У Карпатах знайшли унікальний загадковий гриб (фото)

У Карпатах знайшли унікальний гриб гордуман рекордного розміру.

Латиною гриб називається Katathelasma imperiale, Украінською науковою — катателазма цісарська або царська, що зайвий раз підкреслює його унікальність, величність і цінність. У мережі Андрій Боєчко розповів про величний і цінний гриб, передають Вікна.

Гуцули цей гриб називають по-різному. На Сколівщині  здебільшого Корбаном, за прізвищем місцевого жителя, який першим почав його їсти, на Верховинщині — Гордуманом, бо росте велично і гордо, та ніколи не червивіє і не гниє, на Рахівщині — Тунтом і Гуцульським грибом.

В селі Бистрець, що розташоване майже під Попіваном, Ребрами і Спицями, цей гриб називають Коров‘єком, хоча корови його не їдять. Трохи далі до кордону з Румунією, в Зеленому та Шибеному він зветься Кордуманом, Гордубаном, Пістрєком, Тонтом і ще десятком інших етимологічно незрозумілих найменувань.

Складається враження, що в кожному селі його називають якось інакше, щоб ніхто з прийшлих або туристів не здогадався, що гуцул зібрав у лісі. Таким чином місцеві жителі намагаються охороняти цей гриб, зберігаючи його для себе.

Андрій Боєчко зазначив, що понад десять років вивчає Катателазму царську:

“То що воно таке – Гордуман. Червона Книга України дуже лаконічно описує цей гриб. Складається враження, що ті вчені, які його туди вносили, ніколи його в лісі не бачили.  Єдиний представник роду катателазмових – Гордуман – має статус рідкісного, зникаючого виду.  В світі росте лише в штаті Орегон (США), в Карпатах (не лише Українських, але й польських, словацьких, румунських), і в Кримських горах. За моєю інформацією, ніде, крім України, законом не охороняється.”

ЧКУ пише, що причиною зменшення популяціі гриба є масове збирання населенням.

Читайте також: Прикарпатець похизувався у мережі неймовірним "грибом-близнюком" (фото)

Андрій Боєчко заперечив:

“На мою думку – це повна беліберда (вибачте за жаргон).  Справа в тому, що лише один з п’яти гуцулів знає, як той гриб виглядає, і один з двадцяти – де він росте. Туристи з інших областей України, які приїжджають сюди на відпочинок, взагалі ніколи його не бачили і нічого про нього не чули. Тому говорити про масовість збирання не має сенсу. Єдиною причиною зменшення популяції Гордумана в Закарпатті і на Львівщині є масова вирубка смерекових лісів, адже гриб росте виключно в смерековому лісі. Кілька разів я знаходив гриб і в мішаному, але то скоріше виняток з правил. Очевидно, на тому місці колись ріс ліс смерековий, його знищили, але симбіоз клімату, кислотності грунту, коріння і грибниці залишився. Тому Гордуман там і є. Дуже часто я знаходив гордумани й на полянах посеред смерекового лісу.”

Далі ЧКУ пише, що гриб росте маленькими сім‘ями – по два чи три грибочки.

З приводу цього прикарпатець має теж власну думку:

”Часто гриб росте великими сімействами по 8-15 плодових тіл на площі, що не перевищує одного квадратного метра. Тепер щодо розміру гриба Червона Книга України помилково визначає максимальний розмір шапки гриба максимум у 20 сантиметрів. Так от, учора ми знайшли багато Гордуманів, діаметр шапки яких перевищував 30 сантиметрів. А вага цих плодових тіл сягала до півтора кілограми. Гордуман дуже щільний і важкий гриб. Охороняти його взагалі немає сенсу. Щороку кількість гриба в Карпатах стабільно зростає. І це жодним чином не пов’язано з Червоною Книгою. Просто змінюється клімат і менше вирубується лісу.”

Читайте також: «Верховинська грибалка»: на Прикарпатті продовжують збирати неймовірні урожаї грибів (фоторепортаж)

Андрій Боєчко зазначив, що нічого спільного з трюфелем катателазма не має, це зовсім різні види:

“Запах Гордумана мені особисто віддалено нагадує запах п‘ємондського трюфеля, хоча, звичайно, це лише моє внутрішнє враження.  Я запитував багатьох людей в гірських селах про цю особливість Гордумана.  Хтось каже, що відчуває запах молодого грецького горіха, хтось вловлює аромат кіндзи, хтось – хвої. Одностайно лише одне – це приємний пряний аромат, який ні з чим не переплутаєш. Від дуже стійкий і насичений, тривалий і благородний.  Якщо ви візьмете два-три кілограми білих грибів і засмажите їх, поклавши в смажку лише один маленький Гордуман вагою до ста грамів, страва матиме стійкий аромат саме Гордумана, а не білого гриба. В маринованому виді Гордуман трохи жовтуватий і хрусткий, запах і смак частково втрачає, але не так, як скажімо білий гриб. Сушений гриб майже не пахне, али при відмочуванні запах з‘являється знову.”

Щодо кулінарних властивостей, використовується з м‘ясними та рибними стравами. В штаті Орегон, наприклад, особливою популярністю користуються котлети з фаршу дикого кабана чи лося, перемішані з фаршем з Гордумана.  Щодо гуцулів, найчастіше з Гордумана роблять голубці. Жодне гірське весілля не обходиться без цієї страви.

Андрій Боєчко поділився секретами у приготуванні страв з Гордумана:

“Я варив з Гордумана грибну юшку з м‘ясом. Було смачно. Посипаю порошком з Гордумана і Білого пасту і картоплю. Коли смажу рибу, особливо велику озерну чи ставкову, натираю цим порошком , аби прибрати запах застояної води. Мариную Гордумана разом з білими грибами, або окремо в томатному соці, що надає плодовому тілу досить незвичного для грибів смаку. Запитував у місцевих травників про лікувальні властивості Гордумана. Те, що гриб практично не червивіє і не гниє, говорить про те, що в ньому є речовини, які мають бальзамічні чи відновлювальні властивості. Знахарі про це нічого не кажуть. Багато разів чув про те, що мольфари використовували Гордуман у своїх обрядах і настоянках, однак це скоріше легенди, ніж факт. Тай мольфарів у Карпатах давно немає, запитати ні в кого. Отакий от невивчений ніким гриб росте в Карпатах. Загадковий і таємничий, смачний і запашний. Як на мене, набагато цінніший, ніж трюфель, бо його можна не тільки нюхати, але й їсти.

Нагадаємо, Фіртка.if.ua склала карту місць, куди слід вирушити на Прикарпатті по гриби.


Читайте також:

Якщо у ліс, то тричі на тиждень: як це – бути професійним грибником на Прикарпатті

"Відьмацькі лисички". Прикарпатський письменник похизувався екзотичними грибами (фото)

“Пальці диявола”: на Прикарпатті ростуть унікальні гриби (фото)

Майже 100 кілограмів за раз: на Прикарпатті продовжують збирати неймовірні урожаї грибів (фото)

У лісі на Франківщині депутат знайшов дорогоцінний гриб (фото)

Більше ніж картоплі: на Прикарпатті продовжують збирати неймовірні урожаї грибів (фоторепортаж)

Двоє прикарпатських грибників насушили вже тонну грибів (фото)

Прикарпатці хизуються неймовірним урожаєм грибів (фото)

Прикарпатець знайшов в Карпатах "грибовий рай" (фото)

На Прикарпатті продовжують знаходити гриби-рекордсмени (фото)


19.09.2018 6752 2
Коментарі (2)

Tory 2018.09.19, 16:52

Соромно публікувати такі публікації - таким чином ви не тільки пропагуєте порушення діючого законодавства держави, а ще робите безкоштовну рекламу безсоромним людям, які заробляють сбором рідкісних видів.Вважаю, що подібні діі дискредитують ваше видання і добре ім'я журналіста.

23.02.2025
Олег Головенський

Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

657
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

1047 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

862
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1678
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2304
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4290 2

В неділю, 23 лютого 2025 року, о 18.00 за місцевим часом закрилися виборчі дільниці по виборах німецького парламенту – Бундестагу. І одразу ж в ЗМІ з’явилися перші результати екзитполів.

424

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

277

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

503

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

455
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8032
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

689
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

730
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1147
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

730
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6314
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1803
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

281
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

305
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1625
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

816 1