Релокувалися із Донеччини: як в Івано-Франківську функціонує Центр комплексної реабілітації (ФОТО)

З початку 2023 року в Івано-Франківську запрацював Центр комплексної реабілітації «Донбас-Прикарпаття», який переїхав у наш край з Краматорська.

Сьогодні тут допомагають не лише людям з інвалідністю, але й військовим.

Про історію евакуації, як функціонує Центр, які послуги надає та скільки осіб проходять реабілітацію – дізнавалася журналістка Фіртки.

Так, Центр реабілітації для осіб з інвалідністю «Донбас» з Краматорська двічі переживав евакуацію. Вперше це відбулося у 2014 році, коли з початком російської агресії працювати в рідному місті стало небезпечно. Тоді на майже два місяці фахівці Центру перебрались в Одесу. У лютому 2022 року знову постало питання евакуації.

Світлана Фоміна, керівниця Центру комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Донбас-Прикарпаття», ділиться, що найперше постало питання евакуації близько сотні людей з інвалідністю, яким кілька днів поспіль довелось перебувати у підвалах.

До слова, Центр «Донбас» існує з 2007 року у місті Краматорськ. Становлення закладу було складне, ділиться його керівниця.

«У 2014 році завдяки міжнародним донорам ми побудували новий центр, у якому було п’ять тисяч квадратних метрів. Там під одним дахом організували гуртожиток, харчоблок та класи для професійної реабілітації. Це був центр на Донеччині, який міг приймати 70 осіб, що пересуваються на візках.

Це було доступне середовище. Там ми проводили й різноманітні масові заходи: «Краса без обмежень», «Мужність без обмежень», а також «Світ без обмежень» - це був класний конкурс серед людей, які одружені та обоє на візках.

Коли почалася війна – мені, як керівниці, необхідно було максимально оперативно реагувати. Маючи подібний досвід з 2014 року, я зібрала колектив, розподілила обов’язки і насамперед ми вивезли людей, які в той час вже проходили реабілітацію, у безпечніше місце.

Так, ми поїхали у Дніпро. Там нам дали притулок і допомогли вивезти найцінніше обладнання центру», - ділиться жінка.

За словами Світлани Фоміної, згодом колектив Центру переїхав у Стрий Львівської області, де орендували склади, де тримати обладнання.

«Далі переїхали у Тисменицю, і вже зараз зупинилися в Івано-Франківську. Це був довгий шлях і я щиро вдячна своїй команді за підтримку.

Станом на сьогодні у нас 50 відсотків колективу з Донеччини, інша половина – місцеві фахівці. В цілому 38 осіб.

Роботу в Івано-Франківську Центр розпочав ще у січні цього року, втім офіційне відкриття організували лише в травні у День вишиванки», - розповідає Світлана Фоміна.

Над облаштуванням приміщення розпочали працювати у вересні 2022 року.

читайте також: «Про це бояться говорити»: як в Івано-Франківську функціонує обласний центр психічних захворювань (ФОТО)

«Ми дуже швидко старалися все облаштувати, втім спочатку місцеві мешканці отримували послуги й без ремонту. Ми розставили обладнання і таким чимом працювали. Зараз нарешті маємо приємні охайні кабінети», - ділиться керівниця Центру.

Пацієнти тут в основному військові, діти та дорослі з інвалідністю. Приблизно 70 осіб вже отримали послуги у Центрі.

Військових тут поки не дуже багато, оскільки люди ще не отримали всі документи щодо інвалідності. Це дещо тривала процедура, а без цього у Центрі не можуть надавати послуги.

Аби облаштувати Центр в Івано-Франківську залучили приблизно 2,5 мільйони гривень.

«Від держави ми зовсім нічого не отримали, практично всі кошти нам допомогла зібрати місцева влада. Вони нас скеровували, інформували, до кого й куди звернутися», - каже Світлана Фоміна.

У реабілітаційному центрі пропонують великий арсенал процедур, як фізіотерапевтичних, так і інших реабілітаційних послуг. Зокрема, з фізіотерапевтичних процедур виконують лазерну терапію, ультразвукову, магнітотерапію, дарсонвалізацію та різноманітні види електролікування: електрофорези та електростимуляції.

«Дуже широким попитом серед відвідувачів користуються ножні ванночки з хвойним екстрактом, кисневі пінки та лікувальні чаї, які заварює наша медсестричка.

Крім того, тут ми використовуємо комплекси лікувальної фізкультури, ерготерапії та заняття з психологами, які є обов’язковими, а також з терапевтом мовлення.

У нашому центрі проходять реабілітацію люди з інвалідністю. Звичайно ж, діагнози різноманітні. Серед поширених – перенесені ішемічні інсульти, оперативні втручання, а також у нас є багато військових, які проходять реабілітацію після різноманітних травм.

У кожного з них вже встановлена інвалідність. Є також велика кількість діток з ДЦП, синдромом Дауна, аутизмом та інше.

Є й люди із цукровим діабетом та гіпертонічними захворюваннями. Але, що важливо, у нас лікуються лише ті пацієнти, які вже мають встановлену інвалідність», - наголошує Марія Кліщенко, лікар-фізіотерапевт, яка працює в Центрі.

Курс реабілітації тут триває протягом місяця, тобто 30 днів. Зі слів фахівчині, за цей час можна зробити багато.

«До нас приходили пацієнти із руховими обмеженнями, порушеною ходою, і виходили, звичайно ж, зі сторонньою допомогою, але своїми ногами.

Це великий плюс, що є така можливість для людей – пройти місячну реабілітацію. За цей період людина освоюється та пристосовується до умов, а відтак з допомогою добрих фахівців, пацієнти відчувають суттєве покращення стану здоров’я.

Пацієнти приходять до нас щодня, окрім суботи та неділі, які у нас є вихідними днями. Впродовж одного місяця у нас проходять реабілітацію 20-25 пацієнтів», - додає лікарка.

Велика кількість хворих з Івано-Франківська, але є й з області, адже в Центрі є хороша послуга – можливість залишитися у палатах тим пацієнтам, які не мають можливості щодня доїжджати на процедури. Тут вони проживають і навіть харчуються.

«Щоб потрапити до нас – пацієнти отримують направлення із соціального захисту.

У фізіотерапії я працюю майже тридцять років, тому можу зробити впевнений висновок, що результати у цьому Центрі пацієнти отримують дуже хороші.

У лікарнях зараз є певний ліміт, тобто на реабілітацію виділяють 14 днів. І це лише двічі на рік. А так плюс ще 30 днів є можливість лікуватися у нас.

Так пацієнти можуть суттєво покращити своє здоров’я. Вікових обмежень, до речі, у нас немає: від дітей до дорослих. Наймолодшому пацієнту зараз три роки», - розповідає Марія Кліщенко.

Аби відкрити двері реабілітаційного центру в Івано-Франківську, довелося пройти складний шлях.

 

Керівниця розповідає, що обладнання вивозили під ворожими обстрілами, евакуювали пацієнтів з інвалідністю та колектив, шукали зручне приміщення.

«Зараз маємо дуже охайні кабінети, які зроблені завдяки міжнародним донорам «The Children», підтримці обласної та міської влад.

У нас доглянуте подвір’я і все створено для людей, які пересуваються на візках та милицях», - наголошує Фоміна.

До слова, Центр досить активно співпрацює й з Івано-Франківським національним медичним університетом. На базі Центру проходять клінічну практику студенти спеціалізацій фізична терапія та ерготерапія, а опісля практики кращі студенти можуть залишитися й для працевлаштування.

Поряд із цим, запланували чимало спільних заходів між Центром та університетом, зокрема щодо етики спілкування з людьми з інвалідністю.

«Наша робота важлива тут, на Прикарпатті, бо саме в тилу ми можемо надавати свої послуги як військовим, так і переселенцям чи місцевим мешканцям», - каже Світлана Фоміна.

Разом з тим, у травні на відкриття центру приїхали люди з різних куточків України: Донеччини, Луганщини, Дніпра, Чернівців, Хмельницького та Львова.

«Ви собі не можете уявити, наскільки тішиться моя душа, що ми в нашій області в місті Івано-Франківськ маємо такий потужний центр реабілітації. Пам’ятаю, перші дні, коли ми зустрічали евакуаційні поїзди і тоді я зустрілася й зі Світланою Фоміною.

Одразу зрозуміла, що завдяки їй в нашій області буде зроблено чимало добрих справ. Бо це людина, яка любить інших людей», - ділиться Світлана Онищук, очільниця Івано-Франківської області.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок

Фотогалерея


15.06.2023 Тіна Любчик 6583
Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1375
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

969
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1229 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3656 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33839
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2799

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

330

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

722

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1658

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1037
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

591
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

481
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

857
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1837
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12169
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1463
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1248
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

509
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

213
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

293
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

335
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1227