Ухилення чи порушення правил: адвокат пояснив, яка відповідальність за невиконання вимог повістки

Загальна мобілізація та воєнний стан в Україні тривають з 24 лютого 2022 року. Заходи з мобілізації проводять територіальні центри комплектування та соціальної підтримки разом із місцевою владою.

Військовозобов'язаними вважаються всі чоловіки від 18 до 60 років, і мобілізувати можуть будь-кого з них.

Як пояснила  адвокатка Тетяна Даниленко, в Україні законом передбачено адміністративну або кримінальну відповідальність, передає Фіртка.

Призову під час воєнного стану підлягають ті, військовозобов'язані, хто не має права на відстрочку та визнаний придатним або обмежено придатним до військової служби.

За статтями 17 та 64 Конституції України, поповнення Сил Оборони має відбуватися відповідно до закону без порушення прав громадян, проте вона також передбачає, що захист Батьківщини ― обов’язок усіх чоловіків та жінок з громадянством України. Порушення законів передбачають адміністративну або кримінальну відповідальність.

Адвокатка Тетяна Даниленко розповіла, що, якщо повістка вручена з дотриманням вимог закону, а особа, яка отримала таку повістку, не виконала вимог, настає відповідальність згідно з нормами законодавства.

Що означає порушення правил обліку і яка відповідальність

Порушення правил передбачає адміністративну відповідальність під час мобілізації. За порушення правил обліку чи мобілізації передбачено штраф, а також, за таких умов, можливе адміністративне затримання.

«Якщо повістка вручена з дотриманням вимог закону, а людина у зазначений у повістці час не прийшла у ТЦК, це вважається порушенням правил мобілізації», ― пояснила юристка.

За це передбачено такі санкції:
  • Винна особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності відповідно до статті 210−1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі — КУпАП) у виді штрафу в розмірі від 1 700 до 3 400 грн (3 400−5 100 грн для посадовців), якщо йдеться про повістку для уточнення даних або проходження медкомісії;
  • Національній поліції України надано право здійснювати адміністративне затримання військовозобов'язаних при порушенні законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію та доставляти їх до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (статті 259 та 262 КУпАП, частина третя статті 38 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»);

Для адміністративного затримання існують відповідні правила, зазначені в законі, яких треба дотримуватися.

«Якщо вас зупинили на вулиці, за кермом тощо, та без процедури вручення повістки, силоміць саджають до службового транспорту під приводом перевірки даних у ТЦК, викликайте поліцію по лінії 102, по можливості зафіксуйте подію на відео або попросіть про це перехожих, які є свідками. Надалі неправомірність дій буде набагато легше довести, такі докази стануть у пригоді», ― наголошує Тетяна Даниленко.

Затримання проводить поліція тоді, коли в ТЦК сформували документи щодо порушення законодавства про військовий облік або мобілізацію (статті 210 та 210−1 КУпАП) та відправили вимогу до поліції затримати й доставити вас до ТЦК. Лише на цих підставах, відповідно до ст. 262 КУпАП, поліція може затримувати військовозобов'язаних для доправлення до ТЦК.

«Тобто, можуть затримати виключно за наявності матеріалів, які підтверджують вчинення вами вищезгаданих адмінправопорушень. Затримувати без вимоги не мають права, тому вимагайте її пред’явлення.

Не виконуйте наперед незаконне розпорядження, відмовляйтеся пройти до автомобіля чи проїхати із зазначеними особами, у разі відсутності належних документів», ― наголосила вона.


Коментарі ()

27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

587
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

1867
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1057
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1466 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2725
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

2079

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

451

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

533

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1452

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1422
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

287
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18186
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1152
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3492
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

858
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10620
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6376
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

1018
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

289
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

514
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

3124
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

832