Постійний стрес через війну в Україні завдає непоправної шкоди здоров'ю, зокрема й серцево-судинній системі.
Про симптоми, які вказують на проблеми із серцем, журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом.
"Часто пацієнти приходять і розказують нам, що мають проблеми зі здоров'ям, за їхнім баченням — це є серцеві проблеми. А там, Богу дякувати, все добре. А от, власне, серцеві проблеми, які є, вони трактують як щось інше.
Зазвичай, в еру інтернету й інформації перед візитом до лікаря більшість людей "гуглить" свої симптоми, кожен вважає, що обізнаний в деяких питаннях.
А зараз ще з'явився штучний інтелект, який дозволяє спілкуватися. І вже похід до лікаря відбувається не так швидко, як це могло бути колись", — наголошує Андрій Судус.
Зі слів фахівця, люди часто призначають собі лікування самостійно.
"Бо там сусід, чи знайомий, чи родич приймав ліки і йому допомагало. І тут парадокс того всього, що люди часто витрачають гроші просто марно на непотрібне лікування та неправильно ставлять діагноз.
Скарги "не серцеві", люди сприймають, як серцеві. І якраз тут проблема в тому, що спотворений шлях інформації від джерела до пацієнта", — каже Судус.
Як наголошує лікар, у цьому велику роль мала б відігравати інформаційна політика держави. Аби через доступні канали комунікації доносити людям про ознаки проблем зі здоров'ям.
"Сьогодні молодь майже не дивиться телебачення, а старші люди, в яких частіше ці захворювання діагностують, ще дивляться.
Бачимо, як перериваються фільми на рекламу ліків. На моє переконання, ці ліки радикально нічого не вирішують, рекламують багато препаратів взагалі не потрібних для здоров'я. Це тільки зайві витрати.
Це — маркетинг. Це — реклама. Щодо цього має бути державна, соціальна політика й інформація, про ті речі, які важливі для здоров'я, лікування, для профілактики.
Людям простіше "загуглити", отримати простішу інформацію, витратити гроші не туди, де потрібно. І це не раціональне використання коштів і ефективність такого шляху є дуже й дуже низькою.
З часом, звичайно, що пацієнт уже через стан хворобливості і ускладнення своїх проблем зі здоров'ям, потрапляє нарешті на лікування. І часто ми бачимо ситуацію, що випадки можуть бути задавнені.
Коли пацієнт зволікав та отримував неналежну інформацію щодо лікування, яке не стосувалося конкретної проблеми", — резюмує фахівець.
Більше читайте у матеріалі: Раптова смерть, інфаркт та вплив війни: лікар-хірург розповів про профілактику серцево-судинних захворювань
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!