"Викликає конфлікт, коли батьки спершу дозволяють, а потім забороняють": психологиня про вплив гаджетів на дітей

Поширена помилка батьків — дарувати гаджет, як іграшку, а не як засіб для зв’язку чи навчання.

Про вплив гаджетів на психіку та основні ознаки залежності від них, розповіла журналістці Фіртки психологиня Ірина Волощук.

"Дитина сприймає телефон, як подарунок, а не як річ з обмеженим користуванням. Батьки спочатку дозволяють дитині "насолодитися" гаджетом, а потім намагаються встановити межі, що й викликає конфлікт".

За її словами, купуючи гаджет, важливо пояснити дитині його призначення. Наприклад, телефон потрібен для зв’язку, а планшет — для навчання або перегляду мультфільмів.

"Перед тим, як передати пристрій дитині, домовтеся про правила користування, встановіть програми для безпеки та контролю часу".

Одна з причин залежності — зручність для батьків. Часто гаджети використовують, як спосіб заспокоїти дитину в транспорті, кафе чи під час істерик. Психологиня підкреслює:

"Телефон дають дитині, щоб забезпечити спокій, але це формує залежність. Замість того, щоб навчити дитину самостійно заспокоюватися, батьки переключають її увагу на екран".

Зі слів фахівчині, важливо вчити дитину долати труднощі: чекати, займатися самостійною грою, опановувати нові навички. Це сприяє розвитку мозку та нервової системи.

Перегляд коротких відео чи динамічних ігор стимулює рецептори мозку, які відповідають за задоволення. 

"Як наслідок: яскравий контент викликає апатію до реального світу. Діти часто кажуть, що їм нудно малювати, читати чи займатися фізичною активністю, адже це не дає миттєвого задоволення".

Крім того, використання гаджетів виснажує нервову систему. Ірина Волощук зазначає:

"Ми помічаємо це, коли просимо дитину відкласти телефон: вона стає знервованою та агресивною".

Ознаки надмірного використання гаджетів:

  1. Дитина постійно шукає телефон або думає про нього.
  2. Не реагує, коли до неї звертаються.
  3. Агресивно реагує на прохання відкласти гаджет.
  4. Їй нудно, вона не вміє себе зайняти.
  5. Уникає живого спілкування та має страх соціальної взаємодії.
  6. Її нічого не цікавить, вона мало сміється.
  7. Порушення сну.
  8. Використовує гаджет понад чотири години на день (без врахування навчання).
  9. Постійно говорить про ігрових персонажів, ідентифікуючи себе з ними.

"Найкращі межі — це зайнятість дитини", — радить Ірина Волощук.

Спеціалістка рекомендує:

  • Записати дитину на гуртки, які включають інтелектуальні та фізичні активності.
  • Живе спілкування з друзями та родиною.
  • Залучення до хатніх обов’язків.

Щодо часу використання гаджетів, варто орієнтуватися на вікові особливості дитини та її нервову систему, уточнює Ірина Волощук.

"Зазвичай це не більше двох годин на день. Також не варто дозволяти гаджети одразу після сну чи перед сном [за 1,5 години до відпочинку]".

З підлітками важливо вибудовувати довірливі стосунки. Гаджети часто стають для них способом спілкування через брак неформальної взаємодії.

"Не забирайте телефон без причин, а натомість залучайте до спільних активностей. У підлітковий період важливо мати не конфронтацію, а взаєморозуміння", — підсумовує Ірина Волощук.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Розлучення батьків: івано-франківська психологиня розповіла, як підтримати дитину

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

«Дитяча наркоманія, розшуки неповнолітніх та випадки самогубств»: інтерв'ю з керівницею ювенальної превенції Івано-Франківщини Аллою Бойчук

Найбільш вразливими є підлітки: психологиня розповіла, як підтримати дитину з суїцидальними думками


Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2662
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20637
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1794
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1286 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2302
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3938

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

557

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2055

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

745

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1348
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

417
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

940
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24441
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

648
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

684
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

635
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

780
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8123
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

617
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

816
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2105 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

771