Відновлення закритих підприємств та запуск нових виробництв — адаптація бізнесу на Прикарпатті до повномасштабної війни

Західні регіони, зокрема Івано-Франківська область, сьогодні є тилом, який допомагає фронту та зберігає національну економіку.

Відтак, в умовах повномасштабної війни в безпечніших регіонах, яким є й Івано-Франківщина, важливо відновлювати роботу закритих підприємств та запускати нові виробництва. Задля цього необхідно об'єднати людські, технологічні, фінансові та організаційні ресурси.

Водночас діяльність органів місцевого самоврядування територіальних громад в умовах повномасштабного російського вторгнення та допомога менш постраждалих від війни регіонів більш постраждалим територіям показали ефективність політики у сферах децентралізації та регіонального розвитку. 

Щоб дізнатись про основні проблеми у діяльності бізнесу під час війни та як їх розв'язати, журналістка Фіртки поспілкувалась з очільником Агенції регіонально розвитку Івано-Франківської області, членом Правління Бізнес-Асоціації Івано-Франківська Віктором Вінтоняком.


Подаємо пряму мову:


Як очільник Агенції ви підтримуєте зв’язок із представниками різного бізнесу. Які основні проблеми у діяльності бізнесу під час війни?


Сьогодні найосновніше для кожного громадянина — безпека. На щастя, наша область є тиловою, тут немає активних бойових дій, тому бізнес може продовжувати функціонувати.

Як показав час — ті, хто підготувався та мав «подушку безпеки», дає собі раду, але ми бачимо, що насправді працювати у таких реаліях складно. Багато хто втратив роботу або ж просто фізично не може працювати там, де раніше: зламались клієнтські та партнерські ланцюги, логістичні ланцюги постачання товарів та їхніх складових.

На території області ми також стикнулись з тим, що не готові технологічно приймати релоковані підприємства — у нас немає промислових майданчиків для цього. Поодинокі випадки успішних евакуацій бізнесу є швидше заслугою наполегливості власників підприємств, а не вдало налагодженим процесом.


Як бізнес в Івано-Франківській області адаптуватись до функціонування під час повномасштабної війни?


Щоб врятувати економіку та розвивати роботу підприємств під час війни, необхідно оперативно реагувати на виклики та знаходити нові ресурси для підтримки діяльності бізнесу. Найбільш доцільним, на мою думку, виходом з ситуації, яка склалась сьогодні для підприємств, є експорт.

Крім того, я є учасником спільнот Українського кластерного альянсу, і з досвіду можу сказати, що кластери, як спосіб згуртованості та допомоги одне одному довели свою ефективність, надали можливість долучатись до ланцюгів доданої вартості й інтегрувати партнерів, не конкуруючи.


Як керівництво області та обласного центру допомагає вам у розвитку бізнесу?


Одна з місій Агенції регіонального розвитку області є консенсус між владою, бізнесом та громадою. Не завжди все гладко, та ображатись чи чекати підтримки — не наш спосіб. Можу лише сказати, що ті можливості, які дає держава, дозволяють починати щось робити у тих реаліях, які склались.

Влада Івано-Франківської області також шукає нові способи розвитку регіону. Я впевнений, що до згоди ми дійдемо, адже всі ми працюємо на благо розвитку області.

Я б хотів сконцентрувати увагу на тому, що незалежно від підтримки чи допомоги у загальній сірій масі завжди знайдуться люди, які знайдуть ідею, будуть просувати її та «підсвітять» майбутнє.

Більше читайте у матеріалі: «Креативні індустрії — сучасна галузь, яка може затримати молодь в країні», — Віктор Вінтоняк про розвиток Івано-Франківської області.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Виклики та реалії: ринок праці в Івано-Франківську під час війни


Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

343
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13895 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1588
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

879
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6160
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1731

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

647

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1474

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1282

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1172
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

528
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

667
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1586
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

609
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

894
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5931
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13701
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

259
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

557
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

492
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

802 2