Законопроєкт про розширення підстав звільнення з військової служби за станом здоров'я: що варто знати прикарпатцям

В Україні планують розширити підстави звільнення з військової служби за станом здоров'я.

Детальніше про це розповіла Ольга Дурноп’янова з волонтерського руху «Адвокати Збройних сил України», передає Фіртка.

Так, військовослужбовці, як особи з інвалідністю I та II групи не мають права на звільнення з військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період. Однак, сьогодні питання наявності в законодавстві такої підстави для звільнення гостро стоїть. Оскільки, велика кількість громадян відразу після повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України, не скористались передбаченим законним правом на звільнення від призову на військову службу під час мобілізації. Маючи при цьому вже наявні проблеми зі здоров’ям, наявну інвалідність. І наразі потребують встановлення такого права задля його реалізації.

Основними нормативно-правовими актами, що регламентують порядок та підстави звільнення військовослужбовців з військової служби, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації є:

  • Закон України «Про військовий обов’язок та військову службу»,
  • Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України,
  • Інструкція про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України.

  читайте також: Мобілізація триває, у людних місцях роздають повістки: що варто знати прикарпатцям

Саме статтею 26 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» визначений виключний перелік підстав та обставин, наявність яких надає право військовослужбовцю на звільнення з військової служби. Перелік таких підстав є вичерпним, і вони визначені окремо для особливого періоду (крім періоду дії воєнного стану), та окремо для періоду дії воєнного стану.

Тож, військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, можуть бути звільнені з військової служби під час дії воєнного стану на підставах, які визначені в пункті 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу». Однією із визначених законом підстав для звільнення є за станом здоров’я – на підставі висновку військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби (пп. «б» п. 2 ч. 4 ст. 26 вказаного Закону).

Разом з тим, законодавством не передбачено таку підставу для звільнення, як наявність у військовослужбовця інвалідності. Водночас якщо у військовослужбовця наявна дружина (чоловік) з-поміж осіб з інвалідністю, або ж один із батьків своїх чи дружини (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю I чи II групи, то такі сімейні обставини є підставою для звільнення з військової служби. Виходить, що наявність безпосередньо у самого військовослужбовця інвалідності не може бути підставою для звільнення, лише якщо інвалідність є у його рідних. Наразі військовослужбовець за станом здоров’я може бути звільненим тільки на підставі висновку (постанови) ВЛК про непридатність до військової служби.

Такі положення законодавства мають дещо неоднозначний підхід до визначення підстав для звільнення. Більш того є суперечливими з огляду на те, що відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» військовозобов’язані, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Тобто, особи з інвалідністю мають право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації (абзац третій частини першої статті 23 Закону). При цьому, вказаною нормою не визначено конкретну групу інвалідності для військовозобов`язаного.

Тож, на сьогодні до Верховної Ради України поданий законопроєкт, який дещо розширює підстави для звільнення мобілізованих військовослужбовців під час дії воєнного стану. А саме, пп. «б» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» містить доповнення: за станом здоров’я

  • на підставі висновку (постанови) ВЛК про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку;
  • або за наявності інвалідності I чи II групи, якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу.

Отже, розширення підстави звільнення військовослужбовців з військової служби за станом здоров’я надасть останнім законне право подавати рапорт про звільнення з підстави наявності певної групи інвалідності, і відповідно бути звільненими з військової служби з вказаної підстави.

Зазначимо, що в Україні військовозобов'язаними є усі громадяни віком від 18 до 60 років. Водночас виокремлюють категорії українців, які не підлягають мобілізації.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Нові правила взяття на військовий облік: прикарпатцям розповіли про зміни

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

112
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

361
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13956 3
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1600
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

892
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6185

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

655

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1484

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1293

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1181
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

538
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

679
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1598
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

618
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

902
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5942
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13730
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

273
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

571
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

499
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

810 2