Пошуки зниклих безвісти українських бійців: що варто знати прикарпатцям, аби не нашкодити

Відповідно до офіційної заяви Уповноваженого у справах зниклих безвісти Олега Котенка з початку повномасштабного російського вторгнення в Україну, 24 лютого 2022 року, близько семи тисяч людей вважаються зниклими безвісти.

Тим часом у заяві Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти від 30 серпня 2022 року йдеться про те, що в Україні досі не знайшли чотирнадцять тисяч зниклих, зокрема й цивільних.

Фіртка підготувала актуальну інформацію про пошуки зниклих безвісти в Україні та що не варто робити, щоб не нашкодити зниклому.


Алгоритм дій для визнання людини зниклою безвісти


У липні 2022 року Головне управління розвідки Міністерства оборони оприлюднило алгоритм дій для визнання людини зниклою безвісти.

Так, якщо немає інформації про місце перебування військовослужбовця, то близьким необхідно звернутися у центр комплектування та соціальної підтримки та військову частину, а також зателефонувати на гарячу лінію Міноборони за телефоном 0 800 500 442.

Окрім цього, у такому випадку можна звернутися до:

  • Національного інформаційного бюро за коротким номером 1648, міським номером (044) 287-81-65 чи заповнити відповідну форму для запитів на сайті;
  • найближчого відділку Національної поліції, надіслати запит поштою, зателефонувати на «102» або на гарячу лінію за телефоном: 0894 200 18 67;
  • офісу Уповноваженого з питань осіб зниклих безвісти за особливих обставин: 0 800 339 247;
  • об'єднаного центру з пошуку та звільнення полонених, який працює при Службі безпеки України: +38 067 650 83 32 або +38 098 087 36 01.
  • Міжнародного Комітету Червоного Хреста: 0 800 300 155.

Отриману заяву реєструють в журналі Єдиного обліку та вносять відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань для того, щоб Національна поліція розслідувала зникнення за ст. 115 Кримінального кодексу з приміткою «зниклий безвісти». Про це протягом трьох днів інформують Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.


Коли розшук припиняють?


Розшук людини, зниклої безвісти, припиняють не пізніше ніж через три дні з дня встановлення її місця перебування, місця поховання чи місцезнаходження останків. Про це повідомляють близьких родичів та членів сім’ї, а також заявника, якщо заявник не є родичем.

Важливо: якщо особа, зникла безвісти за особливих обставин, оголошена померлою, але її останки не знайшли, проведення розшуку не припиняється до встановлення її місцеперебування, місця поховання чи місцезнаходження останків такої особи.


Пошук зниклих безвісти військових та цивільних: юридичний аспект.


Як повідомляє Роман Лихачов з волонтерського руху «Адвокати ЗСУ», згідно зі статтею 5, 6 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» такі зниклі мають право на всебічне розслідування обставин їхнього зникнення та встановлення їхнього місцеперебування. Відтак, держава зобов’язана вжити всіх можливих заходів для їхнього розшуку.

Водночас близькі родичі та члени сім’ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, мають право на отримання достовірних відомостей про місце перебування особи або ж обставини її загибелі та місце поховання, якщо воно відоме. Для реалізації цього права близьким необхідно подати заяву на розшук родича. Зразок заяви за посиланням.

Адвокат наголошує, що органи державної влади, уповноважені на здійснення обліку або розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, зобов’язані надавати інформацію про хід та результати їхнього розшуку близьким родичам та членам сім’ї таких осіб в порядку, встановленому цим Законом.

У квітні 2022 року Верховна Рада схвалила низку правок до цього Закону. Зокрема, створили Єдиний реєстр осіб зниклих безвісти за особливих обставин, яким опікується МВС, та чітко визначили, що особливими обставинами зникнення є збройний конфлікт, воєнні дії, тимчасова окупація, надзвичайні ситуації природного чи техногенного характеру. 

Пошуком зниклих безвісти військових в Україні займається декілька спецслужб. Зокрема, військові частини, Національна поліція України, Служба безпеки України, Головне управління розвідки Міністерства оборони України, Мінреінтеграції, а також громадяни, громадські організації, юридичні особи приватного права з власної ініціативи, за погодженням з Національною поліцією України.

Крім того, наприкінці травня в Україні запрацював новий інститут Уповноваженого з питань зниклих безвісти за особливих обставин. На цю посаду Кабінет Міністрів призначив Олега Котенка.

«Уповноважений здійснює моніторинг виконання заходів щодо розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, і має право вимагати у відповідного територіального органу Національної поліції України інформацію про результати виконання таких заходів на будь-якій стадії їх проведення на підставі запиту від заявника або за власною ініціативою», — пояснює Роман Лихачов.

Зазначимо, що на початку жовтня на Івано-Франківщині запрацював координаційний центр з питань людей зниклих безвісти. За словами очільниці Івано-Франківської обласної військової адміністрації Світлани Онищук, центр узагальнюватиме дані про зниклих безвісти за особливих обставин та незаконно затриманих окупантами військових і цивільних громадян.

Також тут близькі людей, з якими втрачено зв’язок, зможуть отримати консультацію юриста та психолога. Звернутися у координаційний центр можна телефоном: 093 322 58 81 або надіславши повідомлення на електронну пошту nev.vit11@gmail.com.

Особливості правового статусу осіб, уповноважених на виконання функцій держави, які зникли безвісти за особливих обставин, уточнює адвокат, наступні:

  • За особою, уповноваженою на виконання функцій держави, яка зникла безвісти за особливих обставин, зберігаються місце роботи, займана посада та середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування, але не більш як до моменту оголошення такої особи померлою в порядку, встановленому законодавством.

  • Особам, які зникли безвісти за особливих обставин під час проходження військової служби, надаються гарантії, передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та іншими актами законодавства України.

«Таким чином, родичі зниклих безвісти можуть періодично звертатись до Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.  

Також у разі наявності неправомірних дій при зникненні військовослужбовця можливо звертатись до Державного бюро розслідувань, командування військової частини та військової служби правопорядку», — резюмує Роман Лихачов з волонтерського руху «Адвокати ЗСУ».


Онлайн-сервіс із пошуку зниклих безвісти та військовополонених


Служба безпеки України запустила онлайн-сервіс із пошуку зниклих безвісти та військовополонених в умовах війни. Повідомити про зниклих можна через онлайн-форму.

У СБУ запевняють, що дані, надіслані через форму, є конфіденційними та не потраплять до сторонніх осіб. Там також попереджають про шахрайські схеми, коли невідомі особи можуть телефонувати та пропонувати «допомогу» у нібито визволенні родичів з полону.

Важливо: якщо ви вже зверталися до Об'єднаного центру з пошуку та звільнення полонених, повторно заповнювати форму не потрібно, її вже опрацювали.


Чи можна у соціальних мережах публікувати фото військових, які зникли безвісти?


Це не заборонено, але рідних закликають не робити цього. Так, Міністерство оборони України звернулось до родичів зниклих безвісти українських бійців з проханням не викладати їхні персональні дані в мережу, щоб не нашкодити процесам пошуку та переговорам про звільнення. 

Зокрема, в ефірі національного телемарафону заступниця міністра оборони України Ганна Маляр заявила, що така поведінка громадян цілком зрозуміла, втім, будь-яка інформація, що містить персональні дані людини, яка зникла безвісти, може зашкодити не лише пошуку та подальшому процесу обміну, а й здоров’ю зниклого та навіть життю.

«Знаємо точно, що ворог цю інформацію використовує.

Для прикладу, коли ви в соціальних мережах розміщаєте фотографію близької людини, зниклої безвісти, у військовій формі та із персональними даними, ви можете викрити цю людину, якщо вона переховується на тимчасово окупованих територіях у цивільному й шукає способу повернутися на підконтрольну територію України.

Або ж така людина може перебувати в полоні як, наприклад, цивільна, а ви виказуєте її, зазначаючи, що це саме військовослужбовець», — пояснила Маляр.

У разі, якщо тривалий час немає звістки від рідного, який боронив Україну, заступниця порадила родичам звертатися до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, контакти якого — 095-412-74-24, 044-425-12-09.

«У штабі родичі можуть заявити про зникнення й надати персональні дані зниклого, отримати необхідні консультації та допомогу.

Цей штаб працює дуже ефективно: від дати повномасштабного вторгнення відбулося 29 обмінів і на сьогодні вже повернуто більше як тисяча осіб, які були в полоні (дані станом на 2 листопада — ред.)», — уточнила Ганна Маляр.


Telegram-канали, де шукають зниклих військових під час війни


Рідні, які шукають близьких, можуть скористатись чат-ботами, що мають на меті допомогти знайти тих, з ким втрачений зв’язок.

Так, у цьому каналі публікують повідомлення про зниклих цивільних осіб. Однак, канал співпрацює з теробороною, яка також приймає запити про тих, із ким втрачено зв'язок. Для ефективнішого пошуку варто додатково заповнити анкету.

  • https://t.me/nib_uncp_bot — розшук по даних Національного інформаційного бюро;

Так, Національне інформаційне бюро опрацьовує запити щодня з 9:00 до 23:00 годину. Щоб визначити статус розшукуваного військового, необхідно подати таку інформацію:

  • ідентифікаційний код;
  • прізвище, ім'я та по батькові, номер телефону та дату народження особи, яка розшукує;
  • прізвище, ім'я та по батькові, дату народження та ідентифікаційний номер розшукуваної особи.

У результаті пошуку близькі зможуть отримати у чат-боті один із поточних статусів:

  • про особу немає даних у реєстрі Національного інформаційного бюро (НІБ). Якщо їх не вносили, чат-бот запропонує додати ці відомості;
  • дані є, але в базі даних НІБ немає відомостей, чи перебуває особа в полоні;
  • дані є, особа ймовірно перебуває в полоні (бракує підтвердження від Міжнародного комітету Червоного Хреста – МКЧХ);
  • дані про особу є в базі НІБ, перебування в полоні підтверджено Міжнародним комітетом Червоного Хреста;
  • полонена особа звільнена під час обмінів.

Важливо: під час пошуку зниклих нерідко можна натрапити на шахраїв, які намагаються нажитись, пропонуючи нібито можливість телефонної розмови зі зниклим або ж вигадані інформацію та послуги щодо обміну та повернення тіл. Ретельно перевіряйте отриману інформацію та не довіряйте повідомленням, у яких за розшук просять грошову винагороду.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!

Єдине, що нас «єднає» з ворогом. Чому мова на часі?

Війна: як пережити смерть рідних


Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

17888
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1589
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1132
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2174
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3719
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1418

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1833

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

601

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1222

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1379
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

738
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24324
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

580
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

542
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

684
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1581
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

743
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7816
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

708
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1851 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

679
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

583