«Найголовніші ліки — розмова та підтримка». Як протистояти страху та паніці під час війни

Фото: REUTERS


Будь-яка психічно здорова людина починає відчувати страх та тривожність, коли є загроза здоров'ю та життю. 

Водночас надмірна тривога може привести до психічних розладів, тому важливо зберігати холодний розум навіть у нелегкі часи.

Як впоратися із панікою і негативними емоціями та як мінімізувати напруження і зменшити негативні наслідки, журналістка Фіртки розпитала у головного судового експерта відділу психологічних досліджень КНДІСЕ Едуарда Литвиненка.

Так, експерт пояснює, що вдалий спосіб впоратися з панікою та страхом — постійно бути чимось зайнятим.

«Розподіліть обов'язки з вашим оточенням. Конкретно визначте хто, чим займатиметься. Наприклад, хтось відповідає за авто, хтось — за забезпечення їжею і водою, хтось — за зв'язок, а хтось — за внутрішній порядок.

Що саме ви робитиме у цьому випадку не відіграє великої ролі — важливо знайти завдання для усіх».  

Також, за словами Литвиненка, люди — соціальні істоти, тому панічний страх заразний, і відповідно зростає в міру поширення.

«Нейтралізуйте або ігноруйте джерело розповсюдження паніки. Паніка зростає в міру поширення. Так, у минулі часи, зачувши панічні крики, офіційні особи відразу стріляли на звук — що надавало і виховний вплив.

Сьогодні — це спірна опція, але привести людину, яка панікує, до тями ляпасом — прийнятно».

Крім цього, Едуард Литвиненко пояснює, що під час війни важливо розуміти, хто вас оточує та чи можете ви у разі небезпеки спертись на цих людей.

«Спирайтесь на тих, хто зберіг розум і шукає вихід. Вони стануть вашою командою, однодумцями, і своїм прикладом заспокоять інших. Паніка припиняється за тими ж законами, що і поширюється».

Заразом тим, хто панікує, експерт рекомендує прислуховуватись до лідерів суспільних думок. Проте, зауважує, що цей лідер повинен вміти брати на себе відповідальність за інформацію, яку він продукує.

«Панікерам не потрібен порадник, партнер або ведучий якогось шоу. Їм потрібно, щоб хтось показав вихід».

Експерт додає, що під час війни варто шукати об’єктивну інформацію з різних джерел.

«Намагайтеся сприймати інформацію з різних джерел, офіційних або спеціальних (наукових, військових, медичних, залежно від інформаційного джерела тривоги).

Як правило, 4-6 ґрунтовних джерел інформації достатньо, щоб скласти для себе реальну картину подій, що відбуваються та прогноз на майбутнє».


Трохи практичних порад від судового експерта відділу психологічних досліджень КНДІСЕ.


Якщо людина реально піддалася паніці – допоможіть їй дихати в пакет. Чому?

Багато хто з нас бачив іноземні фільми, коли у небезпечних для життя, стресових ситуаціях, люди починали дихати у паперовий пакет. Навіщо, і для чого?

Річ у тім, що під час стресових ситуацій, панічних атак, при переляку та інших емоційних сплесках людина починає робити глибокі вдихи та різкі короткі видихи і його мозок перенасичується киснем, а вуглекислого газу практично не залишається. Це призводить до запаморочень, неадекватних дій, паніки, навіть втрати свідомості.

Та, коли людина починає дихати в пакет, вона починає дихати в ньому не киснем, а вуглекислим газом і дисбаланс в організмі усувається. До того ж надлишок вуглекислого газу дає заспокійливий вплив на весь організм.

На практиці ти повинен своєю однією долонею закрити рота і носа тому, хто панікує, залишивши дуже маленьку щілину для циркуляції повітря, й гучно наказати — «Дихай».

Далі. Якщо дозволяє ситуація — дати людині багато води, а краще — міцний, але дуже солодкий чай. Допомагає смоктання кубиків цукру і м’ятних льодяників. Це заспокоює, як і звичайне жування смаколиків, але не перестаратися з цукром і цукерками — надмірна кількість їх може привести до нудоти та проносу. Надалі обов’язково — гаряча їжа.

Також допомагає аромотерапія — використання випаровувань масел хвойних дерев — сосна, евкаліпт тощо. Навіть в немаленькому приміщенні декому це допомагало швидко прийти до ладу. Реальною допомогою, окрім того, є командні ігри, перегляд кінокомедій чи арттерапія.

Але найголовнішими ліками є розмова, постійна підтримка побратимів, близьких, колег або лідерів думок. 

«Седативні  та заспокійливі засоби радимо приймати лише за порадою лікаря, що дозволить уникнути побічних ефектів від їх вживання.

Алкоголь — викреслити категорично. Адже він допомагає розслабитися на декілька хвилин, максимум — на годину. А надалі провокує ще глибші страхи, паніку і депресії», — підсумував Едуард Литвиненко.

фото: Едуард Литвиненко


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Перелік корисних чатботів, які допоможуть під час війни

Зі страхом чекала, що напад повториться, й тоді я вже точно помру, – історія жінки, яка поборола панічні атаки


Коментарі ()

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5195 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1833 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4041 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3167 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7955 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20288 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

271

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

815

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1909

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2387
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

182
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

690
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

472
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18373
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

971
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1211 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6096 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23385 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

288
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

984 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1163 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

492