Едуард Кирич: з Києва від обстрілів тікав до Івана Франка, а тут він скрізь

Фіртка зустрілась з автором легендарного мультфільму "Козаки" Едуардом Киричем, який разом із дружиною з початку відкритої агресії рф перебрався до Івано-Франківська. Обласний центр Прикарпаття подружжя обрало, щоб перечекати активні бойові дії у рідному Києві.

Народжений в евакуації

За словами легендарного мультиплікатора доля розпорядилась так, що ще з юних років він змінював міста проживання.  Едуард Кирич навіть народився в евакуації, в Омську. Та найбільший зв'язок у чоловіка зі столицею України.

«Оскільки народився в Сибіру, то ходити почав тільки у три роки, адже сил не мав ніяких. А приїхали у Київ і тут мене вилікували від всіх хвороб. Потім батька перевели у Львів, то я ходив у Львівську школу. Там ж пішов в гурток образотворчого мистецтва. А потім знову у Київ, в художню школу», - пригадує Едуард Кирич.

Під час навчання, Едуард любив перемальовувати пластичну анатомію. Завдяки цьому поступово вивчав чоловічі постаті  - був готовий до художників, акторів, мультиплікаторів. Після завершення художньої школи, майбутній мультиплікатор став студійним художником – кінематографістом. Пригадує, раніше щоб створити мультфільм доводилось витратити багато зусиль, адже малювалось все вручну - не те, що тепер.

«Тоді ми ще кожен малювали в цеху. Це вже зараз всі за ком'ютером роблять кіно. Хоч тоді були труднощі, але був колектив, живе спілкування. Ми разом проговорювали усе, радилися. Кіно тоді було колективним, як театр. Театр не може бути в комп`ютері. Він – на сцені. Так і у нас було», - зазначає мультиплікатор.

Сценарій йде по колії

Згадуючи про створення уже легендарного мультфільму про козаків, Едуард Кирич розповідає, що йому судилося створити образи козаків, адже одна з його бабусь в минулому була записана козачкою.

«Я дуже любив лежати з своїми бабусями, лягати поперек на коліна, слухати їх розповіді і засинати під ці історії. І коли я прийшов на кіностудію, тоді з козацтвом й Україною було туго, бо терор був, несприйняття і перекривлення історії. Всі були виховані в такому дусі. Але потім почався рух шістдесятників і вийшли люди на боротьбу – вони були революціонерами. Й сфера культури теж до цього наближалася», - пригадує чоловік.

Одного разу, каже Едуард, під час творчої зустрічі невідомий грек із Запоріжжя прислав записку із проханням зробити фільм про трьох козаків і навіть дав імена майбутнім героям не одного покоління українських дітей - Тур, Грай і Око.

«Хто він такий? Всі злякалися. А одна хитра людина каже: «Ми не будемо цього робити, нас посадять. Треба відправити до мультиплікаторів, може у них пройде. Ті також злякалися, там були редактори. Теж сховали сценарій на два роки під сукно. Потім все ж подумали  і вирішили спробувати», - каже Едуард.

От так вийшла серія, цілий цикл. Першим був «Як козаки куліш варили», згодом – «Як козаки у футбол грали».

Мультиплікатор розповідає, що над створенням мультфільму трудився цілий колектив із двухсот художників, де кожен вручну промальовував певні елементи, вкладаючи в них частку своєї душі.

«Я беру аркуш і роблю розкадровочку. Перша позиція – фас. Його пропорції, одяг. Друга позиція – профіль. Щоб побачити козака потрібно зробити і 180 градусів і 360. Потім важлива міміка. Для артикуляції є ціла схема по літерах усього алфавіту. Після цього рухи, ходи.  Мультфільм показують 10 хвилин, а для нього треба створити 14 тисяч малюнків. І їх робить цех з 200 художників. Сценарій йде по колії. Я можу дати ком'ютерщику і він зробить, але частина мене залишилася в кам’яному віці. Мені цікаво створювати руками», - ділиться мультиплікатор.

Життя на Прикарпатті

На Прикарпаття подружжя приїхало евакуаційним потягом. Раніше на заході країни Едуард бував лише у Львові, та цього разу перемогла любов до Франка, тож разом із дружиною приїхали до Івано-Франківська.

«Тепер побачив в очах українців іскру визволення, а як побачив івано-франківців, то це відчуття подвоїлося. Це місто саме козацьке, саме повстанське, саме українське.

А взагалі, я завжди любив Франка і люблю його. Тільки гріх на мені, що я ні разу не був в Нагуєвичах ні разу. Ми ж переселенці, ми не знали, куди нам тікати. І ми втекли до Івана Франка. А тут скрізь Іван Франко. І люди нащадки Франка, це дуже приємно.

Це мої рідні люди. Розумієте? Я з ними маю спільну мову. Розумію, дуже тонкі люди. Емоційні і глибокі. І виховані в дусі патріотизму», - відзначає Едуард.

На Прикарпатті Едуард Кирич продовжує займатися улюбленою справою та навіть планує видати альбом.

«Колись визначний режисер, Давид Черкаський зробив «Острів Скарбів», «Лікар Айболить».  Це він створив ці епохальні творчості. Й іноді я теж з ним щось малював. І от те, що я з ним малював, хочу видати в альбомчику. Планую формат А4 і вмістити туди 100 малюнків», - ділиться мультиплікатор.

Окрім роботи, у свої 79 років Едуард встигає і волонтерити – вчить дітей малювати і розповідає історію створення мультсеріалу про козаків.

«Ми в Києві теж волонтерили і тут знайшли собі прихисток з Карітаса. Ми одразу пішли по ліцеях – 7,3,5. І діток приводили, щоб я розказував їм, на дошці як козаків малювати. Ось це, що я вам розказую, я їм розказував», - зазначив легенда українського мультиплікаторства.

 «В мене таке щастя під боком»

Разом із чоловіком вже 49 років завжди поруч дружина Тетяна Кожуліна. Жінка розповідає, що понад 28 років працювала психологинею. Та одного дня все змінилося.

«Якось зранку прокинулася і думаю, чому це я два рази на тиждень проводжу групи з ветеранами, з інвалідами, з людьми, які отримали якісь травми, а в мене таке щастя під боком, якому потрібна допомога в житті.

Він – надзвичайна людина, я його кохаю до сьогоднішнього дня.  Це унікум. Це людина епохи Відродження», - зазначила Тетяна.

Агенція новин «Фіртка» чинить ворогу інформаційний спротив. Будь ласка, підтримайте редакцію!


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Тікали пішки з Маріуполя. Історія від журналістки-переселенки

Війна: як пережити смерть рідних

«Будьте поруч та підтримуйте». Як говорити з дітьми про війну?

«Найголовніші ліки — розмова та підтримка». Як протистояти страху та паніці під час війни

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці 


21.06.2022 Ілона Шевченко 7417
Коментарі ()

12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1190
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3333
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5090
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1461
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1726
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1979

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

330

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

661

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1462

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1545
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

557
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2261 1
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

2087
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4693
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

553
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8235
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3533
11.04.2025

Авторка — фольклористка, антропологиня і в минулому біґьорл Dash — зібрала у книжці десятки голосів та історій представників субкультур: готів, панків, фанатів, реперів, скінхедів, брейкерів та інших.

430
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

198
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

543
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

702 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

885