Що робити з дитячими істериками на вулиці: поради від івано-франківської психологині

Коли ми бачимо дитину, яка кричить на землі посеред вулиці, а поруч втомлена мама намагається її заспокоїти, — це не поодинокий випадок. Це типовий щоденний виклик для багатьох батьків.

Дитяча психологиня Ірина Волощук ділиться власними спостереженнями та практичними порадами, як реагувати на подібні ситуації.

«Коли я йшла гуляти, то побачила маму, яка говорила своїй дитині, вже так досить втомлено, що в мене тільки 20 гривень, я не можу тобі цього купити.

Її маленька донечка лежала на землі і топала ніжками та істерила. Мама знову пояснювала їй, що сьогодні ніяк не зможе купити, бо не взяла з собою коштів», — розповідає журналістці Фіртки фахівчиня.

Зі слів психологині, на перший погляд здається, що мама все робить правильно: пояснює, аргументує. Утім, додає спеціалістка, це не працює.

«Для того, щоб дитина щось зрозуміла, в неї мають працювати лобні долі головного мозку, на рівні дорослого або хоча би на рівні п'ятирічної дитини. Але в нас трирічна дитина, в якої, по-перше, кризовий період 2–3 роки.

Дитина може бути втомлена, голодна, і емоційна складова зараз є головною. Головним є “хочу — не хочу”».

Саме тому будь-які логічні пояснення у момент істерики — марні. Навіть якщо мама добирає найласкавіші слова, це не дасть результату.

Окрім того, продовжує психологиня, такі ситуації можуть сильно впливати на емоційний стан батьків. Вони починають думати, що їхня дитина — нечемна, а вони — погані батьки.

«Мама може боятися ходити гуляти з дитиною. Може подумати, що в неї зовсім нечемна дитина, а в інших чемні дітки. І вона може подумати, що вона погана мама».


Тож як діяти в такому випадку?


«Мама і дитина спілкуються різними мовами. Мама говорить розумом, думками, аналізом, а дитина розуміє емоціями. І тут найкращий спосіб — це переключення уваги».

Ірина Волощук радить просто ввести елемент гри, спонтанності, руху.

«Якою б втомленою мамою ви не були, ви завжди можете сказати: “Подивися, голуб! Побігли!” або “Жодної хмари немає на небі! А я знаю, що за тим будинком, напевно, одна сховалася”».

Однак, важливо уникати токсичних фраз, які травмують дитину.

«У жодному разі не можна казати: “То лишайся тут, я тебе тут залишу”, “Хай тебе вкрадуть”, “Подивися, на тебе — всі дивляться, з тебе будуть сміятися”. Отакі регуляторні шлаки не використовуємо».

Ще один практичний інструмент — улюблена їжа дитини.

«Можна мати з собою якусь їжу, яку любить дитина. І коли дитина істерить, ви присідаєте коло неї і кажете: “Банан хочеш?” Вона може далі за інерцією сказати: “Ні, не хочу! Купи мені те й те”.

Тоді спокійно кажемо: “Окей, як хочеш”, і просто стоїмо поруч, розглядаємо людей, дерева, слухаємо музику в навушниках. Ви поруч, але не рятуєте».

Також не варто хвилюватися через реакцію оточення.

«Не бійтеся і не переймайтеся тим, що скажуть про вас і вашу дитину люди. Особливо — що дитина застудиться. Повірте, вона так довго лежати не буде».

Як зазначає психологиня, якщо ніякі методи не працюють, то найімовірніше за все дитина втомлена чи голодна.

«Як правило, це може бути, коли дійсно дитина дуже втомлена та голодна. Тоді ми можемо просто силою взяти дитину, посадити у візок, пристебнути і йти.

Вона може кричати. Час від часу зупиняємось, присідаємо і кажемо: “Ну що, хочеться ще кричати?” Якщо каже “так” — кажемо: “Добре, кричи, і поїхали далі”.

Ви узаконюєте те, що вона робить, не зупиняєте її, не ламаєте, не сварите», — зазначає Ірина Волощук.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Розлучення батьків: івано-франківська психологиня розповіла, як підтримати дитину

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

«Дитяча наркоманія, розшуки неповнолітніх та випадки самогубств»: інтерв'ю з керівницею ювенальної превенції Івано-Франківщини Аллою Бойчук


Коментарі ()

20.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшуючі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

804
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1702 1
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7140
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15003 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1908
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1156

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

845

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

937

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1719

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1528
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

93
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

508
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

751
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3015
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

741
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1811
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

840
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34987 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

332
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

486
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

808
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

723