Що робити з дитячими істериками на вулиці: поради від івано-франківської психологині

Коли ми бачимо дитину, яка кричить на землі посеред вулиці, а поруч втомлена мама намагається її заспокоїти, — це не поодинокий випадок. Це типовий щоденний виклик для багатьох батьків.

Дитяча психологиня Ірина Волощук ділиться власними спостереженнями та практичними порадами, як реагувати на подібні ситуації.

«Коли я йшла гуляти, то побачила маму, яка говорила своїй дитині, вже так досить втомлено, що в мене тільки 20 гривень, я не можу тобі цього купити.

Її маленька донечка лежала на землі і топала ніжками та істерила. Мама знову пояснювала їй, що сьогодні ніяк не зможе купити, бо не взяла з собою коштів», — розповідає журналістці Фіртки фахівчиня.

Зі слів психологині, на перший погляд здається, що мама все робить правильно: пояснює, аргументує. Утім, додає спеціалістка, це не працює.

«Для того, щоб дитина щось зрозуміла, в неї мають працювати лобні долі головного мозку, на рівні дорослого або хоча би на рівні п'ятирічної дитини. Але в нас трирічна дитина, в якої, по-перше, кризовий період 2–3 роки.

Дитина може бути втомлена, голодна, і емоційна складова зараз є головною. Головним є “хочу — не хочу”».

Саме тому будь-які логічні пояснення у момент істерики — марні. Навіть якщо мама добирає найласкавіші слова, це не дасть результату.

Окрім того, продовжує психологиня, такі ситуації можуть сильно впливати на емоційний стан батьків. Вони починають думати, що їхня дитина — нечемна, а вони — погані батьки.

«Мама може боятися ходити гуляти з дитиною. Може подумати, що в неї зовсім нечемна дитина, а в інших чемні дітки. І вона може подумати, що вона погана мама».


Тож як діяти в такому випадку?


«Мама і дитина спілкуються різними мовами. Мама говорить розумом, думками, аналізом, а дитина розуміє емоціями. І тут найкращий спосіб — це переключення уваги».

Ірина Волощук радить просто ввести елемент гри, спонтанності, руху.

«Якою б втомленою мамою ви не були, ви завжди можете сказати: “Подивися, голуб! Побігли!” або “Жодної хмари немає на небі! А я знаю, що за тим будинком, напевно, одна сховалася”».

Однак, важливо уникати токсичних фраз, які травмують дитину.

«У жодному разі не можна казати: “То лишайся тут, я тебе тут залишу”, “Хай тебе вкрадуть”, “Подивися, на тебе — всі дивляться, з тебе будуть сміятися”. Отакі регуляторні шлаки не використовуємо».

Ще один практичний інструмент — улюблена їжа дитини.

«Можна мати з собою якусь їжу, яку любить дитина. І коли дитина істерить, ви присідаєте коло неї і кажете: “Банан хочеш?” Вона може далі за інерцією сказати: “Ні, не хочу! Купи мені те й те”.

Тоді спокійно кажемо: “Окей, як хочеш”, і просто стоїмо поруч, розглядаємо людей, дерева, слухаємо музику в навушниках. Ви поруч, але не рятуєте».

Також не варто хвилюватися через реакцію оточення.

«Не бійтеся і не переймайтеся тим, що скажуть про вас і вашу дитину люди. Особливо — що дитина застудиться. Повірте, вона так довго лежати не буде».

Як зазначає психологиня, якщо ніякі методи не працюють, то найімовірніше за все дитина втомлена чи голодна.

«Як правило, це може бути, коли дійсно дитина дуже втомлена та голодна. Тоді ми можемо просто силою взяти дитину, посадити у візок, пристебнути і йти.

Вона може кричати. Час від часу зупиняємось, присідаємо і кажемо: “Ну що, хочеться ще кричати?” Якщо каже “так” — кажемо: “Добре, кричи, і поїхали далі”.

Ви узаконюєте те, що вона робить, не зупиняєте її, не ламаєте, не сварите», — зазначає Ірина Волощук.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Розлучення батьків: івано-франківська психологиня розповіла, як підтримати дитину

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

«Дитяча наркоманія, розшуки неповнолітніх та випадки самогубств»: інтерв'ю з керівницею ювенальної превенції Івано-Франківщини Аллою Бойчук


Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

459
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1867
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3348
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1211
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1231
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1291 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

883

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

347

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1021

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1183
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

396
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2556
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1288
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1393
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

597
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15245
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7539
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

393
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

975 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

531
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

433
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

520