Російські окупанти продовжують розстрілювати мирне населення України. Очевидно, що в таких умовах люди відчувають тривогу та страх за життя, власне та близьких.
Водночас постійний тривожний стан та надмірні переживання можуть призвести до панічних атак чи інших психічних розладів, а тому важливо зберігати холодний розум навіть у такі карколомні часи.
Журналістка Фіртки поспілкувалась з Поліною Воловик, яка перебуває у Харкові та є свідком війни між російськими загарбниками та українськими військовими.
До початку війни дівчина працювала CEO & Founder студії стратегічного маркетингу PV Digital Lab та вела доволі спокійний спосіб життя. Проте, все змінилось, коли у місто зайшли російські окупанти.
«Я зараз перебуваю у центрі Харкова. Це одна з найбільш гарячих точок у війні між російськими окупантами та Збройними силами України. Внаслідок вторгнення росії багато людей, які знаходяться тут, панікують, бояться та відчувають величезний стрес вже понад 14 днів».
Фото: REUTERS
Харків, друге за величиною місто України, зазнає масованого обстрілу з боку російської артилерії. На фото — наслідки обстрілу 1 березня.
Поліна погодилась поділитися своїм досвідом того, як долати паніку та страх й повертати себе в реальність.
«Насамперед не можна закриватися вдома та повністю ізолюватися. Так, коли ви безупинно дивитеся новини, то рівень тривожності зростає, адже ви фокусуєтесь лише на артобстрілах, руйнуваннях та кількості постраждалих і загиблих.
Виходьте в магазин, дихайте свіжим повітрям, спілкуйтеся із близькими. Обов'язково урізноманітнюйте свій інформаційний контент: дивіться фільми, мультики, читайте книги, слухайте улюблені музичні треки, малюйте.
За можливості приділяйте час хобі. Грайте в ігри, якщо це вас заспокоює. Намагайтеся не обговорювати війну постійно. Краще максимально повернутись до звичного способу життя (наскільки це можливо і з дотриманням вимог до безпеки)».
Сьогодні, у час війни, люди стали особливо вразливими до панічних атак. Статистичні дані свідчать, що у середньому одна людина з десяти принаймні раз переживала напад паніки. Зазвичай впродовж життя трапляється один або два панічні напади, які, найімовірніше, припиняються, коли зникає стресова ситуація.
«Що робити, якщо у людини панічна атака? На мою думку, варто перемкнути увагу людини на щось, окрім тривоги. Наприклад, пожартувати чи ущипнути. Тобто, будь-яким способом повернути людину у реальність.
Водночас я не вірю в практику «спокійного дихання» та слова про те, що «все буде добре». Як на мене, вони можуть навпаки посилити тривожність та посилити фіксацію людини на її стані.
А ось жарти, особливо абсурдні, перемикання уваги на що-небудь працювали найкраще — і справді заземляли», — розповідає Поліна Воловик.
Якщо ж свідком панічної атаки стали ви, продовжує дівчина, то, звісно, найважливіше — не панікувати самому.
«Коли ти тривожним голосом кажеш людині щось заспокійливе, то це погіршує ситуацію для вас обох. Вище я вже перераховувала інші дії, які вважаю дієвими.
Та, дисклеймер (автор не несе відповідальність за перегляд або використання цієї інформації — ред.), я не психолог та керуюсь виключно особистою практикою».
Поліна радить не стримувати емоції та не закриватись у собі.
«Якщо вам хочеться позлитися на ситуацію — зліться, якщо хочеться поплакати — плачте. Емоції у таких ситуаціях пригнічувати не варто.
Також, важливо створювати позитивні враження та переживати їх разом із близькими: співайте пісні, грайте в настільні ігри, виходьте на прогулянку, ходіть до магазину. Тобто, намагайтеся відновити звичні побутові ритуали. І, найголовніше — не втрачайте почуття гумору та сили духу», — підсумувала дівчина.
Що було раніше?
24 лютого російський президент оголосив про початок «військової операції» проти України. О п'ятій годині ранку почались обстріли стратегічних об'єктів практично в усіх регіонах України. Крім цього, відбулась атака на підрозділи прикордонників по всій ліній кордону з росією та Білоруссю.
Відтак, в Україні після нападу російської федерації та обстрілів у регіонах ввели воєнний стан. Президент Володимир Зеленський віддав наказ завдавати окупантам максимальних втрат.
До слова, цивільне населення закликають до організованого опору на тлі повідомлень про надходження колон російсько-окупаційних військ із півночі України.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: