«Сказав, що не може вбивати та ненавидіти»: як в Україні карають «ухилянтів» від мобілізації

В судах "ухилянти" скаржаться на травми та те, що вимушені залишати вдома малолітніх дітей.

Як йдеться у матеріалі ТСН, в Україні від початку повномасштабного російського вторгнення за ухилення від мобілізації вже засудили декілька сотень українців практично зі всіх регіонів країни, передає Фіртка.

Проте, як вбачається з даних Єдиного реєстру судових рішень, найчастіше зараз виносяться вироки на заході України.

У деяких вердиктах зазначені детальні подробиці того, з яких причин той чи інший громадянин вирішив уникнути мобілізації.


П'ять років в’язниці за ухилення


Наприклад, наприкінці березня в Мукачево Закарпатської області суд призначив 5 років позбавлення волі батьку двох малолітніх  дітей за те, що він відмовився від мобілізації.

У вироку зазначається, що, крім двох дітей, чоловік має на утриманні мати-пенсіонерку:

"Допитаний в судовому засіданні обвинувачений провину у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 336 КК України визнав у повному обсязі, пояснив, що дійсно бувши військовозобов`язаним, пройшов комісію ВЛК та був признаний придатним.

Він в письмовому вигляді відмовився від призову на військову службу, оскільки в на його утриманні знаходяться двоє малолітніх дітей 6 років і 1,5 місяця, на той час жінка була вагітна.

Крім того, з ним мешкає і його матір, яка являється пенсіонеркою і також знаходиться на його утриманні.

Щиро кається у вчиненому".

Суд взяв до уваги щире каяття обвинуваченого та призначив йому 3 роки іспитового терміну. Тобто, призначив умовне покарання.


Сказав, що не може вбивати та ненавидіти


У Закарпатській обласній прокуратурі нам повідомили, що рахунок кримінальних проваджень в регіоні щодо "ухилянтів" йде на сотні.

"З 24.02.2022 і станом на кінець березня 2023 року на Закарпатті обліковано 380 кримінальних проваджень за ст. 336 ККУ, тобто ухилення від призову на військову службу під час мобілізації.

Санкція цієї статті передбачає ув’язнення на строк від 3 до 5 років. За цей період щодо більше ніж 90 осіб вже є вироки суду, які набули законної сили.

Часто судді ухвалюють щодо таких осіб рішення про призначення їм "умовного" покарання, тобто позбавлення волі зі встановленням іспитового строку. Така практика поширена тоді, коли особи є несудимими та не притягувалися до кримінальної відповідальності раніше.

У іншому випадку громадян засуджують до реальної міри покарання", - повідомила речниця прокуратури Катерина Хижняк.

До цього вона додала:

"Але і тут бувають винятки: до прикладу, на початку цього тижня на Тячівщині за доводами прокурора Тячівської окружної прокуратури 40-річного мешканця смт Буштино засудили до 3 років позбавлення волі.

Наразі цей вирок ще не набрав законної сили та може бути оскаржений в апеляційному порядку. Як розповів процесуальний прокурор, обвинувачений був визнаний придатним до військової служби та підлягав призову, попередньо успішно пройшов військово-лікарську комісію.

Він одержав повістку на вирушення у серпні, однак тоді у ТЦК не з’явився. У грудні минулого року вкотре відмовився від отримання повістки та написав заяву про відмову від призову за мобілізацією, оскільки його погляди суперечать тому, щоб брати зброю в руки, вбивати та ненавидіти людей.

При цьому про приналежність до будь-якої релігійної організації, яка сповідує заперечення служби в армії, чоловік не повідомив. У судовому засіданні він нарікав, що повідомляв про проблеми зі здоров’ям, на що ніхто не звертав уваги при проходженні ним ВЛК.

При цьому жодних документів, які б підтверджували такі проблеми, чоловік не мав. Відомо також про відсутність звернень від особи до місцевих медзакладів з часу одержання повістки в серпні 2022 року.

Врахувавши всі обставини та позицію прокурора щодо необхідності призначення реальної міри покарання, Тячівський районний суд ухвалив рішення визнати чоловіка винуватим і засудити до 3 років ув’язнення".


Думав, що не заберуть


На три роки позбавлення волі Маневицький суд Волинської області наприкінці січня засудив потерпілого від аварії на ЧАЕС мешканця регіону, який теж ухилявся від мобілізації. Як виявилось, обвинувачений повідомив суду, що має захворювання, та, крім цього, його брат наразі перебуває в полоні.

Про обставини справи у вироку суду зазначається наступне:

"Допитаний в судовому засіданні обвинувачений свою вину у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ст. 336 КК України визнав у повному обсязі та показав, що дійсно він о 16-й годині 23.09.2022 отримав повістку про явку на пункт збору цього ж дня о 20:00 годині.

До цього, два рази в інші дати до цієї події, його доставили з пункту збору, проте через деякий час повернуто додому в зв`язку зі станом здоров`я, оскільки він хворіє на синдром Рейно (захворювання нервової системи – ред.).

Тому він вважав, що і цей раз буде повернутий, а тому вирішив не прийти на пункт збору о 20-й годині 23.09.2022. Також повідомляє суд, що його рідний брат являється військовослужбовцем і перебуває на даний час в полоні.

Про вчинене жалкує, просить суд суворо не карати та не позбавляти його волі".

При цьому суд взяв до уваги щире каяття обвинуваченого та призначив йому один рік іспитового терміну.

 читайте також: Суд виправдав чоловіка, який ухилився від призову на військову службу під час мобілізації


У травму руки не повірили


А ось наприкінці минулого року в цьому ж, Маневицькому суді, вже інший обвинувачений повідомив, що ухилився від мобілізації через травму руки, про що сповістив чергового ТЦК та СП.

"Допитаний в судовому засіданні обвинувачений свою вину у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ст. 336 КК України визнав у повному обсязі та показав, що він не бажав вступати на військову службу під час мобілізації 28 серпня 2022 року, оскільки мав травму руки, про що повідомив чергового ТЦК та СП. 

Однак, його скарги на стан здоров`я не взяли до уваги, тому він умисно не прибув у визначений в повістці час на збірний пункт.

Про вчинене жалкує, просить суд суворо не карати", - повідомляється у вироку.

Суд покарав цього чоловіка трьома роками в'язниці, але з іспитовим однорічним терміном.


Був під домашнім арештом


Як виявилось, серед обвинувачених "ухилянтів" є і такі, кому на час слідства був призначений домашній арешт. Про такий випадок йдеться у вироку Соснівського районного суду Черкас від 16 листопада минулого року.

У вироку зазначається, що експедитор однієї з фірм ухилився від мобілізації після того, як отримав повістку, розписався за її вручення, але не прибув до місця призову.

Суд призначив цьому "ухилянтові" три роки позбавлення волі, але з дворічним іспитовим терміном. Тобто призначив умовне покарання.


Скаржився на висновки лікарів


Проте далеко не всі судові процеси щодо "ухилянтів" закінчуються умовним покаранням.

На початку цього року Охтирській міськрайонний суд призначив три роки в'язниці офіцерові запасу, який ухилявся від мобілізації. Крім цього, суд постановив заарештувати обвинуваченого в залі засідань.

Про деталі справи у вироку зазначено, що обвинувачений не визнав своєї вини, суду заявив про те, що у нього боліло коліно і він вирішив лікуватись.

Також в суді обвинувачений зазначав, що, не зважаючи на те, що він вже повністю завершив своє лікування, він і на даний час не бажає направлятися на військову службу за мобілізацією, оскільки вважає, що постанова ВЛК була незаконною, однак її результатів не оскаржував.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Нові правила взяття на військовий облік: прикарпатцям розповіли про зміни

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2144
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19071
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1700
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1184
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2237
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3820

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1946

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

659

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1281

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1436
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

347
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

866
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24371
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

596
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

591
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

727
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1622
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7995
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

406
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

751
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2016 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

714