"Викликає конфлікт, коли батьки спершу дозволяють, а потім забороняють": психологиня про вплив гаджетів на дітей

Поширена помилка батьків — дарувати гаджет, як іграшку, а не як засіб для зв’язку чи навчання.

Про вплив гаджетів на психіку та основні ознаки залежності від них, розповіла журналістці Фіртки психологиня Ірина Волощук.

"Дитина сприймає телефон, як подарунок, а не як річ з обмеженим користуванням. Батьки спочатку дозволяють дитині "насолодитися" гаджетом, а потім намагаються встановити межі, що й викликає конфлікт".

За її словами, купуючи гаджет, важливо пояснити дитині його призначення. Наприклад, телефон потрібен для зв’язку, а планшет — для навчання або перегляду мультфільмів.

"Перед тим, як передати пристрій дитині, домовтеся про правила користування, встановіть програми для безпеки та контролю часу".

Одна з причин залежності — зручність для батьків. Часто гаджети використовують, як спосіб заспокоїти дитину в транспорті, кафе чи під час істерик. Психологиня підкреслює:

"Телефон дають дитині, щоб забезпечити спокій, але це формує залежність. Замість того, щоб навчити дитину самостійно заспокоюватися, батьки переключають її увагу на екран".

Зі слів фахівчині, важливо вчити дитину долати труднощі: чекати, займатися самостійною грою, опановувати нові навички. Це сприяє розвитку мозку та нервової системи.

Перегляд коротких відео чи динамічних ігор стимулює рецептори мозку, які відповідають за задоволення. 

"Як наслідок: яскравий контент викликає апатію до реального світу. Діти часто кажуть, що їм нудно малювати, читати чи займатися фізичною активністю, адже це не дає миттєвого задоволення".

Крім того, використання гаджетів виснажує нервову систему. Ірина Волощук зазначає:

"Ми помічаємо це, коли просимо дитину відкласти телефон: вона стає знервованою та агресивною".

Ознаки надмірного використання гаджетів:

  1. Дитина постійно шукає телефон або думає про нього.
  2. Не реагує, коли до неї звертаються.
  3. Агресивно реагує на прохання відкласти гаджет.
  4. Їй нудно, вона не вміє себе зайняти.
  5. Уникає живого спілкування та має страх соціальної взаємодії.
  6. Її нічого не цікавить, вона мало сміється.
  7. Порушення сну.
  8. Використовує гаджет понад чотири години на день (без врахування навчання).
  9. Постійно говорить про ігрових персонажів, ідентифікуючи себе з ними.

"Найкращі межі — це зайнятість дитини", — радить Ірина Волощук.

Спеціалістка рекомендує:

  • Записати дитину на гуртки, які включають інтелектуальні та фізичні активності.
  • Живе спілкування з друзями та родиною.
  • Залучення до хатніх обов’язків.

Щодо часу використання гаджетів, варто орієнтуватися на вікові особливості дитини та її нервову систему, уточнює Ірина Волощук.

"Зазвичай це не більше двох годин на день. Також не варто дозволяти гаджети одразу після сну чи перед сном [за 1,5 години до відпочинку]".

З підлітками важливо вибудовувати довірливі стосунки. Гаджети часто стають для них способом спілкування через брак неформальної взаємодії.

"Не забирайте телефон без причин, а натомість залучайте до спільних активностей. У підлітковий період важливо мати не конфронтацію, а взаєморозуміння", — підсумовує Ірина Волощук.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Розлучення батьків: івано-франківська психологиня розповіла, як підтримати дитину

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

«Дитяча наркоманія, розшуки неповнолітніх та випадки самогубств»: інтерв'ю з керівницею ювенальної превенції Івано-Франківщини Аллою Бойчук

Найбільш вразливими є підлітки: психологиня розповіла, як підтримати дитину з суїцидальними думками


Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

794 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

777
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1591
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2216
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4196 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3198

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

198

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

428

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

371

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

839
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

607
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

651
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

937
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1049
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

655
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6239
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1731
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31744 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1514
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

741 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

701