У Франківському драмтеатрі покажуть вистави фіналістів Всеукраїнського Фестивалю-Премії «GRA» (ФОТО)

В Івано-Франківському національному академічному драматичному театрі імені Івана Франка 26 листопада відбулася пресконференція щодо VI Всеукраїнського Фестивалю-Премії «GRA».

Пресконференцію відвідала журналістка Фіртки.

Протягом трьох днів (26-28 листопада) показуватимуть три вистави в Івано-Франківську: «1900-Й. ЛЕГЕНДА ПРО ПІАНІСТА» (реж. Олександр Самусенко) Одеського академічного українського музично-драматичного театру ім. Василя Василька, «КОСАЧКА» (реж. Юлія Лопата) проєкту PROcontemporary та «ДЗЯДИ» (реж. Майя Клечевська) Івано-Франківського національного академічного драматичного театру імені Івана Франка.

"Фестиваль ми проводимо вшосте. Хоча існує він уже сьомий рік. Тому що у 2022 році через повномасштабне вторгнення ми пропустили один рік. Саме тому минулого року члени журі  та експерти дивилися прем'єри двох років. 

Цього року спочатку експерти передивилися 85 заявок, які надійшли на відео. Відібрали довгий список. Він складався з 35 вистав. Експерти їздили Україною, дивилися ці вистави наживо і в середині літа сформували короткий список.

Далі ми запрошуємо членів міжнародного журі й вони переглядають саме ці вистави з короткого списку і визначають переможців, як у семи загальних та шести індивідуальних номінаціях.

Цього року у нас ще є спеціальний приз, яким ми плануємо відзначити українського драматурга або драматургиню", — каже виконавча директорка Фестивалю-Премії «GRA», начальниця відділу зовнішніх комунікацій та керівниця проєктів Національної спілки театральних діячів України Ольга Байбак.

Ольга Байбак зауважує, що через повномасштабне вторгнення довелося трохи змінити формат.

"Оскільки після заснування фестивалю премії у 2018 році фінальна частина проходила в одному місті, ми запрошували всі театри до цього місця та членів журі. То після повномасштабного вторгнення ми змінили формат. Наразі ми пропонуємо нашим членам журі подорожувати Україною.

Ми так робили минулого року і цього. Більшість театрів показує свої вистави на рідних майданчиках. Але там, де є найбільша небезпека або, наприклад, як "Косачка" — це незалежний проєкт, який не має своєї "рідної" сцени, то ми запрошуємо їх в міста, де також проводяться вистави.

Тому харківські вистави показали у Львові, Одесу традиційно запросили в Івано-Франківськ. Тому власне "Косачку" вперше покажуть в Івано-Франківську в рамках цього фестивалю. 

Головна задача фестивалю — це об'єднати театри країни, знайомити один з одним. Визначати тенденції, які існують в нашому театральному просторі. 

Ще одна мета — це, щоб наші члени міжнародного журі ставали амбасадорами українського театру", — наголошує Байбак.

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн:

  • Ева Баль (Польща) – асоційована професорка факультету польської мови Ягеллонського університету, очільниця Дослідницького центру локальних культур; 
  • Йорґен Кнудсен (Норвегія) – дипломований мистецтво- та театрознавець, художній керівник театру Black Box в Осло, мультижанровий композитор;
  • Жанін Ортіс (Німеччина) – провідна драматургиня Дюссельдорфського театру Schauspielhaus, очолює Студію молодого актора в Лейпцизькій вищій школі музики й театру імені Фелікса Мендельсона;
  • Мееліс Ойдсалу (Естонія) – естонський театральний критик та журналіст, головний редактор вебпорталу оборонних новин balticsentinel.eu, співавтор та ведучий подкасту про театральне мистецтво Teatrivaht на культурному порталі ERR;
  • Гінріікка Ліндквіст (Фінляндія) – виконавча директорка Nordic Drama Corner, працювала гастрольною менеджеркою, продюсеркою та проєктною координаторкою у сфері перформативних мистецтв.

"Дзяди" — це один з найвідоміших творів польської літератури. Був написаний понад 200 років тому. В той час, коли частина Польщі знаходилася під російською окупацією.

Саме Адам Міцкевич був змушений іммігрувати з Польщі. Але так сталося, що тільки через 200 років у 2022 році цей твір переклали на українську мову. Власне наша постановка — це перша постановка "Дзяди" Міцкевича в історії українського професійного театру.

Адам Міцкевич писав про 19 століття, про поляків, але режисерка і вся постановча група, яка приїхала до нас з Польщі в розпал повномасштабного вторгнення зробили цю виставу абсолютно про Україну, українців і про війну з московською ордою, яка прийшла на нашу землю.

Це, мабуть, той приклад, як мистецтво загалом, література, драматургія, культура можуть бути амбасадорами", — підкреслив генеральний директор, художній керівник франківського драмтеатру Ростислав Держипільський.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!

Читайте також:


Коментарі ()

26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

1183
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

914
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1281 5
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2650
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

2008
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2232

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

325

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

449

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1384

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1359
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

208
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18129
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1090
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3440
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

794
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10561
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6295
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

939
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

230
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

454
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

3046
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

773