«Подружнє життя – довготривалий проєкт», — психологиня розповіла, як зберегти стосунки під час війни

З 24 лютого по 30 червня в Івано-Франківській області 2 852 пари офіційно зареєстрували свої стосунки. Натомість за аналогічний час зафіксовано 134 випадки розірвань шлюбів.

Відповідну статистику журналістці Фіртки повідомили у пресслужбі Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

Такі дані доводять, що поки російські окупанти відбирають життя та руйнують домівки, українські сім’ї об’єднуються задля спільної перемоги.

Проте, війна, безумовно, змінила життя кожного українця. Російська агресія не може не впливати на ситуацію в українських родинах, адже постійний стрес та страх позначаються на стосунках.

Журналістка Фіртки розпитала у психологині Наталії Федорук, як війна впливає на стосунки, як зберегти шлюб в умовах постійного стресу чи тривалої розлуки та чому сьогодні особливо важлива підтримка та щира розмова.

Так, психологиня Наталія Федорук каже, що існує чимало психологічної літератури та інформації в Інтернеті, які містять поради, як будувати стосунки молодому подружжю.

Проте, кожна людина унікальна, тому універсальних порад немає.

«Стосунки в парі — що може бути прекрасніше? Мабуть, тільки те, коли вони продовжують розвиватися і змінюється усвідомлення з "нас двоє" на "нас вже троє"», – каже психологиня.

Психологиня стверджує, що у сучасних реаліях є розуміння, що завтра може не настати, багато хто вважає, що важливо жити сьогоднішнім днем, а не відкладати на потім. Бо, як показує нам війна, «потім» може і не прийти.

Під час війни цінності подружжя також проявляються і є основними у відносинах.

«Сьогодні нерідко люди можуть побачити, що їхні цінності з партнером принципово відрізняються.

Якщо зняти всі рожеві окуляри, то пара може дивитись одне на одного зовсім іншими очима. Крім того, це дає можливість відкрити з нового боку й себе».

Також багато чого залежить, додає психологиня, від того, в якій сім'ї зростала людина, які у неї сформувалися моделі (приклади) поведінки, яку роль в сім'ї відігравали мама і тато, чи щасливі вони були у шлюбі і як долали різні труднощі та й взагалі, чи була сім'я, як така.

«Стосунки в парі починаються не з партнера. Вони починаються з усвідомлення себе, свого місця, своїх потреб у цих стосунках.

Тобто, я для себе маю вирішити, чого я хочу у цих стосунках», – пояснює фахівчиня.

Щоб мати здорові стосунки – потрібно розуміти, для чого потрібні ці стосунки, яку потребу вони мають задовольнити. Зокрема, якщо:

  • Я в стосунках тільки заради себе, всі мені повинні (це про егоїзм).
  • Я готова/ий все віддати і в стосунках тільки заради нього/неї (це про розчинення у партнерові і самозраду).
  • Я в стосунках заради нас і готова/ий щось для цього робити (це про адекватність і запоруку розвитку взаємин).

Часто до стосунків, продовжує Наталія Федорук, неможливо підготуватися і все прорахувати.  Всі ці питання/проблеми/потреби виринають на поверхню, коли людина вже у стосунках.

Тому, найперша і найголовніша рекомендація психологині молодим людям — це повага до себе і до людини, в яку закохуєшся. 

«Повага — це про те, що до того, як двоє зустрілися, кожен мав своє життя (обов'язки, хобі, друзів, мрії) і воно не завершилося з появою коханої людини. І його потрібно відстояти від зазіхань.

Крім цього, важливо все це проговорити й намітити, що важливого є у його житті та влаштувати місце тепер уже для спільних подій, які теж є цінними, але які не замінюють інші сфери життя кожного»,– пояснює фахівчиня.

Важливо, говорити про все, що хвилює у відносинах. Не через претензії.

І головне, перевірити, чи правильно почула друга половинка.

Також важливо розуміти, що інша людина відрізняється, думає по-іншому і не може читати думки.

Тому, якщо хтось чого хоче, повинен це сказати, а не чекати, поки партнер здогадається, аби потім не ображатися, що партнер не вгадав.

«Важливо розуміти, що подружнє життя — це довготривалий проєкт.

Бо часто ми в казках запам'ятовуємо кінцівку "і вони одружилися, і жили довго і щасливо!". Це гарне налаштування,  але невідомо, що робити, щоб жити щасливо?

А для цього щось треба робити, до того ж варто налаштувати себе, що  працювати "на шлюб" треба завжди!

Тому не варто боятися труднощів, потрібно прийняти, що без них ніяк.

Більше того, з вирішенням труднощів приходить особистий духовний ріст і Сім'я переходить на наступний рівень любові», - каже Наталія Федорук.

Психологиня пояснює, відносини, почуття, відчуття, сприйняття одне одного в парі постійно змінюються. Немає нічого лінійного. 

І це нормально. І так влаштоване життя на землі. Буває, що життєві труднощі, які проходить подружжя, скріплюють його.

Проте буває навпаки, приходить розуміння, що час завершити цей «проєкт», щоб не знищити себе остаточно.

Щодо стосунків на відстані, їх зберегти можливо, каже, фахівчиня, якщо двоє одне одного люблять, трепетно ставляться до своєї сім'ї і у двох є спільна мета, заради якої пара терпить цю розлуку.

Проте, якщо хтось з двох передумав (свідомо змінив своє рішення), то і стосункам настає кінець.

Часом люди знаходять пояснення ззовні, мовляв, причиною стала війна, хвороба чи інша стресова ситуація.

«Та я впевнена, що руйнуються ті стосунки,  які вже до того мали тріщини, але їх ігнорували. З приходом війни, наприклад, вони просто стали відчутніші.

Сім'я, стосунки в парі, діти — це те, що дає відчуття любові, радості, достатку, відчуття захищеності та підтримки.

Але, чи вдасться отримати все вищеперелічене, залежить від двох людей, які одного разу сказали: "Так, я беру собі за чоловіка/дружину!" – і від їхнього внеску у спільну справу», – підсумовує Наталія Федорук.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Війна: як пережити смерть рідних

«Будьте поруч та підтримуйте». Як говорити з дітьми про війну?

«Найголовніші ліки — розмова та підтримка». Як протистояти страху та паніці під час війни

Як зберігати холодний розум під час війни: поради українки, яка стала свідком російської агресії


28.07.2022 Уляна Мокринчук 7079 2
Коментарі (2)

29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

304
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

936
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2077
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1147
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1617 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2785

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

516

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

598

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1515

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1494
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

336
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18241
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1203
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3539
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

905
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10668
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6439
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

1076
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

340
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

573
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

3186
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

879