«Індійський» COVID-штам: що про нього відомо та чи варто чекати нової хвилі в Україні

Нещодавно Україна подолала чергову хвилю епідемії COVID-19. "Червоних" областей вже немає, проте Миколаївська та Черкаська - ще залишаються у "помаранчевій".

Однак міністр охорони здоров'я Максим Степанов попереджає про загрозу нової хвилі – четвертої, а також припускає поширення індійського штаму коронавірусу в країні. 

Фіртка зібрала відомості про новий штам COVID-19.


Стурбованість у ВООЗ

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) класифікувала варіант COVID-19, який вперше виявили в Індії, як варіант, що викликає "глобальну стурбованість".

Про це йдеться у матеріалі BBC. Попередні дослідження показують, що мутація B.1.617 поширюється легше, ніж інші варіанти, й вимагає подальшого вивчення.

Перекваліфікація варіанту вірусу відбувається з "представляє інтерес" до "що викликає занепокоєння", коли він, зокрема, має легку передачу, викликає важкий перебіг захворювання чи знижує ефективності лікування і вакцини.

Три інших варіанти з Великобританії, Південної Африки та Бразилії отримали таке ж позначення.

За даними ВООЗ, цей варіант вже поширився більш ніж в 30 країнах. Цей штам вивчають, щоб встановити, чи є він причиною смертельного сплеску в Індії. Проте уряд Індії заявляє, що кореляція між новим варіантом COVID-19 та смертоносної другою хвилею в Індії – ще не "повністю встановлена".


В чому відмінність індійського штаму від інших

На брифінгу 11 травня очільник МОЗ Максим Степанов наголосив, що над світом нависла загроза поширення індійського штаму коронавірусу, який є ще небезпечнішим та агресивнішим за південноафриканський та британський штами.

Цей вірус характеризується надважкою клінічною картиною, з ураженням не тільки органів дихання, а й шлунково-кишкового тракту та нирок. У пацієнтів спостерігається важка інтоксикація. За повідомленнями індійських ЗМІ, також є випадки сліпоти та мікромікозу – некротичних уражень слизових оболонок носа та горла.

Індійський штам коронавірусу вже зафіксували у Польщі, Румунії, інших країнах Європи. За його словами, для України це серйозний виклик.


Вчені про новий штам

Вчені ще мало що знають про цей різновид коронавірусу, повідомляє УП.Життя.

"Деякі попередні дослідження демонструють підвищену трансмісивність (передачу) цього варіанту", – сказала доктор Марія Фон Керхов, технічна керівниця відділу ВООЗ боротьби з COVID-19.

За її словами, дослідження обмеженої кількості пацієнтів, яке ще не було рецензовано, показало, що антитіла від вакцин або інфекції з іншими варіантами можуть бути не настільки ефективні проти цього штаму. 

Проте ВООЗ заявило, що вакцини, ймовірно, залишаться достатньо ефективними, щоб забезпечити захист від індійського штаму. Індійський штам вперше виявили в Індії наприкінці 2020 року.

Згідно з даними Gisaid, платформи, де країни можуть обмінюватися даними про віруси, штам з Індії виявили приблизно в 40 країнах. Цей варіант іноді називають "подвійним мутантом", тому що він несе дві небезпечні мутації – E484Q і L452R, які можуть зробити вірус більш заразним і допомогти краще ухилятися від захисту організму. 

Третя мутація P681R в індійському штамі потенційно може призвести до "посиленої передачі" коронавірусу.


Інші мутації COVID-19

В Україні випадки захворювання цим штамом зафіксовані вже у всіх областях, зокрема й на Прикарпатті.

Британський штам більш заразний, ніж початковий «китайський варіант». При цьому останні дослідження, опубліковані в The Lancet Infectouse Diseases і The Lancet Public Health, не підтвердили, що у пацієнтів, інфікованих цим штамом, перебіг хвороби тяжчий. Раніше вважалося, що цей штам більш смертельний, ніж інші.

Для британського штаму більш характерні такі симптоми, як біль в горлі та м'язах, кашель, сильна втома. Втрата нюху і смакової чутливості серед інфікованих спостерігається рідше.

Південноафриканський штам COVID-19 більш стійкий до вакцини Pfizer. Про це свідчать дані дослідження фахівців Тель-Авівського університету. Інфікування цим штамом більш поширене серед молодих людей без будь-яких супутніх захворювань. Найпоширеніші симптоми – температура, кашель, діарея, кон'юнктивіт, головний біль, ломота в тілі, біль у горлі.

Бразильський штам коронавірусу активно поширився в січні. У групі ризику зараження – молодь і вагітні жінки. Ще одна особливість цієї мутації – високий ризик зараження на коронавірус повторно.


Скільки є вакцин проти коронавірусу та як записатися на щеплення

На Прикарпаття надійшло 10 600 доз вакцини AstraZeneca-SKBio, 2240 доз китайської вакцини CoronaVac та 1170 доз вакцини Pfizer.

Партія Pfizer призначена виключно для працівників інтернатів і будинків для людей похилого віку, їх вихованців і мешканців, а також співробітників ДСНС України. Натомість партія AstraZeneca-SKBio розрахована на людей віком 65+ та тих, хто має отримати другу дозу вакцини.

Зараз в Україні проти COVID-19 вакцинують:

  • медиків і працівників закладів охорони здоров’я;
  • мешканців і персонал будинків для літніх людей та спеціалізованих інтернатів;
  • учасників Операції об’єднаних сил на Сході України;
  • соціальних працівників;
  • священнослужителів;
  • олімпійців і паралімпійців, які представлятимуть Україну на змаганнях в Токіо у 2021 році;
  • освітян, які залучені до проведення зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО);
  • співробітників патрульної поліції, Державної служби з надзвичайних ситуацій та прикордонників;
  • людей віком від 65 років. Пріоритет надається людям старшого віку та людям, які мають неінфекційні хронічні захворювання. Зокрема, цукровий діабет, серцево-судинні захворювання, хвороби органів дихання та нирок.

Записатися на вакцинацію можна через мобільний додаток "Дія", портал "Дія", контакт-центр МОЗ, через сімейного лікаря або через пункт вакцинації. На Прикарпатті функціонує пів сотні таких пунктів.

Варто додати, що на Прикарпатті за добу 31 підтверджений випадок COVID-19, сім — летальні. Крім того, за добу в області проти цієї хвороби щепилися 857 людей.


Читайте також:

Коли в Україні закінчиться пандемія COVID-19 і з'явиться колективний імунітет - прогноз вчених

Світ надіслав Індії мільйони допомоги проти Сovid-19: на що витрачені гроші?

Вloomberg: у пацієнтів з Covid-19 в Індії виявлена смертельна грибкова інфекція


12.05.2021 3732
Коментарі ()

01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

460
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1255
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2184 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1056
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2979
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2053

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

822

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

983

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1413

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2013
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26294 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

702
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

902
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2930
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1180
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

888
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1150
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1147
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

345
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4153
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1015
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1580