Воєнний стан та загальну мобілізацію в Україні продовжили щонайменше до 13 травня 2024 року.
Передусім мобілізують тих, хто вже має досвід участі в бойових діях та тих, хто може працювати з новими зразками озброєння, які надані західними партнерами.
Надалі також можуть бути призвані й інші громадяни, необхідні для певних військових спеціальностей, пише Фіртка.
У квітні мобілізувати в Україні можуть такі категорії:
-
придатних та обмежено придатних чоловіків віком від 27 до 60 років, якщо вони мають або не мають військового досвіду;
-
придатних та обмежено придатних чоловіків від 18 до 27 років, які вже проходили строкову службу та проходять військову службу в запасі або резерві;
-
виключених з військового обліку чоловіків, якщо ВЛК визнає їх придатними або обмежено придатними за станом здоров'я та якщо вони не вчинили тяжкого злочину, за якого мобілізація заборонена.
Зазначимо, що наразі призовники від 18 до 27 років, які не проходили строкову службу, можуть тільки добровільно підписати контракт із ЗСУ — мобілізувати примусово їх не можуть.
читайте також: «Оновлюй дані в ТЦК»: як військовозобов'язаних заохочують приходити у військкомати, переборовши власні страхи
Разом з тим, наприкінці січня 2024 року Кабмін вніс до Верховної Ради законопроєкт №10449 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку».
У разі прийняття законопроєкту, мобілізація буде посилена. Зокрема, влада хоче знизити вік тих, хто підлягає мобілізації, спростити процедури вручення повістки та запровадити санкції за ухилення від призову.
Сьомого лютого Верховна рада підтримала у першому читанні оновлений законопроєкт про мобілізацію. Його можуть розглянути вдруге вже у середині квітня.
Наразі над законопроєктом працюють парламентарі, тому нові правила мобілізації поки не діють.
Кого не призиватимуть до війська
В Україні військовозобов'язаними є усі громадяни віком від 18 до 60 років, за винятком певних категорій осіб, визначених законом. У статті 23 Закону вказано обставини, за яких деякі категорії чоловіків отримують відстрочку від мобілізації в Україні.
Так, під час війни не мобілізують наступні категорії:
- студентів;
- викладачів та науковців,
- деякі категорії за професійною діяльністю;
- за визначеними сімейними обставинами;
- з визначеними хворобами;
- заброньованих працівників.
До слова, заступник начальника Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування і соціальної підтримки Роман Боднар розповів, що осіб, які перебувають у розшуку за неявку у ТЦК на Прикарпатті, станом на березень 2024 року в області налічували 39 тисяч.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Мобілізація триває, у людних місцях роздають повістки: що варто знати прикарпатцям