Як зберігати холодний розум під час війни: поради українки, яка стала свідком російської агресії

Російські окупанти продовжують розстрілювати мирне населення України. Очевидно, що в таких умовах люди відчувають тривогу та страх за життя, власне та близьких.

Водночас постійний тривожний стан та надмірні переживання можуть призвести  до панічних атак чи інших психічних розладів, а тому важливо зберігати холодний розум навіть у такі карколомні часи.

Журналістка Фіртки поспілкувалась з Поліною Воловик, яка перебуває у Харкові та є свідком війни між російськими загарбниками та українськими військовими. 

До початку війни дівчина працювала CEO & Founder студії стратегічного маркетингу PV Digital Lab та вела доволі спокійний спосіб життя. Проте, все змінилось, коли у місто зайшли російські окупанти.

«Я зараз перебуваю у центрі Харкова. Це одна з найбільш гарячих точок у війні між російськими окупантами та Збройними силами України. Внаслідок вторгнення росії багато людей, які знаходяться тут, панікують, бояться та відчувають величезний стрес вже понад 14 днів».

Фото: REUTERS

Харків, друге за величиною місто України,  зазнає масованого обстрілу з боку російської артилерії. На фото — наслідки обстрілу 1 березня.

Поліна погодилась поділитися своїм досвідом того, як долати паніку та страх й повертати себе в реальність.

«Насамперед не можна закриватися вдома та повністю ізолюватися. Так, коли ви безупинно дивитеся новини, то рівень тривожності зростає, адже ви фокусуєтесь лише на артобстрілах, руйнуваннях та кількості постраждалих і загиблих.

Виходьте в магазин, дихайте свіжим повітрям, спілкуйтеся із близькими. Обов'язково урізноманітнюйте свій інформаційний контент: дивіться фільми, мультики, читайте книги, слухайте улюблені музичні треки, малюйте.

За можливості приділяйте час хобі. Грайте в ігри, якщо це вас заспокоює. Намагайтеся не обговорювати війну постійно. Краще максимально повернутись до звичного способу життя (наскільки це можливо і з дотриманням вимог до безпеки)».

Сьогодні, у час війни, люди стали особливо вразливими до панічних атак. Статистичні дані свідчать, що у середньому одна людина з десяти принаймні раз переживала напад паніки. Зазвичай впродовж життя трапляється один або два панічні напади, які, найімовірніше, припиняються, коли зникає стресова ситуація.

«Що робити, якщо у людини панічна атака? На мою думку, варто перемкнути увагу людини на щось, окрім тривоги. Наприклад,  пожартувати чи ущипнути. Тобто, будь-яким способом повернути людину у реальність.

Водночас я не вірю в практику «спокійного дихання» та слова про те, що «все буде добре». Як на мене, вони можуть навпаки посилити тривожність та посилити фіксацію людини на її стані.

А ось жарти, особливо абсурдні, перемикання уваги на що-небудь працювали найкраще — і справді заземляли», — розповідає Поліна Воловик.

Якщо ж свідком панічної атаки стали ви, продовжує дівчина, то, звісно, найважливіше — не панікувати самому.

«Коли ти тривожним голосом кажеш людині щось заспокійливе, то це погіршує ситуацію для вас обох. Вище я вже перераховувала інші дії, які вважаю дієвими.

Та, дисклеймер (автор не несе відповідальність за перегляд або використання цієї інформації — ред.), я не психолог та керуюсь виключно особистою практикою».

Поліна радить не стримувати емоції та не закриватись у собі.

«Якщо вам хочеться позлитися на ситуацію — зліться, якщо хочеться поплакати — плачте. Емоції у таких ситуаціях пригнічувати не варто.

Також, важливо створювати позитивні враження та переживати їх разом із близькими: співайте пісні, грайте в настільні ігри, виходьте на прогулянку, ходіть до магазину. Тобто, намагайтеся відновити звичні побутові ритуали. І, найголовніше — не втрачайте почуття гумору та сили духу», — підсумувала дівчина.

Що було раніше?
21 лютого президент росії володимир путін заявив про визнання росією незалежності окремих районів Донецької та Луганської областей. Згодом він оголосив про введення регулярних російських військ на ці окуповані території для «підтримки миру».

24 лютого російський президент оголосив про початок «військової операції» проти України. О п'ятій годині ранку почались обстріли стратегічних об'єктів практично в усіх регіонах України. Крім цього, відбулась атака на підрозділи прикордонників по всій ліній кордону з росією та Білоруссю.

Відтак, в Україні після нападу російської федерації та обстрілів у регіонах ввели воєнний стан. Президент Володимир Зеленський віддав наказ завдавати окупантам максимальних втрат. 

До слова, цивільне населення закликають до організованого опору на тлі повідомлень про надходження колон російсько-окупаційних військ із півночі України.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Перелік корисних чатботів, які допоможуть під час війни

«Борітеся — поборете». День народження Шевченка вшановують попри війну

«Найголовніші ліки — розмова та підтримка». Як протистояти страху та паніці під час війни

Щоб допомогти ЗСУ. Іванофранківець ініціював виробництво худі та футболок з патріотичними принтами

Жили без комунікацій, їжу ділили по порціях: історія біженки з Київщини, яка транзитом на Прикарпатті


Коментарі ()

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1967
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1866
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1861
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5518 48
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2156 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1514

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

748

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

802

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1004

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1007
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1774
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3686
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10261
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26152
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10190 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7718
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

905
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

212
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

267
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

386
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1280
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

887