Відомо, яких змін чекати українцям у січні 2023 року

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 січня 2023 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у січні.


Холодна вода: чи буде підвищення тарифу?


В Україні з 1 січня планували підвищити тариф на водопостачання та водовідведення. Зокрема, тариф на воду Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), 27 грудня підвищила у всіх регіонах.

Зауважимо, що підвищення тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення у 2023 році хотіли запровадити у два етапи: у січні та липні.

Однак, за добу до Нового року з'явилася інформація, що відповідну постанову Нацкомісія відправила на доопрацювання. Принаймні, про це заявив голова НКРЕКП Костянтин Ущаповський, якого цитує агентство УНІАН.

«З'ясувалось, що у зв'язку з великою кількістю зауважень та пропозицій до проєкту рішень, тривалого їх обговорення, початку повітряної тривоги, рішення, які запропоновано для голосування, члени комісії зрозуміли по-різному та, відповідно, голосували за різні проєкти», — сказав він.

На сайті комісії 31 грудня офіційної інформації про призупинення нових тарифів ще не було.

Щодо світла, газу, теплопостачання та гарячої води, то до квітня 2023 року діятиме державний мораторій на підвищення цін на ці послуги й платити треба буде стільки ж, як і до нового року.


 Безплатна заміна лампочок


З початку року кожен повнолітній українець може безплатно обміняти лампи розжарювання старого зразка на світлодіодні. Це передбачено державною програмою, мета якої — знизити навантаження на енергетичну інфраструктуру.

Програму реалізовуватимуть через Укрпошту. Треба прийти до поштового відділення та обміняти лампи. Також є можливість залишити заявку на порталі «Дія», а потім прийти на пошту для обміну. Кожен дорослий може замінити п'ять лампочок. 


Біорозкладним пакетам — так


З 1 січня 2023 року в Україні дозволять використання лише біорозкладних пакетів. Усі інші пластикові пакети, товщиною менше ніж 50 мікрометрів, заборонять.

Товстіші пластикові пакети будуть дозволені, оскільки їх можна переробляти. Однак, покупцеві треба буде платити за них кілька гривень. 


Тарифи «Нової пошти» та «Укрпошти»: здорожчання та зниження


«Нової пошта» повідомила про підвищення тарифів на обслуговування.

Так, посилка вагою до 2 кг подорожчає на 10 грн і становитиме 70 гривень, вагою до 10 кг стане дорожчою на 20 гривень і становитиме 100 гривень, до 30 кг — на 20 гривень і коштуватиме 140 гривень.

Пересилання документів обійдеться в 55 гривень замість 40-45 гривень торік. Надбавка за доставлення у селище чи село зросла до 25 гривень. Водночас повернення посилок чи документів після перевірки у відділенні тепер безплатний.

Разом з тим «Укрпошта» повідомила, що з 1 січня на 75% знизить вартість експрес-доставок до Польщі.

Так, швидкісна доставка передбачатиме, що пакунок до 1 кг коштуватиме 6 доларів США, посилка, що важить 10 кг — 8,85 долара США, до 20 кг — 12,5 долара.


Гроші


Із січня Нацбанк почне вилучати з обігу паперові банкноти номіналами 5, 10, 20 та 100 гривень зразків 2003-2007 років. Замість них в обіг введуть монети номіналами 5 та 10 грн зразка 2018 року і нові банкноти номіналами 20 та 100 гривень.

Застарілі банкноти не видаватимуть у касах, їх передадуть НБУ для утилізації. При цьому, банкноти будуть дійсними для платежів й спеціально обмінювати їх не потрібно.


Що чекає на внутрішньо переміщених осіб?


З 1 січня 2023 року буде продовжено автоматичне нарахування допомоги на проживання для ВПО (внутрішньо переміщених осіб).

Переселенці продовжать отримувати виплати в розмірі:

  • 3 тисячі гривень на кожну дитину та людину з інвалідністю;
  • 2 тисячі гривень на кожну людину старше 18 років.

Разом з тим 28 грудня Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій оновило перелік громад, переселенці з яких мають право на ці виплати. Йдеться про території:

  • можливих бойових дій;
  • активних бойових дій;
  • окуповані росією, на яких не визначена дата завершення боїв або тимчасової окупації.

До оновленого переліку увійшли території: Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської областей та Києва.


Нові правила виплат по лікарняних


З 1 січня фінансування для виплат по лікарняних здійснюватиме Пенсійний фонд України. Як пояснили, рішення про виплату лікарняних тепер ухвалюватиме роботодавець чи уповноважені ним особи.

Саме нарахування виплат не змінилося: береться відсоток середньої зарплати працівника, із врахуванням тривалості страхового стажу. Зміни стосуватимуться лікарняних, відкритих після 1 січня 2023 року.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Прикарпатці у темряві запитують, чому дехто зі струмом цілодобово. За яким принципом вимикають світло?

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

Якщо є можливість: чи доречно відзначати свята, коли в країні війна

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


Коментарі ()

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

513
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5283
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1431
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1309
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2574
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3966

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

353

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1186

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1029

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

946
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

261
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10637
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

337
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

603
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5654
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1429
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

304
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

213
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

576 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1010
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

878