Не звільняє від призову надалі: яке покарання передбачене за ухилення від мобілізації

За ухилення від мобілізації Кримінальний кодекс України передбачає позбавлення волі на термін від трьох до п'яти років. Втім, більшість осіб, які ухиляються від служби, укладають угоду зі слідством.

Зокрема, чимало з них визнають свою провину, виражають каяття за свій злочин та відповідно йдуть на угоду зі слідством, щоб уникнути реального покарання. Найчастіше, в результаті угоди, їм накладають іспитовий термін, який становить один рік.

Фіртка дізнавалась, яке ж покарання передбачене за ухилення від мобілізації та якою є реальна судова практика в Україні.

Зазначимо, якщо людина не з'явиться за викликом у воєнний час, це загрожує штрафом від 1 700 до 3 400 гривень. Керівники ТЦК та СП самостійно розглядають адміністративну справу та виносять постанову щодо притягнення особи до відповідальності. Скасовувати таку постанову можна лише у судовому порядку, подаючи позов проти територіального центру комплектування. 

Водночас неявка без поважних причин в особливий період означає ухилення від призову та передбачає кримінальну відповідальність. У разі кримінального правопорушення — справу розглядає суд.

Кримінальна відповідальність настає у декількох випадках та регулюється низкою статей:

  • Стаття 336 КК України — ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період.
  • Стаття 336-1 КК України — ухилення від проходження служби цивільного захисту в особливий період або в разі проведення цільової мобілізації;
  • Стаття 337 КК України — ухилення від військового обліку або навчальних (спеціальних) зборів.
  • Стаття 335 КК України — ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу.

Отже, за неявку передбачено адміністративне та кримінальне покарання.

Втім, є низка причин, які є поважними для неявки у територіальний центр комплектування та соціальної підтримки під час мобілізації. Правозахисники назвали такі причини:

  • хвороба;
  • стихійне лихо;
  • смерть рідної людини;
  • інша вагома обставина, через яку призовник вчасно не прибув до територіального центру комплектування.

Відтак, необхідно подати до ТЦК та СП відповідні підтверджувальні документи про причини неявки. Це можна зробити одразу після зникнення причин або ж на етапі розгляду відповідної адміністративної справи.

Неявка призовника без поважної причини у будь-якому випадку спричинить покарання. 


Кримінальна відповідальність за ухилення від мобілізації: що треба знати


Найпоширенішою в умовах війни є стаття 336 КК України — ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період. Цей злочин карається позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років. 

Втім, реальне покарання можуть замінити іспитовим строком. Іспитовий термін, який ще називають "умовним", може тривати від шести місяців до трьох років, але найпоширеніший — від року до двох.

Особа, яка отримала іспитовий термін, має деякі обов'язки, які вона повинна виконувати протягом цього періоду. Ці обов'язки можуть варіюватися залежно від умов і вимог, встановлених угодою зі слідством або вироком суду. У разі, якщо засуджений вчинить новий злочин — випробувальний термін скасують й людина відбуватиме увʼязнення. 


Отримують умовне покарання, розраховуючи, що воно убезпечить від подальшого призову


У Міністерстві оборони підкреслили: ухилення від мобілізації вважається нетяжким злочином, а тому засуджені за нього все одно залишаються на військовому обліку. Судимість із таких них може бути знята після завершення випробовувального терміну, а значить після цього не буде жодних перешкод для повторної мобілізації.
Так, відповідно до закону, особа, яка була засуджена за ухилення від мобілізації згідно зі статтею 336 Кримінального кодексу і була звільнена від відбування покарання, все одно може бути призвана до лав Збройних Сил України. Згідно з цим законом, до військового обліку включають тих громадян, які раніше були засуджені до покарання, включаючи позбавлення волі, обмеження волі, арешт або виправні роботи за незначні злочини, наказані штрафом до десяти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на термін до п'яти років.
Таким чином, ухилення від призову на військову службу під час мобілізації вважається незначним злочином, а тому ці особи можуть бути призвані до військової служби під час мобілізації, якщо вони не заброньовані від цього за встановленими нормами.

Судова практика: реальне ув'язнення


Провадження стосовно 46-річного місцевого жителя за фактом ухилення від призову за мобілізацією розглядали в Івано-Франківську. Так, іванофранківця судили за ст. 336 КК України.

Як інформує пресслужба Івано-Франківської обласної прокуратури, встановили, що призовник пройшов військово-лікарську комісію та був визнаний придатним для військової служби. У травні 2022 року йому вручили повістку про обов’язок з'явитися на призовну дільницю в Івано-Франківську для мобілізації до Збройних Сил України, а також попередили про притягнення до відповідальності за неявку.

Однак, прибувши до міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, військовозобов’язаний відмовився проходити службу за призовом під час мобілізації.

Вироком суду його визнано винним у вчиненні вказаного правопорушення та із застосуванням ст. 69 КК України (призначення більш м'якого покарання, ніж передбачено законом) призначено покарання — рік позбавлення волі.

При призначенні покарання суд врахував, що в чоловіка на утриманні неповнолітня донька, яка хворіє, а також те, що він вперше притягується до кримінальної відповідальності.

Більше читайте у матеріалі.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рада розширила список тих, хто підлягає мобілізації: прикарпатцям пояснили, що змінилося

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Нові правила взяття на військовий облік: прикарпатцям розповіли про зміни

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

Війна: як пережити смерть рідних 


28.07.2023 1218
Коментарі ()

01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

526
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1296
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2228 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1102
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3028
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2085

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

862

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1010

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1439

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2047
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26336 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

734
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

932
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2970
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1218
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

914
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1178
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1185
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

386
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4214
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1044
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1613