Вже 18 травня 2024 року набуде чинності закон № 10449 про мобілізацію і проходження військової служби.
Нові правила мобілізації передбачають зміни щодо процедури вручення повісток, базової військової служби, покарання для тих, хто ухиляється від мобілізації, права на відстрочку, вводить нові обовʼязки військовозобов'язаних та мотиваційні норми.
Фіртка розповідає, що варто знати про мобілізацію у травні прикарпатцям.
Так, під час проведення мобілізації чоловіки віком від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ та предʼявляти його на вимогу представника ТЦК та СП або поліціянта. У прикордонній смузі та на пунктах пропуску через державний кордон військово-обліковий документ може вимагати предʼявити прикордонник.
Процес перевірки документів може фіксуватися на камеру або телефон.
Крім цього, з 18 травня всі військовозобов’язані в Україні та за кордоном матимуть тридцять днів, аби уточнити свою актуальну адресу проживання та оновити дані.
Також, вводиться поняття "електронного кабінету призовника". Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку можуть зареєструвати електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного чи резервіста. Це право, а не обов‘язок.
У травні мобілізувати в Україні можуть такі категорії:
-
придатних та обмежено придатних чоловіків віком від 27 (з 18 травня з 25 — ред.) до 60 років, якщо вони мають або не мають військового досвіду;
-
придатних та обмежено придатних чоловіків від 18 до 27 років, які вже проходили строкову службу та проходять військову службу в запасі або резерві;
-
виключених з військового обліку чоловіків, якщо ВЛК визнає їх придатними або обмежено придатними за станом здоров'я та якщо вони не вчинили тяжкого злочину, за якого мобілізація заборонена.
Зазначимо, що наразі призовники від 18 до 27 років (з 18 травня до 25 — ред.), які не проходили строкову службу, можуть тільки добровільно підписати контракт із ЗСУ — мобілізувати примусово їх не можуть.
Разом з тим, обовʼязкової мобілізації жінок не планується. Вони підлягають взяттю на військовий облік, якщо придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і здобули медичну або фармацевтичну освіти.
читайте також: Мобілізація по-новому: прикарпатцям розповіли про головні зміни, які пропонує влада
Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу під час воєнного стану в добровільному порядку.
Кого не призиватимуть до війська
В Україні військовозобов'язаними є усі громадяни віком від 18 до 60 років, за винятком певних категорій осіб, визначених законом. Так, є обставини, за яких деякі категорії чоловіків отримують відстрочку від мобілізації в Україні.
Так, під час війни не мобілізують наступні категорії:
- студентів;
- викладачів та науковців,
- деякі категорії за професійною діяльністю;
- за визначеними сімейними обставинами;
- з визначеними хворобами;
- заброньованих працівників.
Штрафи за ухиляння від мобілізації
Згідно з пропозиціями Комітету Ради, за порушення правил військового обліку (стаття 210 Кодексу про адміністративні правопорушення) в мирний час передбачатиметься штраф від 3 400 до 5 100 гривень, повторно або в особливий період — від 17 000 до 22 500 гривень.
Водночас за порушення законодавства про оборону та мобілізацію (стаття 210-1 КУпАП) в мирний час планується встановити штрафи від 5 100 до 8 500 гривень для громадян, 17 000-34 000 гривень — для посадових та юридичних осіб.
Під час воєнного стану штрафи складатимуть від 17 000 до 22 500 гривень — для громадян, від 34 000 до 59 500 гривень — для посадових та юридичних осіб.
До слова, заступник начальника Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування і соціальної підтримки Роман Боднар розповів, що осіб, які перебувають у розшуку за неявку у ТЦК на Прикарпатті, станом на березень 2024 року в області налічували 39 тисяч.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Мобілізація триває, у людних місцях роздають повістки: що варто знати прикарпатцям