Як допомогти дитині впоратися зі страхом після моторошного відео у соцмережах — поради івано-франківської психологині

Часто діти переглядають відео у соціальних мережах і натрапляють на страхіття, які їх лякають. 

Що робити в таких випадках і як вберегти дитину розповіла дитяча психологиня Ірина Волощук, пише Фіртка.

"Часто в Інтернеті можна потрапити на образи різних монстрів чи чогось схожого. Дітей зачіпають такі речі. І вони думають про них. Воно залишається у їх свідомості. Тоді дитина починає боятися на кожному кроці побачити цей образ.

Тобто виник переляк, коли вона побачила це, наприклад, у ТікТоці. І вона починає сприймати цей образ як справжній. Тоді в дитини підвищується тривожність і пильність, яка і формує сприйняття навколишнього світу. І дитина постійно перебуває у процесі небезпеки".

Психологиня радить у таких випадках, попросити дитину намалювати той образ, який її налякав.

"Утім, не завжди діти готові намалювати. Якщо дитина не готова, ми можемо запропонувати виліпити цього персонажа або розповісти про нього. Це вже певним чином стає діагностикою.

Тому що, коли дитина не може намалювати, виліпити чи розповісти, це говорить нам про те, що рівень страху є досить високим. І дитина не може взаємодіяти з цим персонажем. Тому наша увага буде націлена на те, щоб знизити цей рівень страху."

Психологиня додає, щоб знизити рівень страху, потрібно запропонувати уявити монстра інакшим і кажете:

"Все одно цей монстр у тебе в голові, ти його уявляєш. Тепер уяви його з великим рожевим бантом на голові, уяви його у фіолетових трусах в жовтий горошок. Чи уяви як він їсть морозиво.

Тобто ви пропонуєте дитині розмагнітити цей страшний образ якимись вкрапленнями, які розрядять цей страх і він зробиться меншим. І тоді ви можете спитати, чи дитина готова намалювати його, чи виліпити в тих образах, в яких його вигадала", — зазначає Ірина Волощук.

Після того фахівчиня радить попросити дитину сісти та впертися в стілець, опертися ногами до підлоги, аби зробити для тіла опору для того, щоб у мозок йшли сигнали, що дитина стабільна та в безпеці.

"І тоді можна сказати, щоб дитина уявила, що цей монстр стоїть біля дверей і вона на нього дивиться. І запропонувати дивитися до того моменту, поки монстр не почне зникати.

Утім, важливо розуміти чи може дитина взаємодіяти з цим образом. Адже, якщо вона не може, тоді ми зайдемо в ретравматизацію. А цього робити не можна.

Тому буває так, коли приводять діток на консультації та на роботу з психологом, здається що психолог нічого не робить, просто грається, але нам для того, аби щось зробити, потрібно підготувати дитину.

Це так, як ми маємо здійснити в лікарні якусь операцію, то ми готуємо пацієнта. Тому підготовка до цього, напевне, найголовніше та важливіше, ніж сама практика. Тому будьте тут уважні, чуттєві, акуратні та нікуди не поспішайте".

Також Ірина Волощук наголосила, важливо дати дитині стабілізуючі сигнали: вона не одна, поруч хтось є з нею, аби не складалося враження, що дитина сам на сам з монстром.

"Коли дитина скаже, що монстр зникає, тоді я пропоную уявити, що монстр сидить у цьому кріслі, що поруч. А згодом кажу дивитися, поки цей образ не зникне і з цього місця.

І так починаємо додавати: монстр на карнизі, у шафі. І дивитися на нього, поки він не зникне. Утім, додам, що найкраще наша уява розігрується, коли ми думаємо, що щось є під ліжком, за дверима, тобто там, де ми не можемо бачити. І в такий простий спосіб ми робимо дитину зрячою крізь ці двері.

Перед тим у нас була зроблена павутинка, де був відмічений цей страх. І коли ми просимо дитину оцінити цей страх, то вона скаже, що він набагато менший. Тепер дитина знає, що робити, аби монстр зник. Просто треба подивитися на нього". 

Ірина Волощук зазначила, помилкою батьків на такі ситуації є просто порадити дитині, аби вона менше дивилася відео або ж проігнорувати страх дитини, сказавши, що такого взагалі не існує.

"Такі речі не допомагають прожити цей страх чи якось з ним впоратись".

Психологиня також застерігає не робити таких практик під вечір, коли є сутінки в домі, тому що в той час немає достатньо світла і мозок не отримує достатньо інформації, тоді навпаки можуть виникати страшні образи та здаватися ще більш реалістичними.

"Коли ми це робимо вдень, наш мозок отримує всю інформацію. Але ніяк не тоді, коли є сутінки чи вечір, а тим паче не тоді, коли прибігла до вас дитина і каже, що їй наснився цей монстр. Так робити не можна", — підкреслила Ірина Волощук.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Розлучення батьків: івано-франківська психологиня розповіла, як підтримати дитину

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

«Дитяча наркоманія, розшуки неповнолітніх та випадки самогубств»: інтерв'ю з керівницею ювенальної превенції Івано-Франківщини Аллою Бойчук

Найбільш вразливими є підлітки: психологиня розповіла, як підтримати дитину з суїцидальними думками


Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

378
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

367
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14012 8
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1605
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

897
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6193

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

658

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1488

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1298

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1184
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

542
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

682
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1603
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

621
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

912
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5945
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13748
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

278
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

575
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

504
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

818 2