"Дехто зменшував ціну оренди квартири вдвічі, а дехто збільшував в чотири рази", - Віктор Фурдіяка про ринок нерухомості на Прикарпатті

Ринок оренди житла в Івано-Франківську  на російську агресію  відреагував стрімким ростом цін:  були навіть випадки, коли ціну збільшували втричі. 

Що сьогодні відбувається з цінами на нерухомість на Прикарпатті в інтерв'ю Фіртки з Віктором Фурдіякою, головою Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України. 


Ви прогнозували що до  кінця місця  ціни на оренду стабілізуються. Розпочнемо інтерв’ю з цього питання - чи стабілізувалися ціни та взагалі, що зараз відбувається на ринку житла в місті? Чи можливо  знайти для оренди вільні квартири?


Ми спостерігаємо, що досі вільних квартир катастрофічно не вистачає. Разом з тим починає з’являтися вільне житло, яке можна класифікувати на кілька категорій.

Перша категорія – це житло, яке орендували переселенці ще місяць тому, але вирішили переміщатися далі та виїхали з Франківська - тим самим звільнивши житло.

Друга - це житло, яке ще місяць тому могло здаватися в оренду, але власники через якісь причини не були фізично присутні в місті.  

Третя категорія - це місцеві жителі, які виїхали за кордон, але тепер повертаються для того, щоб здати свою квартиру в оренду. Бо за кордоном їм потрібні кошти.

Попит на житло далі зберігається, але вже менший, ніж на початку війни.


Перша категорія орендарів - переселенці, які виїжджають з Франківська, вони повертаються додому чи їдуть далі за кордон?


Повертаються додому, якщо приїхали зі спокійніших регіонів України - Дніпропетровщини, Запоріжжя, спокійніша  частина Києва та ін. Бо не всі можуть працювати дистанційно. Жити в чужому місті та орендувати житло також не всі мають можливість. Люди почали аналізувати свій фінансовий стан і ситуацію вдома і планують повертатися.

Частина людей, які вирішили залишитися  в Івано-Франківську шукають в оренду заміські будинки.  Але в нас немає пропозицій оренди будинків - це ніша, яка зовсім не розвинута.

Власники житла  в новобудовах - це заробітчани, в більшості випадків. Як вони відреагували на підвищений попит?


Це не була класична оренда житла - швидше це була допомога для родичів чи друзів. Ми своєю чергою зробили велику інформаційну роботу, щоб залучити ці вільні квартири в оренду. Ми чули дві відповіді – що вдома знаходяться особисті речі, друга відповідь - вже живуть родичі чи друзі. 

читайте також: Каркасні будинки для переселенців: як Європа може врятувати себе від біженців з України


Ціна на оренду квартир зменшилася у зв’язку зі спадом попиту чи залишилася на тому ріні який спостерігали на початку війни?


За даними Асоціації фахівців з нерухомості України (АФНУ), у перші тижні війни взагалі відбувалися не зрозумілі явища в Івано-Франківську: дехто зменшував вартість - здавав в  оренду вдвічі дешевше, а інші навпаки підіймали орендну ставку в чотири рази.

На початку війни були випадки, коли квартиру, яка коштувала 8 тисяч гривень здавали за 30 тисяч. Останні  здавалися  дуже швидко, не зважаючи на високу ціну.  Люди платили, бо це краще ніж залишитися на вулиці.

Досі дивуюся, як ці «підприємці» могли брати кошти з людей, яких привела біда у наше місто. Зараз люди трішки осіли та шукають дешевше житло, бо розуміють, що переплатили або умови проживання не підходять - буває, що в одній квартирі жили дві сім’ї.

Зараз ціна зросла на 20-25% у порівнянні з цінами довоєнного часу. Це адекватна реакція, враховуючи  курс долара, попит і економічну ситуацію.


Ринок купівлі-продажу нерухомості «на паузі»? Деякі експерти говорять, що не зважаючи на закритий реєстр існують механізми купівлі-продажі, які мають юридичну силу. Що це за механізми і чи можливо зараз купити-продати житло?


Зараз йдеться про можливість розпочати процес купівлі-продажу. Попередні договори купівлі-продажу, через довіреності -  це все схеми, які несуть великі ризики для обох сторін. Бо виконання цих договорів досить спірне.

Ми виконуємо вказівку зверху - АФНУ рекомендує не брати участь  в таких схемах і дочекатися поки запрацює реєстр речових прав.


Загалом, чи цікавляться переселенці придбанням житла в Івано-Франківську і можливо  просять «забронювати» до відкриття реєстру ?


Цікавляться і приглядаються  переселенці  з тих регіонів, що сильно  зруйновані. Але про попит говорити ще зарано.

читайте також: Середня зарплатня на Івано-Франківщині: у яких галузях найбільше платять


Якщо не брати до уваги об’єктивні економічні чинники, які впливають на вартість оренди/купівлі житла, чи повернеться довоєнна ціна оренди/купівлі нерухомості в Івано-Франківську?


Думаю, житлова оренда підніметься  в ціні  внаслідок збільшення кількості людей.

Житло класу «Економ» залишиться  практично на показниках довоєнного періоду. Житло класу «Комфорт»  і «Преміум» - уже зросло на 20% і ще буде зростати, бо попит не закритий. Це  платоспроможні покупці (в основному айтішники), які можуть працювати віддалено.


Бомбосховища, укріплені підвали та підземні паркінги - чи буде тренд на житло з такими опціями?


Коронавірус створив тренд – чим менше скупчення людей - тим краще. Які будуть тренди у зв’язку з воєнною загрозою треба дочекатися відкриття ринку купівлі-продажу, який зараз просто зупинився.

Ринок нерухомості та будівництва на будь-які економічні кризи реагує одним із перших.  Якщо порівняти економічну кризу через ковід  і зараз у зв’язку з воєнним вторгненням росії в Україну, то яка для ринку є катастрофічніша і чому?


Коронавірус теж поставив ринок  на паузу, але ми спостерігали відкладений попит, який в травні та протягом літа відновився попри ріст ціни. І не просто відновися - це був бум на ринку житла.

Зараз важко прогнозувати наперед. Але профільні експерти говорять, що  платоспроможні жителі зі східної частини  України  захочуть тут залишитися й інвестувати. Не виключено, що місцеві жителі, які два місяці були за кордоном не захочуть там залишатися і повернуться додому.

Беручи до уваги міграційні процеси, ми очікуємо,  що ринок мав би запрацювати.


Як відреагував ринок комерційної нерухомості Івано-Франківська у зв’язку  релокацією бізнесу?


Якщо говорити про офісну нерухомість, то вона досі не має попиту. Але в січні ми помітили  неабияку підвищену зацікавленість орендувати офіси в Івано-Франківську з боку представників IT-сфери з Києва та Харкова, де розміщені міжнародні IT-компанії. Це були не просто поодинокі випадки - це був тренд.

Вартість оренди офісних приміщень  не змінилася: діапазон цін в залежності від умов коливається від  200-300 грн/м2.

Вартість складської нерухомості виросла вдвічі. Якщо до війни вартість оренди становила  50-80 грн/м(в залежності від локації, умов та площі), то зараз ця цифра сягає 100-150 грн/м2.

В регіоні немає достатньої кількості складів чи великих виробничих приміщень - з цим у нас велика проблема. В найближчі роки буде великий запит на великі логістичні виробничі склади.

Нещодавно мав зустріч з керівником підприємства з Харківщини,  який протягом місяця шукав комерційну нерухомість і вивчав можливості релокації бізнесу.

Розповів, що не бачить тут потрібних  великих потужностей і заморозив цей процес.

Що стосується торгових  приміщень, то вони не мають попит і  вартість не змінилася незважаючи, що сюди переїхало багато підприємців. Мабуть, через місяць ситуація зміниться.

 читайте також: Стан ринку зайнятості та безробіття серед прикарпатців 


Що скажете про наявність  комерційної нерухомості та  виробничих приміщень у районних центрах та маленьких містечках?


Так, їхні склади однозначно будуть заповнені. Можливо вже заповнені.


З чим пов'язаний  високий дефіцит складських виробничих приміщень?


За останні десятиліття всі виробничо-складські приміщення чи ділянки під забудову використовувалися для будівництва житлової нерухомості.

Зверніть увагу, за останні 20 років житлові квартали зведені на території якихось радянських заводів та цехів. Бізнесу вигідніше  будувати житло.

Підвищений попит на складські та/або виробничі приміщення можуть дати поштовх для будівництва комерційної нерухомості в Івано-Франківську.

Оскільки зараз складські приміщення нового типу користуються неабиякою популярністю. В нас більшість складів радянського типу.

 

Земельні ділянки для ведення сільського господарства мають попит чи ні?


Ми не спостерігаємо великої зацікавленості. Яка буде ситуація з земельною нерухомістю для будівництва чи ведення сільського господарства важко прогнозувати. 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

ЖИТТЯ В ЧАСІ ВІЙНИ. Тиждень четвертий-п’ятий… Переселення народів і Посвята Богородиці

План Маршала: чому відновлення економіки України буде економічним двигуном для Європи?

Як світові зірки підтримують Україну не лише словом, а й ділом 

"Люди для України": онлайн платформа для оперативної допомоги ЗСУ

Чи існує інша росія? Чи існують інші росіяни?

Репортаж з оточеного Херсону: окупанти планують криваві провокації та зміну влади

ЖИТТЯ В ЧАСІ ВІЙНИ. Тиждень перший…

Дерматолог розповіла про вплив коронавірусу на стан шкіри  


Коментарі (1)

30.09.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалась з демобілізованим тренером дитячо-юнацької спортивної школи Юрієм Фуриком про мобілізацію, бойові будні на фронті, поранення, реабілітацію та повернення до роботи з дітьми.  

581
28.09.2023
Вікторія Матіїв

Канада — країна, яка завойовує серця своєю величчю та різноманітністю, ділиться журналістка Фіртки, яка певний період проживала там.  

493
25.09.2023
Тетяна Дармограй

Про стан, у якому перебувають близькі зниклих безвісти та практичні поради щодо збереження психологічної рівноваги таким родинам Фіртці розповіли психотерапевтка Наталія Сабліна та психологиня Олександра Шевченко.   

1055
17.09.2023
Тіна Любчик

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце.  

1131
11.09.2023
Тіна Любчик

З журналісткою Фіртки своєю історією поділився 42-річний Роман Примич, військовослужбовець з Івано-Франківська, який отримав поранення на фронті та зараз перебуває на лікуванні в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

9326 17
07.09.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які зміни запланували та як це вплине на темпи мобілізації.

2687

Усім нам добре знайома старозавітна історія про битву Давида та Голіафа, як протистояння сильному, могутньому загарбнику в рази меншого, але безстрашного молодого та винахідливого Давида.

595

Намагаючись ототожнити історію Русі з історією Московії, нащадки угро-фінів твердять, нібито столиця Русі у 1157 році була перенесена з Києва у Володимир Андрієм Боголюбським. Це відверта брехня. Він зробив Володимир своєю резиденцією, але це не означає, що переніс столицю, бо Боголюбський тоді у Києві не княжив. Київська держава – Русь існувала впродовж IX—XIII століть.

939

Невже ми єдині розумні істоти на весь всесвіт? Ці питання давно хвилюють людство та науковців.

1042

Річки у селах — це природні багатства і можливості для туризму. Дізнайтеся, як зберегти та використати річки для розвитку сільського життя.

708
27.09.2023

В області завершилося збирання ранніх зернових і зернобобових культур.  

603
21.09.2023

Лікарі порекомендували робити останній прийом їжі не пізніше ніж за дві-три години до сну.

412
16.09.2023

У селі Братківці комунальне підприємство «Франківськ-Агро» вже вдруге збирає гречку, яку висіяли на цьому полі.  

595
27.09.2023

Далеко в горах жив один старий пустельник. Він жив з того, що йому приносили люди.

20128
21.09.2023

Пропонуємо вашій увазі шістнадцять висловів Андрея Шептицького, що стали крилатими фразами.

38203
16.09.2023

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

579
10.09.2023

У церкві Різдва Пресвятої Богородиці у селі Нижній Вербіж Коломийського району вперше відзначили храмове свято за новоюліанським календарем. Раніше святкування припадало на 21 вересня.

706
25.09.2023

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце. Музейно-садибний комплекс ім. Пирогова присвяче

405
30.09.2023

Президент Володимир Зеленський оголосив про створення Альянсу оборонних індустрій і заснування спеціального Оборонного фонду.  

232
25.09.2023

Перша партія танків Abrams M1, обіцяних Сполученими Штатами, прибула до України 23 вересня.  

533
20.09.2023

Кажуть: така ініціатива уряду — ламає напрацьований механізм швидкої допомоги військовим та соціальної підтримки мешканців громад.   

443
15.09.2023

За матеріалами СБУ підозру у державній зраді отримав народний депутат Нестор Шуфрич.  

1144