Законопроєкт про розширення підстав звільнення з військової служби за станом здоров'я: що варто знати прикарпатцям

В Україні планують розширити підстави звільнення з військової служби за станом здоров'я.

Детальніше про це розповіла Ольга Дурноп’янова з волонтерського руху «Адвокати Збройних сил України», передає Фіртка.

Так, військовослужбовці, як особи з інвалідністю I та II групи не мають права на звільнення з військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період. Однак, сьогодні питання наявності в законодавстві такої підстави для звільнення гостро стоїть. Оскільки, велика кількість громадян відразу після повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України, не скористались передбаченим законним правом на звільнення від призову на військову службу під час мобілізації. Маючи при цьому вже наявні проблеми зі здоров’ям, наявну інвалідність. І наразі потребують встановлення такого права задля його реалізації.

Основними нормативно-правовими актами, що регламентують порядок та підстави звільнення військовослужбовців з військової служби, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації є:

  • Закон України «Про військовий обов’язок та військову службу»,
  • Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України,
  • Інструкція про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України.

  читайте також: Мобілізація триває, у людних місцях роздають повістки: що варто знати прикарпатцям

Саме статтею 26 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» визначений виключний перелік підстав та обставин, наявність яких надає право військовослужбовцю на звільнення з військової служби. Перелік таких підстав є вичерпним, і вони визначені окремо для особливого періоду (крім періоду дії воєнного стану), та окремо для періоду дії воєнного стану.

Тож, військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, можуть бути звільнені з військової служби під час дії воєнного стану на підставах, які визначені в пункті 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу». Однією із визначених законом підстав для звільнення є за станом здоров’я – на підставі висновку військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби (пп. «б» п. 2 ч. 4 ст. 26 вказаного Закону).

Разом з тим, законодавством не передбачено таку підставу для звільнення, як наявність у військовослужбовця інвалідності. Водночас якщо у військовослужбовця наявна дружина (чоловік) з-поміж осіб з інвалідністю, або ж один із батьків своїх чи дружини (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю I чи II групи, то такі сімейні обставини є підставою для звільнення з військової служби. Виходить, що наявність безпосередньо у самого військовослужбовця інвалідності не може бути підставою для звільнення, лише якщо інвалідність є у його рідних. Наразі військовослужбовець за станом здоров’я може бути звільненим тільки на підставі висновку (постанови) ВЛК про непридатність до військової служби.

Такі положення законодавства мають дещо неоднозначний підхід до визначення підстав для звільнення. Більш того є суперечливими з огляду на те, що відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» військовозобов’язані, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Тобто, особи з інвалідністю мають право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації (абзац третій частини першої статті 23 Закону). При цьому, вказаною нормою не визначено конкретну групу інвалідності для військовозобов`язаного.

Тож, на сьогодні до Верховної Ради України поданий законопроєкт, який дещо розширює підстави для звільнення мобілізованих військовослужбовців під час дії воєнного стану. А саме, пп. «б» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» містить доповнення: за станом здоров’я

  • на підставі висновку (постанови) ВЛК про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку;
  • або за наявності інвалідності I чи II групи, якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу.

Отже, розширення підстави звільнення військовослужбовців з військової служби за станом здоров’я надасть останнім законне право подавати рапорт про звільнення з підстави наявності певної групи інвалідності, і відповідно бути звільненими з військової служби з вказаної підстави.

Зазначимо, що в Україні військовозобов'язаними є усі громадяни віком від 18 до 60 років. Водночас виокремлюють категорії українців, які не підлягають мобілізації.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Нові правила взяття на військовий облік: прикарпатцям розповіли про зміни

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


Коментарі ()

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2484
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1579 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3659
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5430
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1680
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2080

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

169

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

193

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

400

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

884
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

477
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

773
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2470 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

507
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

871
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4920
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

738
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

656
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

587
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

403
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

729
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

888 2