Відомо, яких змін чекати українцям у січні 2023 року

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 січня 2023 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у січні.


Холодна вода: чи буде підвищення тарифу?


В Україні з 1 січня планували підвищити тариф на водопостачання та водовідведення. Зокрема, тариф на воду Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), 27 грудня підвищила у всіх регіонах.

Зауважимо, що підвищення тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення у 2023 році хотіли запровадити у два етапи: у січні та липні.

Однак, за добу до Нового року з'явилася інформація, що відповідну постанову Нацкомісія відправила на доопрацювання. Принаймні, про це заявив голова НКРЕКП Костянтин Ущаповський, якого цитує агентство УНІАН.

«З'ясувалось, що у зв'язку з великою кількістю зауважень та пропозицій до проєкту рішень, тривалого їх обговорення, початку повітряної тривоги, рішення, які запропоновано для голосування, члени комісії зрозуміли по-різному та, відповідно, голосували за різні проєкти», — сказав він.

На сайті комісії 31 грудня офіційної інформації про призупинення нових тарифів ще не було.

Щодо світла, газу, теплопостачання та гарячої води, то до квітня 2023 року діятиме державний мораторій на підвищення цін на ці послуги й платити треба буде стільки ж, як і до нового року.


 Безплатна заміна лампочок


З початку року кожен повнолітній українець може безплатно обміняти лампи розжарювання старого зразка на світлодіодні. Це передбачено державною програмою, мета якої — знизити навантаження на енергетичну інфраструктуру.

Програму реалізовуватимуть через Укрпошту. Треба прийти до поштового відділення та обміняти лампи. Також є можливість залишити заявку на порталі «Дія», а потім прийти на пошту для обміну. Кожен дорослий може замінити п'ять лампочок. 


Біорозкладним пакетам — так


З 1 січня 2023 року в Україні дозволять використання лише біорозкладних пакетів. Усі інші пластикові пакети, товщиною менше ніж 50 мікрометрів, заборонять.

Товстіші пластикові пакети будуть дозволені, оскільки їх можна переробляти. Однак, покупцеві треба буде платити за них кілька гривень. 


Тарифи «Нової пошти» та «Укрпошти»: здорожчання та зниження


«Нової пошта» повідомила про підвищення тарифів на обслуговування.

Так, посилка вагою до 2 кг подорожчає на 10 грн і становитиме 70 гривень, вагою до 10 кг стане дорожчою на 20 гривень і становитиме 100 гривень, до 30 кг — на 20 гривень і коштуватиме 140 гривень.

Пересилання документів обійдеться в 55 гривень замість 40-45 гривень торік. Надбавка за доставлення у селище чи село зросла до 25 гривень. Водночас повернення посилок чи документів після перевірки у відділенні тепер безплатний.

Разом з тим «Укрпошта» повідомила, що з 1 січня на 75% знизить вартість експрес-доставок до Польщі.

Так, швидкісна доставка передбачатиме, що пакунок до 1 кг коштуватиме 6 доларів США, посилка, що важить 10 кг — 8,85 долара США, до 20 кг — 12,5 долара.


Гроші


Із січня Нацбанк почне вилучати з обігу паперові банкноти номіналами 5, 10, 20 та 100 гривень зразків 2003-2007 років. Замість них в обіг введуть монети номіналами 5 та 10 грн зразка 2018 року і нові банкноти номіналами 20 та 100 гривень.

Застарілі банкноти не видаватимуть у касах, їх передадуть НБУ для утилізації. При цьому, банкноти будуть дійсними для платежів й спеціально обмінювати їх не потрібно.


Що чекає на внутрішньо переміщених осіб?


З 1 січня 2023 року буде продовжено автоматичне нарахування допомоги на проживання для ВПО (внутрішньо переміщених осіб).

Переселенці продовжать отримувати виплати в розмірі:

  • 3 тисячі гривень на кожну дитину та людину з інвалідністю;
  • 2 тисячі гривень на кожну людину старше 18 років.

Разом з тим 28 грудня Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій оновило перелік громад, переселенці з яких мають право на ці виплати. Йдеться про території:

  • можливих бойових дій;
  • активних бойових дій;
  • окуповані росією, на яких не визначена дата завершення боїв або тимчасової окупації.

До оновленого переліку увійшли території: Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської областей та Києва.


Нові правила виплат по лікарняних


З 1 січня фінансування для виплат по лікарняних здійснюватиме Пенсійний фонд України. Як пояснили, рішення про виплату лікарняних тепер ухвалюватиме роботодавець чи уповноважені ним особи.

Саме нарахування виплат не змінилося: береться відсоток середньої зарплати працівника, із врахуванням тривалості страхового стажу. Зміни стосуватимуться лікарняних, відкритих після 1 січня 2023 року.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Прикарпатці у темряві запитують, чому дехто зі струмом цілодобово. За яким принципом вимикають світло?

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

Якщо є можливість: чи доречно відзначати свята, коли в країні війна

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


Коментарі ()

01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

1002
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

1039
14.08.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про популярні, та найважливіше — безпечні, місця для купання та основні правила поведінки на воді.  

4890
30.07.2024
Вікторія Матіїв

Про значення шлюбу, кризові періоди у стосунках та церковне розлучення, журналістка Фіртки розпитала в отця Миколая Микосовського, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

7228 1
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

10075 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

4047 5

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

377

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

1052

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

1818

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

1933
05.09.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

3384
31.08.2024

Майже вся піца в Івано-Франківську, особливо та, що можна замовити на сайті donatellopizza.com.ua, представлена неаполітанською стравою. А яка вона насправді, які її особливості й у чому різниця між іншими трикутничками — далі у статті.

545
29.08.2024

На Прикарпатті завершили збирання ранніх зернових культур.    

818
06.09.2024

Християн запрошують на міжнародну прощу Вервиці до Базиліки Успіння Пресвятої Богородиці в Погоні.  

566
02.09.2024

Важливо, ділиться монахиня, людину вислухати, сказати "я поруч" і "я за тебе помолюся".

455
29.08.2024

У четвер, 29 липня, християни відзначають Усікновення голови святого пророка Івана Хрестителя.  

1607
23.08.2024

У християнстві подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

1577 1
04.09.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

25539 1
05.09.2024

Більше ніж половина мешканців західних областей вважає, що Офіс президента впливає на державні органи з перевищенням своїх повноважень.  

772 4
02.09.2024

Президент Володимир Зеленський оцінив, чи можливо повернути Запорізьку атомну електростанцію під контроль України військовим шляхом.  

1022
29.08.2024

Мінекономіки напрацьовує кілька моделей економічного бронювання, а запрацювати воно має у жовтні-листопаді.  

708
28.08.2024

"Військовий" ПДФО був вилучений з бюджетів громад у 2023 році разом із "силовим" ПДФО.  

618