Ввезений до України як гумдопомога. Спецпрокуратура передала на потреби війська вилучений транспортний засіб (ФОТОФАКТ)

Спецпрокуратура Західного регіону передала на потреби війська транспортний засіб.

Про це Фіртку інформує пресслужба Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону.

Спеціальну техніку марки «MERCEDES–BENZ» прокурори спільно із поліцейськими та оперативниками обласного управління стратегічних розслідувань вилучили в рамках розслідування факту незаконного використання гуманітарної допомоги. 

Правоохоронці встановили, що цей автомобіль ввезений до України як гуманітарна допомога. Недобросовісні громадяни транспортували його в обхід митного законодавства з метою подальшого продажу. На цей час спецавтомобіль вилучили та передали на потреби однієї із військових частин.

Тепер «автовишка» допомагатиме військовослужбовцям Повітряних Сил України протистояти ворогу, зазначили у відомстві.


Зазначимо, що внаслідок повномасштабного російського вторгнення в Україну воєнний стан та загальну мобілізацію продовжили щонайменше до 15 листопада 2023 року.

Зокрема, для потреб армії залучають військовозобов'язаних, споруди, будівлі, ресурси, не винятком є і транспорт. 

Яким є процес мобілізації транспорту та як відповідно до закону здійснюють його регулювання, дізнавалась Фіртка.

Так, військово-транспортний обов’язок є складовою частиною мобілізаційної підготовки та мобілізації в державі. Тому під час воєнного стану залучають транспортну техніку підприємств, установ, організацій та громадян України. Регулюється цей процес згідно з Положенням про військово-транспортний обов'язок для задоволення потреб армії.

Міністерство оборони визначає перелік потрібного транспорту і техніки, а запити на них можуть надавати територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).

Водночас згідно з законом громадяни України та посадові особи можуть нести відповідальність за невиконання або неналежне виконання військово-транспортного обов'язку.


Хто мобілізує транспортні засоби?


У статті 6 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" зазначено, що мобілізація транспорту здійснюється:

  • ТЦК та СП;
  • Центральним управлінням або регіональними органами Служби безпеки України;
  • відповідним підрозділом Служби зовнішньої розвідки України на підставі рішень місцевих державних адміністрацій, що оформлюються відповідними розпорядженнями.

Міністерство оборони подає Кабмінові пропозиції щодо лімітів вилучення транспортних засобів та щодо їх відсоткових норм за галузями національної економіки. Пропозиції лімітів повинні бути насамперед погоджені з зацікавленими обласними державними адміністраціями, тоді як відсоткові норми — із зацікавленими центральними органами виконавчої влади.

Безпосередньо саму кількість вилученого транспорту і техніки для потреб збройних сил встановлюють:

  • Рішенням Кабміну України ― Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським держадміністраціям;
  • Розпорядженням Ради міністрів АРК, обласних та Київської і Севастопольської держадміністрацій ― районним держадміністраціям, підприємствам, установам та організаціям міст обласного значення за поданням відповідних ТЦК та СП;
  • Розпорядженням Районних державних адміністрацій за поданням ТЦК та СП ― підприємствам, установам та організаціям, які розташовані в межах території районів.

Обласні держадміністрації визначають установи, організації та підприємства міст обласного значення, на які покладають ці завдання. Здійснюється це, знову ж таки, за поданням обласних ТЦК та СП.


Мобілізація транспортних засобів: у кого можуть вилучати, а у кого ― ні?


Автотранспорт можуть вилучати в:

  • центральних та місцевих органів виконавчої влади;
  • державних органів та органів місцевого самоврядування;
  • підприємств, установ й організацій;
  • залізниць;
  • портів;
  • пристаней;
  • аеропортів;
  • нафтобаз;
  • автозаправних станцій дорожнього господарства;
  • інших підприємств, установ чи організацій, які забезпечують експлуатацію транспортних засобів;
  • громадян-власників транспортних засобів.

Однак, під військово-транспортний обов'язок не підлягають:

  • дипломатичні та консульські установи інших держав;
  • представництва міжнародних та іноземних організацій;
  • іноземці та люди, які взагалі не мають громадянства;
  • банки державного сектору;
  • підприємства, організації та установи, які мають високу суспільну значущість;
  • підприємства, організації та установи, які виконують мобілізаційні завдання.

Як здійснюється повернення мобілізованих транспортних засобів?


Згідно з Законом "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" передача автотранспорту, що залучили, та його повернення після оголошення демобілізації здійснюється на підставі укладених актів приймання-передачі.

Важливо, що в них зазначають:

  • дані про власників;
  • технічний стан транспорту;
  • залишкову (балансову) вартість;
  • інші необхідні відомості, за якими можна ідентифікувати транспортні засоби.

Сам процес повернення власникові вилученого транспорту здійснюється впродовж тридцяти календарних днів з моменту оголошення про демобілізацію.


Відшкодування за знищений чи пошкоджений транспорт


Порядок компенсації шкоди, яку спричинили транспортним засобам внаслідок їхньої мобілізації, вирішується Кабінетом Міністрів України.

Керівник підприємства, організації чи установи, де вилучали автотранспорт і техніку під час мобілізації, може звертатися до ТЦК та СП за місцем їх залучення. Зробити це варто після оголошення про демобілізацію та повернення самого транспортного засобу. 

Для звернення потрібна заява, де зазначають основні відомості про це ж підприємство, організацію чи установу, зокрема:

  • повна назва;
  • місцезнаходження;
  • реєстраційний номер облікової картки платника податків;
  • реквізити банківського рахунку.

До заяви також додають:

  • акт приймання-передачі;
  • акт про повернення під час демобілізації транспортних засобів і техніки;
  • висновок експерта (експертне дослідження) чи акт оцінки майна (звіт про оцінку майна).

ТЦК та СП розглядають заяву протягом десяти днів. Але у разі потреби перевірки даних, заявника попереджають, що цей термін продовжують до місяця

У випадку позитивної відповіді, ТЦК визначають потребу в коштах Міноборони, тоді її враховують в наступний після демобілізації бюджетний період.


Яку відповідальність несуть за порушення військово-транспортного обов'язку?


Згідно зі статтею 210 "Про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію" Кодексу України про адміністративні правопорушення, за невиконання обов'язку можна отримати штраф:

  • для громадян України — на суму від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів;
  • для посадовців — на суму від 200−300 неоподатковуваних мінімумів.

Якщо ж у країні оголошений особливий період (як-от воєнний стан) або правопорушення повторюється протягом року, то штрафи збільшуються. Вони складатимуть вже від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян ― для громадян України та 300−500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян ― для посадових осіб.

До слова, відповідно до Закону України "Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану", навіть якщо ви відмовляєтеся передати автотранспорт, його можуть вилучити. 

Компенсація за знищений транспортний засіб можлива у разі добровільної передачі при мобілізації. Тоді компенсацію здійснюють або попередньо, або після вилучення. 

Відшкодування після — є можливим протягом п'яти бюджетних періодів. Його порядок і терміни встановлює Кабмін.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Нові правила взяття на військовий облік: прикарпатцям розповіли про зміни

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


Коментарі ()

29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

974
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2000 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

921
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2857
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1958
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3231

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

729

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

904

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1320

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1926
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26144 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

615
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

821
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2705
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1082
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

804
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1061
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1038
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3921
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

917
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1498
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1276 1