"Найскладніше — дізнатися, що рідна людина зникла безвісти",  — психологиня про невизначену втрату

Постійний страх втратити близьку людину, яка перебуває на фронті, у полоні або зникла безвісти, може завдавати значної травми психіці. 

Про стан, у якому перебувають близькі зниклих безвісти та практичні поради щодо збереження психологічної рівноваги таким родинам журналістці Фіртки розповіли психотерапевтка Наталія Сабліна та психологиня Олександра Шевченко. 


Між надією та відчаєм


Наталія Сабліна наголошує, повномасштабна війна в Україні кожного дня залишає свій відбиток у людській пам’яті.

«Хтось втрачає житло, хтось — роботу, але усі ми втрачаємо багато талановитих людей, які мали б жити, любити, розвивати нашу державу.

Сприйняти звістку про втрату близької людини надзвичайно складно, але найскладніше — дізнатися, що вона зникла безвісти», — каже спеціалістка. 

Психотерапевтка додає: кожна людина переживає втрати по-різному: хтось агресує (залежно від стадії горя), хтось «заморожує» свої емоції, хтось навпаки поступово опиняється в депресії через невимовний біль та непрожиті емоції, які обов’язково нагадають про себе в майбутньому.

«Поки людина достеменно не переконається у смерті близької людини, фактично існує невизначеність, яка є надією. Часто проживання втрати ускладнюється думкою про те, що людина повернеться, що вона — жива.

Саме невизначеність, яка не дозволяє прожити всі стадії процесу горювання, виснажує як психологічно, так і фізично. Як наслідок, в людини зʼявляються психосоматичні розлади.

У такі моменти вкрай важливо бути поряд з людиною. Їй як ніколи необхідна словесна підтримка.

«Мені дуже шкода», «Я поруч», «Ти не одна/один» — це ті слова, які будуть доречні. Втім, будь ласка, не вживайте фрази на кшталт «Я розумію тебе» чи «На все воля Божа». Це лише роздратує згорьовану людину», — уточнює Наталія Сабліна. 

Психологиня радить за можливості допомогти психологічно — порадити спеціаліста, який поверне людину до нормального життя, а також підвищить її життєстійкість та витривалість.

«Важливо, щоб люди, які проживають невизначену втрату, зверталися за допомогою, шукали сенси у своїй тузі та стражданнях. Якщо ваш член сім’ї зараз проживає невизначену втрату, необхідно підтримувати своїх близьких.

Окрім цього, варто не заперечувати свій біль, а зосередитись на пошуках доступних психологічних ресурсів. А ще — дуже важливо, щоб поряд були друзі, і щоб маленькі буденні дрібнички полегшували життя кожного дня. Це точно допомагатиме тут і зараз.

Звичайно, людина чекатиме свого близького, свого чоловіка, свою дитину, і сподіватиметься, що сталась помилка, що безперечно складно.

Дійсно, лише час може загоїти рани. Однак, людина має ніколи не переставати вірити у те, що для кожного з нас все складається найкращим чином», — резюмує Наталія Сабліна.


Невизначена втрата — найбільш стресовий вид втрати


Олександра Шевченко зазначає, невизначена втрата є найбільш стресовою формою втрати, яка не має чіткого розв'язання. 

У випадку смерті є офіційне підтвердження втрати, а ритуали трауру надають можливість попрощатися. Втім, у випадку невизначеної втрати постійна невпевненість заважає зрозуміти та знайти сенс.

«Психологічний капкан полягає в тому, що людина, рідня якої пропала безвісти переживає почуття втрати, стресу, депресії та цей процес свідомо чи несвідомо продовжується до тієї пори, поки не нададуть достовірну інформацію.

Якщо людина отримає добру звістку, то вийти з такого стану, звісно, буде легше та швидше. Якщо надійде сумна звістка — людина заново переживатиме біль втрати.

По суті, для психіки — це подвійний удар. Гірка правда полягає у тому, що ми повинні продовжувати життя попри все», — каже психологиня.

Фахівчиня продовжує: втрати є невіддільною частиною людського життя, ми можемо втратити різні речі: роботу, стосунки, дорогі речі. Усі ці втрати супроводжуються емоційним болем та тужливістю.

Разом з тим, коли втрата пов'язана з невизначеністю, емоційний біль стає ще більш інтенсивним, і він має глибший вплив на психічний стан людини.

«Невизначена втрата — це особливий тип втрати, який викликає унікальний вид горя, якому не має кінця, і причиною цього є саме невизначеність обставин. Залишається надія, що людина жива, але одночасно виникають низка відчуттів, які неможливо виразити через цю ситуацію.

У період «невизначеної втрати» важливо продовжувати жити без будь-яких для себе висновків щодо життя близьких. Прийняти той факт, що є речі, яких ми не знаємо і фантазувати у цьому випадку не варто», — радить Олександра Шевченко.

Більше читайте у матеріалі.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

Війна: як пережити смерть рідних


27.09.2023 1640
Коментарі ()

05.12.2023

Кузьма Хобзей, багатолітній політв’язень радянського режиму, громадський діяч, автор книги «Тернистими шляхами», Почесний громадянин міста Калуша, депутат Калуської міськради першого демократичного скликання. Меморіальна дошка розміщена на початку вулиці, якій раніше міськрада дала ім’я Кузьми Хобзея.

358 1
01.12.2023

Подарунків на свята чекають не тільки діти, а й дорослі. Тому, знижка на купівлю оселі сподобається всім членам сім’ї.

906
24.11.2023
Вікторія Матіїв

«Було це дуже страшно і був великий ризик. Бо якраз на Запорізькому напрямку розстрілювали колони автобусів та автомобілів», — ділиться переселенка.

3501 12
10.11.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалася з психологинею Валерією Худзіцькою та військовослужбовцем Дмитром, а також провела опитування, щоб дізнатись думки людей щодо цієї теми.

3893
02.11.2023

Компанія AURUM з радістю пропонує поринути у світ елегантності та розкоші з ювелірними виробами найвищої якості та знижками, які роблять їх ще більш бажаними.

4250
30.10.2023
Вікторія Матіїв

Про те, як стала монахинею та робить все на більшу славу Божу з журналісткою Фіртки поспілкувалася сестра Софія, яка проживає у монастирі Згромадження Пресвятої Родини у селі Гошів.

5404

Роль і становище жінки в християнстві часто применшувалося, вважають критики християнства. Але чи це дійсно так?  

171

Розглянемо суть і роль старозавітних та новозавітних священників у контексті двох різних поглядів на це. 

636

Беззаперечно, довгі роки священники були й залишаються важливою складовою суспільства, маючи авторитет та суттєвий вплив на його думку. 

1168

Як РПЦ і пропагандисти з Дмитрія Донського ліпили образ борця з Золотою Ордою.

1677
04.12.2023

Під час їжі найкраще взагалі ні на що не відволікатися, максимум допустима легка світська бесіда.

243
30.11.2023

Як зазначають експерти в галузі дієтології, вживання квашеної капусти в невеликих кількостях не тільки поліпшує стан імунної системи, але і в рази знижує ризик розвитку пухлин в організмі.

60335
28.11.2023

Зберігання моркви — не проста справа. Щоб вона зберігалася всю зиму, потрібно вчасно її зібрати, правильно підготувати до зберігання.  

663
05.12.2023

Раніше її ім’я було Галина, після обряду облечин, яким людей посвячують у монаше життя, у церкві її називають сестра Софія.  

10905
01.12.2023

Закон про військове капеланство, який ухвалили в грудні 2021 року запустив Службу військового капеланства та змінив статус капеланів на війні.   

813
26.11.2023

Церква в умовах війни зміцнює ментальне здоров'я, допомагає стати стійкішими та подолати ті виклики, які стоять перед українською державою та її громадянами.  

772
20.11.2023

З початку повномасштабного російського вторгнення Згромадження Сестер Пресвятої Родини у Гошеві прихистили десятки внутрішньо переміщених осіб.  

5396
04.12.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

13280
03.12.2023

У Брюсселі цього тижня підтвердили повне завершення процесу синхронізації української та європейської енергосистем.  

378
30.11.2023

Відбудеться саміт Європейської Ради, де лідери держав Європейського Союзу ухвалюватимуть рішення стосовно України та всіх країн, які прагнуть стати членами ЄС.  

381
24.11.2023

Діяльністю голови обласної військово-цивільної адміністрації Світлани Онищук задоволені 37%, незадоволені – 16%, майже половина – не визначилися з оцінкою.  

1216