Військовий облік у 2023 році та відповідальність за його порушення: що варто знати прикарпатцям

В Україні вже 331-й день триває повномасштабна війна. Через російську агресію процес загальної мобілізації продовжили щонайменше до 19 лютого 2023 року.

Разом з тим Кабінет міністрів під час засідання 30 грудня затвердив новий порядок військового обліку чоловіків. Відповідна постанова опублікована 3 січня на сайті Кабміну під №1487. 

Наталія Лісова з волонтерського руху «Адвокати ЗСУ» пояснила, які обов’язки у призовників, військовозобов’язаних і резервістів та що нового передбачає порядок, передає Фіртка.

Так, призовники, військовозобов’язані та резервісти зобов'язані проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов’язок у запасі, проходити службу у військовому резерві.


Військовий облік за місцем проживання


Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим місцем проживання – у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки  (далі ТЦК та СП) (військовозобов’язані СБУ – у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі – органи СБУ), військовозобов’язані Служби зовнішньої розвідки – у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки). 

Крім того, призовники, військовозобов’язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні ТЦК т аСП, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад.

Не рідше одного разу на 5 років призовники, військовозобов’язані та резервісти зобов’язані звіряти власні персональні дані з обліковими даними ТЦК та СП, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки.

Призовники, військовозобов’язані та резервісти зобов’язані особисто в 7-ми денний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до ТЦК та СП (органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки, закордонної дипломатичної установи України), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік.


Зміна місця проживання


Призовники, військовозобов’язані та резервісти зобов’язані особисто прибувати до ТЦК та СП, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки з паспортом громадянина України та військово-обліковими документами для зняття з військового обліку в разі:

  • вибуття в іншу місцевість до нового місця проживання; 
  • вибуття за межі України на постійне місце проживання або на строк більше 3-х місяців;
  • зміни місця проживання в межах міста з переїздом на територію іншого адміністративного району.

Призовники, військовозобов’язані та резервісти з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час можуть змінювати місце проживання за наявності дозволу керівника ТЦК та СП (військовозобов’язаних та резервістів СБУ, Служби зовнішньої розвідки – дозволу відповідного керівника).


Військовий облік за місцем роботи чи навчання


Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку за місцем роботи.

Також в 7-ми денний строк зобов’язані повідомити органи, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну наступних персональних даних:

  • прізвище;
  • власне ім’я;
  • по батькові;
  • дата народження;
  • місце народження;
  • стать;
  • місце проживання та місце перебування;
  • відомостей про батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників та інших представників (прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дата народження);
  • відомостей про сімейний стан особи та членів її сім’ї (прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), а також дітей);
  • реквізити паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії);
  • відомостей про громадянство;
  • відомостей про документи, що підтверджують смерть особи або визнання особи померлою чи безвісно відсутньою;
  • відомостей щодо визнання особи недієздатною (поновлення дієздатності);
  • відомостей про зайнятість (код підприємства, місце роботи, посада);
  • реєстраційний номер облікової картки платника податків;
  • відцифрований образ обличчя особи;
  • відомостей про дату виїзду за межі України та дату повернення на територію України;
  • відомостей про освіту та спеціальність;
  • відомостей про стан здоров’я (у тому числі про встановлення, зміну групи інвалідності), що збираються з метою визначення придатності для виконання військового обов’язку;
  • відомостей про притягнення до кримінальної відповідальності (повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення);
  • відомостей про розгляд судом кримінальної справи, вирок, що набрав законної сили;
  • відомостей про наявність (відсутність) судимості;
  • унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
  • відомостей про право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Військовий облік за кордоном


У разі вибуття за межі України на строк більше 3-х місяців призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні стати на військовий облік за місцем консульського обліку в закордонних дипломатичних установах України.

Також призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні подавати щороку до 1 жовтня до ТЦК та СП документи, що підтверджують право громадян на відстрочку від призову на строкову військову службу.

  читайте також: Прикарпатцям пояснили, чи можливо звільнитись з військової служби під час воєнного стану


Виклик ТЦК та СП


Призовники, військовозобов’язані та резервісти зобов'язані прибувати за викликом до ТЦК та СП, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) ТЦК та СП, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки для:

  • взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період;
  • оформлення військово-облікових документів;
  • проходження медичного огляду;
  • направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності;
  • призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов’язаних та резервістів.

Якщо за будь-яких обставин повістка ТЦК та СП не надійшла, громадяни призовного віку прибувають до призовної дільниці в 10 денний строк з дня початку відповідного чергового призову на строкову військову службу, визначеного указом Президента України.


Медичні огляди


Призовники, військовозобов’язані та резервісти зобов’язані проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров’я згідно з рішеннями комісій з питань приписки, призовних комісій або військово-лікарських комісій ТЦК та СП, закладів охорони здоров’я СБУ, а у Службі зовнішньої розвідки – за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки.


Військово-обліковий документ


Призовники, військовозобов’язані та резервісти негайно  зобов’язані повідомляти ТЦК та СП, органам СБУ, підрозділам Служби зовнішньої розвідки за місцем військового обліку про втрату військово-облікового документа.


Відповідальність за порушення правил військового обліку


Призовники, військовозобов’язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку тягне за собою накладення штрафу від 510 до 850 гривень.

Повторне протягом року вчинення такого порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період тягнуть за собою накладення штрафу від 850 до 1 700 гривень.

Зіпсуття або недбале зберігання призовниками, військовозобов’язаними та резервістами військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов’язаних), яке спричинило їх втрату тягнуть за собою накладення штрафу від 510 до 850 грн.

Повторне протягом року вчинення такого порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період тягнуть за собою накладення штрафу від 850 до 1 700 гривень.

Громадяни, які ухиляються від військового обліку, навчальних (перевірочних) або спеціальних зборів, від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період, несуть кримінальну відповідальність.

Ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, керівниками відповідних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України карається штрафом від 5 100 до 8500 гривень або виправними роботами на строк до одного року.

Ухилення військовозобов’язаного, резервіста від навчальних (спеціальних) зборів карається штрафом від 8 500 до 11 900 гривень або виправними роботами на строк до двох років.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


Коментарі ()

03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

363
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

555
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1308
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2243 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1115
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3045

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

874

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1022

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1449

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2056
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26349 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

744
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

943
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2981
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1232
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

926
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1185
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1194
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

398
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4240
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1057
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1625