Загальна мобілізація та воєнний стан в Україні тривають з 24 лютого 2022 року. Заходи з мобілізації проводять територіальні центри комплектування та соціальної підтримки разом із місцевою владою.
Військовозобов'язаними вважаються всі чоловіки від 18 до 60 років, і мобілізувати можуть будь-кого з них.
Як пояснила адвокатка Тетяна Даниленко, в Україні законом передбачено адміністративну або кримінальну відповідальність, передає Фіртка.
Призову під час воєнного стану підлягають ті, військовозобов'язані, хто не має права на відстрочку та визнаний придатним або обмежено придатним до військової служби.
За статтями 17 та 64 Конституції України, поповнення Сил Оборони має відбуватися відповідно до закону без порушення прав громадян, проте вона також передбачає, що захист Батьківщини ― обов’язок усіх чоловіків та жінок з громадянством України. Порушення законів передбачають адміністративну або кримінальну відповідальність.
Адвокатка Тетяна Даниленко розповіла, що, якщо повістка вручена з дотриманням вимог закону, а особа, яка отримала таку повістку, не виконала вимог, настає відповідальність згідно з нормами законодавства.
Що означає порушення правил обліку і яка відповідальність
Порушення правил передбачає адміністративну відповідальність під час мобілізації. За порушення правил обліку чи мобілізації передбачено штраф, а також, за таких умов, можливе адміністративне затримання.
За це передбачено такі санкції:«Якщо повістка вручена з дотриманням вимог закону, а людина у зазначений у повістці час не прийшла у ТЦК, це вважається порушенням правил мобілізації», ― пояснила юристка.
- Винна особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності відповідно до статті 210−1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі — КУпАП) у виді штрафу в розмірі від 1 700 до 3 400 грн (3 400−5 100 грн для посадовців), якщо йдеться про повістку для уточнення даних або проходження медкомісії;
- Національній поліції України надано право здійснювати адміністративне затримання військовозобов'язаних при порушенні законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію та доставляти їх до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (статті 259 та 262 КУпАП, частина третя статті 38 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»);
Для адміністративного затримання існують відповідні правила, зазначені в законі, яких треба дотримуватися.
«Якщо вас зупинили на вулиці, за кермом тощо, та без процедури вручення повістки, силоміць саджають до службового транспорту під приводом перевірки даних у ТЦК, викликайте поліцію по лінії 102, по можливості зафіксуйте подію на відео або попросіть про це перехожих, які є свідками. Надалі неправомірність дій буде набагато легше довести, такі докази стануть у пригоді», ― наголошує Тетяна Даниленко.
Затримання проводить поліція тоді, коли в ТЦК сформували документи щодо порушення законодавства про військовий облік або мобілізацію (статті 210 та 210−1 КУпАП) та відправили вимогу до поліції затримати й доставити вас до ТЦК. Лише на цих підставах, відповідно до ст. 262 КУпАП, поліція може затримувати військовозобов'язаних для доправлення до ТЦК.
«Тобто, можуть затримати виключно за наявності матеріалів, які підтверджують вчинення вами вищезгаданих адмінправопорушень. Затримувати без вимоги не мають права, тому вимагайте її пред’явлення.
Не виконуйте наперед незаконне розпорядження, відмовляйтеся пройти до автомобіля чи проїхати із зазначеними особами, у разі відсутності належних документів», ― наголосила вона.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці
Ухилення від мобілізації без реального покарання: про що свідчить судова практика
Нові правила взяття на військовий облік: прикарпатцям розповіли про зміни