За ухилення від мобілізації Кримінальний кодекс України передбачає позбавлення волі на термін від трьох до п'яти років. Втім, більшість осіб, які ухиляються від служби, укладають угоду зі слідством.
Зокрема, чимало з них визнають свою провину, виражають каяття за свій злочин та відповідно йдуть на угоду зі слідством, щоб уникнути реального покарання. Найчастіше, в результаті угоди, їм накладають іспитовий термін, який становить один рік.
Фіртка дізнавалась, яке ж покарання передбачене за ухилення від мобілізації та якою є реальна судова практика в Україні.
Зазначимо, якщо людина не з'явиться за викликом у воєнний час, це загрожує штрафом від 1 700 до 3 400 гривень. Керівники ТЦК та СП самостійно розглядають адміністративну справу та виносять постанову щодо притягнення особи до відповідальності. Скасовувати таку постанову можна лише у судовому порядку, подаючи позов проти територіального центру комплектування.
Водночас неявка без поважних причин в особливий період означає ухилення від призову та передбачає кримінальну відповідальність. У разі кримінального правопорушення — справу розглядає суд.
Кримінальна відповідальність настає у декількох випадках та регулюється низкою статей:
- Стаття 336 КК України — ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період.
- Стаття 336-1 КК України — ухилення від проходження служби цивільного захисту в особливий період або в разі проведення цільової мобілізації;
- Стаття 337 КК України — ухилення від військового обліку або навчальних (спеціальних) зборів.
- Стаття 335 КК України — ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу.
Отже, за неявку передбачено адміністративне та кримінальне покарання.
Втім, є низка причин, які є поважними для неявки у територіальний центр комплектування та соціальної підтримки під час мобілізації. Правозахисники назвали такі причини:
- хвороба;
- стихійне лихо;
- смерть рідної людини;
- інша вагома обставина, через яку призовник вчасно не прибув до територіального центру комплектування.
Відтак, необхідно подати до ТЦК та СП відповідні підтверджувальні документи про причини неявки. Це можна зробити одразу після зникнення причин або ж на етапі розгляду відповідної адміністративної справи.
Неявка призовника без поважної причини у будь-якому випадку спричинить покарання.
Кримінальна відповідальність за ухилення від мобілізації: що треба знати
Найпоширенішою в умовах війни є стаття 336 КК України — ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період. Цей злочин карається позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років.
Втім, реальне покарання можуть замінити іспитовим строком. Іспитовий термін, який ще називають "умовним", може тривати від шести місяців до трьох років, але найпоширеніший — від року до двох.
Особа, яка отримала іспитовий термін, має деякі обов'язки, які вона повинна виконувати протягом цього періоду. Ці обов'язки можуть варіюватися залежно від умов і вимог, встановлених угодою зі слідством або вироком суду. У разі, якщо засуджений вчинить новий злочин — випробувальний термін скасують й людина відбуватиме увʼязнення.
Отримують умовне покарання, розраховуючи, що воно убезпечить від подальшого призову
Судова практика: реальне ув'язнення
Провадження стосовно 46-річного місцевого жителя за фактом ухилення від призову за мобілізацією розглядали в Івано-Франківську. Так, іванофранківця судили за ст. 336 КК України.
Однак, прибувши до міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, військовозобов’язаний відмовився проходити службу за призовом під час мобілізації.
Вироком суду його визнано винним у вчиненні вказаного правопорушення та із застосуванням ст. 69 КК України (призначення більш м'якого покарання, ніж передбачено законом) призначено покарання — рік позбавлення волі.
При призначенні покарання суд врахував, що в чоловіка на утриманні неповнолітня донька, яка хворіє, а також те, що він вперше притягується до кримінальної відповідальності.
Більше читайте у матеріалі.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Рада розширила список тих, хто підлягає мобілізації: прикарпатцям пояснили, що змінилося
«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці
Нові правила взяття на військовий облік: прикарпатцям розповіли про зміни