Графіки відключень світла складатимуть по-новому: що варто знати прикарпатцям

В Україні оновили правила застосування графіків погодинного вимкнення електроенергії.

Як повідомляє ligazakon, Міненергетики наказом від 11 листопада 2022 року № 384 (у редакції наказу від 9 грудня 2022 р. № 412) затвердило зміни до Інструкції про складання та застосування графіків погодинного відключення електроенергії, які набудуть чинності з дня їхнього офіційного опублікування, передає Фіртка.

Зокрема, виходячи зі змін, графік погодинного відключення електроенергії складається в обсязі до 100%, але не менше ніж 75% від максимального споживання електричної потужності в період з 8:00 до 22:00 години у режимний день вимірів грудня попереднього року кожного оператора систем розподілу.

При цьому графіки розподіляються на шість рівних черг, які мають підтримуватися в обсязі не менше ніж 12,5% від поточного електроспоживання (було не менше ніж 25%).

А ось під час складання графіків враховують схеми електропостачання за погодженням з місцевими органами виконавчої влади/військовими адміністраціями.

Таким чином, Міненерго не пізніше ніж за добу до початку застосування графіків повідомляє операторам системи передачі та розподілу про ситуацію з постачання електроенергії та необхідність застосування графіків.

Оператори не пізніше ніж за 8 годин до застосування графіків повідомляють споживачам через свої вебсайти та/або по оперативній лінії. Крім того, у розпорядженні про введення графіка повинні бути зазначені термін і час початку та закінчення застосування протягом доби та кількість черг.

Зокрема, максимальна тривалість перерви в електропостачанні споживачів:

  • не повинна перевищувати 4 годин,
  • в умовах мінусових температур (нижче -10° C), коли перерва в електропостачанні може призвести до розладу систем централізованого теплопостачання, допускається перерва в електропостачанні до 2 годин.
  • на період дії воєнного стану та протягом року після нього тривалість перерви в електропостачанні споживачів не може перевищувати 6 годин протягом доби з можливим відхиленням в сторону збільшення на не більше, ніж 1 годину незалежно від температури зовнішнього повітря.

   читайте також: Прикарпатці у темряві обурені, чому в сусідів цілодобово світиться. За яким принципом вимикають світло?

Відключення електроенергії за графіком здійснюється почергово та послідовно. При отриманні команди на обсяг застосування графіка, менше величини однієї черги — застосовується одна черга, а якщо задана величина перевищує величину черги більш ніж на 5 МВт, мають бути використані одночасно декілька черг.

Включення приєднань, відключених за графіком, виконується після відключення приєднань на відповідну величину навантаження наступної черги з метою недопущення збільшення споживання електричної потужності.

У випадку, коли введені в дію графіки не забезпечують дотримання заданого режиму споживання електричної потужності, диспетчером після попередження можуть бути застосовані графіки аварійних відключень, спеціальні графіки аварійних відключень в обсягах, необхідних для виконання встановлених режимів електроспоживання, з урахуванням рівня обмеження електропостачання захищеним споживачам або безпеки життя та здоров'я людей.

На період дії воєнного стану та протягом 12 місяців після його припинення чи скасування до промислових підприємств не застосовуються графіки у разі забезпечення виконання наступних умов:

  • зниження рівня споживання електричної потужності та обсягу споживання електричної енергії у години максимального навантаження, визначених та доведених до споживача, на 50 % відносно до серединного рівня споживання у години максимального навантаження;
  • зниження рівня споживання електричної потужності та обсягу споживання електричної енергії у години напівпікового навантаження, визначених та доведених до споживача, на 25 % відносно до серединного рівня споживання у години напівпікового навантаження.

Для решти періодів обмеження до промислових підприємств щодо споживання електричної енергії та потужності не застосовуються.

Промислові підприємства з урахуванням особливостей технологічного процесу можуть запропонувати альтернативний варіант зниження власного рівня споживання електричної потужності та обсягу споживання електричної енергії. Такий альтернативний варіант повинен відповідати цілям, передбаченим застосуванням графіків, і забезпечувати виконання викладених вище вимог за накопичувальним принципом. Накопичувальний принцип передбачає можливість формування гнучкого графіка споживання електричної потужності в години пікових та напівпікових навантажень.

Альтернативний варіант узгоджують з відповідною військовою адміністрацією та операторами.

Керівники регіональних диспетчерських центрів та операторів систем розподілу відповідальні за дотримання вимог цієї Інструкції та за виконання обсягів графіків при їх застосуванні, у тому числі забезпечення належного контролю виконання вимог для промислових підприємств.

Самовільне перемикання споживачем навантаження, внесеного до графіків, на інші джерела живлення операторів систем постачання та розподілу, дає підприємству право після додаткового попередження споживача про порушення встановленого режиму зниження електроспоживання та невжиття ним заходів щодо зниження навантаження протягом 10 хвилин відключити приєднання споживача від джерела електропостачання. Відповідальним за можливі негативні наслідки такого відключення є споживач.

До слова, енергетики спрогнозували, скільки ще триватимуть відключення світла на Прикарпатті. Так, такі відключення будуть до кінця опалювального сезону, ймовірно, десь до початку квітня.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

На випадок блекауту: де в Івано-Франківській громаді можна зігрітися

Порадійте за сусіда, у якого є світло: чому прикарпатцям важливо не сваритись через відключення


Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

327
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

654
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1937
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3415
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1252
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1258

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1391

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

399

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1054

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1220
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24183
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

432
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2589
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

471
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1424
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

621
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15288
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

421
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1126 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

556
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

460
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

541