Майже половина громадян (49%) вважає, що події в Україні розвиваються у правильному напрямі, близько третини (32%) — в неправильному, решта — не визначились.
Такі дані соціологічного опитування оприлюднив Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва в рамках свого дослідження напередодні Дня Незалежності, передає Фіртка.
Як зазначають дослідники, востаннє позитивні оцінки переважали тільки у 2019 році, після президентських та парламентських виборів, коли більшість громадян виявляли високу довіру до органів влади та позитивні очікування щодо майбутніх перетворень у країні.
Втім, у короткостроковій перспективі ці очікування не виправдалися, і впродовж 2020-2021 років домінували негативні оцінки розвитку подій у державі.
"Переважання позитивних оцінок у 2022-2023 роках, вочевидь, не пов’язано з тим, що громадяни вважають повномасштабну війну позитивним явищем.
Скоріше, повномасштабна війна змінила призму, крізь яку українці оцінюють стан справ у державі. В умовах повномасштабної війни українська держава та народ опинилися перед екзистенційною загрозою.
Однак і держава, і народ виявили волю до спротиву, й Україна вже півтора року ефективно чинить опір агресору.
Найімовірніше, позитивні оцінки нині переважають саме через зростання в очах українців цінності своєї держави, яка раніше не стикалася з такими масштабними загрозами для свого існування", — йдеться в результатах опитування.
Разом з тим, регіон походження чи вік респондентів не відігравали суттєвої ролі в оцінці стану справ у країні, хоча відносно менше позитивних оцінок спостерігалося на півдні.
Як уточнили дослідники, істотним був вплив матеріального становища громадян на їхню думку про стан справ у країні — серед українців з вищим рівнем достатку домінували позитивні оцінки, і навпаки — менш заможні респонденти були схильні оцінювати розвиток подій в Україні негативно.
Довідково: опитування проводили за підтримки програми MATRA, що фінансується Посольством Королівства Нідерландів в Україні, з 9 по 15 серпня 2023 року, методом face-to-face по всій території України, окрім Донецької, Луганської областей, АР Крим та Севастополя.
Опитали 2 019 респондентів віком від 18 років.
Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Водночас додаткові систематичні відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідками російської агресії, зокрема, вимушеною евакуацією мільйонів громадян.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці
Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну