Івано-Франківський національний драмтеатр відкриває новий театральний сезон.
Про це розповіли Фіртці на пресконференції з нагоди відкриття 86 сезону, яка по традиції відбувається в День народження патрона міста та театру — Івана Франка.
Так, новий сезон складатиметься з кращих зразків робіт українських та європейських режисерів.
"Сьогодні ми робимо все, щоб Україну знали у світі як країну багатої культури.
Ми вже започаткували й провели перший Шекспірівський фестиваль, що став майданчиком для налагодження контактів. У новому сезоні ми також продовжимо співпрацювати з цікавими режисерами Європи.
Перша прем'єра уже скоро — 11 і 12 вересня. Це вистава "1975" від режисера Томі Янежича та постановчої групи зі Словенії. В Україні такої вистави ще не було", — розповідає генеральний директор драмтеатру Ростислав Держипільський.
Наступною буде вистава — рок-мюзикл "Наталка-Полтавка" за І. Котляревським.
"Чому саме вона? Для мене дуже дивно було, чому певні постановки обмежені шароварщиною, що нам постійно прив'язували за СРСР. Хоча можна показати якісний сучасний продукт за основою українського матеріалу, щоб воно шуміло як "бродвейські" мюзикли.
Сподіваюся, у цьому сезоні нам вдасться показати це глядачам", — каже режисер-постановник Назарій Панів.
Режисер також анонсував намір показати тему українських дисидентів:
"Ми хочемо показати вистави про українських історичних постатей, що зробити багато для Незалежності країни.
Інколи ми чуємо твердження, що наша Незалежність далась нам досить легко та скромно. Але ті, хто так говорять, забувають про осіб, що століттями боролися за це, щоб ми здобули дату відновлення Незалежності України.
Будемо говорити про історичні постаті, які віддали багато сил, здоров'я, а іноді й життя, щоб ми були незалежними".
У середньому в новому сезоні планують близько десяти прем'єр.
Цього року є також домовленості про співпрацю для Івано-Франківського драмтеатру. Оксана Дмітрієва, головна режисерка Харківського театру ляльок, тепер обрала для роботи "Медею" за Евріпідом і ще низку творів інших авторів (Х. Мюллер, Жорж Ануй). Прем'єра відбудеться в січні-лютому.
Ще одна домовленість стосується ізраїльського режисера Гаді Ролла. Він запропонував працювати над трагікомедією "Чекаючи на Ґодо" Семюеля Беккета.
А режисерка з Польщі Майя Клечевська, котра здійснила першу в історії професійного українського театру постановку "Дзяди" за А. Міцкевичем, цього разу поставить "Макбета" Шекспіра.
"Якщо ми говоримо про стратегічні плани, то це — вижити й перемогти. Це складна робота в нестабільних умовах. Ми ведемо перемовини з режисером про 2026 рік, але навіть не знаємо який може бути курс євро.
Міжнародні співпраці — здоровий етап для українського театру; ми стаємо частиною європейського культурного простору.
На превеликий жаль, ми поки не є конкурентами європейському театру. Ми були відірвані від їхніх процесів у цій сфері, багато не знаємо, не знали й тих передових режисерів, які є нашими сучасниками, що змінюють ввесь культурний простір.
Державна підтримка вже зменшилася — можете подивитися план бюджету, на скільки скорочується виділення коштів на три роки. Хоча у Верховній Раді "лежить" законопроєкт про меценатство, який трішки запізнився, адже під час війни вже є спад економіки, але можливо цей закон дозволить сфері культури виходити на державно-приватні партнерства.
Для театру — виклик працювати під час війни. Бо від нього очікують розваги, розради, чогось легкого, але театр за своєю природою є мистецтвом, яке говорить про проблеми та показує невидиме. У нас є усвідомлення того, що маємо говорити не тільки про українську класику, а й про українську тему загалом. До прикладу, немає української історичної п'єси, але запити у суспільства на знання своєї історії точно є", — розповідає заступниця генерального директора Ірина Чужинова.
Як вказують в Івано-Франківському драмтеатрі, у прем'єрах глядачі зможуть знайти виставу, яка для них буде найближча.
"По вибору це надзвичайно цікавий сезон, для мене він не схожий на інші. Вистави є різних жанрів та напрямків.
Сподіваюся, що для наших глядачів та театральної спільноти ми зможемо дати багато якісного продукту", — каже Назарій Панів.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
В Івано-Франківському драмтеатрі відбудеться чесько-український "Фестиваль взаємності" (ПРОГРАМА)