Збільшилася потреба у патронатних вихователях та прийомних сім'ях: яка тенденція влаштування дітей в Івано-Франківській громаді

В Івано-Франківській громаді у 2022 році кількість дітей, які перебувають у складних обставинах, збільшилася до 160. Це — удвічі більше, ніж у 2021.

Окрім цього, у громаді збільшилася потреба у патронатних вихователях та прийомних сім'ях.

Хто може стати кандидатом в усиновлювачі, розповіла Суспільному керівниця служби у справах дітей Івано-Франківської міськради Ірина Рохман, передає Фіртка.


Яка тенденція влаштування дітей в Івано-Франківській громаді?


"У нашій громаді у 2022 році вперше створили дитячий будинок сімейного типу в селі Березівка. Зараз там проживають троє дітей. Ми плануємо поселити туди ще від п'яти до десяти дітей, які житимуть у сім'ях наших батьків-вихователів.

Також за рік створили сім'ю патронатного вихователя. Окрім того, на початку 2023 року вперше за останні шість років з'явилася прийомна сім'я для дитини", — говорить Ірина Рохман.

За її словами, облік кандидатів в усиновлювачі також поповнюють пари та люди з-поміж переселенців.

"Упродовж 2022 року до нас переїхали два дитячі будинки сімейного типу і ще одна сім'я. Окрім того, з 2016 у громаді функціонує дитячий будинок сімейного типу, який переїхав до нас з Луганська.

У період повномасштабного вторгнення РФ в Україну він перебрався до Німеччини, але ми працюємо з цими сім'ями", — каже керівниця служби у справах дітей Івано-Франківської міськради.

Ірина Рохман додає: у службі у справах дітей міськради працює міждисциплінарна команда. До неї входять педагоги, медики, представники центру соціальних служб для сім'ї, дітей і молоді та ювенальна превенція.

"Позитивною динамікою є те, що буквально у 2021 році прийомна сім'я усиновила дітей 14, 16 та 12 років. Це — дуже добре, тому що зазвичай всиновлюють дітей тільки до трьох років", — розповідає Ірина Рохман.


Державна підтримка патронатних та прийомних сімей


За словами Ірини Рохман, державна підтримка патронатних та прийомних сімей за рік повномасштабного вторгнення РФ в Україну не змінилася.

"За кожною дитиною, влаштованою у сім'ю чи у сімейні форми виховання, зберігається по 2,5 прожиткового мінімуму відповідно до віку дитини. Якщо дитина з певними фізіологічними вадами — це 3,5 прожиткові мінімуми.

Батьки у прийомній сім'ї отримують за кожну дитину 2 400 грн у місяць, патронатні вихователі — приблизно 12 тис. грн", — каже Ірина Рохман.


Різниця між патронатними та прийомними сім'ями


"Патронатні — це сім'ї, у яких діти перебувають різний період часу", — пояснює керівниця служби у справах дітей Івано-Франківської міськради.

З її слів, мінімальний період перебування дитини у патронатній сім'ї складає три місяці, максимальний — до пів року. Однак у період вторгнення РФ в Україну діє виняток, коли дитина може перебувати у сім'ї патронатного вихователя до закінчення війни.

"У прийомні сім'ї влаштовують винятково сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування. Вони проживають там до 18 років. Є можливість проживати до 23 років, якщо дитина навчається.

У цьому випадку сім'я отримує гроші, поки дитині не виповниться 23 роки", — каже Ірина Рохман.

Наразі служба у справах дітей Івано-Франківської міськради працює з п'ятьма патронатними й вісьмома прийомними сім'ями.

"Ми потребуємо прийомних батьків та патронатних вихователів.

Ще до великої війни йшла мова про те, що до 2026 року має бути деінституалізація всіх інтернатних закладів і діти мають бути влаштовані у сімейні форми виховання", — додає Ірина Рохман.


Хто може стати прийомними батьками або патронатними вихователями


За словами керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської міськради, за період великої війни умови, довідки та вимоги до патронатних та прийомних батьків не змінилися.

"Основне, що потрібно — це паспорт громадянина України. Якщо ми говоримо про патронатного вихователя, то обов'язково, щоб у нього був помічник.

Патронатний вихователь — це працівник виконавчого комітету. З ним укладена тристороння угода про умови роботи. Він працює з влаштованою в його сім'ю дитиною цілодобово і не може працювати деінде, оскільки отримує грошову винагороду.

Прийомні батьки можуть працювати на роботі. Бажано, щоб вони мали позитивний досвід у вихованні власних дітей. Власній дитині патронатного вихователя має бути понад чотири роки", — розповідає Ірина Рохман.

З додаткових документів потрібна довідка медичного зразка за постановою № 905. Згідно з нею треба пройти огляд у лікарів. Також слід надати довідки про несудимість та навчання.

"Відповідальність за влаштування та проживання дитини залишилася. Зараз вона, мабуть, ще більша, оскільки на будь-якій території України все ж таки є небезпека, коли звучать сирени.

Тому щоквартальне проходження навчання, на яке скеровує служба у справах дітей, є обов'язковим", — говорить Ірина Рохман.

Охочі стати прийомними або патронатними батьками можуть звернутися до служби у справах дітей Івано-Франківської міськради, що розташована за адресою: Івано-Франківськ, вулиця Грушевського, 21, кабінет 815.

Зі слів Ірини Рохман, 22 червня 2023 року у селі Микитинці відбудеться зустріч старост Івано-Франківської громади. На ній обговорять потребу в прийомних сім'ях та патронатних вихователях. Надалі планують провести зустрічі в усіх селах громади.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Війна: як пережити смерть рідних

«Найголовніші ліки — розмова та підтримка». Як протистояти страху та паніці під час війни

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Як зберігати холодний розум під час війни: поради українки, яка стала свідком російської агресії


Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2603
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20110
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1780
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1268 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2287
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3917

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

414

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2038

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

722

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1335
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

404
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

930
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24428
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

670
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

624
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

770
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1661
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8096
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

560
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

804
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2091 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

762