
Керівник Івано-Франківського драмтеатру Ростислав Держипільський розповів, як змінилося його ставлення до української класики після початку повномасштабного вторгнення.
За його словами, раніше класичну українську літературу часто сприймали як другорядну, натомість справжньою вважали твори Чехова чи Достоєвського, пише Фіртка.
«Мене довго вчили і я сам своїх студентів — що українська класика другосортна, а справжня література — це Чехов, Достоєвський, яких я дуже люблю. Так виховувалися і ми самі», — розповів Держипільський.
Він зізнається, що справжнє відкриття української драматургії сталося після 24 лютого 2022 року. За його словами, це було схоже на інстинкт самозбереження на рівні нації, спробу надолужити втрачене і навіть — спокутувати провину за те, що так довго недооцінювали своє.
Держипільський наголошує: протягом десятиліть радянська система та російська пропаганда формували уявлення, ніби українська література — меншовартісна. А глибше занурення в історію театру показало — українські драматурги працювали в умовах жорсткої цензури ще з кінця ХІХ століття.
«Нашим Корифеям — Старицькому, Кропивницькому, Карпенку-Карому, Квітці-Основ’яненку — не дозволяли показувати українців як інтелігенцію. Вимагали писати тільки про село. Цензура змінювала назви, різала п’єси — іноді з твору мало що залишалося», — пояснює директор театру.
Держипільський додає, що драматурги навіть змушені були хитрувати, щоб їхні твори пропускали на сцену: писали одне, а ставили інше. Саме через це до нас дійшли спотворені версії п’єс — звідси й упереджене ставлення.
«Тепер, коли ці тексти відкриваються по-новому, в Україні — справжній бум української класики. Її хочуть глядачі, її ставлять режисери. Це — наше надолуження, пізнання свого, це оберіг», — каже Держипільський.
На його думку, сьогодні українська класика — не просто частина культури, а інструмент національного опору.
«Це — наша зброя. Один із найпотужніших кулеметів, ракет, дронів і танків», — підсумував Ростислав Держипільський.
Більше читайте у матеріалі: «Театр — це катарсис для тих, хто не готовий йти до психолога», — Ростислав Держипільський про мистецтво, що лікує під час війни.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!