Ухилення від мобілізації без реального покарання: про що свідчить судова практика

За ухилення від мобілізації Кримінальний кодекс України передбачає позбавлення волі на термін від трьох до п'яти років. Втім, більшість осіб, які ухиляються від служби, укладають угоду зі слідством.

Зокрема, чимало з них визнають свою провину, виражають каяття за свій злочин та відповідно йдуть на угоду зі слідством, щоб уникнути реального покарання. Найчастіше, в результаті угоди, їм накладають іспитовий термін, який становить один рік.

Фіртка дізнавалась, яке ж покарання передбачене за ухилення від мобілізації та якою є реальна судова практика в Україні.


Як проходить мобілізація в Україні


Дію загальної мобілізації в Україні продовжили щонайменше до 18 серпня 2023 року. Відтак, військовозобов'язані мають з’явитися за викликом до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для уточнення їхніх облікових даних. 

Повістка має бути вручена особисто. Якщо особа відмовляється від отримання повістки, складається акт про відмову від отримання повістки із підписами уповноважених осіб та свідків та вручається військовозобов’язаному під підпис.

Повістки, які виписують в Україні в рамках мобілізації, бувають кількох видів.

  • Повістка для уточнення даних — це повістка, яку вручають для уточнення та оновлення інформації про склад сім’ї, стан здоров’я військовозобов’язаних, місце роботи тощо.
  • Повістка на проходження військово-лікарської комісії — це повістка за підписом військового комісара зобов'язує пройти медичне обстеження.
  • Повістка-призов на строкову службу — це повістка передбачає призов на строкову службу в армії. Проте, цьогоріч такі повістки не видають, адже призов на строкову військову службу до ЗСУ та інших військових формувань не проводять через загальну мобілізацію.
  • Мобілізаційне розпорядження — це повістка, яку вручають військовозобов’язаному після проходження медкомісії, якщо його визнали придатним до служби. Такий припис зобов’язує з’явитися на призовний збірний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації (загальної або часткової).

Зазначимо, якщо людина не з'явиться за викликом у воєнний час, це загрожує штрафом від 1 700 до 3 400 гривень. Керівники ТЦК та СП самостійно розглядають адміністративну справу та виносять постанову щодо притягнення особи до відповідальності. Скасовувати таку постанову можна лише у судовому порядку, подаючи позов проти територіального центру комплектування. 

Водночас неявка без поважних причин в особливий період означає ухилення від призову та передбачає кримінальну відповідальність. У разі кримінального правопорушення — справу розглядає суд.

Кримінальна відповідальність настає у декількох випадках та регулюється низкою статей:

  • Стаття 336 КК України — ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період.
  • Стаття 336-1 КК України — ухилення від проходження служби цивільного захисту в особливий період або в разі проведення цільової мобілізації;
  • Стаття 337 КК України — ухилення від військового обліку або навчальних (спеціальних) зборів.
  • Стаття 335 КК України — ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу.

Отже, за неявку передбачено адміністративне та кримінальне покарання.

Втім, є низка причин, які є поважними для неявки у територіальний центр комплектування та соціальної підтримки під час мобілізації. Правозахисники назвали такі причини:

  • хвороба;
  • стихійне лихо;
  • смерть рідної людини;
  • інша вагома обставина, через яку призовник вчасно не прибув до територіального центру комплектування.

Відтак, необхідно подати до ТЦК та СП відповідні підтверджувальні документи про причини неявки. Це можна зробити одразу після зникнення причин або ж на етапі розгляду відповідної адміністративної справи.

Неявка призовника без поважної причини у будь-якому випадку спричинить покарання. 


Кримінальна відповідальність за ухилення від мобілізації: що треба знати


Найпоширенішою в умовах війни є стаття 336 КК України — ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період. Цей злочин карається позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років. 

Втім, реальне покарання можуть замінити іспитовим строком. Іспитовий термін, який ще називають "умовним", може тривати від шести місяців до трьох років, але найпоширеніший — від року до двох.

Особа, яка отримала іспитовий термін, має деякі обов'язки, які вона повинна виконувати протягом цього періоду. Ці обов'язки можуть варіюватися залежно від умов і вимог, встановлених угодою зі слідством або вироком суду. У разі, якщо засуджений вчинить новий злочин — випробувальний термін скасують й людина відбуватиме увʼязнення. 


Отримують умовне покарання, розраховуючи, що воно убезпечить від подальшого призову
У Міністерстві оборони підкреслили: ухилення від мобілізації вважається нетяжким злочином, а тому засуджені за нього все одно залишаються на військовому обліку. Судимість із таких них може бути знята після завершення випробовувального терміну, а значить після цього не буде жодних перешкод для повторної мобілізації.
Так, відповідно до закону, особа, яка була засуджена за ухилення від мобілізації згідно зі статтею 336 Кримінального кодексу і була звільнена від відбування покарання, все одно може бути призвана до лав Збройних Сил України. Згідно з цим законом, до військового обліку включають тих громадян, які раніше були засуджені до покарання, включаючи позбавлення волі, обмеження волі, арешт або виправні роботи за незначні злочини, наказані штрафом до десяти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на термін до п'яти років.
Таким чином, ухилення від призову на військову службу під час мобілізації вважається незначним злочином, а тому ці особи можуть бути призвані до військової служби під час мобілізації, якщо вони не заброньовані від цього за встановленими нормами.

Судова практика: іспитовий термін для ухилянта

У Тернопільській області судили чоловіка, якого визнали придатним до мобілізації, втім він не прибув до навчального центру, отримавши бойову повістку.

Військовозобов'язаного засудили до трьох років в'язниці, замінивши цей термін на рік та шість місяців іспитового терміну. Про це йдеться у вироку Бучацького районного суду від 6 червня 2023 року.

В обвинувальному акті вказано, жителя Тернопільщини у червні 2022 року визнали придатним до проходження військової служби. 24 серпня йому видали бойову повістку для проходження служби в одному із навчальних центрів підготовки, відтак він мав прибути до місця призову, але не з'явився у вказаний час "без поважних причин".

На суді чоловік провину визнав. З його слів, після оголошення воєнного стану він добровільно прийшов до ТЦК та СП, де отримав повістку, після чого прибув до навчального центру у Житомирі. Втім, через стан здоров'я його повернули звідти. 

Як зазначено в матеріалах справи, по прибуттю з Житомира, чоловік повторно отримав бойову повістку, проте на визначену дату — 24 серпня 2022 року — не прибув, оскільки, перебуваючи в навчальному центрі в Житомирі, бачив, як відбувається підготовка військових та побоявся. Просив суворо його не карати.

Суд визнав чоловіка винним та засудив до трьох років позбавлення волі, замінивши цей термін на рік та шість місяців іспитового. 


Другого травня 2023 року 32-річному мешканцю Львова присудили три роки позбавлення волі з випробувальним терміном у два роки. 

Про це йдеться в опублікованому вироку на сайті Єдиного реєстру судових рішень.

Згідно з матеріалами справи, 26 вересня 2022 року львів'янин пройшов військово-лікарську комісію та був визнаний придатним до військової служби. Відтак, 4 жовтня він мав прибути до місця призову, але не з'явився у вказаний час "без поважних причин".

У рішенні суду зазначили, що чоловік діяв "умисно з метою ухилення від призову з мобілізації".

Відомо, що чоловік під особистий підпис отримав повістку. Сам обвинувачений свою провину заперечує. Так, він зазначає, що насправді не ухилявся від призову, а в день вирушення на мобілізацію проспав і тому вчасно не прибув до місця призначення.

"Наступного дня і всі інші дні не прибув до РТЦК, оскільки не мав можливості з'явитися у зв'язку з тим, що в нього хворі батьки.

Наразі готовий до призову на військову службу", — йдеться у вироку Шевченківського районного суду Львова.

Заступник військового комісара повідомив суд, що обвинувачений, окрім того, що не з'явився за викликом, також не відповідав на телефонні дзвінки.


Судова практика: реальне ув'язнення


Провадження стосовно 46-річного місцевого жителя за фактом ухилення від призову за мобілізацією розглядали в Івано-Франківську. Так, іванофранківця судили за ст. 336 КК України.

Як інформує пресслужба Івано-Франківської обласної прокуратури, встановили, що призовник пройшов військово-лікарську комісію та був визнаний придатним для військової служби. У травні 2022 року йому вручили повістку про обов’язок з'явитися на призовну дільницю в Івано-Франківську для мобілізації до Збройних Сил України, а також попередили про притягнення до відповідальності за неявку.

Однак, прибувши до міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, військовозобов’язаний відмовився проходити службу за призовом під час мобілізації.

Вироком суду його визнано винним у вчиненні вказаного правопорушення та із застосуванням ст. 69 КК України (призначення більш м'якого покарання, ніж передбачено законом) призначено покарання — рік позбавлення волі.

При призначенні покарання суд врахував, що в чоловіка на утриманні неповнолітня донька, яка хворіє, а також те, що він вперше притягується до кримінальної відповідальності.


Судова практика: виправдувальні вироки


Кременецький районний суд Тернопільської області виправдав чоловіка від звинувачень в ухиленні призову на військову службу під час мобілізації. Про це йдеться у вироку від 5 червня 2023 року.

Так, обвинувачений перебував на військовому обліку, був військовозобов`язаним та придатним до військової служби, згідно з довідкою військово-лікарської комісії від 21 липня 2022 року. Права на відстрочку від привозу на військову службу за мобілізацією чоловік не мав.

В обвинувальному акті вказано, що обвинувачений 9 вересня особисто отримав повістку з вимогою прибути через два дні до ТЦК та СП для відправки у складі команди для проходження військової служби у ЗСУ, але не з'явився без поважних причин. Вказані дії орган досудового розслідування кваліфікував як ухилення від призову на військову службу під час мобілізації.

Водночас обвинувачений під час судового засідання свою вину не визнав. Пояснив, що понад 20 років належить до християнської спільноти «Церкви адвентистів 7-го дня». У 2002 році прийняв водне хрещення в Лисичанську Луганської області, що підтверджується свідоцтвом про хрещення.

До свого навернення працював в органах МВС та через релігійні переконання залишив попередню роботу. У Кременецькому районі був зареєстрований як внутрішньо переміщена особа. Зазначив, що повісток було декілька. А медичний огляд пройшов влітку. Втім вказав, що його релігійні переконання не допускають користуватися зброєю. Окрім того, обвинувачений працював в громадські організації «Зоря надії».

У вересні отримав повістку, якою направляли його у бойову частину. 9 вересня з'явився у ТЦК та СП із заявою, в якій зазначив, що дійсно належить до християнської спільноти «Церкви адвентистів Сьомого дня» і що виконання військового обов`язку суперечить релігійним переконанням. При цьому надав довідку з Церкви на підтвердження відповідних обставин та просив звільнити від призову на військову службу або ж направити на альтернативну (невійськову) службу.

Секретар у ТЦК та СП повідомила чоловікові, що його заяву розглянуть через 10 днів. У відповіді, яку отримав 24 вересня 2022 року, було зазначено, що немає підстав для відстрочки, хоча він просив про альтернативну службу, а не відстрочку. Чоловік переконував, що немає підстав його притягувати до кримінальної відповідальності.

Голова громадської організації «Зоря надії» свідчила у суді. З її слів, вони співпрацюють з волонтерами, які здійснюють різного роду допомогу дітям з інвалідністю. З квітня 2022 року обвинувачений працював в організації масажистом на волонтерських засадах. Очільниця організації підтвердила, що і чоловік, якого судять, і вона є постійними членами «Церкви адвентистів 7-ого дня».

Окрім того, помічник пастора у суді розповів, що станом на травень 2022 року, коли чоловік прибув у місто Кременець, він вже відвідував богослужіння в помісній церкві. В цей час є постійним членом«Церкви адвентистів 7-ого дня» та продовжує відвідувати Богослужіння. Вказав, що парафіянин церкви закликають не брати участь у бойових діях, однак водночас Церква бере активну участь у захисті держави та людей не військовими методами, зокрема через волонтерство, медичну та соціальну допомогу.

Суд, проаналізувавши законодавство і матеріали справи, дійшов висновку, що обвинувачений лише реалізував своє право на свободу совісті та віросповідання і на гарантоване йому Конституцією України право на проходження альтернативної (невійськової) служби. 

Тому чоловіка виправдали у зв'язку з відсутністю в діяннях складу кримінального правопорушення.


Судова практика: скасування висновку військово-лікарської комісії 


Чоловік звернувся до суду із позовною заявою до військово-лікарської комісії про визнання протиправним та скасування рішення.

Як повідомив Роман Лихачов з волонтерського руху «Адвокати ЗСУ», позовні вимоги обґрунтовані тим, що він є особою з інвалідністю III групи та 60% втрати працездатності, має багато захворювань, у зв'язку із чим, у віці 40 років був звільнений з роботи за станом здоров'я.

Після оголошення мобілізації до нього зателефонували працівники ТЦК та СП та запропонували з`явитися до вказаного територіального центру для проходження комісії з медичного огляду, за результатом якого його визнано непридатним до військової служби в мирний час та обмежено придатним до військової служби у воєнний час. 

На підставі наведеного, в березні 2022 року його було визнано придатним до військової служби в перший етап мобілізації.

Вказане рішення комісії мотивоване, у тому числі тим, що чоловік проходив військову службу у військовій частині під час оголошення часткової мобілізації у період з 1 квітня 2014 року по 16 березня 2015 року та мав гарний військовий досвід.

З вказаним висновком позивач не погоджується, оскільки воно суперечить дійсним обставинам справи.

Крім цього, він зазначив, що його не оглядали спеціалісти, а лише формально переписали діагнози та анкетні дані.

Розглянувши матеріали справи, суд зазначив, що медичний огляд проводиться військово-лікарською комісією з метою визначення придатності, зокрема, до військово служби допризовників, призовників, військовозобов’язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Відповідно до вимог чинного законодавства призовники підлягають медичному огляду, після якого кожний лікар комісії записує в облікову картку призовника висновок про придатність (тимчасову непридатність або повну непридатність) до військової служби та підписує висновок із зазначенням свого прізвища та ініціалів і скріплює особистою печаткою.

За результатами медичного огляду лікар — член призовної комісії приймає підсумкове рішення щодо придатності призовника за станом здоров'я до військової служби та служби в тому чи іншому роді військ, що скріплюється його підписом та особистою печаткою лікаря.

У зв’язку із наведеним, суд прийняв рішення скасувати рішення військово-лікарської комісії та зобов’язати провести повторний медичний огляд.


Є не лише права, а й обов'язки


Частину суспільства в тилу обурює, як проходить мобілізація. Чимало скаржаться на методи вручення повісток. Однак, в українців окрім прав, є ще й обов’язки.

Так, військовий обов’язок включає дотримання правил військового обліку. Військовозобов'язані під час мобілізації повинні з’являтися за викликом до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для уточнення їх облікових даних. 

Отже, українців закликають об'єднатись та докладати максимум зусиль для захисту країни та перемоги. 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рада розширила список тих, хто підлягає мобілізації: прикарпатцям пояснили, що змінилося

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Нові правила взяття на військовий облік: прикарпатцям розповіли про зміни

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

Війна: як пережити смерть рідних 


20.07.2023 Тетяна Дармограй 15043 1
Коментарі (1)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

261
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13485 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1518
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

834
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6049
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1689

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

608

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1433

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1243

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1142
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

492
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

627
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1540
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

573
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

852
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5894
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13473
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

203
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

509
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

453
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

763 2