Змалечку до підліткового віку: івано-франківська психологиня про розвиток сексуальності у дітей

Дитяча сексуальність є природною і важливою складовою розвитку особистості дитини. Вона охоплює пізнання власного тіла, формування самоідентичності, розвиток взаємостосунків та розуміння статевих відмінностей.

Як розповіла кандидатка психологічних наук, доцентка ПНУ, дитяча та підліткова психологиня Вероніка Шкраб’юк журналістці Фіртки, дитяча сексуальність кардинально відрізняється від дорослої — це не про сексуальну активність, а про самопізнання і розвиток.

"Дитяча сексуальність — це природна і нормальна частина розвитку дитини, яка містить у собі емоційний, когнітивний і поведінковий аспекти, пов'язані з вивченням власного тіла, формуванням самоідентичності, взаємостосунками та отриманням знань про статеві відмінності.

Дитяча сексуальність не має нічого спільного з дорослою сексуальністю, адже вона відображає інтереси, характерні для вікового етапу розвитку, і спрямована на самопізнання, а не на сексуальну активність".

За словами Вероніки Шкраб'юк, у 4-5 років дитині важливо зрозуміти як влаштований світ: буде багато питань до батьків про стать, анатомію, народження дітей, тому що їй важливо розуміти як це працює, як все влаштовано.

"Усвідомлення статевої ідентичності у дітей починається зазвичай у віці 2–3 років. У цей період дитина починає розуміти, що існують дві основні статі – хлопчики та дівчатка, і може почати ідентифікувати себе як хлопчика чи дівчинку.

Вона також починає використовувати слова "хлопчик" і "дівчинка", "він" і "вона", щоб позначати себе та інших.
До 4–6 років дитина зазвичай уже має чітке уявлення про свою статеву приналежність і починає засвоювати соціальні ролі, пов'язані зі статтю, на основі спостережень за батьками, однолітками та медіа.

Однак у цьому віці статева ідентичність усе ще досить гнучка, і діти можуть досліджувати різні ролі через ігри та поведінку.
Повноцінне усвідомлення та закріплення статевої ідентичності відбувається зазвичай у молодшому шкільному віці, коли дитина вже чітко розуміє, що її стать є сталою і не змінюється, незалежно від одягу, ігор чи інших факторів.

У віці 7-12 років діти засвоюють і стверджуються у своїй статевій ролі, а в період статевого дозрівання закладається ідеальний фізичний вигляд партнера".

Як зазначає психологиня, розвиток сексуальності у хлопчиків і дівчаток має певні відмінності, зумовлені біологічними, психологічними та соціокультурними чинниками.

Біологічно дівчата зазвичай дозрівають раніше: перші ознаки пубертату з’являються у віці 9–11 років, тоді як у хлопчиків — у 10–12 років. У дівчаток статеве дозрівання супроводжується менструацією та змінами у формі тіла, тоді як у хлопчиків — зростанням м’язової маси, голосу і статевих органів.

"Психологічно дівчатка схильні до емоційного сприйняття свого розвитку, тоді як хлопчики можуть більше фокусуватися на фізичних змінах. Соціокультурно на дівчаток часто впливають очікування щодо їх зовнішності та поведінки, тоді як хлопчиків стимулюють до демонстрації маскулінності.

Ці відмінності вимагають врахування під час виховання, щоб підтримувати гармонійний розвиток обох статей".

Загалом, як додає Вероніка Шкраб'юк, уявлення дитини про свою статеву роль змінюються поступово із віком, проходячи кілька етапів розвитку.

"У ранньому дитинстві (2–3 роки) дитина починає усвідомлювати свою статеву приналежність і розрізняти хлопчиків та дівчаток. У дошкільному віці (3–6 років) формується перше уявлення про статеві ролі, засноване на спостереженні за батьками та оточенням, а також через рольові ігри ("грати в сім'ю").

У молодшому шкільному віці (6–10 років) діти засвоюють соціальні норми та стереотипи щодо статевих ролей, наприклад, дівчатка асоціюють себе з доглядом і турботою, а хлопчики — із силою та активністю. У підлітковому віці (11–18 років) уявлення про статеву роль стають глибшими та більш усвідомленими, що супроводжується пошуком власної ідентичності та формуванням власних цінностей щодо стосунків".


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Розлучення батьків: івано-франківська психологиня розповіла, як підтримати дитину

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

«Дитяча наркоманія, розшуки неповнолітніх та випадки самогубств»: інтерв'ю з керівницею ювенальної превенції Івано-Франківщини Аллою Бойчук

Найбільш вразливими є підлітки: психологиня розповіла, як підтримати дитину з суїцидальними думками


Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1316
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

964
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1223 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3639 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33836
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2795

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

328

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

717

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1647

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1031
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

588
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

475
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

853
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12159
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1460
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1236
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1323
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

505
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

210
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

288
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

332
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1223