«Подружнє життя – довготривалий проєкт», — психологиня розповіла, як зберегти стосунки під час війни

З 24 лютого по 30 червня в Івано-Франківській області 2 852 пари офіційно зареєстрували свої стосунки. Натомість за аналогічний час зафіксовано 134 випадки розірвань шлюбів.

Відповідну статистику журналістці Фіртки повідомили у пресслужбі Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

Такі дані доводять, що поки російські окупанти відбирають життя та руйнують домівки, українські сім’ї об’єднуються задля спільної перемоги.

Проте, війна, безумовно, змінила життя кожного українця. Російська агресія не може не впливати на ситуацію в українських родинах, адже постійний стрес та страх позначаються на стосунках.

Журналістка Фіртки розпитала у психологині Наталії Федорук, як війна впливає на стосунки, як зберегти шлюб в умовах постійного стресу чи тривалої розлуки та чому сьогодні особливо важлива підтримка та щира розмова.

Так, психологиня Наталія Федорук каже, що існує чимало психологічної літератури та інформації в Інтернеті, які містять поради, як будувати стосунки молодому подружжю.

Проте, кожна людина унікальна, тому універсальних порад немає.

«Стосунки в парі — що може бути прекрасніше? Мабуть, тільки те, коли вони продовжують розвиватися і змінюється усвідомлення з "нас двоє" на "нас вже троє"», – каже психологиня.

Психологиня стверджує, що у сучасних реаліях є розуміння, що завтра може не настати, багато хто вважає, що важливо жити сьогоднішнім днем, а не відкладати на потім. Бо, як показує нам війна, «потім» може і не прийти.

Під час війни цінності подружжя також проявляються і є основними у відносинах.

«Сьогодні нерідко люди можуть побачити, що їхні цінності з партнером принципово відрізняються.

Якщо зняти всі рожеві окуляри, то пара може дивитись одне на одного зовсім іншими очима. Крім того, це дає можливість відкрити з нового боку й себе».

Також багато чого залежить, додає психологиня, від того, в якій сім'ї зростала людина, які у неї сформувалися моделі (приклади) поведінки, яку роль в сім'ї відігравали мама і тато, чи щасливі вони були у шлюбі і як долали різні труднощі та й взагалі, чи була сім'я, як така.

«Стосунки в парі починаються не з партнера. Вони починаються з усвідомлення себе, свого місця, своїх потреб у цих стосунках.

Тобто, я для себе маю вирішити, чого я хочу у цих стосунках», – пояснює фахівчиня.

Щоб мати здорові стосунки – потрібно розуміти, для чого потрібні ці стосунки, яку потребу вони мають задовольнити. Зокрема, якщо:

  • Я в стосунках тільки заради себе, всі мені повинні (це про егоїзм).
  • Я готова/ий все віддати і в стосунках тільки заради нього/неї (це про розчинення у партнерові і самозраду).
  • Я в стосунках заради нас і готова/ий щось для цього робити (це про адекватність і запоруку розвитку взаємин).

Часто до стосунків, продовжує Наталія Федорук, неможливо підготуватися і все прорахувати.  Всі ці питання/проблеми/потреби виринають на поверхню, коли людина вже у стосунках.

Тому, найперша і найголовніша рекомендація психологині молодим людям — це повага до себе і до людини, в яку закохуєшся. 

«Повага — це про те, що до того, як двоє зустрілися, кожен мав своє життя (обов'язки, хобі, друзів, мрії) і воно не завершилося з появою коханої людини. І його потрібно відстояти від зазіхань.

Крім цього, важливо все це проговорити й намітити, що важливого є у його житті та влаштувати місце тепер уже для спільних подій, які теж є цінними, але які не замінюють інші сфери життя кожного»,– пояснює фахівчиня.

Важливо, говорити про все, що хвилює у відносинах. Не через претензії.

І головне, перевірити, чи правильно почула друга половинка.

Також важливо розуміти, що інша людина відрізняється, думає по-іншому і не може читати думки.

Тому, якщо хтось чого хоче, повинен це сказати, а не чекати, поки партнер здогадається, аби потім не ображатися, що партнер не вгадав.

«Важливо розуміти, що подружнє життя — це довготривалий проєкт.

Бо часто ми в казках запам'ятовуємо кінцівку "і вони одружилися, і жили довго і щасливо!". Це гарне налаштування,  але невідомо, що робити, щоб жити щасливо?

А для цього щось треба робити, до того ж варто налаштувати себе, що  працювати "на шлюб" треба завжди!

Тому не варто боятися труднощів, потрібно прийняти, що без них ніяк.

Більше того, з вирішенням труднощів приходить особистий духовний ріст і Сім'я переходить на наступний рівень любові», - каже Наталія Федорук.

Психологиня пояснює, відносини, почуття, відчуття, сприйняття одне одного в парі постійно змінюються. Немає нічого лінійного. 

І це нормально. І так влаштоване життя на землі. Буває, що життєві труднощі, які проходить подружжя, скріплюють його.

Проте буває навпаки, приходить розуміння, що час завершити цей «проєкт», щоб не знищити себе остаточно.

Щодо стосунків на відстані, їх зберегти можливо, каже, фахівчиня, якщо двоє одне одного люблять, трепетно ставляться до своєї сім'ї і у двох є спільна мета, заради якої пара терпить цю розлуку.

Проте, якщо хтось з двох передумав (свідомо змінив своє рішення), то і стосункам настає кінець.

Часом люди знаходять пояснення ззовні, мовляв, причиною стала війна, хвороба чи інша стресова ситуація.

«Та я впевнена, що руйнуються ті стосунки,  які вже до того мали тріщини, але їх ігнорували. З приходом війни, наприклад, вони просто стали відчутніші.

Сім'я, стосунки в парі, діти — це те, що дає відчуття любові, радості, достатку, відчуття захищеності та підтримки.

Але, чи вдасться отримати все вищеперелічене, залежить від двох людей, які одного разу сказали: "Так, я беру собі за чоловіка/дружину!" – і від їхнього внеску у спільну справу», – підсумовує Наталія Федорук.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Війна: як пережити смерть рідних

«Будьте поруч та підтримуйте». Як говорити з дітьми про війну?

«Найголовніші ліки — розмова та підтримка». Як протистояти страху та паніці під час війни

Як зберігати холодний розум під час війни: поради українки, яка стала свідком російської агресії


Коментарі ()

04.08.2022
Тетяна Дармограй

Повномасштабне російське вторгнення майже повністю витіснило коронавірусну хворобу з інформаційного простору України. Проте, як констатують медики, українці продовжують хворіти та помирати через цю недугу.

1013
31.07.2022
Тіна Любчик

Про пережите внаслідок російського вторгнення журналістці Фіртки розповіла киянка, яка працює дитячою психологинею, Ксенія Дичко. У перші дні повномасштабної війни жінка переїхала із сім’єю до Івано-Франківська.

1202
28.07.2022
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки розпитала у психологині, як війна впливає на стосунки, як зберегти шлюб в умовах постійного стресу чи тривалої розлуки та чому сьогодні особливо важлива підтримка та щира розмова.  

1467
26.07.2022
Мар'яна Цимбалюк

У перші дні війни в село одразу зайшли російські війська, які розгорнули штаб неподалік їхнього дому. Ворожі солдати  використовували місцевих, як живий щит для захисту. Життя нагадувало сценарій фільму жахів. Як родині вдалося живими втекти на Прикарпаття, читайте в інтерв’ю для Фіртки.

1567
17.07.2022
Тетяна Дармограй

В Україні вже 144-й день триває повномасштабна війна. Через російську агресію процес загальної мобілізації продовжили до 23 серпня.

5350
14.07.2022
Тетяна Дармограй

Поряд зі звичним розкриттям крадіжок чи оформленням дорожньо-транспортних пригод прикарпатські правоохоронці призвичаїлися й до нових завдань — виявлення диверсантів, колаборантів та розкрадачів гуманітарної допомоги.   

6554

Питання грошей і релігії завжди хвилювало людей, ймовірно в її більш вузькому розумінні «грошей і церкви», «скільки жертвувати на церкву», «скільки давати священнику?». Періодично по селах чи містах вибухають скандали, пов'язані із майном чи фінансами тієї, чи іншої парафії, але з часом все затихає до наступного скандалу. Чому віряни повинні утримувати священників і церкву? Виявляється це питання таке ж древнє, як і сам світ, у якому живемо.

1601

Духовні пошуки на війні не тільки не припиняються й навпаки загострюються. Перебування на війні загострює  почуття віри, розставляє акценти на важливому і другорядному, показує скороминучість земного буття і близькість смерті, наскільки речі, які нас оточують і до яких ми звикли і вважаємо незамінними насправді є другорядними і неважливими. На війні загострюється нюх до фальші та брехні, там немає атеїстів. В окопах всі моляться.

1549

Московська церква в Україні, або як лукаво вони себе називають “Українською” іменуючись УПЦ, вже давно втратила риси Церкви, притаманні їй служіння Богу і людям та ведення людей до визволення душі.  

2574

Повномасштабна війна в Україні стала остаточним доказом, що наявна система безпеки у світі більше не діє.

2822
30.07.2022

Літо – та пора року, коли потрібно їсти максимально корисні та насичені вітамінами продукти  

861
27.07.2022

В літній період радять пити теплу воду, вона краще засвоюється організмом.  

886
19.07.2022

Часто відчуваєте стрес, плачете без причини і перебуваєте на межі нервового зриву? Можливо у вас дефіцит магнію. Розповідаємо, у яких продуктах міститься магній, який вам потрібний. Деякі недооцінюють важливість магнію: він підтримує імунітет, знижує риз

1306
05.06.2022

У Храмі Царя Христа (відомому, як церква на Майзлях) Святу літургію провів Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.

4306
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

6228
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

7273 1
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

7393
05.08.2022

Першого липня на п'ятому позачерговому засіданні Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини за зверненням Міністерства культури та інформаційної політики України внесено елемент “Культура приготування українського б

241
30.06.2022

В оточенні президента кажуть, що система, привчена озиратись на Банкову, продовжила чекати команд, а у Зеленського зараз немає ресурсу розв'язувати всі питання. Показовою стала криза з пальним, яку чиновникам не вдалося вирішити оперативно.  

2510
14.06.2022

Восьмий апеляційний суд Львова 14 червня заборонив діяльність партій “Наші” та "Держава", які в Міністерстві юстиції вважають проросійськими.  

3459
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

7371
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

9446