Мобілізація триває, у людних місцях роздають повістки: що варто знати прикарпатцям

Внаслідок повномасштабного російського вторгнення в Україну воєнний стан та мобілізацію продовжили щонайменше до 19 лютого 2023 року.

Під час загальної мобілізації призов на військову службу відбувається шляхом вручення повісток. Так, після отримання повісток мають з'явитися з документами у територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.

Протягом останніх декількох тижнів у мережі з'являється все більше повідомлень про те, що практично по всій Україні розпочали активніше роздавати повістки на вулицях, у громадських місцях та на блокпостах. Тим часом в Telegram-каналах люди обмінюються повідомленнями про те, де і коли виписують повістки у різних містах.


Один із користувачів такого каналу, 25-річний Олег з Івано-Франківська, розповів журналістці Фіртки, що відстежує повідомлення про видачу повісток у місті та намагається уникати ймовірних місць роздачі. Однак, наголошує, що якщо повістку все-таки отримає, то поїде захищати країну.


Фіртка зібрала актуальну інформацію про правила вручення повісток під час воєнного стану та відповіді на розповсюджені запитання.

Відповідно до п. 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни України під час мобілізації зобов’язані з’являтися за викликом до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для уточнення їх облікових даних. Повістку може отримати будь-який чоловік, віком від 18 до 60 років.

Як розповіли в Збройних силах України, законом не заборонено вручення повістки в будь-якому місці після встановлення особи. При цьому вручена повістка ще не означає, що людину обов'язково призвуть.

Повістка має бути вручена особисто. Якщо особа відмовляється від отримання повістки, складається акт про відмову від отримання повістки із підписами уповноважених осіб та свідків та вручається військовозобов’язаному під підпис.


Види повісток в Україні

Повістки, які виписують в Україні в рамках мобілізації, бувають кількох видів.

  • Повістка для уточнення даних — це повістка, яку вручають для уточнення та оновлення інформації про склад сім’ї, стан здоров’я військовозобов’язаних, місце роботи тощо.
  • Повістка на проходження військово-лікарської комісії — це повістка за підписом військового комісара зобов'язує пройти медичне обстеження.

До повістки додається картка дослідження та медичного огляду військовозобов'язаного. Після медкомісії у цій картці буде вказаний висновок військово-лікарської комісії про придатність, непридатність чи обмежену придатність до військової служби.

  • Повістка-призов на строкову службу — це повістка передбачає призов на строкову службу в армії.

Проте, цьогоріч такі повістки не видають, адже осінній призов на строкову військову службу до ЗСУ та інших військових формувань не проводять через загальну мобілізацію. 

  • Мобілізаційне розпорядження — це повістка, яку вручають військовозобов’язаному після проходження медкомісії, якщо його визнали придатним до служби.

Такий припис зобов’язує з’явитися на призовний збірний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації (загальної або часткової).

Зауважимо, що у будь-якій повістці мають бути вказані:

  • ПІБ, рік народження та адреса;
  • місце роботи;
  • вид повістки (уточнення облікових даних, проходження медкомісії, прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (раніше – військкомат), призов на військову службу);
  • дата, час та адреса – коли й куди необхідно з’явитися;
  • уточнення щодо необхідних документів;
  • назва органу, печатка, підпис, прізвище, ім’я та по батькові керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Зазначимо, якщо людина не з'явиться за викликом у воєнний час, це загрожує штрафом від 1 700 до 3 400 гривень. 

Водночас неявка без поважних причин в особливий період означає ухилення від призову і передбачає кримінальну відповідальність за ст. 335 Кримінального кодексу — карається обмеженням волі на строк до трьох років.

Отже, за неявку передбачено адміністративне та навіть кримінальне покарання. Однак, є низка причин, які є поважними для неявки у територіальний центр комплектування та соціальної підтримки під час мобілізації.

Правозахисники назвали такі причини:

  • хвороба;
  • стихійне лихо;
  • смерть рідної людини;
  • інша вагома обставина, через яку призовник вчасно не прибув до територіального центру комплектування.

Відтак, необхідно подати до ТЦК та СП відповідні підтверджувальні документи про причини неявки. Це можна зробити одразу після зникнення причин або ж на етапі розгляду відповідної адміністративної справи. Неявка призовника без поважної причини у будь-якому випадку спричинить покарання. 


Повістки нового зразка: що змінилось


Так, повістки нового зразка містять нову назву військкоматів та більший перелік необхідних документів. Відтепер замість військових комісаріатів — територіальні центри

Крім того, у повістці нового зразка додали згадку про законодавчу відповідальність, якщо військовозобов'язаний не з'явиться за повісткою у визначений час без поважної причини.

Разом з тим, збільшилася кількість документів, які необхідно принести до центру комплектування для уточнення своїх даних. До паспорта, військового квитка та приписного додався ідентифікаційний код.

Підкреслимо, що повістки нового зразка не поширюються на відправлення до військових центрів, які залишаються у старому варіанті.


Чи можна відмовитися від повістки


Якщо повістка неналежно оформлена, можна відмовитися від її отримання на місці, і в акті відмови зазначити, з яким саме підстав громадянин відмовляється від повістки.

Відтак, при розгляді адміністративної справи вирішуватимуть, чи мав громадянин право відмовитись від повістки. І відповідно, настане чи ні за такі дії адміністративна відповідальність.


Хвиль мобілізації немає: що кажуть у Збройних силах України


Мобілізація в Україні розпочалася 24 лютого 2022 року і постійно триває. Жодних хвиль мобілізації немає. Передусім мобілізують тих, хто вже має досвід участі в бойових діях та тих, хто може працювати з новими зразками озброєння, які надані західними партнерами

Про це розповів начальник управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ Збройних сил України, полковник Роман Горбач.

«У більшості випадків громадян сьогодні викликають до територіальних центрів комплектування з метою уточнення військово-облікових даних.

Рішення про мобілізацію громадянина приймають лише після висновку медичної комісії про придатність до військової служби», — пояснив Горбач.

За його словами, особовий склад, який раніше не проходив служби, призивають до навчальних центрів, де відбувається навчання за визначеними спеціальностями. Після чого військовослужбовці прибувають до військових частин на конкретні посади.

Громадяни, яких мобілізують з досвідом військової служби й нетривалою перервою у проходженні служби, можуть відправляти одразу до бойових військових частин, уточнює полковник.

«Нам сьогодні потрібні фахівці, як на нові зразки озброєння, надані партнерами, так і для поповнення втрат.

У першу чергу мобілізують особовий склад за визначеними обліково-військовими спеціальностями.

Сьогоднішній етап є вирішальним для нас і наших нащадків. Захистити нашу державу від агресора — обов’язок кожного», — зазначив військовий.


Чи надходитимуть повістки через «Дію»


Кабінет міністрів під час засідання 30 грудня 2022 року затвердив новий порядок військового обліку чоловіків. Відповідна постанова опублікована 3 січня 2023 року на сайті Кабміну під №1487. Цей документ набув чинності 5 січня 2023 року.

Зокрема, Уряд вирішив цифровізувати процес за допомогою порталу «Дія», яким користуються майже двадцять мільйонів українців.

Так, військовозобовʼязані зможуть передавати про себе дані військкоматам через цей портал. Серед іншого, вони зможуть передавати дані щодо зміни місця проживання. Поки що невідомо, коли запрацює процедура військового обліку в «Дії».

Крім того, при прийнятті на роботу чи навчання громадянин обов'язково має пред'явити військовий квиток (приписне посвідчення), зокрема і в «Дії».

Як пояснили в Міністерстві цифрової трансформації, безпосередньо у «Дію» планують інтегрувати електронну версію військового квитка. Водночас запевняють, що новий порядок узяття на військовий облік не передбачає, що повістки надходитимуть через «Дію».

«Ні ця постанова (новий порядок узяття на військовий облік — ред.), ні будь-яка інша не передбачає надходження повісток через «Дію». У нашому плані роботи поки немає таких завдань.

Ще багато моментів потрібно доопрацювати разом з Міністерством оборони України.

Більшість державних сервісів та послуг майже завжди передбачають можливість їх запровадження онлайн в «Дії».

Війна показала, що доступність цифрових сервісів для громадян — одне пріоритетних рішень», — коментує The Village Україна керівник із розвитку електронних послуг Мінцифри Мстислав Банік.


Створення резервів особового складу Сил оборони України


Президент України Володимир Зеленський заявив, що військове керівництво повинно створити резерви особового складу Сил оборони України. Про це президент заявив у День Соборності України на зустрічі зі студентами та викладачами Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Зеленський зазначив, що найважливішим ресурсом української армії є особовий склад, який потрібно берегти.

«Люди не просто важливі, а найважливіші», — сказав очільник держави.

Відповідаючи на запитання щодо поповнення особового складу українського війська, глава держави повідомив, що військове керівництво отримало завдання створити резерви, щоб захисники мали змогу відновлювати сили після бойових дій.

«Тому що це складно з різних причин — і поранення, і психологічний стан.

Він має бути нормальний», — наголосив Володимир Зеленський.

Президент додав, що не може розкрити подробиць мобілізаційних процесів, але Ставка Верховного Головнокомандувача ухвалила відповідні рішення, і далі командувачі працюють над їх реалізацією на своїх напрямах.


Захист України — право чи обов’язок


Влада наголошує, що в українців окрім прав, є ще й обов’язки. Зокрема, військовий обов’язок включає дотримання правил військового обліку.

Усіх військовозобов’язаних закликають до виконання свого конституційного обовʼязку із захисту країни від російських загарбників.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Нові правила взяття на військовий облік: прикарпатцям розповіли про зміни

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


Коментарі ()

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5198 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1835 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4043 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3169 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7958 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20291 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

274

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

817

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1911

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2390
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

186
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

693
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

475
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18377
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

975
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1214 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6098 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23389 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

291
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

988 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1167 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

496