"Викликає конфлікт, коли батьки спершу дозволяють, а потім забороняють": психологиня про вплив гаджетів на дітей

Поширена помилка батьків — дарувати гаджет, як іграшку, а не як засіб для зв’язку чи навчання.

Про вплив гаджетів на психіку та основні ознаки залежності від них, розповіла журналістці Фіртки психологиня Ірина Волощук.

"Дитина сприймає телефон, як подарунок, а не як річ з обмеженим користуванням. Батьки спочатку дозволяють дитині "насолодитися" гаджетом, а потім намагаються встановити межі, що й викликає конфлікт".

За її словами, купуючи гаджет, важливо пояснити дитині його призначення. Наприклад, телефон потрібен для зв’язку, а планшет — для навчання або перегляду мультфільмів.

"Перед тим, як передати пристрій дитині, домовтеся про правила користування, встановіть програми для безпеки та контролю часу".

Одна з причин залежності — зручність для батьків. Часто гаджети використовують, як спосіб заспокоїти дитину в транспорті, кафе чи під час істерик. Психологиня підкреслює:

"Телефон дають дитині, щоб забезпечити спокій, але це формує залежність. Замість того, щоб навчити дитину самостійно заспокоюватися, батьки переключають її увагу на екран".

Зі слів фахівчині, важливо вчити дитину долати труднощі: чекати, займатися самостійною грою, опановувати нові навички. Це сприяє розвитку мозку та нервової системи.

Перегляд коротких відео чи динамічних ігор стимулює рецептори мозку, які відповідають за задоволення. 

"Як наслідок: яскравий контент викликає апатію до реального світу. Діти часто кажуть, що їм нудно малювати, читати чи займатися фізичною активністю, адже це не дає миттєвого задоволення".

Крім того, використання гаджетів виснажує нервову систему. Ірина Волощук зазначає:

"Ми помічаємо це, коли просимо дитину відкласти телефон: вона стає знервованою та агресивною".

Ознаки надмірного використання гаджетів:

  1. Дитина постійно шукає телефон або думає про нього.
  2. Не реагує, коли до неї звертаються.
  3. Агресивно реагує на прохання відкласти гаджет.
  4. Їй нудно, вона не вміє себе зайняти.
  5. Уникає живого спілкування та має страх соціальної взаємодії.
  6. Її нічого не цікавить, вона мало сміється.
  7. Порушення сну.
  8. Використовує гаджет понад чотири години на день (без врахування навчання).
  9. Постійно говорить про ігрових персонажів, ідентифікуючи себе з ними.

"Найкращі межі — це зайнятість дитини", — радить Ірина Волощук.

Спеціалістка рекомендує:

  • Записати дитину на гуртки, які включають інтелектуальні та фізичні активності.
  • Живе спілкування з друзями та родиною.
  • Залучення до хатніх обов’язків.

Щодо часу використання гаджетів, варто орієнтуватися на вікові особливості дитини та її нервову систему, уточнює Ірина Волощук.

"Зазвичай це не більше двох годин на день. Також не варто дозволяти гаджети одразу після сну чи перед сном [за 1,5 години до відпочинку]".

З підлітками важливо вибудовувати довірливі стосунки. Гаджети часто стають для них способом спілкування через брак неформальної взаємодії.

"Не забирайте телефон без причин, а натомість залучайте до спільних активностей. У підлітковий період важливо мати не конфронтацію, а взаєморозуміння", — підсумовує Ірина Волощук.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Розлучення батьків: івано-франківська психологиня розповіла, як підтримати дитину

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

«Дитяча наркоманія, розшуки неповнолітніх та випадки самогубств»: інтерв'ю з керівницею ювенальної превенції Івано-Франківщини Аллою Бойчук

Найбільш вразливими є підлітки: психологиня розповіла, як підтримати дитину з суїцидальними думками


Коментарі ()

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2479
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1575 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3654
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5426
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1676
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2073

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

163

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

189

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

399

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

881
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

474
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

769
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2467 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

497
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

868
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4917
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

735
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

653
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

583
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

400
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

726
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

883 2