У Карпатах знайшли унікальний загадковий гриб (фото)

У Карпатах знайшли унікальний гриб гордуман рекордного розміру.

Латиною гриб називається Katathelasma imperiale, Украінською науковою — катателазма цісарська або царська, що зайвий раз підкреслює його унікальність, величність і цінність. У мережі Андрій Боєчко розповів про величний і цінний гриб, передають Вікна.

Гуцули цей гриб називають по-різному. На Сколівщині  здебільшого Корбаном, за прізвищем місцевого жителя, який першим почав його їсти, на Верховинщині — Гордуманом, бо росте велично і гордо, та ніколи не червивіє і не гниє, на Рахівщині — Тунтом і Гуцульським грибом.

В селі Бистрець, що розташоване майже під Попіваном, Ребрами і Спицями, цей гриб називають Коров‘єком, хоча корови його не їдять. Трохи далі до кордону з Румунією, в Зеленому та Шибеному він зветься Кордуманом, Гордубаном, Пістрєком, Тонтом і ще десятком інших етимологічно незрозумілих найменувань.

Складається враження, що в кожному селі його називають якось інакше, щоб ніхто з прийшлих або туристів не здогадався, що гуцул зібрав у лісі. Таким чином місцеві жителі намагаються охороняти цей гриб, зберігаючи його для себе.

Андрій Боєчко зазначив, що понад десять років вивчає Катателазму царську:

“То що воно таке – Гордуман. Червона Книга України дуже лаконічно описує цей гриб. Складається враження, що ті вчені, які його туди вносили, ніколи його в лісі не бачили.  Єдиний представник роду катателазмових – Гордуман – має статус рідкісного, зникаючого виду.  В світі росте лише в штаті Орегон (США), в Карпатах (не лише Українських, але й польських, словацьких, румунських), і в Кримських горах. За моєю інформацією, ніде, крім України, законом не охороняється.”

ЧКУ пише, що причиною зменшення популяціі гриба є масове збирання населенням.

Читайте також: Прикарпатець похизувався у мережі неймовірним "грибом-близнюком" (фото)

Андрій Боєчко заперечив:

“На мою думку – це повна беліберда (вибачте за жаргон).  Справа в тому, що лише один з п’яти гуцулів знає, як той гриб виглядає, і один з двадцяти – де він росте. Туристи з інших областей України, які приїжджають сюди на відпочинок, взагалі ніколи його не бачили і нічого про нього не чули. Тому говорити про масовість збирання не має сенсу. Єдиною причиною зменшення популяції Гордумана в Закарпатті і на Львівщині є масова вирубка смерекових лісів, адже гриб росте виключно в смерековому лісі. Кілька разів я знаходив гриб і в мішаному, але то скоріше виняток з правил. Очевидно, на тому місці колись ріс ліс смерековий, його знищили, але симбіоз клімату, кислотності грунту, коріння і грибниці залишився. Тому Гордуман там і є. Дуже часто я знаходив гордумани й на полянах посеред смерекового лісу.”

Далі ЧКУ пише, що гриб росте маленькими сім‘ями – по два чи три грибочки.

З приводу цього прикарпатець має теж власну думку:

”Часто гриб росте великими сімействами по 8-15 плодових тіл на площі, що не перевищує одного квадратного метра. Тепер щодо розміру гриба Червона Книга України помилково визначає максимальний розмір шапки гриба максимум у 20 сантиметрів. Так от, учора ми знайшли багато Гордуманів, діаметр шапки яких перевищував 30 сантиметрів. А вага цих плодових тіл сягала до півтора кілограми. Гордуман дуже щільний і важкий гриб. Охороняти його взагалі немає сенсу. Щороку кількість гриба в Карпатах стабільно зростає. І це жодним чином не пов’язано з Червоною Книгою. Просто змінюється клімат і менше вирубується лісу.”

Читайте також: «Верховинська грибалка»: на Прикарпатті продовжують збирати неймовірні урожаї грибів (фоторепортаж)

Андрій Боєчко зазначив, що нічого спільного з трюфелем катателазма не має, це зовсім різні види:

“Запах Гордумана мені особисто віддалено нагадує запах п‘ємондського трюфеля, хоча, звичайно, це лише моє внутрішнє враження.  Я запитував багатьох людей в гірських селах про цю особливість Гордумана.  Хтось каже, що відчуває запах молодого грецького горіха, хтось вловлює аромат кіндзи, хтось – хвої. Одностайно лише одне – це приємний пряний аромат, який ні з чим не переплутаєш. Від дуже стійкий і насичений, тривалий і благородний.  Якщо ви візьмете два-три кілограми білих грибів і засмажите їх, поклавши в смажку лише один маленький Гордуман вагою до ста грамів, страва матиме стійкий аромат саме Гордумана, а не білого гриба. В маринованому виді Гордуман трохи жовтуватий і хрусткий, запах і смак частково втрачає, але не так, як скажімо білий гриб. Сушений гриб майже не пахне, али при відмочуванні запах з‘являється знову.”

Щодо кулінарних властивостей, використовується з м‘ясними та рибними стравами. В штаті Орегон, наприклад, особливою популярністю користуються котлети з фаршу дикого кабана чи лося, перемішані з фаршем з Гордумана.  Щодо гуцулів, найчастіше з Гордумана роблять голубці. Жодне гірське весілля не обходиться без цієї страви.

Андрій Боєчко поділився секретами у приготуванні страв з Гордумана:

“Я варив з Гордумана грибну юшку з м‘ясом. Було смачно. Посипаю порошком з Гордумана і Білого пасту і картоплю. Коли смажу рибу, особливо велику озерну чи ставкову, натираю цим порошком , аби прибрати запах застояної води. Мариную Гордумана разом з білими грибами, або окремо в томатному соці, що надає плодовому тілу досить незвичного для грибів смаку. Запитував у місцевих травників про лікувальні властивості Гордумана. Те, що гриб практично не червивіє і не гниє, говорить про те, що в ньому є речовини, які мають бальзамічні чи відновлювальні властивості. Знахарі про це нічого не кажуть. Багато разів чув про те, що мольфари використовували Гордуман у своїх обрядах і настоянках, однак це скоріше легенди, ніж факт. Тай мольфарів у Карпатах давно немає, запитати ні в кого. Отакий от невивчений ніким гриб росте в Карпатах. Загадковий і таємничий, смачний і запашний. Як на мене, набагато цінніший, ніж трюфель, бо його можна не тільки нюхати, але й їсти.

Нагадаємо, Фіртка.if.ua склала карту місць, куди слід вирушити на Прикарпатті по гриби.


Читайте також:

Якщо у ліс, то тричі на тиждень: як це – бути професійним грибником на Прикарпатті

"Відьмацькі лисички". Прикарпатський письменник похизувався екзотичними грибами (фото)

“Пальці диявола”: на Прикарпатті ростуть унікальні гриби (фото)

Майже 100 кілограмів за раз: на Прикарпатті продовжують збирати неймовірні урожаї грибів (фото)

У лісі на Франківщині депутат знайшов дорогоцінний гриб (фото)

Більше ніж картоплі: на Прикарпатті продовжують збирати неймовірні урожаї грибів (фоторепортаж)

Двоє прикарпатських грибників насушили вже тонну грибів (фото)

Прикарпатці хизуються неймовірним урожаєм грибів (фото)

Прикарпатець знайшов в Карпатах "грибовий рай" (фото)

На Прикарпатті продовжують знаходити гриби-рекордсмени (фото)


19.09.2018 6252 2
Коментарі (2)

Tory 2018.09.19, 16:52

Соромно публікувати такі публікації - таким чином ви не тільки пропагуєте порушення діючого законодавства держави, а ще робите безкоштовну рекламу безсоромним людям, які заробляють сбором рідкісних видів.Вважаю, що подібні діі дискредитують ваше видання і добре ім'я журналіста.

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1917
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1836
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1835
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5398 42
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2130 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1489

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

708

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

758

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

955

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

988
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1740
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3655
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10224
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26104
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10154 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7691
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

873
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

116
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

225
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

361
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1256
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

853