В Івано-Франківську «Під абсент» поговорили про Час та Різдво

 

 

 

Минулого тижня в Івано-Франківську в меморіальній квартирі художника академіка Володимира Чернявського за спияння Культурологічної Фундації "Цинамоновий хрущ" відбувся «Традиційний філософський квартирник «Під абсент».

 

Темою бесіди була - "Час: лінійний чи циклічний? Точка Різдва в циклічному часі".

 

Учасники Традиційного філософського квартирника «Під абсент» заперечують ідею про те, що «в суперечці народжується Істина», натомість твердячи, що Істина (з великої букви) – річ не аналітична, а Синтетична, тому і бесіда  традиційно велася в режимі «приєднання» до ідей, які висловив доповідач та попередні учасники обговорення.

 

Бесіді, як завжди, передувало "ритуальне" пиття абсенту...

 

Доповідач розповів про історичну долю двох способів сприйняття часу: лінійного і циклічного. За словами виступаючого, «циклічний час виник у прадавні епохи з пам’яті людей про грандіозні природні катастрофи, які знищували більшість людей, такі як падіння астероїдів, наступи великих льодовиків. Ці катастрофи сприймалися давніми людьми, як закінчення «історичних циклів».

 

«Циклічному мисленню також сприяла участь рільницьких народів у господарських річних циклах, які налаштовували землеробів давнини на циклічне сприйняття часу.

 

Лінійне мислення часу, притаманне сучасній глобалістичній цивілізації, виникло пізніше у кочових племен Близького Сходу та Аравії, які мислили час у прив’язці до просторового переміщення під час кочів’я. Аравійці, на переконання доповідача, принесли це відчуття часу до Єгипту, звідки воно було запозичене давніми іудеями і лягло у фундамент біблійного часовідчуття.

 

В українців, сказав доповідач, сучасне лінійне відчуття часу накладається на циклічне мислення часу предків, що породжує певне «метафізичне роздвоєння». Він закінчив свій виступ цитатою про те, що «час є тим, із чим людині ніколи не вийде домовитися».

 

Після виступу доповідача учасники Традиційного філософського квартирника звернули увагу також на «метафізику часу». Зокрема відмічалося те, що часосприйняття має ще й світоглядні та метафізичні складові.

 

"Цивілізаційне переконання щодо «лінійності» часу приводить до егоїстичного мотивування життєвих цінностей. Адже, якщо час – (ілюзорно) лінійний, то на тій "лінії часу", між народженням і смертю, людською мотивацією стає «прогрес», «споживання», «колекціонування» вражень та емоцій, «накопичення» матеріальних та нематеріальних активів, які можна передати «у спадщину»".

 

"Зовсім по іншому мотивовані цивілізації з уявленням про час, як про «циклічну» субстанцію. В таких суспільствах накопичення у всіх його формах практично втрачає сенс, а головною парадигмою стає Гармонійність, Справедливість, Баланс між отриманням та Віддаванням".

 

Також виступаючі висловили припущення, що "Творець закодував в символізмі добових, річних та прецесійних циклів Землі саме найвищу - метафізичну циклічність часу, що проявлена як в Творінні світу (від Вселенського вибуху і до Вселенського Кінця світу), так і в кармічному «кругообігові душ»".

 

Учасники розмови відмітили також те, що в багатьох традиціях існує аналог Християнського свята Різдва - свята "народження" Нового Циклу часу, відродження нового життя.

 

Наступний «Традиційний філософський квартирник «Під абсент» відбудеться в традиційний перший четвер місяця, 7 лютого 2013 року, о 17.30.

 

Темою спілкування буде: "Філософія індійського духовного вчителя та містика XIX століття Шрі Рамакрішни".

 

Місце квартирника традиційне - Меморіальна квартира художника академіка Володимира Чернявського.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Традиційцний філософський квартирник "Під абсент" повернеться до класики "жанру"

 

Екхарт Толле і його бачення Шляху

 

В Івано-Франківську на Традиційному філософському квартирнику "Під абсент" говорили про "hic et nunc ". Дісталося і Фейсбуку

 

В Івано-Франківську «Під абсент» шукали Сенс



08.01.2013 1764 2
Коментарі (2)

Михайло 2013.01.09, 11:02
Шкода, що не вдалось відвідати.
скан77 2013.01.09, 15:29
Супер. Дуже цікаво!
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

820
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

631
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1701
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3044
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2471
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2452

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

59

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

624

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

610

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1472
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

220
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

579
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

434
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

224
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

304
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26941
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

761
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19594
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

321
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

327
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

654
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1092 1