Як зберігати холодний розум під час війни: поради українки, яка стала свідком російської агресії

Російські окупанти продовжують розстрілювати мирне населення України. Очевидно, що в таких умовах люди відчувають тривогу та страх за життя, власне та близьких.

Водночас постійний тривожний стан та надмірні переживання можуть призвести  до панічних атак чи інших психічних розладів, а тому важливо зберігати холодний розум навіть у такі карколомні часи.

Журналістка Фіртки поспілкувалась з Поліною Воловик, яка перебуває у Харкові та є свідком війни між російськими загарбниками та українськими військовими. 

До початку війни дівчина працювала CEO & Founder студії стратегічного маркетингу PV Digital Lab та вела доволі спокійний спосіб життя. Проте, все змінилось, коли у місто зайшли російські окупанти.

«Я зараз перебуваю у центрі Харкова. Це одна з найбільш гарячих точок у війні між російськими окупантами та Збройними силами України. Внаслідок вторгнення росії багато людей, які знаходяться тут, панікують, бояться та відчувають величезний стрес вже понад 14 днів».

Фото: REUTERS

Харків, друге за величиною місто України,  зазнає масованого обстрілу з боку російської артилерії. На фото — наслідки обстрілу 1 березня.

Поліна погодилась поділитися своїм досвідом того, як долати паніку та страх й повертати себе в реальність.

«Насамперед не можна закриватися вдома та повністю ізолюватися. Так, коли ви безупинно дивитеся новини, то рівень тривожності зростає, адже ви фокусуєтесь лише на артобстрілах, руйнуваннях та кількості постраждалих і загиблих.

Виходьте в магазин, дихайте свіжим повітрям, спілкуйтеся із близькими. Обов'язково урізноманітнюйте свій інформаційний контент: дивіться фільми, мультики, читайте книги, слухайте улюблені музичні треки, малюйте.

За можливості приділяйте час хобі. Грайте в ігри, якщо це вас заспокоює. Намагайтеся не обговорювати війну постійно. Краще максимально повернутись до звичного способу життя (наскільки це можливо і з дотриманням вимог до безпеки)».

Сьогодні, у час війни, люди стали особливо вразливими до панічних атак. Статистичні дані свідчать, що у середньому одна людина з десяти принаймні раз переживала напад паніки. Зазвичай впродовж життя трапляється один або два панічні напади, які, найімовірніше, припиняються, коли зникає стресова ситуація.

«Що робити, якщо у людини панічна атака? На мою думку, варто перемкнути увагу людини на щось, окрім тривоги. Наприклад,  пожартувати чи ущипнути. Тобто, будь-яким способом повернути людину у реальність.

Водночас я не вірю в практику «спокійного дихання» та слова про те, що «все буде добре». Як на мене, вони можуть навпаки посилити тривожність та посилити фіксацію людини на її стані.

А ось жарти, особливо абсурдні, перемикання уваги на що-небудь працювали найкраще — і справді заземляли», — розповідає Поліна Воловик.

Якщо ж свідком панічної атаки стали ви, продовжує дівчина, то, звісно, найважливіше — не панікувати самому.

«Коли ти тривожним голосом кажеш людині щось заспокійливе, то це погіршує ситуацію для вас обох. Вище я вже перераховувала інші дії, які вважаю дієвими.

Та, дисклеймер (автор не несе відповідальність за перегляд або використання цієї інформації — ред.), я не психолог та керуюсь виключно особистою практикою».

Поліна радить не стримувати емоції та не закриватись у собі.

«Якщо вам хочеться позлитися на ситуацію — зліться, якщо хочеться поплакати — плачте. Емоції у таких ситуаціях пригнічувати не варто.

Також, важливо створювати позитивні враження та переживати їх разом із близькими: співайте пісні, грайте в настільні ігри, виходьте на прогулянку, ходіть до магазину. Тобто, намагайтеся відновити звичні побутові ритуали. І, найголовніше — не втрачайте почуття гумору та сили духу», — підсумувала дівчина.

Що було раніше?
21 лютого президент росії володимир путін заявив про визнання росією незалежності окремих районів Донецької та Луганської областей. Згодом він оголосив про введення регулярних російських військ на ці окуповані території для «підтримки миру».

24 лютого російський президент оголосив про початок «військової операції» проти України. О п'ятій годині ранку почались обстріли стратегічних об'єктів практично в усіх регіонах України. Крім цього, відбулась атака на підрозділи прикордонників по всій ліній кордону з росією та Білоруссю.

Відтак, в Україні після нападу російської федерації та обстрілів у регіонах ввели воєнний стан. Президент Володимир Зеленський віддав наказ завдавати окупантам максимальних втрат. 

До слова, цивільне населення закликають до організованого опору на тлі повідомлень про надходження колон російсько-окупаційних військ із півночі України.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Перелік корисних чатботів, які допоможуть під час війни

«Борітеся — поборете». День народження Шевченка вшановують попри війну

«Найголовніші ліки — розмова та підтримка». Як протистояти страху та паніці під час війни

Щоб допомогти ЗСУ. Іванофранківець ініціював виробництво худі та футболок з патріотичними принтами

Жили без комунікацій, їжу ділили по порціях: історія біженки з Київщини, яка транзитом на Прикарпатті


10.03.2022 Тетяна Дармограй 10545 1
Коментарі (1)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

751
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

765
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1577
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2203
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4184 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3184

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

190

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

417

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

359

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

830
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

599
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

644
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

928
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1036
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

647
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6232
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1722
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31735 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1499
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

733 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

689