Прикарпатці у темряві запитують, чому дехто зі струмом цілодобово. За яким принципом вимикають світло?

Через системні російські обстріли енергетичної інфраструктури України доводиться вдаватися до відключень світла.

Так, починаючи з жовтня, жителі тилових регіонів, зокрема й прикарпатці, зіштовхнулися з аварійними та погодинними відключеннями електроенергії. Через ці тимчасові незручності іноді все йде не за планом, що викликає обурення.

Чому насправді вимикають світло, як формують черги вимкнень, чому в одних будинках вимикають світло, а в інших — ні та де зігрітись на випадок блекауту — Фіртка розповідає актуальну інформацію про відключення світла на Прикарпатті станом на 10 грудня.

За даними «Укренерго», через пошкодження під час ракетних ударів електростанцій та високовольтної мережі, в системі зберігається значний дефіцит електроенергії. Енергетики зауважують, що наразі вдалося стабілізувати ситуацію після останнього масованого обстрілу, але дефіцит в енергосистемі все одно залишатиметься.

Так, за словами голови правління ПАТ «Прикарпаттяобленерго» Олександра Бубена, відключення світла будуть щонайменше до кінця опалювального сезону, ймовірно, десь до початку квітня.

«Найближчим часом, можливо, ситуація покращиться. Але дефіцит буде все одно, і з цим потрібно буде жити певний час. Такі відключення будуть до кінця опалювального сезону, ймовірно, десь до початку квітня.

Бачимо певне покрашення. Ситуація вирівнюється.

Ключовий фактор, яким ми можемо балансувати, — це введення графіків. Наразі діють чотири черги. Час увімкнень та вимкнень може відрізнятись на 10-15 хвилин необхідних для того, щоб перемкнути черги за командою диспетчера.

Ми такі графіки складаємо вперше, раніше такого досвіду ми не мали, тому розуміємо, що буде критика від людей. З кожним днем наші фахівці удосконалюють ці процеси.

Першочергово ми забезпечуємо критичну інфраструктуру. Решту дозволеної потужності розподіляють на величину черг», — зазначив голова правління ПАТ «Прикарпаттяобленерго».

Крім цього, продовжує Олександр Бубен, якщо люди свідомо ставитимуться і своє споживання розтягувати в часі, то менше буде аварійних ситуацій. Поки енергосистема не стабілізується, споживати електроенергію свідомо вкрай важливо. Це дозволить енергетикам не вводити додаткові обмеження за вказівкою «Укренерго» та дотримуватись графіків.

«Хто має світло, ставтеся ощадно до нього. Сьогодні — це вже благо та необхідність. Ваша економія допоможе зменшити навантаження.

Також допомагайте тим, хто не має світла та тепла», — додав він.


Прикарпатці у темряві обурені, чому сусіди у цей час зі світлом. 


Відсутністю світла, звісно, користуються російські маніпулятори, які сіють паніку серед українців та намагаються їх розсварити у соціальних мережах.
Зокрема, нерідко у соціальних мережах скаржаться, що в одних будинках вимикають світло, а в інших — ні. Однак, зрадоньки тут немає. Розповідаємо, чому.
Як пояснили в «Прикарпаттяобленерго», різні будинки можуть бути підключені до різних трансформаторних підстанцій. Наприклад, є будинок з п'яти під'їздів, і ці під'їзди можуть бути підключені до різних підстанцій, тому буває, що в одному під'їзді світло є, а в чотирьох немає.
Або навпаки. Є цілий ряд будинків, які розташовані на лінії з критично важливим об'єктом, наприклад, лікарнею. У цьому разі людям пощастило, тому що їх відключатимуть найрідше і в останню чергу.
«До речі, не так і погано, що світло вимикають не всюди одночасно. У сусідів можна зарядити телефони чи павербанки.
Тому найкраще не скаржитися на сусідів, а порадіти за них та домовитися із ними про взаємодію», — вдало зазначають енергетики.
В умовах таких інтенсивних атак відключення будуть нормальною ситуацією протягом місяців, до цього треба всім готуватись. Якщо атаки закінчаться, то на відновлення системи до стану, коли споживачі не помічатимуть проблем, знадобиться щонайменше пів року, додали в компанії.
Також часто можна почути дорікання про те, що графіки відключень не збігаються з реальною ситуацією. Як зазначили енергетики, графіки вводяться за розпорядженням диспетчера «Укренерго».
«Ми маємо п'ятнадцять хвилин на вимкнення. Диспетчер «Укренерго» дає команду на вимкнення черг. Інколи це одна черга, інколи кілька в різному порядку, інколи майже всі — все залежить від стану енергосистеми на ту годину, від того яке завелике навантаження потрібно зняти.
Тому при цьому вивести якусь закономірність або окреслити чіткі години у нас немає можливості.
Ще раз: ми не визначаємо ні порядок, ні почерговість, ні кількість черг. Тому ці графіки й називаються аварійними. Диспетчери обленерго виконують вказівки диспетчера НЕК «Укренерго», — кажуть в «Прикарпаттяобленерго».

Енергетична криза — теж елемент війни.


Енергетична криза, яка сьогодні триває, — це також елемент війни. Ворог продовжує намагатися сіяти паніку серед українців.

«Відповідні служби мене повідомили, що зараз на моїй сторінці у Facebook працює щонайменше дві російські ботоферми. Їхнє завдання — розсварити людей. І це теж елемент війни.

Зокрема, спершу російські ботофореми проводили психологічну операцію, яка мала на меті дискредитувати переселенців. Сьогодні — вкидають наративи на кшталт чому в сусіда є світло, а в мене немає.

Ворог хоче налаштувати іванофранківців одне проти одного та проти влади, втім закликаю не вестися на провокації та гідно витримати це випробування», — підкреслив очільник Івано-Франківської громади Руслан Марцінків.

Як пояснили у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки України, російські боти шляхом маніпуляцій та відвертої дезінформації намагаються посилити невдоволення суспільства та підірвати довіру громадян до української влади. 

Так, зокрема, у мережі розповсюджують фейк про те, що нібито електроенергії в Україні достатньо для всіх, просто влада продає її закордон, заробляючи великі кошти. Насправді, наголосили фахівці, експорт електроенергії заборонили одразу після початку масштабних атак на енергетичну інфраструктуру — 11 жовтня. Дані щодо імпорту і експорту електроенергії згідно міжнародних стандартів є відкритими, тому кожен може це перевірити. 


Черги вимкнень електроенергії на Прикарпатті: як енергетики ділять навантаження?


На Прикарпатті всі споживачі поділені на три черги. Також, для зменшення навантаження на мережу в години пікового навантаження, до вимкнення може бути застосована четверта черга.

Так, повідомили в «Прикарпаттяобленерго», 80% повного навантаження області поділено рівними величинами на чотири черги. 20% навантаження на лініях, які живлять критичну інфраструктуру. 

Якщо адреса одразу у двох чергах — її вимикатимуть лише за однією з них. Щоб уточнити за якою, варто слідкувати за годинами вимкнень та співставити їх з графіками. Черги постійно оновлюють та доопрацьовують, враховуючи звернення споживачів.

Разом з тим четверта черга — це адреси, де технічні можливості дали змогу відокремити їх від ліній з об’єктами критичної інфраструктури. Ця черга вмикається і вимикається вручну, а тому, щоб це зробити до «рубильників» треба доїхати. Реальні вимкнення можуть відрізнятись від заявлених до 40 хвилин, зважаючи на ситуацію на дорогах та інші умови.


Перевищувати ліміти не можна: як на Прикарпатті визначають відключення електроенергії?

Через ракетні обстріли критичної інфраструктури російськими окупантами в Україні вимушені обмежити споживання електроенергії. Відтак, ліміт — це величина потужності, яку в певній області дозволяють використати.

На зміну доведених лімітів впливає одразу кілька факторів: баланс енергосистеми країни в цілому, можливості генерації протягом доби, та різкий ріст чи спад споживання в області.

Коли не вистачає генерації, або коли споживання в країні загалом чи в області різко зростає, диспетчер НЕК «Укренерго» дає вказівку на зниження граничної величини потужності кожному обленерго зокрема. Як правило, коли приходить команда зменшити граничну величину потужності, під вимкнення потрапляє та черга чи підчерга (залежно від величини доведених додаткових обмежень), яка на той момент є увімкненою та була без електропостачання найменшу кількість часу.

Як розповів Олег Сеник, технічний директор «Прикарпаттяобленерго», кожна область щовечора отримує інформацію про те, скільки для них передбачили МВт на наступну добу.

«Яким чином ці ліміти доводять до нас? Укренерго є оператором системи розподілу і відповідальне за баланс електроенергії в Україні.

У них є інформація про склад генеруючого обладнання: про склад блоків теплових, атомних та гідростанцій. У них також є інформація про прогнози споживання державою електроенергії по потужності.

Вони все це збирають докупи та аналізують: скільки виробиться електроенергії, скільки потрібно і тоді визначають, скільки можуть розподілити на кожну область.

Після того, як ми отримуємо ліміти, диспетчери складають відповідні графіки. Перевищувати їх не можна, бо буде катастрофа», — наголосив Сеник.

Крім цього, технічний директор пояснив, чому на Прикарпатті замість планових відключень світла запроваджували екстрені.

«Якщо у складі генеруючого обладнання відбуваються якісь позапланові зміни — баланс всієї держави міняється.

Для прикладу, якщо від якоїсь мережі відімкнувся блок якоїсь станції. Не важливо, де це станеться, бо енергосистема у Україні суцільна. І тоді треба швидко усім скорегувати своє навантаження.

Диспетчер доводить нам величину, на яку треба зменшити споживання. Тоді ми й вводимо додаткові обмеження», — резюмував Сеник.

Зазначимо, якщо обленерго не буде дотримуватись лімітів, доведених НЕК «Укренерго», це призведе до аварійних ситуацій в енергосистемі, наслідки яких будуть усуватись протягом кількох днів.

Тому, НЕК «Укренерго» уважно слідкує за перевищеннями лімітів та якщо обленерго не реагує на наказ знизити навантаження — можуть бути застосовані спеціальні Графіки аварійних відключень цілими районами без будь-яких винятків, разом із лікарнями та іншою критичною інфраструктурою, на необмежений та непрогнозований час.


На випадок блекауту: де можна зігрітися та зарядити телефон?


В Івано-Франківській територіальній громаді розгортають 100 пунктів обігріву. Їх облаштовують у закладах освіти, охорони здоров'я, комунальних підприємствах та житловому фонді. Разом з тим на базі Будинку нічного перебування розпочав роботу цілодобовий пункт обігріву.

Крім того, у разі найгіршого варіанту перебігу подій, навчальні заклади Івано-Франківської громади готові прийняти людей, щоб надати найнеобхіднішу допомогу.

Заклади освіти, в яких вже облаштували чи облаштовують пункти обігріву:

  • ліцеї імені Івана Пулюя, Романа Шухевича, В'ячеслава Чорновола;
  • ліцеї № 1, № 3, № 10, № 12, № 13, № 15, № 16, № 18, № 19, № 20, № 21, № 22, № 23, № 24, № 25;
  • Крихівецький, Черніївський, Підпечерський, Микитинецький ліцеї та Підлузька гімназія;
  • Початкова школа імені Софії Русової;
  • дитячий садок № 17 "Ромашка";
  • Івано-Франківський коледж ресторанного сервісу і туризму;
  • Вище професійне училище сервісного обслуговування техніки.

За необхідності цей список доповнять.

В пунктах обігріву при навчальних закладах є генератори, ліхтарі, технічна вода, медикаменти, буржуйки, дрова, спальні місця і радіо. Такі пункти запустять в роботу, якщо світла не буде понад добу.

Де в селах Івано-Франківської громади можна знайти пункт обігріву читайте тут.

Крім того, якщо будуть масштабні відключення, то в Івано-Франківську на всіх під'їздах залишають інформаційні листівки. Там вказано, де в разі відключень можна буде набрати води, або знайти тимчасовий прихисток людям літнього віку, або жінкам з дітьми.


«Пункти незламності»: як вони працюють?


Всього на території області розгорнули вісім мобільних та 126 стаціонарних «Пунктів незламності».

Як повідомила очільниця Івано-Франківської обласної військової адміністрації Світлана Онищук, ці пункти працюють цілодобово та безкоштовно. Там доступні тепло, вода, світло, мобільний зв'язок, Інтернет, заряджання мобільних пристроїв, місця для відпочинку, забезпечення для мам та дітей, аптечки.

В Івано-Франківську облаштували два мобільні «Пункти незламності», які знаходяться на Вічевому майдані та на вулиці Франка, 6.

Також по одному такому Пункту облаштували у центральних частинах Коломиї, Калуша, Надвірної, Яремче, Косова та в селищі Верховина.

Адреси найближчих до вас пунктів рекомендують записувати відразу на випадок, якщо зникне світло і мобільний зв'язок.

«Пункти незламності» — це спеціально облаштовані намети, де можна зігрітися, випити гарячого чаю. Також тут можна буде дізнатись, де працює найближча заправка, банківське відділення, аптека чи магазин.

Спеціально для дітей у цих Пунктах створені ігрові куточки із іграми та розмальовкам, щоб малеча могла не лише зігрітися, а й цікаво провести час.

Також 126 стаціонарних «Пунктів незламності» працюватимуть при обласній та районних адміністраціях, школах та в будівлях ДСНС, де також є всі базові послуги.

Час перебування у пункті необмежений. Однак, варто пам’ятати про те, що іншим людям також потрібно зігрітися і зарядити пристрої.

Адреси «Пунктів незламності» можна дізнатися на сайті.


Якщо зупиниться вся енергетична система: чи працюватимуть лікарні на Прикарпатті?


Якщо зупиниться вся енергетична система, то всі медичні заклади працюватимуть, адже мають альтернативні джерела живлення.

«Соціальна сфера також забезпечена генераторами, ми продовжуємо їх отримувати від наших міжнародних колег, для того, щоб мати можливість працювати.

Ми розуміємо, що зима буде дуже складна і спрогнозувати, що буде завтра-післязавтра, ми не можемо.

Але тилова область повинна безперебійно працювати», — зазначила очільниця обласної військової адміністрації Світлана Онищук.

Міський голова Івано-Франківська, каже, у разі найгіршого сценарію, для того, щоб відновити повністю знищену енергетичну систему, доведеться відключити електростанції на сім діб.

«Лікарні працюватимуть. Ми забезпечуємо найнеобхідніші послуги через потужні генератори, які нам подарували або ж ми придбали за кошти місцевого бюджету.

Тому ця інфраструктура працюватиме, але буде проблема з котельнями та насосними станціями. Це вже відчутно: відбуваються гідроудари, завітрювання.

Однак, варто розуміти, що неможливо зробити так, щоб всі котельні були забезпечені електрикою. Десь працюють генератори, а десь доводиться вмикати або вимикати», — розповів Руслан Марцінків.


Перезимувати у селі, якщо надовго вимкнуть світло.

Посадовці рекомендують мешканцям Івано-Франківська на випадок можливого блекауту знайти прихисток в селі.

Зокрема, для тих, хто не має знайомих чи родичів у селах, створили чат-бот, де просять людей із сільської місцевості прийняти у своїх домівках дітей та жінок з багатоповерхівок, аби перезимувати. Сьогодні цей чат продовжує активно функціонувати. Він доступний за ПОСИЛАННЯМ.

«Мешканці багатоповерхівок та приватного сектору зможуть комунікувати між собою. Так, під час критичних ситуацій останні можуть взяти на певний період часу до себе мешканців багатоповерхівок.

Дуже складно буде виживати саме у багатоквартирних будинках», — каже Марцінків.

До слова, мешканці Березівки та Братківців вже зголосилися прийняти людей у своїх домівках. Тим часом свою точку зору, щодо рекомендацій висловив Володимир Чернецький, начальник Головного управління ДСНС України в Івано-Франківській області.

«Це доречно, якщо в селі немає проблем з водою, якщо на подвір'ї криниця, немає проблем з опаленням, якщо воно пічне і заготовлене тверде паливо.

Однак, не в усіх є така можливість, тому що хтось — на роботі, а в когось — діти ходять очно в школу.

Тим людям, яким це не створює проблеми, а навпаки, то так, можна на деякий час поїхати.

Виїзд — це не цілковите вирішення, адже потім виникають інші проблеми. Таке рішення приймати особисто кожній людині», — поділився рятувальник.


Не на зло.
З жовтня прикарпатців, які готові протистояти підступному ворогу, засмутили не так відключення світла, як невідповідність графікам. Паралельно у мережі триває енергетична війна, за допомогою якої ворог намагається перекласти відповідальність з росії на Україну. Енергетики наголошують, світло вимикають, щоб балансувати енергосистему та зрештою мінімізувати необхідність вимкнень.

Так, пояснюють в «Прикарпаттяобленерго», графіки вимкнень в області застосовують, щоб стабілізувати енергосистему України після обстрілів. Енергосистема країни — єдиний суцільний «організм», в якому немає поділу за областями. Якщо генерації не вистачає, щоб забезпечити потребу країни, обмежувати споживання доводиться в усіх регіонах країни. Відтак, наслідки ракетних ударів по енергоінфраструктурі стосуються усієї України.

Якщо й хочеться шукати винних, то пам'ятайте, що відповідальність за це все несе саме росія, яка напала на Україну та тероризує мирне населення, системно руйнуючи енергетичну інфраструктуру. Відсутність звичного комфорту на декілька годин — не причина розсваритись, цим самим підіграючи ворогу.


Коментарі ()

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5071 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1771 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

3969 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3114 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7876 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20180 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

203

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

746

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1833

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2324
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

96
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

625
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

405
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

17710
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

910
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1155 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6042 2
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23326 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

213
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

912 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1001 2
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

424