«Сказав, що не може вбивати та ненавидіти»: як в Україні карають «ухилянтів» від мобілізації

В судах "ухилянти" скаржаться на травми та те, що вимушені залишати вдома малолітніх дітей.

Як йдеться у матеріалі ТСН, в Україні від початку повномасштабного російського вторгнення за ухилення від мобілізації вже засудили декілька сотень українців практично зі всіх регіонів країни, передає Фіртка.

Проте, як вбачається з даних Єдиного реєстру судових рішень, найчастіше зараз виносяться вироки на заході України.

У деяких вердиктах зазначені детальні подробиці того, з яких причин той чи інший громадянин вирішив уникнути мобілізації.


П'ять років в’язниці за ухилення


Наприклад, наприкінці березня в Мукачево Закарпатської області суд призначив 5 років позбавлення волі батьку двох малолітніх  дітей за те, що він відмовився від мобілізації.

У вироку зазначається, що, крім двох дітей, чоловік має на утриманні мати-пенсіонерку:

"Допитаний в судовому засіданні обвинувачений провину у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 336 КК України визнав у повному обсязі, пояснив, що дійсно бувши військовозобов`язаним, пройшов комісію ВЛК та був признаний придатним.

Він в письмовому вигляді відмовився від призову на військову службу, оскільки в на його утриманні знаходяться двоє малолітніх дітей 6 років і 1,5 місяця, на той час жінка була вагітна.

Крім того, з ним мешкає і його матір, яка являється пенсіонеркою і також знаходиться на його утриманні.

Щиро кається у вчиненому".

Суд взяв до уваги щире каяття обвинуваченого та призначив йому 3 роки іспитового терміну. Тобто, призначив умовне покарання.


Сказав, що не може вбивати та ненавидіти


У Закарпатській обласній прокуратурі нам повідомили, що рахунок кримінальних проваджень в регіоні щодо "ухилянтів" йде на сотні.

"З 24.02.2022 і станом на кінець березня 2023 року на Закарпатті обліковано 380 кримінальних проваджень за ст. 336 ККУ, тобто ухилення від призову на військову службу під час мобілізації.

Санкція цієї статті передбачає ув’язнення на строк від 3 до 5 років. За цей період щодо більше ніж 90 осіб вже є вироки суду, які набули законної сили.

Часто судді ухвалюють щодо таких осіб рішення про призначення їм "умовного" покарання, тобто позбавлення волі зі встановленням іспитового строку. Така практика поширена тоді, коли особи є несудимими та не притягувалися до кримінальної відповідальності раніше.

У іншому випадку громадян засуджують до реальної міри покарання", - повідомила речниця прокуратури Катерина Хижняк.

До цього вона додала:

"Але і тут бувають винятки: до прикладу, на початку цього тижня на Тячівщині за доводами прокурора Тячівської окружної прокуратури 40-річного мешканця смт Буштино засудили до 3 років позбавлення волі.

Наразі цей вирок ще не набрав законної сили та може бути оскаржений в апеляційному порядку. Як розповів процесуальний прокурор, обвинувачений був визнаний придатним до військової служби та підлягав призову, попередньо успішно пройшов військово-лікарську комісію.

Він одержав повістку на вирушення у серпні, однак тоді у ТЦК не з’явився. У грудні минулого року вкотре відмовився від отримання повістки та написав заяву про відмову від призову за мобілізацією, оскільки його погляди суперечать тому, щоб брати зброю в руки, вбивати та ненавидіти людей.

При цьому про приналежність до будь-якої релігійної організації, яка сповідує заперечення служби в армії, чоловік не повідомив. У судовому засіданні він нарікав, що повідомляв про проблеми зі здоров’ям, на що ніхто не звертав уваги при проходженні ним ВЛК.

При цьому жодних документів, які б підтверджували такі проблеми, чоловік не мав. Відомо також про відсутність звернень від особи до місцевих медзакладів з часу одержання повістки в серпні 2022 року.

Врахувавши всі обставини та позицію прокурора щодо необхідності призначення реальної міри покарання, Тячівський районний суд ухвалив рішення визнати чоловіка винуватим і засудити до 3 років ув’язнення".


Думав, що не заберуть


На три роки позбавлення волі Маневицький суд Волинської області наприкінці січня засудив потерпілого від аварії на ЧАЕС мешканця регіону, який теж ухилявся від мобілізації. Як виявилось, обвинувачений повідомив суду, що має захворювання, та, крім цього, його брат наразі перебуває в полоні.

Про обставини справи у вироку суду зазначається наступне:

"Допитаний в судовому засіданні обвинувачений свою вину у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ст. 336 КК України визнав у повному обсязі та показав, що дійсно він о 16-й годині 23.09.2022 отримав повістку про явку на пункт збору цього ж дня о 20:00 годині.

До цього, два рази в інші дати до цієї події, його доставили з пункту збору, проте через деякий час повернуто додому в зв`язку зі станом здоров`я, оскільки він хворіє на синдром Рейно (захворювання нервової системи – ред.).

Тому він вважав, що і цей раз буде повернутий, а тому вирішив не прийти на пункт збору о 20-й годині 23.09.2022. Також повідомляє суд, що його рідний брат являється військовослужбовцем і перебуває на даний час в полоні.

Про вчинене жалкує, просить суд суворо не карати та не позбавляти його волі".

При цьому суд взяв до уваги щире каяття обвинуваченого та призначив йому один рік іспитового терміну.

 читайте також: Суд виправдав чоловіка, який ухилився від призову на військову службу під час мобілізації


У травму руки не повірили


А ось наприкінці минулого року в цьому ж, Маневицькому суді, вже інший обвинувачений повідомив, що ухилився від мобілізації через травму руки, про що сповістив чергового ТЦК та СП.

"Допитаний в судовому засіданні обвинувачений свою вину у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ст. 336 КК України визнав у повному обсязі та показав, що він не бажав вступати на військову службу під час мобілізації 28 серпня 2022 року, оскільки мав травму руки, про що повідомив чергового ТЦК та СП. 

Однак, його скарги на стан здоров`я не взяли до уваги, тому він умисно не прибув у визначений в повістці час на збірний пункт.

Про вчинене жалкує, просить суд суворо не карати", - повідомляється у вироку.

Суд покарав цього чоловіка трьома роками в'язниці, але з іспитовим однорічним терміном.


Був під домашнім арештом


Як виявилось, серед обвинувачених "ухилянтів" є і такі, кому на час слідства був призначений домашній арешт. Про такий випадок йдеться у вироку Соснівського районного суду Черкас від 16 листопада минулого року.

У вироку зазначається, що експедитор однієї з фірм ухилився від мобілізації після того, як отримав повістку, розписався за її вручення, але не прибув до місця призову.

Суд призначив цьому "ухилянтові" три роки позбавлення волі, але з дворічним іспитовим терміном. Тобто призначив умовне покарання.


Скаржився на висновки лікарів


Проте далеко не всі судові процеси щодо "ухилянтів" закінчуються умовним покаранням.

На початку цього року Охтирській міськрайонний суд призначив три роки в'язниці офіцерові запасу, який ухилявся від мобілізації. Крім цього, суд постановив заарештувати обвинуваченого в залі засідань.

Про деталі справи у вироку зазначено, що обвинувачений не визнав своєї вини, суду заявив про те, що у нього боліло коліно і він вирішив лікуватись.

Також в суді обвинувачений зазначав, що, не зважаючи на те, що він вже повністю завершив своє лікування, він і на даний час не бажає направлятися на військову службу за мобілізацією, оскільки вважає, що постанова ВЛК була незаконною, однак її результатів не оскаржував.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Нові правила взяття на військовий облік: прикарпатцям розповіли про зміни

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

3493
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1314
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1222
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2443
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3855
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2901 9

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

236

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1083

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

932

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

872
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

174
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10557
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

185
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

495
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5559
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1278
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

676
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

492 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

925
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

810
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

866