Місто (не) Франкове або як радянська влада згущувала його фарби

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.

Чи є правдивим лише один з цих образів? Чи всі вони є частиною сукупності стереотипів, які створюють обличчя міста, дізнавалась Фіртка

Івано-Франківськ є також перехрестям багатьох історичних розбіжностей: як так вийшло, що Іван Франко лише кілька разів бував у місті, що назвали на його честь? Та й твердження про центр гуцульської культури хіба не напівправда? Звісно, тут не обійшлося без радянської влади, що прийшла на ці землі під час Польської кампанії. Але про все згодом.


Історія заснування


Датою заснування міста вважають 1662 рік — тоді воно отримало магдебурзьке право. Посполитський магнат Анджей Потоцький створив оборонну фортецю від набігів кримських татар та опорний пункт на Галичині.

Згодом він розбудував і місто, яке назвав на честь свого сина Станіслава, тобто Станиславів. Потоцький хотів, щоб це було ідеально спроєктоване місто (популярна тоді концепція періоду Відродження) у формі шестикутника з фортифікаційними елементами, яке власне оточувало його резиденцію.

На шестикутнику розташовували бастіони — додаткові п'ятикутні укріплення, де можна було здійснювати фланговий мушкетний обстріл вздовж стін. І тут не прогадали. Станиславів витримав навалу турецької армії та десятиденну облогу.

Різноманітним було й населення. Тут проживали українці, поляки, євреї та навіть вірмени. Всі ці громади співіснували разом і практично не втручалися в справи одне одного, хоча й можна сказати, що польська культура в той час домінувала. 


Часи Австро-Угорщини 


З приходом на ці землі Австро-Угорської імперії, Станиславів починає швидко розвиватись. Він індустріалізується, забудовується і цей період можна назвати часом, коли формується саме українська міська культура.

Габсбурги мали чіткий план щодо розвитку європейського міста — Франківськ став залізничним центром. Тепер тут з'являється ще одна етнічна група, а саме німці та австрійці. 

Імперія доволі толерантно ставилася до українців, не перешкоджала громадським рухам, політичним партіям, не утискала церкви.

Можливо, саме тому ті часи іноді називають «прекрасною епохою»: всі інновації йшли в місто одразу з Європи, створювалася красива архітектура, складалися суспільні відносини.


Часи СРСР


Коли сюди вперше прийшла радянська влада, Станиславів одразу вирішили перейменувати в більш український Станіслав — адже, де це бачено, щоб в СРСР було місто з назвою, яка відходить ще до королівських часів?

Після 1945 року мова зайшла про перейменування на Сталінград Карпатський, та, на щастя, з рішенням зволікали. У 1948 з'являється ще один варіант — Сталінокарпатськ. 

Спроби перейменування міста продовжувалися і в середині п'ятдесятих років: у прорадянській газеті «Прикарпатська правда» навіть з'являється критичний допис художника Василя Касіяна: «Доки місто буде називатися на честь польських панів, які гнобили наш народ?».

Тепер міський парк імені Тараса Шевченка. Замість погруддя Сталіна стоїть пам'ятник українському Кобзареві

Міський парк імені Тараса Шевченка сьогодні. Пам'ятник Шевченку

Уже 1962 року, з нагоди його 300-річчя, місту дають назву на честь видатного українського письменника. Образ Івана Франка радянська влада любила: він переклав дещо з творів Карла Маркса, був такою собі простою людиною з народу. 

Деякі історики вказують на цей час як на спробу замінити, частково стерти міську пам'ять. Бо саме тоді зароджується штучно створений міф про Франкове місто, адже сам Іван Якович не мав великого стосунку до цих теренів. Яка іронія: вперше він відвідав ще тоді Станиславів не як гість, а як арештант, один раз переночував у камері поліційного магістрату і далі знов був спроваджений під конвоєм до рідного села Нагуєвичі. 

Цікаво, що в Станіславі жила одна з «кохань» великого письменника — Юзефа Дзвонковська. Можна було б говорити про цей зв'язок Франківська та Івана Яковича, але й тут Франкове місто його підвело. Справжнє поховання Юзефи Дзвонковської вберегти не вдалося, хоча його знайшли в Франківську ще в 1965 році.

Коли радянська влада у 80-их нищила старий цвинтар, то, на прохання містян залишити її могилу, чиновники відмовили зі словами, що «Хто вона взагалі така для Франка? Якась коханка?» 

І хоча зараз, можна сказати, франківці люблять назву свого міста, як і поважають видатного письменника, у час перейменування було багато розбіжностей.

Назва «Івано-Франківськ» є неграмотною за українським правописом: варто було казати «місто Івано-Франкове». 

Зросійщену назву довго не оголошували, хоча ніхто й не хотів відкрито виступати проти перейменування.

Є ще одна теорія, чому саме Івано-Франківськ: щоб не було співзвучно з прізвищем іспанського диктатора Франціско Фрáнко.


Про культурний міф


Другий міф про місто, який породила радянська влада, стосується гуцулів. Комуністи цікавилися залученням людей з області: місто розширювалося, потрібні були нові працівники на заводи. Усе, що було важливо радянській владі — це узурпувати культурний осередок, аби показати єдність партії та народу.

Івано-Франківськ тепер, за їхніми словами, ставав центром карпатсько-гуцульського краю: ставилися опришківські вистави, створювались народні ансамблі. Хоча це явище не було поганим, скоріше штучним та напускним, адже не мало ніякого стосунку до самого міста та його історії.

Радянській владі було вигідніше робити наголос на Олексі Довбуші, який боровся проти свавілля панів, аніж на історичній спадщині самого Івано-Франківська з його міською культурою та естетикою.

Багато істориків вказують на некомпетентність радянських краєзнавців, які вважали, що все навколо Франківська є Гуцульщиною. Відлуння цього міфу ми спостерігаємо і зараз.

Франківський гуцульський ансамбль пісні й танцю «Гуцулія» у 1940-х

Попри це, Івано-Франківськ все ще дуже автентичне галицьке місто з багатою історією. Прогулюючись вулицями, можна знайти й «австріяцькі» будиночки з високими стелями, і приклади гуцульської сецесії, і панельні хрущовки. Усе це є відбитком обличчя міста, яке зазнало не мало перетворень.

Івано-Франківськ багатоликий, має безліч упереджень і масок, але яка з них буде істинною, ми, напевно, й не дізнаємось. 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також: 

Історія будинків-близнюків в Івано-Франківську: легенди та курйози (ФОТО)

На Прикарпатті планують відновити знищену церкву з фільму «Тіні забутих предків»

Історія міста від заснування до 1939 року: в Івано-Франківську презентували книгу "Життєпис Івано-Франківська"


01.02.2024 Вікторія Косович 12137 6
Коментарі (6)

Ігор 2024.02.01, 11:53

Треба повернути автентичну назву, навіть з поваги до Франка.

Сергій 2024.02.16, 16:17

 Галич - найкраща назва. 

Здоровий глузд 2024.02.16, 16:53

Галичу немає потреби об'єднуватися з 300-тисячним містом в одну громаду. Галичан в такі великій громаді і не помітить ніхто. Тому це, радше, навала, варварство. 

Сергій Тристан 2024.02.25, 18:46

**Тут проживали українці, поляки, євреї, а також вірмени**. 

Правильніше - поляки, вірмени, а також українці та євреї. Досить зауважити, що спочатку був збудований польський костел, тоді вірменська церква, а потім уже й українська. Вірменів дуже шанували, їх запрошували жити, на них трималася торгівля. Їх іменували на на польський кшталт - наприклад, не Айвазян, а Айвазовський. 

Сергій Тристан 2024.02.25, 19:02

**одразу вирішили перейменувати в більш український Станіслав** 

Навряд чи українською назвою надто заморочувалися. На німецьких мапах було Stanislau - значить Станіслав. На румунських Vijnita - значить Віжніца. 

22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

452
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

573
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2348
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1738
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2031
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5633 16

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

135

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1146

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1163

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1671
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

908
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

754
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14576
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

590
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10412
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6102
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

638
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7575
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2823
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

560
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

647
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

481