"Краще запобігти, ніж боротися з наслідками": івано-франківська психологиня про булінг

Часто психологи отримують запити від дорослих, які зіштовхуються з агресією дітей, а останні з булінгом в навчальних закладах.

Про це журналістці Фіртки розповіла дитяча психологиня Ірина Волощук.

«У таких випадках батькам теж потрібна підтримка. Коли батьки дізнаються, що їхню дитину цькують у школі, вони відчувають шок і стрес.

Це може призвести до їхньої власної травматизації. Тому перед тим, як говорити з дитиною, їм варто обговорити ситуацію з психологом або з близькою людиною, щоб пережити свої емоції та трохи заспокоїтися.

Наступний крок — підтримка самої дитини. Важливо показати їй, що вона не сама, що це, що відбувається, неправильно.

Після цього має відбутися розмова між дорослими — батьки повинні заступитися за свою дитину. Коли я вивчала тему сексуального насильства і перечитувала відповідну літературу, то зустріла висновки, що не так страшно саме насильство, як те, що відбувається після нього».

Фахівчиня продовжує, ще гірший випадок, якщо дитина не отримує підтримки, ніхто не звертає уваги на її проблему та вона залишається з цим наодинці.

«Батьки часто кажуть: «Ми теж через це проходили, треба бути сильнішим, не звертати уваги». Але такі слова ніколи не можна говорити дітям. Краще запитати: «Як тобі допомогти?». «Чи потрібна тобі моя підтримка?».

Інколи дитина боїться звернутися до батьків, бо переживає, що ситуація стане ще гіршою. Вона думає, що якщо розповість, то батьки звернуться до вчителя, вчитель – до батьків інших дітей, і через це булери стануть ще агресивнішими.

Тут важливо дати дитині впевненість у тому, що ситуація буде вирішена без шкоди їй. Дорослі мають перервати це коло. Якщо втрутиться дорослий, діти, які цькують, не матимуть доступу до жертви.

Не варто боятися навіть таких радикальних рішень, як переведення дитини в іншу школу. Адже що може бути важливішим за безпеку дитини?».

Зазвичай причиною булінгу, продовжує Ірина Волощук, — є впевненість агресорів, що їм нічого за це не буде.

«Вони або бачать таку модель поведінки в оточенні, або самі не мають достатньої батьківської уваги.

Якщо дитині байдуже, що з нею буде, це означає, що в її сім’ї немає прив’язаності, немає душевного зв’язку. Такі діти не відчувають емпатії до інших і можуть принижувати когось просто через заздрість або злість.

Я колись написала пост у Facebook, через який мене захейтили. Але я й досі дотримуюсь цієї думки. У нас є традиційне уявлення, що дівчаток не можна бити. Але я помічала, що до мене частіше приводять хлопчиків, яких карають за те, що вони захищалися від дівчаток.

Я вважаю, що діти повинні вміти захищати себе — не лише фізично, а й мати внутрішній дозвіл на самозахист. Цей дозвіл дають батьки та вчителі. Якщо агресор знає, що отримає відсіч, він не буде нападати.

Дівчатка, які цькують хлопчиків, не зачіпають тих, хто одразу дає здачі. Це факт. Саме тому ми маємо вчити дітей давати відсіч — і фізично, і морально. Це нормально. Людство вижило саме завдяки вмінню захищатися.

Дитина не завжди поруч із дорослими, тому вона повинна знати, як постояти за себе. Це наш обов’язок — навчити її цього».

Утім, як зазначає психологиня, краще запобігати булінгу, аніж боротися з його наслідками.

«Насправді булінг не виникає раптово. Це завжди накопичується, і більшість знає про проблему ще до того, як вона стає масштабною.

Агресори не бояться розголосу — вони записують булінг на відео, виставляють у соціальні мережі. Це означає, що вони впевнені: їм за це нічого не буде.

Дорослі мають взяти відповідальність за ситуацію. Часто ми ігноруємо натяки на булінг, вважаючи їх звичайними жартами або «особливостями колективу». Але якщо я бачу таке у своїй групі підлітків, я негайно зупиняю заняття і говорю про це. Я не пропускаю навіть дрібні прояви булінгу.

На мою думку, проблема булінгу полягає не в тому, що діти погані, а в тому, що втрачено авторитет дорослих. Вчителям дуже складно працювати з великою кількістю дітей, особливо коли вони не знають, як ефективно взаємодіяти з ними.

Сучасні діти не завжди розуміють, навіщо їм учити шкільну програму. І в цьому вони часто мають рацію. Вчитель має бути не просто носієм знань, а насамперед людиною, яка знає, як спілкуватися з дітьми. Адже якщо ти не можеш впоратися з класом, ти не можеш бути ефективним вчителем».

Ірина Волощук додає, вчителі теж потребують підтримки. Адже вони часто не знають, як реагувати на певні ситуації, бо їх ніхто цього не вчив.

«Деколи вчителям буває страшно, особливо коли мова йде про підлітків. Через це вони можуть просто закривати очі на проблему».

Більше читайте у матеріалі: Розмовляти та чітко встановлювати межі: івано-франківська психологиня про побудову довіри між батьками та дітьми


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Розлучення батьків: івано-франківська психологиня розповіла, як підтримати дитину

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Дитяча наркоманія, розшуки неповнолітніх та випадки самогубств»: інтерв'ю з керівницею ювенальної превенції Івано-Франківщини Аллою Бойчук

Найбільш вразливими є підлітки: психологиня розповіла, як підтримати дитину з суїцидальними думками


Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2224
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1040
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1009
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2152
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3611
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2545 7

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

849

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

740

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

696

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

691
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10364
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1209
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5324
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1046
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2842
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1208
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

434
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

297 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

747
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

641
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

689