Основна частина опитаних (59%) перебуває в Європі близько року — це перша група міграції на початку повномасштабного російського вторгнення.
Найбільше таких серед українців, які виїхали зі сходу країни та столиці.
Про це свідчать результати опитування, яке провела соціологічна група «Рейтинг», передає Фіртка.
Ще 8% перебувають в Європі близько пів року, 4% — декілька місяців. Найбільше таких серед українців, які виїхали з півдня, зокрема, через підрив Каховської ГЕС.
Разом з тим чверть опитаних перебувають в країні вже кілька років. Найбільше таких серед українців, які виїхали з заходу та центру країни, найімовірніше на заробітки.
"І якщо ті, хто перебуває за кордоном кілька років частіше живуть у Південній і Східній Європі, то прибулі внаслідок і під час повномасштабного вторгнення частіше перебувають у країнах Західної та Північної Європи", — зазначають соціологи.
Поїздки в Україну
Україну відвідували 46% з тих, хто поїхав. Отже, більша частина громадян, які виїхали, жодного разу вдома не були за час свого перебування за кордоном. Так, серед тих, хто виїхав під час війни, — 60% ні разу не приїжджали в Україну.
Чоловіки їздять додому рідше (69% не відвідували Україну жодного разу), ніж жінки (51%), бо вірогідно відчувають ризик поїздок в Україну, оскільки їх можуть не випустити назад. Також рідше їздять додому переселенці з дітьми, можливо з безпекових причин або через більшу складність витримати довгу дорогу.
Відносно частіше їздять додому опитані, які перебувають у Східній Європі, це — найближче до кордону і до того ж тут перебуває більше українців, які переїхали ще до вторгнення. Відповідно найчастіше додому їздять українці, які виїхали з заходу країни.
Натомість більшість мешканців сходу країни (64%), які втікали від війни, жодного разу не були в Україні. Аналогічна ситуація з мешканцями півдня (60%).
"Схід та південь — це гарячі точки, активний фронт та бойові дії, більша кількість обстрілів відбуваються саме в цих регіонах, тому вірогідно з міркувань безпеки, громадяни з цих регіонів і не приїжджають.
Окрім того, частина сходу та півдня в окупації, є багато міст та селищ, які є частково або повністю зруйнованими, то просто немає куди приїжджати, навіть якщо є бажання.
Отже, найчастіше додому їздять в основному жінки, без дітей, люди з вищим рівнем доходів, з західних та центральних областей України, які проживають декілька років у Східній Європі", — йдеться у дослідженні.
Довідково: опитування провели 4—11 липня 2023 року методом CAWI (Computer Assisted Web Interviewing).
Опитування анонімне, респонденти отримували запрошення через месенджери та соціальні мережі. Опитали 2 116 респондентів.
Результати зважені з використанням актуальних даних UNHC (United Nations High Commissioner for Refugees, показник українців, які подали заяву на отримання притулку, ТП або аналогічні національні програми захисту).
Географія країн: 31 країна Європи.
Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 3,2%.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!