Сто шістдесят днів повномасштабної війни: яка ситуація з українським ринком праці

Український ринок праці оживає повільними темпами. Водночас зі збільшенням попиту на роботу зростає й конкуренція серед кандидатів на відкриті вакансії.
Роботодавці, маючи більший вибір претендентів на робочі місця, стають більш вимогливими до кандидатів.
Про це свідчать результати дослідження, яке провели аналітики кадрового порталу grc.ua, передає Фіртка

Яка ситуація в регіонах?


У різних регіонах України відновлення ринку праці відбувається різними темпами. В областях, які найбільше страждають від російської агресії, знайти роботу вкрай складно. Такий дефіцит робочих місць пов’язаний, зокрема, з тим, що компанії припинили свою роботу та не мають можливості відновити діяльність.

Тим часом переважна більшість підприємств, які зберегли комерційну діяльність від початку війни, здійснює точковий пошук персоналу на заміну тим, хто звільнився чи тимчасово припинив співпрацю внаслідок мобілізації або переїзду.
Крім цього, релокація підприємств в умовно безпечні регіони України ще більше посилила структурні регіональні зміни ринку праці.
Відтак, найбільше пропозицій роботи у липні відкрито у Києві. Столиця утримує статус безумовного лідера у рейтингу міст та регіонів з найбільшою кількістю вакансій. При тому, що зарплати у столичних компаніях в середньому вищі, ніж в інших регіонах країни, конкуренція на робочі місця не надто висока.
У середньому у Києві не більше п'яти кандидатів на відкриту вакансію. Частка відкритих вакансій у столиці складає 34% від усіх актуальних в країні у липні.
Львів та область, які стали новою домівкою для багатьох підприємств після релокації, концентрують в собі у липні 13% відкритих пропозицій роботи. Для порівняння, перед війною цей регіон не входив у п'ятірку лідерів за кількістю вакансій, у січні та у першій половині лютого вакансії Львівської області становили всього лише 4,3% від усіх в Україні.
Дніпропетровський регіон — третій за кількістю актуальних пропозицій у липні. Вакансії у Дніпрі та області складають 8,3% від усіх відкритих пропозицій роботи в Україні в середині літа. До війни цей показник складав 11%. 
Окрім вищезгаданих регіонів, найбільше роботи у липні пропонують роботодавці в Івано-Франківській області (4,4% від усіх актуальних в країні) та в Одеській області (3,7% від усіх відкритих вакансій в країні).
Найменше відкритих пропозицій роботи у липні, окрім тимчасово окупованих областей України, на Запоріжжі та Миколаївщині. Вакансії цих регіонів складають всього лише 1% та 1,2% від усіх актуальних пропозицій у всій Україні. У цих регіонах високий рівень конкуренції на одне робоче місце. У середньому — 11 кандидатів на відкриту вакансію.
Складно також знайти роботу у Кіровоградській області, на Харківщині, в Чернівецькій та Рівненській областях. При цьому до 24 лютого Харків та область займали не нижче третьої сходинки у рейтингу регіонів з найбільшою кількістю вакансій.

Кому найлегше знайти роботу?
Традиційно затребуваними залишаються спеціалісти сфери ритейл (продавці, касири, адміністратори торгових залів) та менеджери з продажу. Частка вакансій для цих фахівців у липні складає 26,4%, і з квітня кількість пропозицій роботи для них стабільно збільшується.
Значно збільшилася кількість вакансій для студентів та спеціалістів, які лише починають свій кар’єрний шлях. Компанії у бажанні оптимізувати зарплатний фонд готові брати на роботу недорогих фахівців без досвіду та самостійно навчати їх необхідним у роботі навичкам та знанням.
Вакансії для студентів у липні витіснили з традиційного другого місця ІТ-сферу. Зниження частки вакансій для ІТ триває з травня. За останній місяць кількість пропозицій у сфері ІТ, інтернет, телеком у натуральному вираженні не змінилася.
Проте, на фоні позитивної динаміки кількості вакансій в інших галузях, частка вакансій для ІТ-фахівців зменшилася. Так, наприкінці весни пропозиції для ІТ-спеціалістів складали 13,5% від усіх актуальних, у червні — 12,2%, у липні 10%.
До десятки професійних сфер, де найбільше пропозицій роботи у липні, входять транспорт та логістика (6,7% від усіх актуальних вакансій), бухгалтерія та управлінський облік (5,2%), робітничий персонал (4,8%), виробництво та сільське господарство (4,6%), маркетинг, реклама та PR (4,3%), адміністративний персонал (3,4%), а також банки, інвестиції та лізинг (3,1%).
Серед усіх професійних сфер-лідерів за кількістю вакансій найбільша динаміка чисельності пропозицій роботи для бухгалтерів та спеціалістів з управлінського обліку. З квітня кількість вакансій для цих фахівців постійно зростає, а відсоткова частка вакансій у загальній структурі пропозицій роботи майже досягла довоєнного рівня.

У яких професій найменший попит?

Професії, в яких найскладніше знайти роботу, залишаються незмінними від початку війни. Найменше вакансій у державній службі, у страхуванні, в автомобільному бізнесі, у сфері видобуток сировини.

З низькою кількістю пропозицій роботи стикаються також юристи, освітяни, домашній персонал, працівники спортивних клубів та фітнес-тренери, спеціалісти сфери інсталяція та сервіс, а також сфери закупівель.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!

Читайте також:

Понад 40% мешканців західних областей готові особисто долучитись до відбудови інфраструктури України

Війна внесла корективи. Чи підтримують теперішній курс України мешканці західних регіонів?

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Зарплатня, графік та безпека: як мешканці Заходу обирають бажану роботу

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок

Єдине, що нас «єднає» з ворогом. Чому мова на часі?

Війна: як пережити смерть рідних


Коментарі ()

09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

1309
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

4535
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1130
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1258
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1705
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2698 1

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

168

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

330

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1217

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1336
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

1350
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26862 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

1045
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

301
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

7954
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3316
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1565
07.04.2025

Від читачів Фіртка отримала фото та відео, на яких зображено проведення ремонтних робіт у музеї-ресторані, що є пам'яткою архітектури місцевого значення.

1079
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

464 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

668
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

711
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4691