Збереження архітектурних пам'яток Івано-Франківська: що запропонували студенти фахового вишу

В Івано-Франківську є чимало історичних будівель різних епох. Втім, сьогодні більшість з них втрачають свій первісний вигляд або й зникають через байдужість власників.

Студенти кафедри архітектури і містобудування Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу (ІФНТУНГ) проаналізували пам’ятки, які перебувають у незадовільному технічному стані. 

Детальніше про це розповідає Фіртка.

 

“Найважливіші проблеми зараз — це відсутність контролю у сфері охорони культурної спадщини та фінансування реставраційних робіт”, — каже студентка четвертого курсу бакалаврату Уляна Лабант.

За словами дівчини, згідно зі ст. З0 Закону України «Про охорону культурної спадщини» відповідальність за стан будівлі беруть на себе органи місцевого самоврядування. Вони зобов’язані запобігати будь-якій загрозі пам’яткам і негайно повідомляти про це в орган охорони культурної спадщини. 

Але часто негативні зміни залишаються безкарними через відсутність контролю зі сторони держави.

Департамент містобудування також може надавати консультації щодо реставрації пам’яток їх власникам, допомагати з підготовкою документів чи пошуком реставраторів. Грошей на відновлення пам’яток архітектури міський бюджет, на жаль, не передбачає.

“Усе призводить до того, що будівлям спотворюють зовнішній вигляд. Зокрема, замінюють автентичні вікна, двері та інші декоративні елементи на металопластик, а це часто суперечить особливостям конструкції й декору.

Фасади фарбують в недоцільно яскраві кольори чи ділять на різнокольорові клаптики без узгодження між власниками.

Проблемою можуть бути нові великі написи чи позначки, рекламні постери; добудовані поверхи, балкони, мансарди”, — розповідає студентка.

Саме тому студенти створили альбом з кресленнями фасадів пам'яток архітектури Івано-Франківська, в якому можна їх побачити ще до появи негативних змін.

Виконав: Петро Павлюк

Виконала: Олена Гнатюк

Виконала: Вікторія Бербець

Виконала: Евеліна Якубович

Виконав: Сергій Каблак

“Споруди потребують охорони з боку держави: контроль за дотриманням норм щодо захисту архітектурних пам’яток та фінансування реставраційних робіт.

Якщо цього не станеться, ми ризикуємо залишитися без нашої унікальної культурної спадщини”, — каже Уляна Лабант.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Місто (не) Франкове або як радянська влада згущувала його фарби

Мурали як інструмент невербальної пропаганди. Яка роль вуличного мистецтва сьогодні?


Коментарі ()

01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

9401 4
25.01.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

9706 19
18.01.2024
Тіна Любчик

У п'ятницю, 19 січня, в Івано-Франківському національному медичному університеті відбудуться вибори ректора. На посаду претендують троє працівників вишу: доктор медичних наук Микола Островський, доктор медичних наук Роман Яцишин та кандидат медичних наук Руслан Савчук.  

4614
18.01.2024

Каркасні будинки відрізняються високою міцністю, надійністю і довговічністю, а також відносно недорогі в будівництві. Втім, у 2024 році ціни на будівництво каркасних будинків в Україні, як і на все інше, продовжують зростати.  

2341
16.01.2024

Всі наші бюджети – від територіальних громад і до обласного та державного, повинні стати «бюджетами перемоги».

1900
08.01.2024

Подвійні інвестиції (dual investment) – це варіант заробітку на двох видах криптовалют або із застосуванням двох стратегій інвестування.

1805

За час існування людства відбувалася величезна кількість збройних конфліктів, які переростали у війни. З різноманітних причин: територіальні претензії, сфери впливу та навіть релігійні війни. Під релігійними гаслами можна як розпочинати війну, так і фанатично самовіддано воювати.

332

Огляд світових ЗМІ у контексті того, що може чекати українців у випадку перемоги на виборах в США Дональда Трампа.

599

Популярний американський телеведучий Такер Карлсон взяв інтервю у володимира путіна. Причини цієї події були передбачливо описані ТУТ. А зараз – про те, який меседж через Карлсона передав путін для американської аудиторії. Почав він з фейкової

532

Популярний американський телеведучий Такер Карлсон взяв інтерв'ю у путлєра. Що за цим стоїть ...

577
15.02.2024

В Івано-Франківській області продовжуватимуть втілювати реформу шкільного харчування в освітніх закладах, адже діти мають споживати якісну та смачну їжу, приготовлену у добрих умовах.  

422
10.02.2024

Печериці — порівняно недорогі гриби, які можна придбати в будь-якому магазині. З них ми готуємо супи, салати, додаємо їх до других страв. І щоразу, беручи до рук печериці, виникає запитання: чи потрібно їх чистити?  

4348
06.02.2024

"Чому хліб не можна, а сухарі можна?" - цим питанням напевно задаються безліч втомлених дієтою людей.

882
15.02.2024

Якщо подружжя зіштовхнулося з кризовими проблемами у сім'ї, варто звернутися для отримання підтримки та поради до різних фахівців залежно від конкретної ситуації.  

397
10.02.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

820
06.02.2024

Через обмороження у 35 років отцю ампутували дві ноги, заледве вдалося врятувати руки. Зараз священник керує автівкою, працює на городі, біля дому. Своїм прикладом він підтримує поранених воїнів.  

1764
02.02.2024

Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині, — є однією із найвеличніших релігійних та історико-архітектурних святинь на Заході України.  

1243
17.02.2024

У суботу, 17 лютого, у фортечній галереї "Бастіон" відкрили першу виставку адвоката й митця-аматора Івана Ватутіна.  

381
15.02.2024

Станом на лютий 2024 року Головнокомандувачу Збройних сил Олександру Сирському висловили довіру 40% українців, найвищу довіру зберігає колишній Головнокомандувач Валерій Залужний — 94%.  

1109 1
11.02.2024

Президент Володимир Зеленський вніс нові зміни у керівництво Збройних сил України, зокрема замінивши командувачів Об’єднаних сил та Десантно-штурмових військ.  

690 1
07.02.2024

Верховна Рада у першому читанні підтримала оновлений урядовий законопроєкт щодо проходження військової служби, мобілізації та військового обліку.  

1162
03.02.2024

Після чого Україна сама б розподіляла ці гроші між людьми. Про це Президент сказав у інтерв’ю німецькому телеканалу ARD.  

1230