Зміни з червня: чого очікувати українцям

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 червня українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у червні.


Вихідних у червні не буде


Традиційних вихідних, які мали українці в червні, не буде.

Йдеться про три вихідні дні поспіль на Трійцю та чотири — на День Конституції України.

Отже, 12 червня — вихідний день. На час воєнного стану призупиняється дія статті 73 КЗпП, тому Трійця не вважається неробочим днем — це просто вихідний неділя.

13 червня — робочий понеділок, оскільки під час воєнного стану не застосовують норми частини 3 статті 67 КЗпП, тобто вихідний день не переносять з неділі 12 червня на понеділок 13 червня.

28 червня — робочий день. День Конституції України 28 червня, який припадає на вівторок, — звичайний робочий день.

Крім того, 27 червня, у понеділок, тривалість роботи на одну годину не скорочують.


Здорожчання вартості опалення


Від 1 червня 2022 року компанія «Нафтогаз Трейдинг» планує підвищити ціни на газ. Це підвищення — в межах трирічних договорів і стосується підприємств теплової комунальної енергетики.

Проте, на тарифах для населення це не повинно позначитися. Ціна виросте в понад три рази — 29,392 тис. грн/тис. куб. м (з ПДВ). 

Які ціни будуть встановлені, згідно з документом:

  • від 1 червня 2022 року до 31 травня 2023 року (з фіксованим обсягом) — 24 356,38 грн без ПДВ за 1 тис. куб. м, однак з урахуванням послуги на транспортування та коефіцієнта, який застосовують при замовленні потужності на добу вперед, вартість складе 29 391,55 грн/тис. куб. м з ПДВ;
  • червень 2022 року (без фіксованого обсягу) — 24 434,67 грн без ПДВ за тис. куб. м, а з урахуванням послуги на транспортування та коефіцієнта, який застосовують при замовленні потужності на добу вперед, вона складе 29 485,5 грн/тис. куб. м з ПДВ;
  • від 1 червня 2022 року до 21 грудня 2022 року (з фіксованим обсягом) — 13 658,42 грн без ПДВ за тис. куб. м, а якщо враховувати послугу на транспортування та коефіцієнт, який застосовують при замовленні потужності на добу вперед, тоді вартість буде 16 554 грн/тис. куб. м з ПДВ.

Нові умови від банків


Більшість банків від 1 червня 2022 року скасовують кредитні канікули та повертають старі відсотки по кредитках.

Так, у ПриватБанку вирішили повернути «Оплату частинами» та деякі інші програми, а також скасувати кредитні канікули.

Тобто, якщо минув пільговий період, щомісяця треба буде вносити обов'язковий платіж за кредитом. Однак, тут вирішили стимулювати українців здійснювати платежі вчасно і запровадили нове правило: якщо сплачувати принаймні 5% заборгованості, пільгова ставка залишиться.

В Ощадбанку також скасували кредитні канікули для фізичних осіб та бізнесу.

У Monobank від 1 червня 2022 року можна буде збільшити кредитний ліміт. Однак, якщо клієнт захоче це зробити, доведеться погодитися на підвищення ставки від 1,6% до 3,1%.


Пенсії та виплати


Алгоритм нарахування та отримання коштів у перший місяць літа не зміниться. Згідно із заявою міністерки соцполітики Марини Лазебної, в Україні профінансовано 100% субсидій, виплат, пенсій на період воєнного стану. Тобто у червні проблем чи затримок з отриманням пенсій очікувати не варто.

Також у травні ухвалили законопроєкт, згідно з яким зміняться умови отримання пенсій однієї з категорій громадян України. Точна дата набуття чинності цих змін наразі не була оприлюднена.

Крім того, до кінця року в Україні планується ще двічі підвищити мінімальну пенсію, але у червні цього не заплановано.

Раніше Лазебна повідомила, що українці отримуватимуть усі соціальні виплати під час воєнного стану, тому у червні також вони мають бути виплачені вчасно регулярно. Міністерка запевнила, що всі соціальні виплати продовжили автоматично для всіх громадян України.

Заразом до початку повномасштабного вторгнення Кабмін зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт щодо визначення розміру щорічної разової грошової допомоги ветеранам до 9 травня.

Уряд 7 травня ухвали рішення, яке забезпечує виплату щорічної разової грошової допомоги майже мільйону людей відповідно до Законів України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту та Про жертви нацистських переслідувань в умовах воєнного стану. Виплата цієї допомоги розпочнеться з червня 2022 року.

Кабінет Міністрів ухвалив рішення, розширивши пільги та гарантії для сімей тероборони та добровольців. Пресслужба Мінветеранів повідомила, що 20 травня ухвалили зміни до постанови про соцзахист членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни та членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України.

Внаслідок цього добровольці Сил територіальної оборони Збройних сил України, члени добровольчих формувань територіальних громад матимуть можливість отримати грошові виплати, що передбачені в разі поранення та інвалідності внаслідок військової російської агресії проти України, а в разі загибелі — члени їхніх родин отримають одноразову грошову допомогу.

Родичі військових, які загинули у війні з російськими окупаційними військами, зможуть отримати одноразову грошову допомогу у розмірі 15 мільйонів гривень. Її розділять рівними частками на всіх одержувачів.

У Мінсоцполітики ведуть переговори з міжнародними партнерами, щоб під час війни надати грошові виплати таким категоріям:

  • багатодітним сім'ям;
  • сім'ям, де виховуються діти з інвалідністю;
  • людям похилого віку з низькими доходами.

За кожну категорію відповідатиме певна міжнародна організація, яка надасть грошові виплати, наприклад ЮНІСЕФ, УВКБ ООН, Всесвітня продовольча програма, Міжнародний Комітет Червоного Хреста, Міжнародна організація з міграції.

Виплати у розмірі від 2 200 до 2 500 гривень зможуть отримати понад 2 мільйони українців, які постраждали через війну війни.


Зміни для українських біженців в ЄС


Декілька країн Євросоюзу вирішили змінити правила проїзду українських біженців та скасувати безплатний проїзд.

Від 1 червня 2022 року в Польщі, Болгарії, Чехії, Швейцарії та Німеччині проїзд на безплатній основі буде скасований, хоча додатково встановлять знижені ціни.

У Польщі від 1 червня 2022 року українці зможуть безплатно їздити лише на деяких маршрутах. Зокрема, з польських міст Дорогуськ, Хелм, Грубешів, Люблін, Загуж, Перемишль, Ряшів, Ярослав.

У Німеччині придбати квиток на всі види громадського транспорту та в регіональних поїздах можна буде за 9 євро.


Агенція новин «Фіртка» чинить ворогу інформаційний спротив. Будь ласка, підтримайте редакцію!


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Війна: як пережити смерть рідних

Єдине, що нас «єднає» з ворогом. Чому мова на часі?

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці


Коментарі ()

29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

958
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1984 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

913
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2845
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1944
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3210

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

720

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

895

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1312

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1913
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26134 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

606
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

813
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2685
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1066
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

794
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1052
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1020
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3885
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

905
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1490
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1264 1