Едуард Кирич: з Києва від обстрілів тікав до Івана Франка, а тут він скрізь

Фіртка зустрілась з автором легендарного мультфільму "Козаки" Едуардом Киричем, який разом із дружиною з початку відкритої агресії рф перебрався до Івано-Франківська. Обласний центр Прикарпаття подружжя обрало, щоб перечекати активні бойові дії у рідному Києві.

Народжений в евакуації

За словами легендарного мультиплікатора доля розпорядилась так, що ще з юних років він змінював міста проживання.  Едуард Кирич навіть народився в евакуації, в Омську. Та найбільший зв'язок у чоловіка зі столицею України.

«Оскільки народився в Сибіру, то ходити почав тільки у три роки, адже сил не мав ніяких. А приїхали у Київ і тут мене вилікували від всіх хвороб. Потім батька перевели у Львів, то я ходив у Львівську школу. Там ж пішов в гурток образотворчого мистецтва. А потім знову у Київ, в художню школу», - пригадує Едуард Кирич.

Під час навчання, Едуард любив перемальовувати пластичну анатомію. Завдяки цьому поступово вивчав чоловічі постаті  - був готовий до художників, акторів, мультиплікаторів. Після завершення художньої школи, майбутній мультиплікатор став студійним художником – кінематографістом. Пригадує, раніше щоб створити мультфільм доводилось витратити багато зусиль, адже малювалось все вручну - не те, що тепер.

«Тоді ми ще кожен малювали в цеху. Це вже зараз всі за ком'ютером роблять кіно. Хоч тоді були труднощі, але був колектив, живе спілкування. Ми разом проговорювали усе, радилися. Кіно тоді було колективним, як театр. Театр не може бути в комп`ютері. Він – на сцені. Так і у нас було», - зазначає мультиплікатор.

Сценарій йде по колії

Згадуючи про створення уже легендарного мультфільму про козаків, Едуард Кирич розповідає, що йому судилося створити образи козаків, адже одна з його бабусь в минулому була записана козачкою.

«Я дуже любив лежати з своїми бабусями, лягати поперек на коліна, слухати їх розповіді і засинати під ці історії. І коли я прийшов на кіностудію, тоді з козацтвом й Україною було туго, бо терор був, несприйняття і перекривлення історії. Всі були виховані в такому дусі. Але потім почався рух шістдесятників і вийшли люди на боротьбу – вони були революціонерами. Й сфера культури теж до цього наближалася», - пригадує чоловік.

Одного разу, каже Едуард, під час творчої зустрічі невідомий грек із Запоріжжя прислав записку із проханням зробити фільм про трьох козаків і навіть дав імена майбутнім героям не одного покоління українських дітей - Тур, Грай і Око.

«Хто він такий? Всі злякалися. А одна хитра людина каже: «Ми не будемо цього робити, нас посадять. Треба відправити до мультиплікаторів, може у них пройде. Ті також злякалися, там були редактори. Теж сховали сценарій на два роки під сукно. Потім все ж подумали  і вирішили спробувати», - каже Едуард.

От так вийшла серія, цілий цикл. Першим був «Як козаки куліш варили», згодом – «Як козаки у футбол грали».

Мультиплікатор розповідає, що над створенням мультфільму трудився цілий колектив із двухсот художників, де кожен вручну промальовував певні елементи, вкладаючи в них частку своєї душі.

«Я беру аркуш і роблю розкадровочку. Перша позиція – фас. Його пропорції, одяг. Друга позиція – профіль. Щоб побачити козака потрібно зробити і 180 градусів і 360. Потім важлива міміка. Для артикуляції є ціла схема по літерах усього алфавіту. Після цього рухи, ходи.  Мультфільм показують 10 хвилин, а для нього треба створити 14 тисяч малюнків. І їх робить цех з 200 художників. Сценарій йде по колії. Я можу дати ком'ютерщику і він зробить, але частина мене залишилася в кам’яному віці. Мені цікаво створювати руками», - ділиться мультиплікатор.

Життя на Прикарпатті

На Прикарпаття подружжя приїхало евакуаційним потягом. Раніше на заході країни Едуард бував лише у Львові, та цього разу перемогла любов до Франка, тож разом із дружиною приїхали до Івано-Франківська.

«Тепер побачив в очах українців іскру визволення, а як побачив івано-франківців, то це відчуття подвоїлося. Це місто саме козацьке, саме повстанське, саме українське.

А взагалі, я завжди любив Франка і люблю його. Тільки гріх на мені, що я ні разу не був в Нагуєвичах ні разу. Ми ж переселенці, ми не знали, куди нам тікати. І ми втекли до Івана Франка. А тут скрізь Іван Франко. І люди нащадки Франка, це дуже приємно.

Це мої рідні люди. Розумієте? Я з ними маю спільну мову. Розумію, дуже тонкі люди. Емоційні і глибокі. І виховані в дусі патріотизму», - відзначає Едуард.

На Прикарпатті Едуард Кирич продовжує займатися улюбленою справою та навіть планує видати альбом.

«Колись визначний режисер, Давид Черкаський зробив «Острів Скарбів», «Лікар Айболить».  Це він створив ці епохальні творчості. Й іноді я теж з ним щось малював. І от те, що я з ним малював, хочу видати в альбомчику. Планую формат А4 і вмістити туди 100 малюнків», - ділиться мультиплікатор.

Окрім роботи, у свої 79 років Едуард встигає і волонтерити – вчить дітей малювати і розповідає історію створення мультсеріалу про козаків.

«Ми в Києві теж волонтерили і тут знайшли собі прихисток з Карітаса. Ми одразу пішли по ліцеях – 7,3,5. І діток приводили, щоб я розказував їм, на дошці як козаків малювати. Ось це, що я вам розказую, я їм розказував», - зазначив легенда українського мультиплікаторства.

 «В мене таке щастя під боком»

Разом із чоловіком вже 49 років завжди поруч дружина Тетяна Кожуліна. Жінка розповідає, що понад 28 років працювала психологинею. Та одного дня все змінилося.

«Якось зранку прокинулася і думаю, чому це я два рази на тиждень проводжу групи з ветеранами, з інвалідами, з людьми, які отримали якісь травми, а в мене таке щастя під боком, якому потрібна допомога в житті.

Він – надзвичайна людина, я його кохаю до сьогоднішнього дня.  Це унікум. Це людина епохи Відродження», - зазначила Тетяна.

Агенція новин «Фіртка» чинить ворогу інформаційний спротив. Будь ласка, підтримайте редакцію!


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Тікали пішки з Маріуполя. Історія від журналістки-переселенки

Війна: як пережити смерть рідних

«Будьте поруч та підтримуйте». Як говорити з дітьми про війну?

«Найголовніші ліки — розмова та підтримка». Як протистояти страху та паніці під час війни

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці 


21.06.2022 Ілона Шевченко 4633
Коментарі ()

02.02.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка зібрала актуальну інформацію про правила вручення повісток під час воєнного стану та відповіді на розповсюджені запитання.

2125
24.01.2023
Тетяна Дармограй

Втеча з дому — це найчастіше протест дитини. Згідно зі статистикою, лише у 2022 році на Прикарпатті розшукували понад 180 дітей. На щастя, правоохоронці усіх знайшли та повернули батькам. 

948
16.01.2023
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки розпитала в отця Йосафата Бойка, настоятеля парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, як зберегти подружній союз, що символізує собою таїнство вінчання та як жити в сім’ї згідно з Божими заповідями.

6514
06.01.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалась з лікаркою-терапевтом, дієтологинею Тетяною Чевалюк та дізналась, як не переїдати під час святкових застіль, як харчуватись людям, які дотримувались посту та чим допомогти організму після свят.  

1676
03.01.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які обов’язки у призовників, військовозобов’язаних і резервістів та що нового передбачає порядок.  

6344
30.12.2022
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки дізналась, як новини впливають на людину, її стан та емоції та як в сьогоденні читати новини без шкоди для психічного здоров'я.

1825

Якби усіх людей, що беруть участь у дискусіях  в соцмережах, які розгорнулися довкола Почаївського монастиря, зібрати разом, то ними можна було б  легко заповнити центральний собор обителі та й весь  монастир до зовнішніх мурів.  

492

Потенціал енергетичних запасів і підземних сховищ газу України для забезпечення надійного резервного джерела природного газу для країн Європи, включно з Великобританією. Розкриття потенціалу Лондона, як світової фінтех-столиці, для сприяння широкомасштабним інвестиційним проєктам у цій сфері та створення мережевої платформи для співпраці та процвітання компаній в Україні та Великобританії.

1118

Нова українська школа стартувала влітку 2016 року з розробки й затвердження Державного стандарту початкової освіти та Державного стандарту базової освіти. "Зображення" бажаного випускника НУШ: особистість, патріот та інноватор. Задля досягнення поставлених завдань освіта має стати інклюзивною та компетентнісно орієнтованою.

1426

Через безліч фільмів та подорожей ми познайомилися з так званим «європейським» або «американським» Різдвом, де поміж красивих гірлянд не видно жодної згадки про Христа. Різдво Христове без Христа! 

1429
05.02.2023

Війна та стрес стають однією з причин, які суттєво впливають на зміну харчових звичок.  

243
31.01.2023

Найулюбленішою стравою українців вважається червоний борщ. Готують його часто із засмажкою, різними овочами та м'ясом. Однак є такі інгредієнти, які можуть лише зіпсувати смак страви.  

417
25.01.2023

Всім відома фраза "краще не їсти після шести вечора". Багато людей дотримуються цього правила, особливо, коли намагаються схуднути. Але чи може сон натщесерце погано вплинути на самопочуття? Читайте, чи можна лягати спати голодним.  

642
05.02.2023

Журналістка Фіртки розпитала в отця Йосафата Бойка, настоятеля парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, яка повинна бути модель сім’ї з християнської точки зору.  

254
31.01.2023

Якщо люди вільного стану одружилися цивільно, і в них не було раніше іншого вінчання, то щоб вони могли іти до сповіді та до причастя — мають повінчатися.

385
24.01.2023

Коли подружжя переживає кризові моменти у сім’ї – слід прийти на розмову чи то до священника, чи до духівника, чи хорошого психолога, оскільки є різні ситуації й відповідно різні ділянки компетенції.

511
18.01.2023

19 січня за юліанським календарем українці святкують Водохреще. Цього дня є безліч різних традицій, безпосередньо пов'язаних з водою.

835
04.02.2023

Сьогодні працюють над оформленням необхідних документів та зйомкою відеофільму, який продемонструють згодом.

216
04.02.2023

Сили безпеки і оборони України продовжують посилюватися. Так, в МВС почали формувати штурмові бригади «Гвардія наступу».  

240
31.01.2023

Президент Хорватії Зоран Міланович заявив, що виступає проти передачі зброї Україні західними союзниками, а також висловив переконання в тому, що окупований Росією Крим ніколи не повернеться до складу України.  

320
25.01.2023

Президент Володимир Зеленський подякував лідерам Німеччини й США за рішення надати Україні танки Leopard 2 і M1 Abrams, зазначивши, що провідне значення тепер має їхня кількість та швидкість постачання.  

485
20.01.2023

Голова грузинської провладної партії виступив за відновлення прямого авіасполучення між Тбілісі та москвою.  

728