«Індійський» COVID-штам: що про нього відомо та чи варто чекати нової хвилі в Україні

Нещодавно Україна подолала чергову хвилю епідемії COVID-19. "Червоних" областей вже немає, проте Миколаївська та Черкаська - ще залишаються у "помаранчевій".

Однак міністр охорони здоров'я Максим Степанов попереджає про загрозу нової хвилі – четвертої, а також припускає поширення індійського штаму коронавірусу в країні. 

Фіртка зібрала відомості про новий штам COVID-19.


Стурбованість у ВООЗ

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) класифікувала варіант COVID-19, який вперше виявили в Індії, як варіант, що викликає "глобальну стурбованість".

Про це йдеться у матеріалі BBC. Попередні дослідження показують, що мутація B.1.617 поширюється легше, ніж інші варіанти, й вимагає подальшого вивчення.

Перекваліфікація варіанту вірусу відбувається з "представляє інтерес" до "що викликає занепокоєння", коли він, зокрема, має легку передачу, викликає важкий перебіг захворювання чи знижує ефективності лікування і вакцини.

Три інших варіанти з Великобританії, Південної Африки та Бразилії отримали таке ж позначення.

За даними ВООЗ, цей варіант вже поширився більш ніж в 30 країнах. Цей штам вивчають, щоб встановити, чи є він причиною смертельного сплеску в Індії. Проте уряд Індії заявляє, що кореляція між новим варіантом COVID-19 та смертоносної другою хвилею в Індії – ще не "повністю встановлена".


В чому відмінність індійського штаму від інших

На брифінгу 11 травня очільник МОЗ Максим Степанов наголосив, що над світом нависла загроза поширення індійського штаму коронавірусу, який є ще небезпечнішим та агресивнішим за південноафриканський та британський штами.

Цей вірус характеризується надважкою клінічною картиною, з ураженням не тільки органів дихання, а й шлунково-кишкового тракту та нирок. У пацієнтів спостерігається важка інтоксикація. За повідомленнями індійських ЗМІ, також є випадки сліпоти та мікромікозу – некротичних уражень слизових оболонок носа та горла.

Індійський штам коронавірусу вже зафіксували у Польщі, Румунії, інших країнах Європи. За його словами, для України це серйозний виклик.


Вчені про новий штам

Вчені ще мало що знають про цей різновид коронавірусу, повідомляє УП.Життя.

"Деякі попередні дослідження демонструють підвищену трансмісивність (передачу) цього варіанту", – сказала доктор Марія Фон Керхов, технічна керівниця відділу ВООЗ боротьби з COVID-19.

За її словами, дослідження обмеженої кількості пацієнтів, яке ще не було рецензовано, показало, що антитіла від вакцин або інфекції з іншими варіантами можуть бути не настільки ефективні проти цього штаму. 

Проте ВООЗ заявило, що вакцини, ймовірно, залишаться достатньо ефективними, щоб забезпечити захист від індійського штаму. Індійський штам вперше виявили в Індії наприкінці 2020 року.

Згідно з даними Gisaid, платформи, де країни можуть обмінюватися даними про віруси, штам з Індії виявили приблизно в 40 країнах. Цей варіант іноді називають "подвійним мутантом", тому що він несе дві небезпечні мутації – E484Q і L452R, які можуть зробити вірус більш заразним і допомогти краще ухилятися від захисту організму. 

Третя мутація P681R в індійському штамі потенційно може призвести до "посиленої передачі" коронавірусу.


Інші мутації COVID-19

В Україні випадки захворювання цим штамом зафіксовані вже у всіх областях, зокрема й на Прикарпатті.

Британський штам більш заразний, ніж початковий «китайський варіант». При цьому останні дослідження, опубліковані в The Lancet Infectouse Diseases і The Lancet Public Health, не підтвердили, що у пацієнтів, інфікованих цим штамом, перебіг хвороби тяжчий. Раніше вважалося, що цей штам більш смертельний, ніж інші.

Для британського штаму більш характерні такі симптоми, як біль в горлі та м'язах, кашель, сильна втома. Втрата нюху і смакової чутливості серед інфікованих спостерігається рідше.

Південноафриканський штам COVID-19 більш стійкий до вакцини Pfizer. Про це свідчать дані дослідження фахівців Тель-Авівського університету. Інфікування цим штамом більш поширене серед молодих людей без будь-яких супутніх захворювань. Найпоширеніші симптоми – температура, кашель, діарея, кон'юнктивіт, головний біль, ломота в тілі, біль у горлі.

Бразильський штам коронавірусу активно поширився в січні. У групі ризику зараження – молодь і вагітні жінки. Ще одна особливість цієї мутації – високий ризик зараження на коронавірус повторно.


Скільки є вакцин проти коронавірусу та як записатися на щеплення

На Прикарпаття надійшло 10 600 доз вакцини AstraZeneca-SKBio, 2240 доз китайської вакцини CoronaVac та 1170 доз вакцини Pfizer.

Партія Pfizer призначена виключно для працівників інтернатів і будинків для людей похилого віку, їх вихованців і мешканців, а також співробітників ДСНС України. Натомість партія AstraZeneca-SKBio розрахована на людей віком 65+ та тих, хто має отримати другу дозу вакцини.

Зараз в Україні проти COVID-19 вакцинують:

  • медиків і працівників закладів охорони здоров’я;
  • мешканців і персонал будинків для літніх людей та спеціалізованих інтернатів;
  • учасників Операції об’єднаних сил на Сході України;
  • соціальних працівників;
  • священнослужителів;
  • олімпійців і паралімпійців, які представлятимуть Україну на змаганнях в Токіо у 2021 році;
  • освітян, які залучені до проведення зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО);
  • співробітників патрульної поліції, Державної служби з надзвичайних ситуацій та прикордонників;
  • людей віком від 65 років. Пріоритет надається людям старшого віку та людям, які мають неінфекційні хронічні захворювання. Зокрема, цукровий діабет, серцево-судинні захворювання, хвороби органів дихання та нирок.

Записатися на вакцинацію можна через мобільний додаток "Дія", портал "Дія", контакт-центр МОЗ, через сімейного лікаря або через пункт вакцинації. На Прикарпатті функціонує пів сотні таких пунктів.

Варто додати, що на Прикарпатті за добу 31 підтверджений випадок COVID-19, сім — летальні. Крім того, за добу в області проти цієї хвороби щепилися 857 людей.


Читайте також:

Коли в Україні закінчиться пандемія COVID-19 і з'явиться колективний імунітет - прогноз вчених

Світ надіслав Індії мільйони допомоги проти Сovid-19: на що витрачені гроші?

Вloomberg: у пацієнтів з Covid-19 в Індії виявлена смертельна грибкова інфекція


12.05.2021 3634
Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1575
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1016
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1277 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3734 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33870
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2834

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

355

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

751

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1696

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1065
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

630
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

509
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

886
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1984
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12200
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1496
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1279
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

539
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

252
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

321
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

366
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1259