93% респондентів оцінюють демократичну політичну систему як "хорошу".
Про це свідчать результати опитування, яке провела соціологічна служба Центру Разумкова, передає Фіртка.
Водночас 62% опитаних вважають "хорошою системою" ту, за якої керуватиме державою сильний лідер, який не залежатиме від парламенту та виборів. Близько 30% вважають військовий режим вдалою політичною системою.
Соціологи підкреслили, що респондентам притаманно також одночасне схвалення кількох політичних систем, які можуть суперечити одна одній. Зокрема, сильного незалежного лідера та демократичну систему одночасно підтримують 58% опитаних, а демократичну систему та правління військових - 26% громадян.
Разом з тим, 60% опитаних переконані, що наявна політична система в Україні "не дозволяє" їм або "дозволяє недостатньо" впливати на дії уряду, натомість 12% впевнені, що "безумовно" або "достатньою мірою" можуть впливати на дії влади.
Ще 73,3% респондентів вважають демократичний тип державного устрою найбільш бажаним. Частка прихильників такого устрою зросла на 10% порівняно з вереснем-жовтнем 2022 року. Водночас до повномасштабної війни демократичний устрій обирали 50% опитаних.
На думку 9,5% респондентів, за певних обставин авторитарний режим може бути кращим, ніж демократичний.
Результати опитування свідчать, що 18% громадян вважають Україну цілком демократичною, а на думку 67% респондентів, Україна рухається в напрямку демократії.
Довідково: опитування провели з 23 по 31 травня 2023 року.
Опитування методом face-to-face проводилося у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській, Чернівецькій областях та місті Києві (у Запорізькій, Миколаївській, Харківській, Херсонській областях — лише на тих територіях, що контролюються урядом України та на яких не ведуться бойові дії).
Опитали 2 020 респондентів віком від 18 років.
Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Разом з тим, додаткові систематичні відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідками російської агресії, зокрема, вимушеною евакуацією мільйонів громадян.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!