«Найголовніші ліки — розмова та підтримка». Як протистояти страху та паніці під час війни

Фото: REUTERS


Будь-яка психічно здорова людина починає відчувати страх та тривожність, коли є загроза здоров'ю та життю. 

Водночас надмірна тривога може привести до психічних розладів, тому важливо зберігати холодний розум навіть у нелегкі часи.

Як впоратися із панікою і негативними емоціями та як мінімізувати напруження і зменшити негативні наслідки, журналістка Фіртки розпитала у головного судового експерта відділу психологічних досліджень КНДІСЕ Едуарда Литвиненка.

Так, експерт пояснює, що вдалий спосіб впоратися з панікою та страхом — постійно бути чимось зайнятим.

«Розподіліть обов'язки з вашим оточенням. Конкретно визначте хто, чим займатиметься. Наприклад, хтось відповідає за авто, хтось — за забезпечення їжею і водою, хтось — за зв'язок, а хтось — за внутрішній порядок.

Що саме ви робитиме у цьому випадку не відіграє великої ролі — важливо знайти завдання для усіх».  

Також, за словами Литвиненка, люди — соціальні істоти, тому панічний страх заразний, і відповідно зростає в міру поширення.

«Нейтралізуйте або ігноруйте джерело розповсюдження паніки. Паніка зростає в міру поширення. Так, у минулі часи, зачувши панічні крики, офіційні особи відразу стріляли на звук — що надавало і виховний вплив.

Сьогодні — це спірна опція, але привести людину, яка панікує, до тями ляпасом — прийнятно».

Крім цього, Едуард Литвиненко пояснює, що під час війни важливо розуміти, хто вас оточує та чи можете ви у разі небезпеки спертись на цих людей.

«Спирайтесь на тих, хто зберіг розум і шукає вихід. Вони стануть вашою командою, однодумцями, і своїм прикладом заспокоять інших. Паніка припиняється за тими ж законами, що і поширюється».

Заразом тим, хто панікує, експерт рекомендує прислуховуватись до лідерів суспільних думок. Проте, зауважує, що цей лідер повинен вміти брати на себе відповідальність за інформацію, яку він продукує.

«Панікерам не потрібен порадник, партнер або ведучий якогось шоу. Їм потрібно, щоб хтось показав вихід».

Експерт додає, що під час війни варто шукати об’єктивну інформацію з різних джерел.

«Намагайтеся сприймати інформацію з різних джерел, офіційних або спеціальних (наукових, військових, медичних, залежно від інформаційного джерела тривоги).

Як правило, 4-6 ґрунтовних джерел інформації достатньо, щоб скласти для себе реальну картину подій, що відбуваються та прогноз на майбутнє».


Трохи практичних порад від судового експерта відділу психологічних досліджень КНДІСЕ.


Якщо людина реально піддалася паніці – допоможіть їй дихати в пакет. Чому?

Багато хто з нас бачив іноземні фільми, коли у небезпечних для життя, стресових ситуаціях, люди починали дихати у паперовий пакет. Навіщо, і для чого?

Річ у тім, що під час стресових ситуацій, панічних атак, при переляку та інших емоційних сплесках людина починає робити глибокі вдихи та різкі короткі видихи і його мозок перенасичується киснем, а вуглекислого газу практично не залишається. Це призводить до запаморочень, неадекватних дій, паніки, навіть втрати свідомості.

Та, коли людина починає дихати в пакет, вона починає дихати в ньому не киснем, а вуглекислим газом і дисбаланс в організмі усувається. До того ж надлишок вуглекислого газу дає заспокійливий вплив на весь організм.

На практиці ти повинен своєю однією долонею закрити рота і носа тому, хто панікує, залишивши дуже маленьку щілину для циркуляції повітря, й гучно наказати — «Дихай».

Далі. Якщо дозволяє ситуація — дати людині багато води, а краще — міцний, але дуже солодкий чай. Допомагає смоктання кубиків цукру і м’ятних льодяників. Це заспокоює, як і звичайне жування смаколиків, але не перестаратися з цукром і цукерками — надмірна кількість їх може привести до нудоти та проносу. Надалі обов’язково — гаряча їжа.

Також допомагає аромотерапія — використання випаровувань масел хвойних дерев — сосна, евкаліпт тощо. Навіть в немаленькому приміщенні декому це допомагало швидко прийти до ладу. Реальною допомогою, окрім того, є командні ігри, перегляд кінокомедій чи арттерапія.

Але найголовнішими ліками є розмова, постійна підтримка побратимів, близьких, колег або лідерів думок. 

«Седативні  та заспокійливі засоби радимо приймати лише за порадою лікаря, що дозволить уникнути побічних ефектів від їх вживання.

Алкоголь — викреслити категорично. Адже він допомагає розслабитися на декілька хвилин, максимум — на годину. А надалі провокує ще глибші страхи, паніку і депресії», — підсумував Едуард Литвиненко.

фото: Едуард Литвиненко


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Перелік корисних чатботів, які допоможуть під час війни

Зі страхом чекала, що напад повториться, й тоді я вже точно помру, – історія жінки, яка поборола панічні атаки


Коментарі ()

25.05.2025
Олег Головенський

Фіртка підготувала «змішаний» рейтинг задекларованих зарплат місцевих посадовців, в який входять керівники рад та державних (військових) адміністрацій Івано-Франківщини та районів області.  

258
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1565 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1821 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2644
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2376 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7613

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

385

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1092

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1164

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1951
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

332
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

710
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

948
25.05.2025

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

43453
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3152
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

979
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

2003
25.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35202 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

329
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

538
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

679
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

1006