Втратив брата на війні та провів понад рік у російському полоні: історія бійця з Прикарпаття з позивним "Крут"

Командир роти 28 окремої механізованої бригади імені Лицарів Зимового Походу Василь Стефурак на позивний Крут з Івано-Франківщини повернувся в Україну з полону 31 січня 2024 року. Воїн провів у російській неволі один рік три місяці та дванадцять днів.

Брат Василя — Степан Стефурак — загинув неподалік селища Піски у вересні 2014 року. Батько воїнів — племінник повстанця УПА — також військовослужбовець. Свій бойовий шлях Стефураки починали з Революції гідності в лавах "Правого сектору".

Про це інформує Фіртка з посиланням на Суспільне.

Батьки Василя Стефурака — Світлана й Степан — розповідають: про те, що їхній син повернувся з полону, дізналися від невістки Олени.

"Відразу сльози радості, що він реально повернувся, що він уже вдома, в Україні. Він сказав, що все нормально, живий, здоровий, цілий, не поламаний. Лише трішки схуд", — розповідає матір бійця Світлана Стефурак.

"Щастя було. Переживали, молилися, чекали на нього. Зателефонував, сказав, що це — він. Привітав мене, що я став батьком, бо він не знав ще цього.

Коли Василя взяли в полон, я не плакав, а коли дізнався, що звільнили, — заплакав", — розповідає брат бійця Євген.

Рідні розповідають: Василь Стефурак підписав контракт зі Збройними силами України у 2013 році, після повернення з армії. Служив у Головному управлінні розвідки МОУ. Згодом брав участь в Революції гідності. Василь Стефурак товаришував з Героєм Небесної сотні Устимом Голоднюком, батько якого потім не раз привозив на фронт допомогу для його підрозділу.

У лютому 2015 року Василь Стефурак отримав поранення під час виходу з Дебальцевого. Після лікування вступив до Академії сухопутних військ імені Петра Сагайдачного, а по закінченні — повернувся на війну у званні старшого лейтенанта.

У полон Василь Стефурак потрапив у ніч з 19 на 20 жовтня 2022 року, розповідає батько.

"Василь став командиром роти. Мав бути наступ. Рота пішла вперед, зайняла позиції. Чомусь так сталося, що фланги відійшли, а він лишився сам з одним взводом.

Вони там трималися чотири години. Їх не евакуювали, допомоги ніякої не було. Їх було там шестеро. Хлопці змушені були скласти зброю", — розповідає батько військового Степан Стефурак.

"Це був стрес. Інакше не можна сказати. Мені старший син показав відео, як він дякував комусь, що зберегли життя. Не знаю, кому. Наступного дня Василь подзвонив і сказав, що у полоні", — говорить мати бійця.

Спершу Василь Стефурак перебував у СІЗО в Севастополі, потім — у в’язниці у Волгоградській області, розповідає мати.

"Один раз подзвонили з Червоного Хреста, що Василь — у Севастополі, що з ним усе добре. І все. Більше не було нічого", — говорить Світлана Стефурак.

Зараз звільнений з полону Василь Стефурак проходить реабілітацію.

Батько Василя Стефурака теж воював у складі 10 окремої гірсько-штурмової бригади "Едельвейс". Зараз він відновлюється після інсульту.

На фронт чоловік вирушив 25 вересня 2015 року після загибелі сина. 19-річний учасник Революції гідності, доброволець "Правого сектору", оборонець Донецького аеропорту Степан Стефурак загинув у 2014 році на Донеччині внаслідок мінометного обстрілу.

"Біля Донецького аеропорту, там — селище Піски. Вони постійно робили ротацію в тому аеропорту, доставляли боєприпаси, продукти. І під час однієї такої поїздки 22 вересня він загинув", — каже тато полеглого воїна Степан Стефурак.

Батьки бережуть нагороди загиблого сина, серед яких — орден "За мужність" III ступеня та "Народний Герой України". Також зберігають його військовий одяг і прапори.

Нині ім'ям загиблого воїна Степана Стефурака названа вулиця в Топорівцях, на якій проживають його батьки.

Четвертий син Світлани й Степана Стефураків Іван — у Бельгії. Він організовує збори й допомагає підрозділам батька і брата.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

На війні лише зміцнився у вірі. Як прикарпатець на передовій наближає перемогу України

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок

Єдине, що нас «єднає» з ворогом. Чому мова на часі?


Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1373
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1045
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2065
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3550
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1339
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1329

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1683

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

493

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1132

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1299
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

377
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24251
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

498
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

415
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

613
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1505
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

674
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

4116
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

593
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1510 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

613
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

524