Посилаючись на юриста Максима Шинжирбаєва, у медіа поширювали інформацію про те, що в Україні вручити повістку можуть через родичів.
Однак, юрист спростував таку заяву, заявивши, що його слова вирвали з контексту, передає Фіртка.
За його словами, інформацію щодо повісток з посиланням на нього почали поширювати 2 травня. Втім, вона не відповідає дійсності. Юрист спростував цю інформацію та зазначив, що коментував інше запитання.
"Я говорив про те, що вручити повістку через повнолітнього родича за умови, що це строковик.
Я там наводив приклад про строковика, який 18-річний, і йому вручають повістку, бо було положення про вручення повісток на військову строкову службу. Це треба відрізняти".
Зазначимо, що під час загальної мобілізації призов на військову службу відбувається шляхом вручення повісток.
Так, після отримання повісток призовники мають з'явитися з документами у територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.
Прикарпатські поліцейські спільно з представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки області вживають всіх заходів для виявлення військовозобов’язаних, які ухиляються від призову на військову службу до Збройних сил України.
Разом з тим представники поліції повноважень на вручення повісток не мають. Вручення повісток проводять через відповідні органи місцевого самоврядування та керівників підприємств. Також, повістки можуть вручати посадові особи територіальних центрів комплектації та соціальної підтримки за місцем проживання, роботи, а також на вулиці чи на блокпостах.
Законом не заборонено вручення повістки в будь-якому місці після встановлення особи. При цьому вручена повістка ще не означає, що людину обов'язково призвуть.
Водночас, якщо, наприклад, військовозобов'язаний тимчасово поїхав в інше місто або область, і там на вулиці зустрів працівників центру комплектування та соціально підтримки, то можна відразу повідомити їх про те, що Ви знаходитеся на обліку в іншому центрі комплектування та за можливості показати довідку про місце реєстрації або військовий квиток. Якщо все ж таки отримали повістку на вулиці в іншому місці, то можна прийти до центру комплектування та територіальної підтримки та надати підтверджувальні документи про перебування на військовому обліку в іншому місці.
Разом з тим в Україні почали видавати повістки нового зразка, які від попередніх відрізняються кількома пунктами.
читайте також: Нові правила взяття на військовий облік: прикарпатцям розповіли про зміни
Повістки нового зразка: що змінилось
Так, повістки нового зразка містять нову назву військкоматів та більший перелік необхідних документів. Відтепер замість військових комісаріатів — територіальні центри.
Крім того, у повістці нового зразка додали згадку про законодавчу відповідальність, якщо військовозобов'язаний не з'явиться за повісткою у визначений час без поважної причини.
Разом з тим, збільшилася кількість документів, які необхідно принести до центру комплектування для уточнення своїх даних. До паспорта, військового квитка та приписного додався ідентифікаційний код.
Підкреслимо, що повістки нового зразка не поширюються на відправлення до військових центрів, які залишаються у старому варіанті.
Зазначимо, якщо людина не з'явиться за викликом у воєнний час, це загрожує штрафом від 1 700 до 3 400 гривень.
Водночас неявка без поважних причин в особливий період означає ухилення від призову і передбачає кримінальну відповідальність за ст. 335 Кримінального кодексу — карається обмеженням волі на строк до трьох років.
Отже, за неявку передбачено адміністративне та навіть кримінальне покарання. Однак, є низка причин, які є поважними для неявки у територіальний центр комплектування та соціальної підтримки під час мобілізації.
Правозахисники назвали такі причини:
- хвороба;
- стихійне лихо;
- смерть рідної людини;
- інша вагома обставина, через яку призовник вчасно не прибув до територіального центру комплектування.
Відтак, необхідно подати до ТЦК та СП відповідні підтверджувальні документи про причини неявки. Це можна зробити одразу після зникнення причин або ж на етапі розгляду відповідної адміністративної справи.
Неявка призовника без поважної причини у будь-якому випадку спричинить покарання.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці
Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну