Якщо є можливість: чи доречно відзначати свята, коли в країні війна

Через повномасштабне російське вторгнення на територію Україну, втрати близьких, повітряні тривоги, вибухи та відімкнення електроенергії чимало українців не планують відзначати різдвяно-новорічні свята.

Разом з тим тисячі відважних захисників та захисниць зустрінуть 2023 рік на фронті, женучи підступного окупанта з нашої землі, а не поруч із рідними.

Думки українців щодо відзначення свят під час війни розділилися. Одні вважають, що святкування не на часі, інші — навпаки стверджують, що сьогодні людям необхідні тихі та сімейні відзначення свят, які є частиною життєвої рутини.

Як свідчать результати дослідження, яке провела комунікативна агенція Postmen, близько третини українців (34%) не святкуватимуть новорічні свята цьогоріч.

На противагу — переважна більшість українців (66%) святкуватиме Новий рік та Різдво попри війну в Україні. Серед них 94% планують провести свята вдома, в оточенні близьких родичів, решта — на роботі. 

Більшість респондентів (60%) планує зустріти свята з близькими родичами, 19% — зі своєю коханою/коханим, 12% — у невеликій компанії друзів, 3% — наодинці, 2%  — на службовому/бойовому місці.

Лише 2% опитаних відзначатимуть свята у великій компанії друзів.


Журналістка Фіртки поспілкувалась з психологинею Наталією Сігурйонссон та культурологом Євгеном Савіськом про те, чи доречно відзначати свята та як найкраще це зробити в умовах повномасштабної російсько-української війни.

«Почуття провини та сорому за те, що ми живі та з нами ще трапляється щось добре, зараз знайоме багатьом українцям. Але ми ні в чому не винні. Життя триває і під час війни.

Погодьтеся, що якби насправді наша аскеза принесла разом із собою мир, аби хоча б якось допомогла в цьому, ми б з вами вже давно перестали б і їсти, і пити.

Але як би ми не намагались “перестати жити”, це не тільки не допоможе змінити ситуацію, а навпаки, — знесилить нас ще більше.

Особливо зараз, коли відбулась переоцінка цінностей, нам важливо “жити життя”, радіючи кожному новому дню і не відкладаючи життя на потім», — пояснює психологиня Наталія Сігурйонссон.

Крім цього, за словами фахівчині, складати плани на наступний рік — не лише доречно, а й необхідно.

«Щодо доречності планування, то, звичайно, плануйте. Нехай це буде не довгострокове планування, а планування на найближчий час.

Таким чином ви зможете гнучко реагувати, якщо умови щодо досягнення планів зміняться та вчасно скоригувати їх.

Також планування корисне для того, щоб знизити тривожність мозку. Тому, що нам тільки здається, що ми можемо щось контролювати. Насправді це — тільки ілюзія, і останні декілька років нам це довели.

Але, коли ми плануємо, мозку здається, що він все ще контролює і тому тривога зменшується», — уточнює Наталія Сігурйонссон.

Водночас, за її словами, українцям також важливо думати стан, в якому ми зустрінемо перемогу, та відповідно дбати про себе.

«Нам потрібні сили вже зараз, щоб відразу почати діяти у цей день, а якщо ми станемо виснаженими вже зараз, нам потрібен буде зайвий час, щоб спочатку набратися сил і тільки потім почати діяти.

Ми живемо, щоб жити. Тому не картайте ані себе, ані інших. Будьте чутливими до себе і до оточуючих.

Звичайно, не потрібно нехтувати почуттями інших, але дозвольте жити й собі, і їм», — резюмує фахівчиня.

Поділяє думку психологині культуролог Євген Савісько. За його словами, для підтримки України та наближення перемоги вкрай важливо міцно триматись в тилу, який забезпечує чимало потреб фронту. 

«Потрібно навчитися цінувати кожну мить життя. І жити. Жити щосили. Та треба пам'ятати: людина не може жити та працювати без відпочинку. Потрібні паузи.

Необхідно себе цінувати й поважати. Тішити маленькими радощами. Вони перемикають мізки й тіло на щось інше. І саме це буде стимулом, аби рухатися далі. Працювати.

Допомагати тим, кому важче. Жертвувати гроші на Збройні сили України.

Зрештою, яка користь буде нашим захисникам, якщо в тилу земляки почнуть падати від перевтоми? Тил має міцним і надійним», — зазначає культуролог.

Євген Савісько додає, що саме тому, якщо є можливість, то потрібно святкувати, без галасу і надмірностей.

«Вітати рідних, близьких, колег. І звісно тих, хто на фронті. Дарувати їм невеличкі приємні подарунки.

Зокрема, подаруйте трохи тепла свого серця і душі. Проявіть своє милосердя. І ви отримаєте набагато більше, аніж навіть можете собі уявити», — підкреслює фахівець.

Разом з тим, за його словами, жодної підстави картати себе, за те що ви в тилу, а не на фронті, немає.

«Якщо, звісно, все у межах закону. Триває війна і кожен робить те, що має.

Фронт не тільки на передовій: економіка, наука, освіта, культура. Без них не буде розвитку країни. Армія не матиме нової зброї та техніки. Без правильного виховання діти не виростуть справжніми українцями.

Живіть. Плануйте. Не зупиняйтесь. Життя іде. Україна переможе», — підсумовує Савісько.


Різдвяно-новорічні свята: що вирішили в Івано-Франківську?


Цьогоріч через повномасштабне російське вторгнення на територію України святкові заходи, або ж скасували повністю, або ж відчутно скоротили. Зокрема, в Івано-Франківську цьогоріч відмовились від традиційного новорічного дерева. Відтак, замість традиційної ялинки встановили «Ялинку Перемоги».

Як повідомили в Департаменті освіти та науки Івано-Франківської міської ради, у час війни вирішили не втрачати нагоду подарувати радість малечі. Цьогорічна «Ялинка перемоги», яку розмістили на стометрівці, створена з малюнків дітей.

До створення інсталяції долучились вищі професійні училища, здобувачі освіти усіх закладів.

Фото: зі сторінки Руслана Марцінківа

Також  цьогоріч вздовж стометрівки не встановлюватимуть новорічні арки зі світлодіодною ілюмінацією, а також не проводитимуть ярмарків.

«Наша позиція — не витрачати кошти цього року, тому що триває війна. Зважаючи, що на стометрівці знаходиться Алея Слави Героїв,  я думаю, що це — логічно.

Ми встановили символічну «Ялинку перемоги» з малюнків дітей, щоб показати, як вони бачать перемогу України.

Багато є думок, але я вважаю, що наша ялинка чудова. Діти намалювали малюнки про те, як вони бачать українську перемогу. Віримо в неї. А коли вона настане — тоді святкуватимемо з ілюмінацією.

Однак, зараз нам потрібно бути максимально уважними і скромними. Але діти повинні відчувати радість свята», — розповів міський голова Руслан Марцінків.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!



Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

6170
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1069
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

606
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5603
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1511
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1374

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

451

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1272

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1097

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1001
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

335
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

379
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1328
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

414
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

682
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5723
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

428
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

295
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

636 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1079
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

937