Змалечку до підліткового віку: івано-франківська психологиня про розвиток сексуальності у дітей

Дитяча сексуальність є природною і важливою складовою розвитку особистості дитини. Вона охоплює пізнання власного тіла, формування самоідентичності, розвиток взаємостосунків та розуміння статевих відмінностей.

Як розповіла журналістці Фіртки дитяча та підліткова психологиня, доцентка ПНУ Вероніка Шкраб’юк, дитяча сексуальність кардинально відрізняється від дорослої — йдеться не про сексуальну активність, а про самопізнання і розвиток.

"Дитяча сексуальність — це природна і нормальна частина розвитку дитини, яка містить у собі емоційний, когнітивний і поведінковий аспекти, пов'язані з вивченням власного тіла, формуванням самоідентичності, взаємостосунками та отриманням знань про статеві відмінності.

Дитяча сексуальність не має нічого спільного з дорослою сексуальністю, адже вона відображає інтереси, характерні для вікового етапу розвитку, і спрямована на самопізнання, а не на сексуальну активність".

За словами Вероніки Шкраб'юк, у 4-5 років дитині важливо зрозуміти, як влаштований світ: буде багато запитань до батьків про стать, анатомію, народження дітей. Адже дитині важливо розуміти, як це працює, як все влаштовано.

"Усвідомлення статевої ідентичності у дітей починається зазвичай у віці 2–3 років. У цей період дитина починає розуміти, що існують дві основні статі — хлопчики та дівчатка, і може почати ідентифікувати себе як хлопчика чи дівчинку.

Вона також починає використовувати слова "хлопчик" і "дівчинка", "він" і "вона", щоб позначати себе та інших.

До 4–6 років дитина зазвичай уже має чітке уявлення про свою статеву приналежність і починає засвоювати соціальні ролі, пов'язані зі статтю, на основі спостережень за батьками, однолітками та медіа.

Однак у цьому віці статева ідентичність усе ще досить гнучка, і діти можуть досліджувати різні ролі через ігри та поведінку.

Повноцінне усвідомлення та закріплення статевої ідентичності відбувається зазвичай у молодшому шкільному віці, коли дитина вже чітко розуміє, що її стать є сталою і не змінюється, незалежно від одягу, ігор чи інших факторів.

У віці 7-12 років діти засвоюють і стверджуються у своїй статевій ролі, а в період статевого дозрівання закладається ідеальний фізичний вигляд партнера".

Як зазначає психологиня, розвиток сексуальності у хлопчиків та дівчаток має певні відмінності, зумовлені біологічними, психологічними та соціокультурними чинниками.

Так, біологічно дівчата зазвичай дозрівають раніше: перші ознаки пубертату з’являються у віці 9–11 років, тоді як у хлопчиків — у 10–12 років. У дівчаток статеве дозрівання супроводжується менструацією та змінами у формі тіла, тоді як у хлопчиків — зростанням м’язової маси, голосу і статевих органів.

"Психологічно дівчатка схильні до емоційного сприйняття свого розвитку, тоді як хлопчики можуть більше фокусуватися на фізичних змінах.

Соціокультурно на дівчаток часто впливають очікування щодо їх зовнішності та поведінки, тоді як хлопчиків стимулюють до демонстрації маскулінності.

Ці відмінності вимагають врахування під час виховання, щоб підтримувати гармонійний розвиток обох статей".

Загалом, підкреслює Вероніка Шкраб'юк, уявлення дитини про свою статеву роль змінюються поступово із віком, проходячи кілька етапів розвитку.

"У ранньому дитинстві (2–3 роки) дитина починає усвідомлювати свою статеву приналежність і розрізняти хлопчиків та дівчаток.

У дошкільному віці (3–6 років) формується перше уявлення про статеві ролі, засноване на спостереженні за батьками та оточенням, а також через рольові ігри ("грати в сім'ю").

У молодшому шкільному віці (6–10 років) діти засвоюють соціальні норми та стереотипи щодо статевих ролей, наприклад, дівчатка асоціюють себе з доглядом і турботою, а хлопчики — із силою та активністю.

У підлітковому віці (11–18 років) уявлення про статеву роль стають глибшими та більш усвідомленими, що супроводжується пошуком власної ідентичності та формуванням власних цінностей щодо стосунків".


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Розлучення батьків: івано-франківська психологиня розповіла, як підтримати дитину

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

«Дитяча наркоманія, розшуки неповнолітніх та випадки самогубств»: інтерв'ю з керівницею ювенальної превенції Івано-Франківщини Аллою Бойчук

Найбільш вразливими є підлітки: психологиня розповіла, як підтримати дитину з суїцидальними думками


18.01.2025 4270
Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

2096
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1402
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1060
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2080
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3570
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1351

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1706

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

510

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1148

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1316
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

453
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24261
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

509
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

461
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

631
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1518
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

683
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

5742
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

616
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1561 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

623
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

534