Сто шістдесят днів повномасштабної війни: яка ситуація з українським ринком праці

Український ринок праці оживає повільними темпами. Водночас зі збільшенням попиту на роботу зростає й конкуренція серед кандидатів на відкриті вакансії.
Роботодавці, маючи більший вибір претендентів на робочі місця, стають більш вимогливими до кандидатів.
Про це свідчать результати дослідження, яке провели аналітики кадрового порталу grc.ua, передає Фіртка

Яка ситуація в регіонах?


У різних регіонах України відновлення ринку праці відбувається різними темпами. В областях, які найбільше страждають від російської агресії, знайти роботу вкрай складно. Такий дефіцит робочих місць пов’язаний, зокрема, з тим, що компанії припинили свою роботу та не мають можливості відновити діяльність.

Тим часом переважна більшість підприємств, які зберегли комерційну діяльність від початку війни, здійснює точковий пошук персоналу на заміну тим, хто звільнився чи тимчасово припинив співпрацю внаслідок мобілізації або переїзду.
Крім цього, релокація підприємств в умовно безпечні регіони України ще більше посилила структурні регіональні зміни ринку праці.
Відтак, найбільше пропозицій роботи у липні відкрито у Києві. Столиця утримує статус безумовного лідера у рейтингу міст та регіонів з найбільшою кількістю вакансій. При тому, що зарплати у столичних компаніях в середньому вищі, ніж в інших регіонах країни, конкуренція на робочі місця не надто висока.
У середньому у Києві не більше п'яти кандидатів на відкриту вакансію. Частка відкритих вакансій у столиці складає 34% від усіх актуальних в країні у липні.
Львів та область, які стали новою домівкою для багатьох підприємств після релокації, концентрують в собі у липні 13% відкритих пропозицій роботи. Для порівняння, перед війною цей регіон не входив у п'ятірку лідерів за кількістю вакансій, у січні та у першій половині лютого вакансії Львівської області становили всього лише 4,3% від усіх в Україні.
Дніпропетровський регіон — третій за кількістю актуальних пропозицій у липні. Вакансії у Дніпрі та області складають 8,3% від усіх відкритих пропозицій роботи в Україні в середині літа. До війни цей показник складав 11%. 
Окрім вищезгаданих регіонів, найбільше роботи у липні пропонують роботодавці в Івано-Франківській області (4,4% від усіх актуальних в країні) та в Одеській області (3,7% від усіх відкритих вакансій в країні).
Найменше відкритих пропозицій роботи у липні, окрім тимчасово окупованих областей України, на Запоріжжі та Миколаївщині. Вакансії цих регіонів складають всього лише 1% та 1,2% від усіх актуальних пропозицій у всій Україні. У цих регіонах високий рівень конкуренції на одне робоче місце. У середньому — 11 кандидатів на відкриту вакансію.
Складно також знайти роботу у Кіровоградській області, на Харківщині, в Чернівецькій та Рівненській областях. При цьому до 24 лютого Харків та область займали не нижче третьої сходинки у рейтингу регіонів з найбільшою кількістю вакансій.

Кому найлегше знайти роботу?
Традиційно затребуваними залишаються спеціалісти сфери ритейл (продавці, касири, адміністратори торгових залів) та менеджери з продажу. Частка вакансій для цих фахівців у липні складає 26,4%, і з квітня кількість пропозицій роботи для них стабільно збільшується.
Значно збільшилася кількість вакансій для студентів та спеціалістів, які лише починають свій кар’єрний шлях. Компанії у бажанні оптимізувати зарплатний фонд готові брати на роботу недорогих фахівців без досвіду та самостійно навчати їх необхідним у роботі навичкам та знанням.
Вакансії для студентів у липні витіснили з традиційного другого місця ІТ-сферу. Зниження частки вакансій для ІТ триває з травня. За останній місяць кількість пропозицій у сфері ІТ, інтернет, телеком у натуральному вираженні не змінилася.
Проте, на фоні позитивної динаміки кількості вакансій в інших галузях, частка вакансій для ІТ-фахівців зменшилася. Так, наприкінці весни пропозиції для ІТ-спеціалістів складали 13,5% від усіх актуальних, у червні — 12,2%, у липні 10%.
До десятки професійних сфер, де найбільше пропозицій роботи у липні, входять транспорт та логістика (6,7% від усіх актуальних вакансій), бухгалтерія та управлінський облік (5,2%), робітничий персонал (4,8%), виробництво та сільське господарство (4,6%), маркетинг, реклама та PR (4,3%), адміністративний персонал (3,4%), а також банки, інвестиції та лізинг (3,1%).
Серед усіх професійних сфер-лідерів за кількістю вакансій найбільша динаміка чисельності пропозицій роботи для бухгалтерів та спеціалістів з управлінського обліку. З квітня кількість вакансій для цих фахівців постійно зростає, а відсоткова частка вакансій у загальній структурі пропозицій роботи майже досягла довоєнного рівня.

У яких професій найменший попит?

Професії, в яких найскладніше знайти роботу, залишаються незмінними від початку війни. Найменше вакансій у державній службі, у страхуванні, в автомобільному бізнесі, у сфері видобуток сировини.

З низькою кількістю пропозицій роботи стикаються також юристи, освітяни, домашній персонал, працівники спортивних клубів та фітнес-тренери, спеціалісти сфери інсталяція та сервіс, а також сфери закупівель.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!

Читайте також:

Понад 40% мешканців західних областей готові особисто долучитись до відбудови інфраструктури України

Війна внесла корективи. Чи підтримують теперішній курс України мешканці західних регіонів?

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Зарплатня, графік та безпека: як мешканці Заходу обирають бажану роботу

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок

Єдине, що нас «єднає» з ворогом. Чому мова на часі?

Війна: як пережити смерть рідних


Коментарі ()

24.09.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка поспілкувалась із психологинею Валерією Худзіцькою та дізналась, як продовжувати або почати працювати під час війни, не травмуючи себе.

545
20.09.2022
Тіна Любчик

Фіртка поспілкувалася з отцем Йосафатом Бойком, настоятелем парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, про досвід волонтерства та благодійності у час війни.

1191
16.09.2022
Тетяна Дармограй

Іванофранківець на фронті не вперше. «Шериф» захищав Україну від російської орди ще у 2014 році, коли окупанти вторглися на територію українського Донбасу. Тепер його бригада знову зупиняє російську армію на сході України.

2699
12.09.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з головною психологинею благодійного фонду «Діти Героїв», що опікується дітьми, які втратили одного або обох батьків під час війни, Мартою Білик про те, як розмовляти про війну та її наслідки, не травмувавши.

1089
07.09.2022
Андрій Левкович

Давні греки мислили час в багатьох іпостасях (як лінійний, циклічний, миттєвий…), головні з яких дві – час, як черга слідування подій і час невловної миті змін.

1331
31.08.2022
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки дізналась у Миколи Рожка, ректора Івано-Франківського національного медичного університету, наскільки заклад готовий до нового навчального року та як готуватимуть майбутніх медиків.    

2722

З 1 по 5 вересня на Запорізькій АЕС працювала місія МАГАТЕ. За результатами свого візиту вони представили звіт з фактами та рекомендаціями.

1047

Татуювання на тілі людини явище не нове, і в сучасному світі доволі поширене, лише у нашому суспільстві до нього ставились і здається ставляться доволі стримано. До малюнків на тілі відносяться по-різному: хтось ними захоплюється,  а хтось подекуди

1614 1

Вважаю, що некоректно визначати, що церква продукує забобони. Кредо віри визначає «Вірую в єдину святу .. церкву», то ж святість і забобони несумісні.

1856

На щастя, переважна більшість держав світу розуміє справжню ситуацію в російсько-українській війні. Хто на кого напав, хто обороняє по праву свою територію, і де тут світла й темна сторона. Але в міжнародному праві та відносинах самого розуміння мало.

1938
01.10.2022

У Калуші соціальна їдальня для вимушених переселенців працює на базі другого ліцею.  

128
24.09.2022

В області розпочали сівбу озимих зернових культур.  

466
18.09.2022

Аби на власні очі побачити, що навіть попри війну в Україні, підприємці не лише працюють, а й заробляють і дають роботу місцевим.

671
29.09.2022

У Крихівцях при парафії Святих Кирила і Методія будують дитячий садочок, який матиме назву «Ковчег». Цей процес триває вже 3,5 роки.  

206
24.09.2022

Відомо, що на рештках костелу почали зводити дерев'яну будівлю у 1900 році. Відтоді 36 років у ній молилися жителі двох сіл — Креховичів і Брошнів-Осади.

760
18.09.2022

Депутати Івано-Франківської облради просять керівництво держави заборонити Українську православну церкву Московського патріархату в країні, ініціювати розслідування її діяльності та покарати винних за колабораціонізм.

654
12.09.2022

Зокрема, віряни молитимуться за мир в Україні, припинення війни та за всіх військових.  

857
26.09.2022

Це вже другий фільм режисера та кінокомпанії. Якщо першим фільмом в українському прокаті була новорічна кінокомедія «Все буде Ок!», то «Патерн» знятий в жанрі конспірологічного трилера.  

470
30.09.2022

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна буде вести перемовини тільки із новою владою росії.  

144
27.09.2022

Подоляк наголосив, що після успішного контрнаступу Збройних сил України на харківському напрямку політична еліта Росії почала розуміти, що вона може програти війну, а країни світу переконалися в слабкості армії та військово-промислового комплексу Російської Федерації.

340
24.09.2022

Крім того, він наголосив, що світ "абсолютно справедливо" відреагує на так звані "референдуми", які окупаційна влада намагається зараз провести в Криму та в інших частинах України, які вона "поки контролює".

454
18.09.2022

Окрім того, керівництво Збройних сил наголосило, що «керується принципом єдиноначальності» і «не допускає всередині військового колективу розколів».

567