Виклики та реалії: ринок праці в Івано-Франківську під час війни

Для підтримки України та наближення перемоги вкрай важливо працювати в тилу, який забезпечує, зокрема, матеріальні потреби фронту. 

За понад три місяці війни можна зробити певні проміжні висновки, як війна вплинула на ринок праці в Україні.  

Як свідчать результати п’ятої хвилі національного опитування під час війни, яке провела дослідницька компанія Gradus Research, найвищий рівень працевлаштованості відзначають у західному та центральному регіонах. Тут він досягає 70% і 58% відповідно.

У той самий час 59% українців зазначають, що мають роботу. На початку повномасштабного російського вторгнення 38% респондентів відзначали, що мають роботу, але не працюють, тоді як сьогодні їхнє число скоротилось до 23%.

Натомість кількість опитаних, які мають роботу та працюють, значно зросла за попередні два з половиною місяці — з 24% до 36%. Покращується ситуація і серед не працевлаштованих. Зокрема, їхня кількість за останній місяць зменшилась з 41% до 35%.

Як в Івано-Франківській територіальній громаді змінився ринок праці за понад сто днів війни, як поводять себе шукачі роботи, скільки готові платити роботодавці та які вакансії мають найбільший попит — журналістка Фіртки розпитала у заступниці директора Івано-Франківського міського центру зайнятості Вікторії Максимів.

Так, за словами посадовиці, сьогоднішні події внесли корективи в ситуацію на ринку праці.

«Якщо говорити про січень-травень 2021 року у порівнянні з аналогічним періодом цього року, то у 2022 році статус безробітного в Івано-Франківському міському центрі зайнятості отримали 1 759 людей. Це на 72 людини менше, ніж в аналогічному періоді минулого року.

Протягом січня-травня цього року працевлаштувались 472 безробітні, що на 223 людини менше, ніж в аналогічному періоді торік», — ділиться Максимів.


Найпопулярніші професії під час війни в Івано-Франківську


В Івано-Франківському міському центрі зайнятості продовжують шукати кадри. Зокрема, станом на 8 червня зареєстрували 337 вакансій. Найчастіше мають попит робітничі професії.

Найбільша потреба наразі у швачках — 34 вакантні посади, кухарях — 26, чергових стрілкових постів — 14 та водіях автотранспортних засобів — 12.

Крім того, шукають підсобних робітників — 9 вакансій, фармацевтів — 8, комплектувальників меблів — 7, офіціантів — 7, перукарів та барменів — по 6 вакантних посад.

Також у базі даних зареєстровано 12 актуальних вакансій працівників медичної галузі. Заробітна плата яких становить від 6 500 до 20 000 гривень.

З повним переліком вакансій можна ознайомитись за посиланням.

Зазначимо, що в Івано-Франківську на кожну вакансію в середньому припадає чотири претенденти.


Заробітня плата


Загалом, якщо порівнювати зарплату у червні з довоєнним періодом, істотних змін у структурі матеріальної винагороди не відбулося. Як роботодавці, так і кандидати підвищували межу суми винагороди.

Середній розмір заробітної плати у вакансіях становить 8 529 гривень, що в порівнянні з довоєнним періодом більше на 878 гривень.


Допомога безробітним


Внаслідок підступного російського нападу 24 лютого чимало українців втратили роботу та поспіхом евакуювались з регіонів, де ведуться бої, залишивши там документи або втративши їх.

Тому Міністерство економіки України розробило Закон №2220-ІХ, який має на меті спростити отримання статусу безробітного за відсутності повного пакета передбачених документів та отримати відповідні виплати. Наразі стати на облік можна онлайн чи у телефонному режимі. Також дистанційно можна скасувати реєстрацію безробітних.

Міжнародна організація праці підрахувала, що роботу втратили близько 5 мільйонів українців. Однак, точні цифри невідомі.

За даними Державної служби зайнятості, в Україні станом на 1 травня понад 283 000 людей мали статус безробітного, що на 30% менше, ніж торік. Отримували допомогу у зв’язку з безробіттям майже 245 000 людей, що на 29% менше, ніж минулого року. Водночас на початку травня відкрили 25,3 тисячі вакансій, що на 60% менше, ніж у 2021 році.

У середньому по Україні на одне вільне робоче місце претендувало одинадцять безробітних, а торік — шість претендентів.

Станом на 1 червня на обліку безробітних в Івано-Франківському міському центрі зайнятості перебувають 1 962 людини.

«Заборгованості по виплаті допомоги по безробіттю немає.

Найбільше спостерігається безробіття у сферах оптової та роздрібної торгівлі; ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів, охорони здоров'я та надання соціальної допомоги, освіти», — каже заступниця директора Івано-Франківського міського центру зайнятості.

Отже, якщо людина має статус безробітного — це дає їй право отримати допомогу від держави. Розмір такої допомоги залежить від багатьох факторів. Зокрема, від страхового стажу, підстави звільнення та розміру зарплатні, яку людина отримувала перед звільненням.

Мінімальний розмір допомоги для застрахованих осіб становить 1 800 гривень, а максимальний — не може перевищувати чотирикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Проте, у зв'язку з введенням воєнного стану, норму щодо максимального розміру не застосовують. Тому наразі максимальний розмір такої допомоги не може перевищувати 150% мінімальної зарплатні, що складає 9 750 гривень.

Статус безробітного надають з першого дня реєстрації особи у центрі зайнятості, а допомогу по безробіттю призначають з першого дня отримання статусу безробітного. Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років.

Щоб отримати допомогу по безробіттю потрібно звернутись із заявою до центру зайнятості. Це можна зробити через портал «Дія», особисто прийти до центру чи надіслати заяву електронною поштою.

Зауважимо, що українцям, які перебувають за кордоном понад 30 днів, не виплачуватимуть допомогу по безробіттю. Це пояснюється тим, що згідно з законом, безробітний — це людина, яка може «сьогодні» розпочати працювати. Відтак, якщо людина за межами України, то пропонувати роботу теоретично можна, але стати до праці людина не може. 


Працевлаштування внутрішньо переміщених осіб та компенсація


Українці, яких війна змусила покинути домівку, переїхали у безпечніші регіони. Більшість з них шукає роботу, а роботодавці можуть працевлаштувати їх з вигодою для себе. 

Так, Уряд сплачуватиме компаніям 6 500 гривень за працевлаштування переселених українців, які роботодавці будуть витрачати на оплату праці таких працівників.

Станом на 8 червня до Івано-Франківського міського центру зайнятості звернулися 54 роботодавці, які подали пакети документів про надання компенсації оплати праці за працевлаштування 82 внутрішньо переміщених осіб.

Подати заявку на компенсацію за працевлаштування переселенців може лише роботодавець, організація якого не є неприбутковою.

Водночас потрібно дотримуватись наступних умов:

  • внутрішньо переміщена особа отримала відповідний статус після 24 лютого;
  • заробітна плата внутрішньо переміщеної особи не менше, ніж мінімальна. Тобто, складає 6 500 гривень та більше;
  • роботодавець перебуває на обліку як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
  • подана податкова звітність за IV квартал 2021 року чи річну звітність;
  • на отримання компенсації за другий місяць роботи переселенця потрібно повторно подавати заяву.

Роботодавець не раніше, ніж через п'ять календарних днів після працевлаштування переміщеної особи, подає до центру зайнятості заяву про компенсацію витрат. Це можна зробити:

  • в електронній формі — через портал «Дія» або на електронну пошту відповідного центру зайнятості;
  • в паперовій формі — особисто під час візиту.

Проте, загальна тривалість надання компенсації витрат не може перевищувати двох місяців з дня працевлаштування людини. Також скористатись такою компенсацією може лише один з роботодавців переміщеної фізичної особи. 

Компенсацію не виплачують роботодавцям, які є бюджетними установами або фондами соціального страхування. 

Якщо раптом внутрішньо переміщена особа вирішить звільнитись до завершення строку виплати компенсації витрат роботодавець має повернути суму невикористаної компенсації на рахунок регіонального центру зайнятості. Повернути ці кошти можна протягом п’яти робочих днів із дня припинення трудових відносин.

Зауважимо, центр зайнятості може перевіряти достовірність відомостей, поданих для отримання коштів, а також дотримання порядку їх використання.

Додамо, що внутрішньо переміщена особа, яка планує працевлаштуватися за новим місцем свого фактичного проживання, але не має на руках оригіналу трудової книжки та у зв’язку з відсутністю доступу до неї внаслідок воєнних дій, може отримати дублікат трудової книжки за новим місцем роботи.


Релокація бізнесу


Як свідчать результати опитування, яке Європейська Бізнес Асоціація провела серед представників малого і середнього бізнесу, позитивної динаміки розвитку свого бізнесу до кінця року очікують 19% підприємців, тобто майже кожен п’ятий. Ще 16% прогнозують, що стан справ суттєво не зміниться, а 62% розраховують на негативну динаміку.

У 47% не зміниться команда, тоді як 39% будуть вимушені скорочувати працівників, і тільки 10% планують набирати нових. Розмір заробітних плат більшість підприємців, а саме 54% також сподівається залишити на поточному рівні, тоді як до зменшення, за прогнозами, доведеться вдатися 22% компаній, а підвищувати зарплати планують 13% респондентів.

Тим часом Івано-Франківська область посіла сьоме місце в умовному рейтингу найпривабливіших для бізнесу регіонів.

З початку повномасштабного російського вторгнення із запитом на переїзд до Івано-Франківська звернулися близько сотні підприємств. Заразом Івано-Франківський міський центр зайнятості навів контакти з дванадцятьма релокованими підприємствами.

«Найчастіше звертаються з Харкова, Сум, Києва.

Ці роботодавці працюють у сфері швейного виробництва та пошиття взуття, оптовій та роздрібній торгівлі та сфері машинобудування», — розповідає Вікторія Максимів.

До слова, підприємці, які хочуть отримати допомогу, можуть подати запит на платформі savebusinessnow.if.ua, яку створили за ініціативи ряду організацій та Івано-Франківської міської ради. Також на сайті місцеві підприємці можуть залишити інформацію про вільні приміщення, які в них є, або про ту допомогу, яку вони можуть надавати бізнесу.


Кожен повинен вести оборону насамперед на своєму рубежі. Перемога України залежить від великої кількості факторів, зокрема й від економічного стану всіх українців.

Поки Збройні сили України «денацифікують» російських окупантів, інші мають тримати економічний фронт, який потрібен для нормального функціонування держави під час війни. А тому — всі, хто має таку можливість, мають обстоювати обороноздатність країни на своєму робочому місці.


Агенція новин «Фіртка» чинить ворогу інформаційний спротив. Будь ласка, підтримайте редакцію!


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!

Читайте також:


Коментарі ()

04.12.2024
Олег Головенський

У США як справжня інформаційна бомба «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу».   

321
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

978
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

870
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1337
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2732
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1563

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

808

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

867

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1758

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1762
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

480
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

544
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18458
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7573
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3744
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1149
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10865
30.11.2024

На фестивалі можна придбати книги та особисто поспілкуватись з авторами.

537
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

429
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

607
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

530