Виплата грошової допомоги волонтерам у разі загибелі або інвалідності внаслідок поранення: що варто знати прикарпатцям

Одним з основних актів, що регулює відносини, пов’язані з провадженням волонтерської діяльності в Україні є Закон України «Про волонтерську діяльність».

Детальніше про визначення волонтерської діяльності та розмір допомоги розповіла адвокатка Ольга Дурноп’янова з волонтерського руху «Адвокати Збройних сил України», передає Фіртка.

Закон визначає волонтерську діяльність як: добровільну, соціально спрямовану, неприбуткову діяльність, що здійснюється волонтерами шляхом надання волонтерської допомоги.

Волонтерська допомога – роботи та послуги, що безоплатно виконуються і надаються волонтерами.


Напрямки волонтерської діяльності


Окрім того, Закон визначає напрямки волонтерської діяльності, за якими вона здійснюється. Зокрема такими напрямками є:

  • надання волонтерської допомоги громадянам, які постраждали внаслідок надзвичайної ситуації техногенного чи природного характеру, дії особливого періоду, правових режимів надзвичайного чи воєнного стану, проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та/або іншої країни проти України, у результаті соціальних конфліктів, нещасних випадків, а також жертвам кримінальних правопорушень, біженцям, внутрішньо переміщеним особам (абз. 4, ч. 3, ст. 1 Закону);
  • надання волонтерської допомоги Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, правоохоронним органам, органам державної влади під час дії особливого періоду, дії правового режиму надзвичайного чи воєнного стану, проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та/або іншої країни проти України (абз. 9, ч. 3, ст. 1 Закону);
  • надання волонтерської допомоги для подолання наслідків бойових дій, терористичного акту, збройного конфлікту, тимчасової окупації (абз. 10, ч. 3, ст. 1 Закону);
  • надання волонтерської допомоги для подолання наслідків збройної агресії Російської Федерації проти України та/або іншої країни проти України, а також для післявоєнного відновлення і розвитку України (абз. 11, ч. 3, ст. 1 Закону);
  • надання волонтерської допомоги особам/сім’ям, які опинилися у складних життєвих обставинах через шкоду, завдану бойовими діями, терористичним актом, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією, збройною агресією Російської Федерації проти України та/або іншої країни проти України (абз. 12, ч. 3, ст. 1 Закону).

Така волонтерська діяльність несе певний ризик для життя та здоров’я волонтера. Відповідно наслідками такої волонтерської діяльності може бути і поранення (контузії, травми, каліцтва), отримані під час надання волонтерської допомоги. І навіть загибель волонтера.

Своєю чергою, законодавцем були імплементовані до Закону України «Про волонтерську діяльність» норми (гарантії) щодо соціального захисту волонтерів, які отримали інвалідність внаслідок поранення та для сімей загиблих волонтерів.

Оскільки Держава в особі її органів та посадових осіб гарантує і забезпечує захист передбачених Конституцією України та законами прав, свобод і законних інтересів волонтерів, отримувачів волонтерської допомоги, організацій та установ, що залучають до своєї діяльності волонтерів (ч. 4, ст. 1 Закону).


Виплата одноразової грошової допомоги


Тож, статтею 6 Закону України «Про волонтерську діяльність» передбачене право на отримання виплати одноразової грошової допомоги (далі – ОГД):

  • у разі загибелі (смерті) волонтера під час надання волонтерської допомоги;
  • або у разі інвалідності волонтера внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час надання волонтерської допомоги.

Тобто для виникнення права на отримання виплати ОГД визначальним є те, що загибель чи поранення волонтера має бути пов’язане саме із наданням волонтерської допомоги, і саме під час її надання.

А також визначальним є місце отримання поранення чи загибелі волонтера:

  • в районі проведення антитерористичної операції; 
  • в районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях; 
  • в районі здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та/або іншої країни проти України;
  • в районі бойових дій та збройних конфліктів (далі – в районах).

Розмір одноразової грошової допомоги


Розмір виплати одноразової грошової допомоги залежить від:

  • підстави виплати: у зв’язку із загибеллю (смертю) волонтера, чи у зв’язку із встановленням інвалідності волонтера внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час надання волонтерської допомоги;
  • прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого на 1 січня відповідного календарного року. 

Станом на 1.01.2022 р. Законом України «Про державний бюджет на 2022 рік» від 2.12.2021 року №1928-IX встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розмірі 2 481 гривня.


Одноразова грошова допомога у разі загибелі волонтера


Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про волонтерську діяльність», у разі загибелі (смерті) волонтера під час надання волонтерської допомоги в районах (вищевказаних) сім’ї загиблого (померлого), його батькам та утриманцям виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 500 прожиткових мінімумів, встановлених законом для працездатних осіб.

Станом на 2022 рік така одноразова грошова допомога становить 1 240 500 гривень.


Одноразова грошова допомога волонтерам, що отримали інвалідність внаслідок поранення


Така одноразова грошова допомога залежить від ступеня втрати працездатності.

Керуючись ч. 1 ст. 6 Закону України «Про волонтерську діяльність», у разі встановлення інвалідності волонтера внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час надання волонтерської допомоги в районах (вищевказаних), ОГД виплачується в таких розмірах:

  • у разі встановлення інвалідності I групи – 250 прожиткових мінімумів, встановлених законом для працездатних осіб, а саме: 620 250 гривень станом на 2022 рік;
  • у разі встановлення інвалідності II групи – 200 прожиткових мінімумів, встановлених законом для працездатних осіб, а саме: 496 200 гривень станом на 2022 рік;
  • у разі встановлення інвалідності III групи – 150 прожиткових мінімумів, встановлених законом для працездатних осіб, а саме: 372 150 гривень станом на 2022 рік.

Порядок виплати одноразової грошової допомоги


ОГД виплачується за рішенням органу, визначеного Кабінетом Міністрів України, та в порядку і на умовах визначених останнім.

Відповідний визначений КМУ орган приймає рішення про виплату ОГД на підставі:

  • звернення набувачів цієї допомоги до нього; 
  • довідки судово-медичної експертизи про причини смерті або довідки про характер отриманих поранень в районах (вищевказаних);
  • а також, у разі необхідності, свідчень керівника одного з підрозділів Збройних Сил України, інших військових формувань, правоохоронних органів, органів державної влади, який перебуває безпосередньо в районах (вищевказаних).

До звернення набувачів одноразової грошової допомоги також можуть додаватися інші документи, які підтверджують факт надання волонтерської допомоги в районах.

Такими документами, зокрема можуть бути: листи-прохання про допомогу, акти прийому-передачі, подорожні листи, договори про провадження волонтерської діяльності, про надання волонтерської допомоги певному підрозділу тощо.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!

Єдине, що нас «єднає» з ворогом. Чому мова на часі?

Війна: як пережити смерть рідних


Коментарі ()

03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

444
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

602
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1330
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2286 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1133
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3065

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

890

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1041

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1470

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2070
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26375 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

761
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

961
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3019
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1251
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

942
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1199
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1210
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

419
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4263
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1076
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1640