й отримати свідоцтво зі строком дії 1 рік;
 • скласти теоретичний екзамен у сервісному центрі МВС;
 • пройти практичну підготовку в автошколі;
 • скласти екзамен в автошколі та отримати свідоцтво з терміном дії 2 роки;
 • скласти практичний екзамен у сервісному центрі МВС й отримати посвідчення водія.

Агенція новин «Фіртка» чинить ворогу інформаційний спротив. Будь ласка, підтримайте редакцію!


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Війна: як пережити смерть рідних

Єдине, що нас «єднає» з ворогом. Чому мова на часі?

Виклики та реалії: ринок праці в Івано-Франківську під час війни

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці


Коментарі ()

19.08.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка завітала на Косівщину, щоб дізнатись, з чого розпочалась організована волонтерська діяльність, як функціонує сьогодні та які тонкощі виготовлення й транспортування маскувальних сіток варто знати.  

74
16.08.2022
Мар'яна Цимбалюк

Працівники історико-просвітницьких установ розповіли Фіртці, що наплив у їхні заклади був настільки великий, що часто музейники проводили екскурсії без перерви.

524
10.08.2022
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки поспілкувалася зі Святославом Балакою, головою Асоціації інтервенційних онкологів України, який приїхав в Івано-Франківськ із Харкова. 

1971
04.08.2022
Тетяна Дармограй

Повномасштабне російське вторгнення майже повністю витіснило коронавірусну хворобу з інформаційного простору України. Проте, як констатують медики, українці продовжують хворіти та помирати через цю недугу.

1584
31.07.2022
Тіна Любчик

Про пережите внаслідок російського вторгнення журналістці Фіртки розповіла киянка, яка працює дитячою психологинею, Ксенія Дичко. У перші дні повномасштабної війни жінка переїхала із сім’єю до Івано-Франківська.

3244 5
28.07.2022
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки розпитала у психологині, як війна впливає на стосунки, як зберегти шлюб в умовах постійного стресу чи тривалої розлуки та чому сьогодні особливо важлива підтримка та щира розмова.  

1945

На щастя, переважна більшість держав світу розуміє справжню ситуацію в російсько-українській війні. Хто на кого напав, хто обороняє по праву свою територію, і де тут світла й темна сторона. Але в міжнародному праві та відносинах самого розуміння мало.

291

Яблуневий чи Медовий Спас? Доволі, часто народні назви християнських свят відривають нас від суті та розуміння глибини свята. Яскравим прикладом цього є «Яблуневий Спас» та «Маковія», що це, про кого це?

383

Неодноразово доводилось зустрічатися з бабусями або жіночками в церкві, на невеликих парафіях різних конфесій, які знають все і навіть деколи більше за священника. А потім священники дивуються: «чому в храмі немає молоді?». А вони і не знали, що молодь не витримала прискіпливих зауважень «церковного менеджменту».  

378

Коли люди стикаються із Національною Хокейною Лігою, вони, в першу чергу, дивляться крізь призму інших турнірів та видів спорту. Наприклад, футбол й Англійська Прем’єр Ліга, Чемпіонат Світу чи Європи, Ліга Чемпіонів та інші. 

685
19.08.2022

У рідному Южному жінка продавала пиріжки власного приготування. Однак, через війну довелося покинути як дім, так і бізнес.

59
09.08.2022

Перш за все фахівець радить виключити із щоденного раціону жирну та смажену їжу.

535
30.07.2022

Літо – та пора року, коли потрібно їсти максимально корисні та насичені вітамінами продукти  

1290
19.08.2022

Щороку 19 серпня християни східного обряду відзначають свято Преображення Господнього, яке також називають Яблучним Спасом.  

62
15.08.2022

В Івано-Франківську представники УПЦ Московського патріархату через суд намагаються повернути храм Різдва Христового, що на вулиці Довженка.

1170
11.08.2022

Для вирішення та недопущення різноманітних конфліктних ситуацій та непорозумінь, в Івано-Франківську створять Раду церков.  

409
09.08.2022

Після православ’я найбільше респондентів із Заходу України ідентифікували себе як греко-католиків (26%), протестантів та атеїстів (4%) і. Інші релігії та конфесії називалися рідше.  

504
05.08.2022

Першого липня на п'ятому позачерговому засіданні Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини за зверненням Міністерства культури та інформаційної політики України внесено елемент “Культура приготування українського б

692
19.08.2022

Більшість українців віддають перевагу ідеї сильної держави та керівництва, ніж демократії в країні.   

62
15.08.2022

Президент Володимир Зеленський усунув начальників управлінь Служби безпеки України у трьох областях.

459
12.08.2022

На запитання, чи підтримують українці дії президента Володимира Зеленського, 59% відповіли, що рішуче підтримують та 32% — скоріше підтримують.  

337
11.08.2022

Рішення про подовження мобілізації ухвалює парламент.

441